TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/De ce sunt urati si batjocoriti pocaitii??? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Au avut asa de mare succes ca au fost nu mai putin de zece valuri majore de persecutie pana in anul 313.

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

08/07/10 12:38

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

bairstow a scris:

E mai greu deoarece scriu de pe mobil.Apropo stiam câ primi crestini au avut un mare succes printre oameni.Dar văd că pocâiţii se plâng câ-s priviţi aiurea.NU cumva acest lucru aratâ câ nu sunt chiar cea ce doresc să fie?

Bair, sunt doua lucruri diferite: Succesul e una, si acceptiunea e alta.

Acuma, daca Sel nu vorbeste impotriva pocaitilor, nu este de-a noastra? Daca zice ca-i ortodoxa eu chiar cred, dar este realista. Cei mai multi dintre ai nostri nu sunt crestini autentici; doar cu numele. In schimb, la pocaiti cei mai multi sunt credinciosi autentici, doar unii o mai iau pe alaturi, asta-i diferenta.

Dar stii de ce-s batjocoriti?
Domnul Iisus spunea asa: "Daca ati fi din lume, lumea ar iubi ce este al sau; dar pentru ca nu sunteti din lume, ci Eu v-am ales pe voi din lume, de aceea lumea va uraste." (Ioa.15:19)

Intelegi ce vrei sa spun? Faptul ca cineva nu este agreat de lume, asta nu arata ca nu-i bun. Poate lumea nu are cantarul corect, si atunci ii considera rai.
Auzim cate un caz in care din familii ortodoxe, daca un copil este in puscarie, iar altul se pocaieste, despre ce-l de-al doilea se spune cel mai adesea ca a facut neamul de ras.


Apropo stiam câ primi crestini au avut un mare succes printre oameni.Dar văd că pocâiţii se plâng câ-s priviţi aiurea...

desigur au avut succes, si au si acuma pocaitii. altfel cum iti explici ca ei cresc numeric, iar noi scadem?

Totusi atitudinea lumii nu era alta decat acuma. Adica erau urati de lume. (Poate si nin cauza succesului?) Daca primii crestini nu ar fi fost urati de lume, cum poti sa explici persecutiile care nu au fost putine si nici usoare?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (08/07/10 12:46)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

08/07/10 12:45

   
monday_73
membru

Locatie: romania
Inregistat: 19/01/08
Lumea ne batjocoreste pentru ca nu suntem ca si ei. Si asta trebuie sa ne bucure.
"Daca sunteti batjocoriti pentru Numele lui Hristos, ferice de voi! Fiindca Duhul slavei, Duhul lui Dumnezeu, Se odihneste peste voi." (1Pet.4:14)


_______________________________________

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)


08/07/10 21:31

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Insa, la cealalta extrema. Sa nu cautati sa fiti urati de lume. In general, sa nu cautati un trai dificil, sa zic asa, cum urca Luther scarile crezand ca chinul fizic ii va aduce mantuirea. Poti fi si placut de oameni si pocait. Depinde cu cine umblii.

