TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Persoana potrivita ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 18 19 20 21 22 23 24 ... 27
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Ba exact la teama. Si teama aia sa te faca sa reduci viteza si sa mergi mai cu atentie.

02/12/08 13:23

nikku
membru

Inregistat: 26/11/08
Bine, la mine pe aici ii zice precautie. Pana la urma cred ca vorbim de acelasi lucru.

02/12/08 13:29

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Bine, daca vrei tu precautie o lasam asa. :D

02/12/08 13:30

black-panther
membru

Inregistat: 18/10/05

nikku a scris:

black-panther a scris:

daca dupa casatorie unul din cei doi "o ia pe ulei" inseamna ca celalalt isi poate zice ca nu s-a casatorit cu persoana potrivita?

Da, cu siguranta isi va zice. Nu crezi?

are un motiv sorios, dar nu neaparat trebuie sa aiba si dreptate cand isi zice asta.

02/12/08 13:39

Site web  
giany
membru

Inregistat: 18/05/07
daca e vreun "mecanism" .. sigur ii va place uleiul !!! :D:D:D

02/12/08 13:48

shoricel
membru

Inregistat: 04/01/08

black-panther a scris:

ce inseamna persoana potrivita?

incredintarile sunt impartite. unii spun ca persoana potrivita ti-o "faci" adica depinde de tine cum construiesti relatia si cum te comporti cu partenerul, altii spun ca sunt mai multe persoane potrivite, dar nu toate, si iarasi depinde de cum construiesti relatia, altii spun ca e o singura persoana creata special pt a fi a ta jumatate si pe care trebuie sa o gasesti (sau sa te gaseasca daca esti fata :P). incredintarea mea este ca e o singura pesoana creata pt a fi jumatatea mea pe care trebuie sa o gasesc. dar nu contrazic celelalte incredintari ;)
asta in mare. poti citi copicul asta de la prima pagina ca poate mai aflii ceva raspunsuri ;)

black-panther a scris:

daca dupa casatorie unul din cei doi "o ia pe ulei" inseamna ca celalalt isi poate zice ca nu s-a casatorit cu persoana potrivita?

sunt mai multe variante: ori nu s-a casatorit la momentul potrivit (s-a grabit, sau se poate sa fi intarziat, desi suna cam ciudat - tot ce e posibil ;) ) ori chiar nu a gresit cu nimic... si aici este pur si simmplu caderea partenerului... :|

nikku a scris:

Corect, insa daca te temi prea tare nu ar mai trebui sa incerci.

ooooh, really? :))))

nikku a scris:

Cred insa ca te refereai la o anumita precautie si nu la teama :)

se referea la teama de care am zis eu, cred. si e in sensul de precautie. teama sa ma casatoresc cu persoana potrivita nu imi e deloc. dimpotriva :D

02/12/08 14:21

nikku
membru

Shoricele, shoricele, ia incearca tu sa te insori temandu-te ca intr-o zi vei afla ca nu e persoana potrivita si iti garantez eu ca in 99% din cazuri asa va fi. E si o vorba: de ce ti-e frica nu scapi.
Strict in sensul asta ma refeream la teama de a incerca.

Ultima modificare de nikku (02/12/08 14:50)

02/12/08 14:50

shoricel
membru

eu accept prietenia unei fete in momentul in care am primit raspunsul de la Dumnezeu si sunt sigur ca ea este pentru mine. atunci voi sti ca ma voi si casatori cu ea. din acel moment, piere orice teama ;)

02/12/08 15:09

giany
membru

mamaaaaaaaaaaaaaaaaa.... ce e cu schema asta shory ... cum primesti tu veste de la EL ...???

02/12/08 15:12

Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

shoricel a scris:

eu accept prietenia unei fete ;)

wow..o accepti tu pe a ei....sau ea pe a ta? :)

02/12/08 17:26

shoricel
membru

m-am gandit ca e un pic aiurea exprimarea, dar nu asta am vrut sa zic. formulez altfel: nu cer prietenia unei fete decat daca... (ce am scris mai departe in mesaj). :P

02/12/08 17:33

giany
membru

dar ce are daca e invers ... avem gretzuri ... ne sta in gat ??? ... io accept si sa vina o anumita "ea" la mine ... :D:D:D

Ultima modificare de giany (02/12/08 17:35)

02/12/08 17:35

nikku
membru

Suntem asa traditionalisti uneori... Daca vine ea la tine, e si mai interesant :)

02/12/08 17:36

giany
membru

ei nikku ... daca nu place ... nu e interesant ... :D:D:D

02/12/08 17:38

livu2day
membru

Inregistat: 06/11/08
Dupa ce ma uit la conversati.
Predator ajuns prey, comic.

