TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/Iuda Iscarioteanul Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Iuda - vinovat pentru vanzarea lui Isus.. in ce masura?.. existenta acestui personaj era vitala pentru ca sa se implineasca profetiile... in urma s-a cait de ceea ce a facut si s-a autopedepsit.

_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

22/09/07 14:29

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07

mihaella a scris:

Iuda - vinovat pentru vanzarea lui Isus.. in ce masura?.. existenta acestui personaj era vitala pentru ca sa se implineasca profetiile... in urma s-a cait de ceea ce a facut si s-a autopedepsit.

ÃŽn ce măsură a fost vinovat?

Luca 22 a scris:

3  Dar Satana a intrat în Iuda, zis şi Iscarioteanul, care era din numărul celor doisprezece

Ca să poţi da un asemenea răspuns trebuie să înţelegi versetul de mai sus. Adică ce înseamnă să fi sub posedarea răului?


22/09/07 20:27

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Multi oameni işi deschid vieţile catre posedarea demonică în mod special prin practicarea continuă a unui stil de viată păcătos şi prin implicarea in activităţi oculte (fie conştient fie inconştient).

Satan şi persoana pe care o posedă nu pot face nimic altora decât dacă au permisiunea lui Dumnezeu (Iov 1,2).
Chiar şi în aceste condiţii, Satan, gândindu-se că îşi implineşte scopurile sale, el de fapt împlineşte scopurile lui Dumnezeu...chiar şi în cazul trădării săvârşite de Iuda. Deci, a fost un lucru ingaduit de Dumnezeu pentru ca sa se implineasca Scriptura.


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

22/09/07 21:03

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07

mihaella a scris:

Deci, a fost un lucru ingaduit de Dumnezeu pentru ca sa se implineasca Scriptura.

Vorbele tale sunt extrem de profunde şi spun foarte multe. Simt nevoia să fac o precizare:

1Corinteni 10 a scris:

13  Nu v-a ajuns nici o ispită, care să nu fi fost potrivită cu puterea omenească. Şi Dumnezeu, care este credincios, nu va îngădui să fiţi ispitiţi peste puterile voastre; ci, împreună cu ispita, a pregătit şi mijlocul să ieşiţi din ea, ca s-o puteţi răbda.

Lumea în care trăim a fost dată răului. Dar Dumnezeu îl iubeşte pe omul pe care l-a creat.
Limitele în care răul acţionează nu sunt peste puterea omenească. De fiecare om depinde cât de mult lasă răul să-i să invadeze "odaia". Este o alegere personală.


22/09/07 21:52

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Am citit ca numele de "Iscarioteanul" este o redactare defectuoasa in limba greaca a cuvantului ebraic "sicarim". Sicarimii reprezentau un partid politic din Iudea, ultranationalist care avea unele apucaturi teroriste. Marea problema a lui Iuda insa pare sa nu fi fost dragostea de tara, ci mai degraba dragostea de bani...Ultimul lui act nu a fost pocainta ci deznadejde...Cumplit sfarsit...Ceea ce e trist e ca a fost martor al prezentei si puterii lui Dumnezeu dar acest lucru n-a facut nici o diferenta pentru el...E bine sa luam si noi seama...

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

03/01/09 17:22

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
eu nu inteleg faza asta cu Iuda ,eu il vad ca pe un sarac om care a picat de fraier . S-a profetit despre el si tradarea lui in Vechiul Testament [Psalmul 41:9 ,Zaharia 11:12] . Si daca el facea fata ispitei si nu Il vindea pe Domnul ,profetiile erau false . Eu il vad ca pe un instrument ,pentru ca Domnul sa ne poata salva si sa se implineasca alte profetii ,a trebuit si el sa faca gestul asta de tradare .
Cred ca s-a sinucis de disperare ,pentru ca si Domnul a spus ca blestemat este omul care-L va vinde si mai bine ca el sa nu se fi nascut .Banuiesc ca dupa ce a inapoiat cu inima franta banii la templu ,i-au venit in minte cuvintele astea . O chestie interesanta este ca pe cruce ,Domnul ii cere Tatalui sa-i ierte pe cei care-si bateau joc de El si nu mai stiu ce faceau ... pe Iuda de ce nu l-ar ierta ,daca tot s-a cait amarnit ? Pe Petru l-a iertat cand L-a tradat ,si el s-a cait .