08/07/10 21:36

Site web  
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Observ cateva condtradictii si la voi.Unii spun ca au avut succes altii nu.Asa numiti pocaiti sunt 2-3 la suta din populatia unei tari crestine nu vorbesc de tarile atee unde numarul e si mai mic.Dar crestinii din primele veacuri au inceput de la zero si au avut un succes deosebit.Normal este ca la inceput au fost prigoniti dar avand un mare succes dupa un timp foarte scurt au fost luati chiar ca exemplu.De aceea si zicem ca Europa este crestina.Pocaitii (aici in sensul de neoprotestant) insa au un succes infinit mai mic decat au avut-o primii crestini.Apoi logic cum observa cineva de pe aici(altfel cum iti explici ca ei cresc numeric, iar noi scadem?) este ca cresteti in numar, confirmand prin aceasta adevarul din biblie ca la sfarsit va veni omul nelegiuirii si nu numai.Biblia ne vorbeste de apostazie.Chiar cei alesi(ortodocsii) vor fi incercati sa fie amagiti.Dar la sfarsit va aparea un crestinism de suprafata.Sa incerc sa explic pe scurt acest crestinism.In primul rand e de suprafata datorita faptului ca nu sunteti cea ce pretindeti a fi.Un fost membru de aici care se certa cu mine mi-a spus niste adevaruri incredibile(care in parte nu le-am crezut).Apoi experienta personala mi-a dovedit acest lucru cand fostul patron a zis : pe Bairstow nu pot sa il dau afara.Deci tipa crestina in loc sa recurga la ajutorul Domnului a apelat la ajutorul lumi.Cu ajutorul unor mesaje sterse care o compromiteau cu ajutorul unor amenintari(atunci cand i-am spus ca o sa-l instintez pe tatal ei de lucrarea pe care o face) etc etc tipa a reusit sa ma dea afara mai ales ca avea un statut mult mai mare.Din cate am inteles eu acum patronii regreta ce au facut mai ales ca tipa mai daduse vreo 2 tipi afara la propunerea ei.Acum eu nu prea am vazut pocaiti de care lumea sa rada de ei.Mai degraba lumea rade de ei deoarece sunt...Dar stati sa va dau un exemplu.Asa cum am mai scris odata pe aici(si imi place acest forum mult mai mult decat alte foruri crestine) am vorbit cu o alta pocaita.Ea spunea ca este inutil sa citesti altceva in afara de biblie si cateva carti religioase sa te uiti la filme(dar se uita la tradati in dragoste si facea haz de cei care pacatuiau si la telenovele) la teatru etc etc.Pocaitii au crestinism de suprafata si din alte motive.Alt motiv.Ascultam radio advent urmat de cel crestin dupa evanghelie(sau invers).Adventii spuneau ca acei crestini care cred ca omul cand moare traieste sub forma de suflet sunt pagani.Totusi adventii sunt pocaiti iar unii pocaiti cred ca omul cand moare traieste in continuare (sau sufletul lui).Iata bazaconie.De ce e de suprafata acest crestinism?Deoarece unii cred in Sfanta Treime altii nu .Unii cred in iad altii nu.Etc Etc.Apoi sa va spun o faza tare.Am intrebat o pocaita cine sunt sectantii?Numarul a fost cam mic fata de cea ce ne spune biblia dar ea mi-a citat ca fiind iehovistii si mormonii.Totusi o adventa spunea de o iehovista ca aceasta intelege mult mai bine biblia si cea ce scrie dansa decat mine.Totusi a doua doctrina a adventilor sau poate cea mai importanta este ca ei cred in Sfanta Treime.De aceea rad si eu de voi daca nu intelegeti cea ce spun aici.E ca si cum eu as spune unui brahman ca este mai aproape de Dumnezeu decat unul care crede in Iisus si intelege mai bine biblia!!!!
In rest apreciez acest site pentru curatenia care o face uneori pentru faptul ca se discuta civilizat si nu lasa asa cum am vazut in alta parte un musulman sa declare ca Pavel a fost satanist.In schimb acel forum a dat afara imediat 2 ortodocsi care discutau civilizat.De aceea iar rad un pic.Apoi mai rad deoarece imi aduc aminte de o adventista(cei drept cred ca si biserica ei se intreba daca este in deplina functionalitate mintala...)care scria ca este otravita de un ortodox si ca fiul ei a fost omorat cu aceleasi gaze ca sa i se ocupe locul la facultate.Apoi mai rad de voi ca va considerati crestini dar imi aduc aminte cum veneau pocaitele in vizita la pocaite si ne priveau ca pe niste lupi si nu erau in stare sa lege 2 vorbe cu noi.
P.S ortodoxul adevarat(cel ce se duce de cel putin o data la biserica din 3 Duminici si ....) niciodata nu o sa va batjocure etc etc.O sa se roage pentru voi.

Ultima modificare de bairstow (09/07/10 10:34)


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

09/07/10 10:26

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

bairstow a scris:

De aceea si zicem ca Europa este crestina.

mie nu mi se pare Europa ca fiind crestina. O face crestina faptul ca unii mai cred in Dumnezeu dar isi organizeaza parade de homosexuali?  Din contra, mi se pare ca Dumnezeu si-a intors fata de la Europa si s-a "reprofilat" [cuvant foarte nepotrivit, de asta e in ghilimele] pe Asia, Africa.

bairstow a scris:

...