02/12/08 18:14

jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
si despre ce discutati aici, pana la urma?

02/12/08 18:22

giany
membru

nu stiu ... dar se pare ca vanatul nu are voie sa vina la vanator ... :D:D:D

02/12/08 18:23

[anda]
membru

Inregistat: 09/09/08

giany a scris:

nu stiu ... dar se pare ca vanatul nu are voie sa vina la vanator ... :D:D:D

ai vazut tu vanat care sa  vrea sa vina la vanator????

02/12/08 19:05

giany
membru

ohoooooooooooo... drajii mosuluiiiiiiii... alearga "vanatul" si striga :"pick me !!! pick me!!! " :D:D:D ... sau era mai bine sa zic "shoot me!!!shoot me!!! " :D:D:D

Ultima modificare de giany (02/12/08 19:11)

02/12/08 19:11

simona
membru

Inregistat: 19/02/08
E si asta un mod in care persoana potrivita iti poate zice ca e... potrivita. :D

03/12/08 13:21

giany
membru

nu e neaparat necesar sa tragi in "vanat" ... si mai e o varianta ... sa tintesti slab ... sa tragi pe langa ... cu sau fara voie ... :D:D:D

03/12/08 13:41

nikku
membru

anomis a scris:

E si asta un mod in care persoana potrivita iti poate zice ca e... potrivita. :D

Sau, intr-o alta interpretare: "E si asta un mod in care persoana nepotrivita poate incerca sa spuna ca e... potrivita"

03/12/08 14:48

climbonmountain
membru

Inregistat: 13/12/08
...stiti voia lui Dumnezeu pentru copiii Lui este sfintirea lor...el a zis: Fiti sfinti caci Eu sunt sfant"...asa ca atunci in domeniul acesta al "persoanei potrivite" ne gandim toti cei de facut si carei persoana potrivita...eu sunt de parere...defapt nu eu...conform Bibliei spun ca atunci cand persoana cu care tu vorbesti si discutati si ii clar ca te gandesti dac ae pt tine sau nu....din  momtn ce ptereci mai mult timp cu ea si vorbiti si acea persoana e credincioasa si e cu adv copilul Lui, cei dret no s apot sa cer perfectiune de la acea persoana ca nimeni nu suntem perfecti dar amcar sa vezi straduinta cu care incearca sa-L caute pe Domnu,....cu siguranta aceea persoana este dupa voia Lui.,...ORICE LUCRU CARE NE AJUTA IN SFINTIRE SI CARE NE AJUTA SA CRESTEM SPIRITUAL este dup[a voia Lui..El ne da puterea de a alege si mai mult si cei cel mai fain si extraordinar ii ca El stie dinainte ceea ce noi vom alege...asa ca rugaciunea rezolva totul..asadar sa ne rugam ca Domnu sa aiba grija si sa ne dea intelepciunea necesara sa alegem ceea ce ne ajuta ion SFINTIRE si sa desicrenem raul de bine....pt ca astai farmecul relatiei tale cu Dumnezeu....El te lasa ca tu sa alegi dar totodata te si ajuta si iti da intele[ciunea de care tu ai nevoie..

13/12/08 18:35

climbonmountain
membru

Inregistat: 13/12/08
asa ca nu trrebe sa existe teama...caci El nu nea dat un duh de frica ci un duh de dragoste...si El stie viata noastra dinainte ca noi sa ne nastem....doar sa ramanem in El si sa-L cautam mai mult pe El...ca daca relatia noastra nu e buna cu noi...nu vom stii sa alegem persoana potrivita

13/12/08 18:38

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

Anna_79 a scris:

Buna, as vrea sa intreb voi de unde va gasiti prieten/a pt. a fi viitorul sot sau sotie?

27/02/09 17:27

Pagini: 1 ... 18 19 20 21 22 23 24 ... 27    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la