Ultima modificare de RainSong (09/01/09 14:14)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

09/01/09 14:12

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Totul era ingaduit dar nu totul era de folos.
In fine daca nu era raul nu trebuia sa moare Isus nu? Daca nu era pacatul facut de Adam si Eva nu eram in Rai? Asta e intrebarea care o pui, zici daca... pentru ca raul exista a trebuit Isus sa moara si Iuda a existat ca raul sa fie folosit spre bine, la fel cum pacatul nostru a fost folosit spre Mantuirea noastra.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

09/01/09 14:15

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
si atunci omul asta nu e oropsit pentru ca era deja predestinat unui destin ? Unde e libera alegere ? sau faza ca Domnul vrea ca toti oamenii sa fie mantuiti ? [a se intelege faptul ca eu sunt tare nelamurita cu personajul asta si de asta intreb ,nu ma fac avocatul lui]

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

09/01/09 14:27

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

RainSong a scris:

eu nu inteleg faza asta cu Iuda ,eu il vad ca pe un sarac om care a picat de fraier . S-a profetit despre el si tradarea lui in Vechiul Testament [Psalmul 41:9 ,Zaharia 11:12] . Si daca el facea fata ispitei si nu Il vindea pe Domnul ,profetiile erau false . Eu il vad ca pe un instrument ,pentru ca Domnul sa ne poata salva si sa se implineasca alte profetii ,a trebuit si el sa faca gestul asta de tradare .

Profetia nu a avut rolul unei piese de teatru, iar el nu a fost un actor fara voie.
Firea lui a fost rea. Si nici ispitit nu a fost. El avea antecedente. Banii erau dragostea lui. Se pare ca isi facuse un obicei sa sustraga bani din fondurile ucenicilor. Apoi, a planuit totul.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

09/01/09 14:31

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Iuda a ales sa faca asta si Isus a zis in taina sa inteleaga... ca el a ales dar Domnul deja a stiut toate...
Domnul vrea ca toti sa fie mantuiti dar sunt alesi Lui, cei care stie ca asculta chemarea si traieste dupa Calea Lui.
Sunt uni care ascult doar dupa ce sunt in pat de moarte, sunt uni cu tot feluri de incercari in care asculta chemarea dar sunt unii chiar daca ar fi in pat de moarte sau orice tot nu i-ar pasa... sunt uni daca ar veni in iad si inapoi tot nu s-ar pocai.
El stie totul mai bine decat imaginam noi... de aceea unii sa distrez ai bucurii si nui pasa de Domnul dar la sfarsit.... ii lasa in lume ca sa zicem ca nu o sa da roada placuta, o sa rodeasca cu stricaciuni si nebuni.
Deci sper sa intelegi ce zic.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

09/01/09 14:32

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Eu ma gandesc cat de greu a fost pentru Domnul Isus sa stie si sa traiasca langa un tradator timp de 3 ani...

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

09/01/09 14:47

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Da dar a trait cu toti 12 apostoli in care fiecare in parte sa indoit si cand zicea ceva bun la Petru si dintro data vinea ceva de la satana... si zicea Isus inapoia satana de la mine.
Isus a suferit trupeste si a suferit cel mai mult emotional... era dispretuit de toti... in fiecare clipa era cineva sa isi batjocoreste de El.
Zice daca zicea totul ce a facut Isus, lumea nu ar intelege si ar fi prea mult, sau asa ceva scrie undeva... o sa revin cand imi amintesc unde.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

09/01/09 14:52

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
ok ,sa zicem ca m-am mai lamurit :) Si daca tipul s-a cait amarnic ,nu a fost iertat ? Credeti ca oamenii pentru care s-a rugat Domnul au fost iertati ?