exemplele date de tine sunt asa, cazuri speciale [orice padure cu uscaturile ei, nu?], si eu stiu preoti ortodocsi care practica blestemul, preoti care atunci cand erau inundatii si oamenii erau de-a dreptul in camasa si pantaloni fara nimic in plus nu ii lasau pe oameni sa accepte ajutoarele stranse de pocaiti si multe altele. Cati pocaiti sunt violatori/criminali/hoti/delapidatori? Nu 99,9% din inchisori sunt ortodocsi cumva?
    Apropo, bateai vreun apropo ca noi am fi astia ce il sustin pe Antichrist? Oamenii ce duc in ratacire restul turmei?
   
bairstow a scris:

P.S ortodoxul adevarat(cel ce se duce de cel putin o data la biserica din 3 Duminici si ....) niciodata nu o sa va batjocure etc etc.O sa se roage pentru voi.

aha, asta e definitia ortodoxului adevarat. Ortodocsii sunt crestini, si daca mersul de 2 ori pe luna la biserica [in speta inainte de examene/cand ai o ruda in spital/cand esti bolnav sau lefter] te face sa te incadrezi in categoria crestin atunci ii bai.

   Ar fi multe de spus, dar am impresia ca tu orice confesiune in afara de orto si cato o bagi in oala "pocaiti" si tragi concluzii aiurea. Biblia nu zice nimic de sectanti [apropo, pentru mine ortodocsii sunt sectanti, cuvantul sectant este unul care si-a cam pierdut sensul. Eu definesc sectantul ca unul care apartine unei confesiuni si se supune mai mult ei si sfintelor ei traditii decat Bibliei. Te recunosti?] deci nu vad ce rost are afirmatia "Numarul a fost cam mic fata de cea ce ne spune biblia".

ps: repet - ceea se scrie cum scriu eu, cu 2 e ;)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

09/07/10 11:14

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Uite ce e RainSong.Sectantul este cel care s-a rupt de biserica adevarata(Ei au iesit din mijlocul nostru, dar nu erau dintre ai nostri. Caci daca ar fi fost dintre ai nostri, ar fi ramas  cu noi; ci au iesit, ca sa se arate ca nu toti sint dintre ai nostri. (1Ioa.2:19) ).Voi sunteti rupti de aceea va si sprijiniti intre voi.Daca adventul are adevarul evanghelistul e sectantul si ortodoxul la fel.Deoarece evanghelistul sau ortodoxul nu a mai crezut in biserica adevarata care dupa cum ne spun Nt este stalpul si temelia adevarului.Apoi Europa ramane continentul probabil cel mai crestin impreuna cu America de sud de centru si de nord.Pai tu imi dai exemplu africii care este plina de musulmani si de religii locale?
Si cand au cazut turmurile gemene biserica scientologica sau nu stiu care a oferit ajutoare ...Dar dupa ce alungasera pe ceilalti din alte religii.Ce concluzii aiurea am tras?Ca adventii spun de voi indirect ca sunteti pagani si apoi faceti un radio pe aceasi frecventa?Ca in acest club sunt poate unii oameni care cred in Sfanta Treime sau in crezul facut de biserica apostolica iar altii nu?Apoi vad ca glumesti.Ortodoxul trebuie sa se duca in fiecare saptamana la biserica daca nu iti spun eu ca la 3 saptamani in lipsa se autoexclude oarecum din ea.Adica infaptuieste un pacat de moarte!Asa cum am mai spus biserica ortodoxa este alcatuita dupa modelul imparatiei care cuprinde si pesti buni dar si pesti rai.Asa cum am constatat voi sunteti in cel mai bun caz caldicei.Frica de Dumnezeu la voi este muzica rap si manelele pe versuri crestine!Dar cea mai grav lucru il facecti atunci cand credeti ca viata voastra este condusa de Iisus.Pe ce baza aceasta mandrie?Iar daca este condusa de Iisus(sau de Duhul Sfant) de ce credeti in doctrine fundamental opuse?Oare cine vrea sa dezbina?Dumnezeu sau diavolul?Ce e mai mare:ascultarea de parinti sau interpretarea fiecaruia dupa cum il duce capul?Aveau primii crestini la indemana biblii si stiau sa citeasca din ele?Sau ascultau de Pavel si de ceilalti apostoli si hirotoniti?De aceea si gresesc la un moment dat si spun:suntem ai lui Pavel sau Ai lui Iisus etc etc.Deoarece nu venea un crestin si spunea: uite Pavel eu stiu sa citesc si am si biblia la indemana.Aici gresesti deoarece eu am interpretat dupa cum ma duce capul biblia in alt sens decat il interpretezi tu.Asa ca dute Pavele.
Dimpotriva daca ai citi Nt ai vedea ca primi crestini ascultau de oamenii care erau hirotoniti de apostoli si nu de interpretarea personala si dupa capul lor a Nt care nici macar nu exista in forma finita!!!Erezia este deci atunci cand unii se leapada de invatatura sanatoasa a bisericii mama si cred in alte invataturi care nu le-au predicat apostolii.Milenium,sabatul ca zi de odihna.rapirea etc etc.Daca primi crestini ar fi crezut ca rapirea este un crez crestin ar fi vorbit de ea.daca primi crestini ar fi crezut ca Iehova numele lui Dumnezeu este obligatoriu pentru crestini ar fi vorbit despre aceasta etc etc .Atunci de ce vin unii si se lauda cu astfel de lucruri?Nu ca sa rupa din biserica?Sa dezbine biserica?Si cine dezbina?


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

09/07/10 12:03

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Si daca biserica x este adevarata atunci q,w,r,t,u,i,s... sunt false!Daca q este adevarata atunci biserica x intra in randul cele false.De ce zic acest lucru?Pai Nt ne spune:biserica este stalp si temelie al adevarului.Deci daca biserica spune adevarul poate fi impartit adevarul?Poate sa fie adevarat ca exista iad si in acelasi timp ca nu exista?Ce spune biserica ortodoxa?papa s-a declarat infailibil in interpretarea scripturii si nu numai la fel si toti ceilalti care interpretati biblia dupa cum va duce capul dar la mod tot infailibil.Deci voi sunteti niste papi mai mici.Unde e adevarul?Biserica mea spune ca nu mai ea detine adevarul pe cand voi spuneti ca il gasim in una din sutele de biserici pocaite1P.S. mai exista o biserica si poate mai sunt ai altele care se lauda ca adevarul este numai la ei.Dar biserica ortodoxa nu si-a schimbat crezul.Pe cand iehovistii (ca despre acestia vorbesc) de n ori.Atunci adevarul e schimbator?Cine vrea sa te indrume pe 1000 de drumuri?Biserica ortodoxa diavolul sau pocaitii?Eu cred ca stiu cine...Pana si biserica catolica spune ca ea detine adevarul dar  te poti mantiu si in afara ei deoarece va considera fiii ei(lucru aratat cu adevarat si de apocalipsa)

Ultima modificare de bairstow (09/07/10 12:14)


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

09/07/10 12:10

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.Pana la urma nu am cum sa va conving fara o schimbare a inimi din partea voastra si o judecata corecta unde sloganul solo scriptura trebuie sa dispara.Ma refer la sensul de a interpreta biblia dupa bunul nostru(zic nostru ca sa fiu corect) plac.Daca fiecare crestin ar fi ramas la ascultare si nu la interpretare ar fi ramas la cuvantul cripturii ca biserica este adevarul avandu-l conducator pe Domnul Iisus nu ar mai fi fost atatea biserici(pocaite si nu numai care cred ba in Sfanta Treime ba nu cred in Sfanta Treime ca sa dau un exemplu concret).Nu cred ca cineva poate lipsi de la cununa chiar daca nu este ortodox dar il cauta din inima pe Domnul.Din pacate apostazia e la inceput si de la gravele probleme care incearca sa le ascunda anumite biserici.Cand un preot mi-a spus ca pocaitii mint si fura am zis ca exagereaza.Puscariile sunt pline de ortodocsi dar sa nu uitam 2 aspecte.Acei oameni nu sunt ortodocsi decat cu numele (si bisericile voastre il dau afara pe cel care e prins furand sau facand alte grave pacate) apoi aici in Romania noi suntem majoritari.