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

09/01/09 14:59

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

RainSong a scris:

ok ,sa zicem ca m-am mai lamurit :) Si daca tipul s-a cait amarnic ,nu a fost iertat ? Credeti ca oamenii pentru care s-a rugat Domnul au fost iertati ?

Domnul Isus mijloceste, dar trebuie sa isi faca si omul datoria. In Apocalipsa scrie ca El bate la usa ,nu intra cu forta.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

09/01/09 15:02

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Oricine gaseste iertare daca vrea sa gaseasca... dar el a mers dupa satana pina in ultima clipa ca inloc sa isi ceara iertare a asculta sa fie frica si sa omorit.

_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

09/01/09 15:12

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07

MRU a scris:

Eu ma gandesc cat de greu a fost pentru Domnul Isus sa stie si sa traiasca langa un tradator timp de 3 ani...


Crezi că-n cei trei ani a existat o singură clipă în care El să nu-l fi iubit ci să-l fi dispreţuit sau să-l fi urât?


09/01/09 16:18

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

zambezi a scris:

Crezi că-n cei trei ani a existat o singură clipă în care El să nu-l fi iubit ci să-l fi dispreţuit sau să-l fi urât?

Nu. Biblia spunea ca a fost ispitit dar ca a fost fara pacat.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

09/01/09 16:20

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

MRU a scris:

Eu ma gandesc cat de greu a fost pentru Domnul Isus sa stie si sa traiasca langa un tradator timp de 3 ani...

De ce crezi ca ceilalti ar fi fost mai breji ? Sau crezi ca noi am fi (fost) mai buni ?

Pana si Petru L-a tradat, si de 3 ori consecutiv, numai ca s-a cait de pacatul lui si a trait . Iuda s-a cait si s-a spanzurat.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

09/01/09 19:07

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

april a scris:

De ce crezi ca ceilalti ar fi fost mai breji ? Sau crezi ca noi am fi (fost) mai buni ?

Cred ca ceilalti au fost lasi, nu au facut totul premeditat asa cum a facut Iuda.
Nu. Nu cred ca eu sunt mai buna decat Iuda.


april a scris:

Pana si Petru L-a tradat, si de 3 ori consecutiv, numai ca s-a cait de pacatul lui si a trait . Iuda s-a cait si s-a spanzurat.

Petru a fost slab, lipsit de curaj, dar el stia ca avea de-a face cu Fiul Lui Dumnezeu. Iuda, nu sunt convinsa. De fapt, inclin sa cred ca nu. Poate de aici si finalul diferit, unul a fost cait si a plans, iar celalalt s-a cait("ca a vandut sange nevinovat") si s-a spanzurat.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

10/01/09 01:33

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
MRU ce sa zic eu cred ca Iuda e asa... a fost nu vorba lipsa de curaj si a fost vorba ca a iubit intunericul decat Lumina.
E cum tu cunosti pe Isus si dintrodata tot ce a fost si ai trait o viata cu El te lasi... nu mai te intere si te duci dupa fire si dupa imparatia vrasmajului.
Deci dupa ce sa omorit a fost cel frica... caci atunci a realizat adevarul deci si Isus la avertizat in taine de multe ori.. in fine cine sa nu ii fie frica ca sa vinde pe Dumnzeu... mie mi-as fie frica de un Dumnezeu care ceruri si pamintul fug de mania Lui.. nimic nu poate sta impotriva Lui.
Dar era scapare dar el pina la ultimul moment a ascultat de satana.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

10/01/09 01:47

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

livu2day a scris:

MRU ce sa zic eu cred ca Iuda e asa... a fost nu vorba lipsa de curaj si a fost vorba ca a iubit intunericul decat Lumina.

Pai si eu ce am zis?! :)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

10/01/09 01:51

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Pff sunt adormit scuza :D

_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

10/01/09 01:55

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net