Ultima modificare de bairstow (09/07/10 14:42)


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

09/07/10 14:42

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Daca nu credeti ca sloganul solo scriptura este amuzant uneori(si de aceea uni ortodocsi cad in pacatul batjocurei) va citesc cateva lucruri in care cred adventii(de ei m-am ocupat mai mult avand si o teologie mai mare decat voi)-Ei cred ca Moise si alti oameni biblici imparatesc peste alte planete(chiar daca ei nu cred decat in invierea de apoi)-cred ca Ioan Botezatorul nu a inteles mesajul lui Iisus si a ramas cu ideea ca Mesia va conduce lumea respingand invatatura lui Iisus ca fiind Mesia!!!Apoi tot ei vorbesc de solo scriptura dar in Calea dupa Iisus de White ne vorbeste autoarea de niste lucruri care nu s-au intamplat in viata lui Iisus!Apoi chiar voi aveti traditii.Aveati biserici fara cruce acum le aveti si le construiti dupa o traditie nevorbita avand  toate semnul crucii!

Ultima modificare de bairstow (09/07/10 14:51)


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

09/07/10 14:50

   
Tiana
membru

Locatie: romania
Inregistat: 25/01/10
Vorbesti(sau scrii) confuzii...nu am nimic personal cu tinee nu te cunosc,dar tot ce ai spus sunt confuzii!

Ultima modificare de Tiana (09/07/10 15:42)


09/07/10 15:38

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Frica te apropie de Dumnezeu.In ce constau confuziile? :)

_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

10/07/10 09:45

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Ma gandeam de ce nu a inteles Tiana ce am scris.Pai daca ai fost invatata de catre altii unde sa te uiti.Imi scrie amuzant cineva pe biserica adventa(vedeti si eu cad in pacatul laudaroseniei) ca biserica s-a adaptat de aceea au crucea acum si nu ca si-au schimbat crezul!Frumos dar putin fals.Dar mai amuzant este ca toate bisericele protestante sau adaptat la acest simbol dintr-o data!Acum stau sa ma gandesc.Posturi de radio la care va faceti publicitate impreuna.Locatii de vacante in care esti primit daca esti pocait.Etc etc.Se pune aici o intrebare.

_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

10/07/10 14:25

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Si ca o chestie amuzanta(cine are ochi sa vada cu toate ca nu inseamna ca daca poti vedea esti  mantuit) ma uitam putin pe site si dau de :http://www.itpbucuresti.ro/  .Asemanatoare emblema(cele 3 lini paralele ondulate) cu emblema adventilor http://www.adventist.ro/
Asa cum am mai remarcat daca va uitati putin mai atent la enblema adventa aveti impresia ca crucea e intoarsa!
Pura nimereala sau nu , nu pot da un verdict :)


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

10/07/10 14:37

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Asta e ca treaba cu scaunul pe care statea papa si avea scaunul o gaura in mijlocul spatarului  in forma de cruce inversa in nustiu ce biserica din nu stiu ce tara.Cred ca stiti despre ce vorbesc dar eu unul nici acum nu sunt sigur ca nu a fost trucaj sau ca cineva nu a incercat cumva sa rada de acest om.

Ultima modificare de bairstow (10/07/10 14:41)


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

10/07/10 14:39

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
nu e nevoie sa postezi consecutiv. iti poti modifica primul mesaj in loc sa mai scrii inca doua imediat dupa.

si revino la subiect.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

10/07/10 16:28

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

bairstow a scris:

Daca nu credeti ca sloganul solo scriptura este amuzant uneori(si de aceea uni ortodocsi cad in pacatul batjocurei) ...

Deci, dupa spusele tale unul dintre motivele pentru care pocaitii sunt batjocoriti este sloganul "Sola Scriptura", adica sunt batjocoriti pentru ca nu accepta invataturile care nu au ca baza Biblia. Frumos. Slavit sa fie Domnul pentru oamenii care desi sunt batjocoriti continua sa se bazeze pe Cuvantul lui Dumnezeu. Acest lucru il afirma si Biblia: "Toata Scriptura este insuflata de Dumnezeu si de folos..."
Ceea ce tu ne spui aici chioar daca nu ai intentrionat asta este ca unii ortodocsi ii batjocoresc pe pocaiti. E bine de retinut.


va citesc cateva lucruri in care cred adventii(de ei m-am ocupat mai mult avand si o teologie mai mare decat voi)-

Decat care voi? Se pare ca nu vorbesti cu cuineva anume.

Ei cred ca Moise si alti oameni biblici imparatesc peste alte planete(chiar daca ei nu cred decat in invierea de apoi)-

Ai putea indica un inscris in care ei sustin asa ceva?


cred ca Ioan Botezatorul nu a inteles mesajul lui Iisus si a ramas cu ideea ca Mesia va conduce lumea respingand invatatura lui Iisus ca fiind Mesia!!!

Asta de unde ai scos-o? Eu nu sunt adventist dar am studiat invataturile lor si n-am gasit. Spune-mi si mie unde este asta.

Apoi tot ei vorbesc de solo scriptura dar in Calea dupa Iisus de White ne vorbeste autoarea de niste lucruri care nu s-au intamplat in viata lui Iisus!

Despre care lucruri?

Apoi chiar voi aveti traditii.

Traditii da. Toti avem anumite traditii, dar daca traditiile sunt contrare Bibliei dam cu el de pamant. Si p[oate se vor forma alte traditii, si altcineva va da si cu acelea de pamant. Biblia insa va ramane in picioare.SOLA SCRITURA.

Aveati biserici fara cruce acum le aveti si le construiti dupa o traditie nevorbita avand  toate semnul crucii!
Asta nu-i traditia noastra  ci-i a voastra, si uite, ca sa nu va mai suparati ma punem unii dintre noi si cate-o cruce la biserica. Acuma, sa ne asteptam sa fim batjocoriti de ce punem cruce?

Ultima modificare de mereu-tanar (10/07/10 23:45)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

10/07/10 23:44

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Imi place cum le intorci ca la Ploiesti.In primul rand solo scriptura inseamna numai si numai scriptura!Faptul ca tu ai traditii pe langa contrazice acest slogan chiar daca tu crezi ca aceste traditii nu contrazic biblia!Apoi stim ca in Imparatia cerurilor cel mai mic e cel mai mare!Faptul ca eu imi recunosc greseala nu e nicidecum un lucru rau!O sa revin si la ideile sau doctrinele advente.Dar daca iti voi arata ca sunt adevarate o sa faci ceva?Ma indoiesc.O traditie biblica(dar solo scriptura inseamna numai si numai scriptura asa cum multi inca inteleg dar nu inteleg ce ai inteles tu care ti-ai dat seama ca nu poate exista o biserica fara o anumita traditie buna sau rea) este Crezul!Totusi pentru un iehovist crezul este o traditie pagana!Deci e greu sa spui ca cineva are traditi biblice sau nu cand biblia este interpretata in mii de feluri!Revin la inceputul crestinismului.Majoritatea oamenilor nu stiau sa citeasca si sa scrie.Apoi Nt ne spune ca biserica este adevarul.Am vazut ca unii oameni nu au ascultat de aceasta biserica si au parasit-o!(Daca ar fi fost dintre ai nostri ar fi ramas la noi).Unde se scrie ca trebuie sa studiem biblia si mai ales dupa capul nostru?Aceasta este tot o traditie!In schimb despre ascultarea celor care conduc biserica ni se vorbeste in mai multe locuri.Ca sa raman in topic spun ca la plaja un barbat x spune ca se duce solo chiloti de baie.Dar acolo il vedem pe x imbracat la costum... :)

Ultima modificare de bairstow (11/07/10 06:44)


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

11/07/10 00:34

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

bairstow a scris:

Imi place cum le intorci ca la Ploiesti.

Nu sunt din Ploiesti, asa ca nu le intorc ca la ploiesti.

In primul rand solo scriptura inseamna numai si numai scriptura!

Exact. Asa ar trebui sa crezi si tu.

Faptul ca tu ai traditii pe langa contrazice acest slogan chiar daca tu crezi ca aceste traditii nu contrazic biblia!

Pe de o parte am acceptat ceea ce spui tu despre traditii. Pe de alta parte, recunoastem sau nu , oricare avem anumite traditii. Si-ti zic una. In multe biserici barbatii stau asezati pe o parte si femeile pe cealalta, si nu s-ar accepta nicidecum sa stea amestecati. Astai traditie frate, daca suntem onesti sa recunoastem. Nicaieri in Biblie nu spune asta. Sunt traditii marunte, si sunt multe asemenea. La asta ma refeream. In cazul asta unde-i ploiestiul pentru intors, nu la tine.

Apoi stim ca in Imparatia cerurilor cel mai mic e cel mai mare!Faptul ca eu imi recunosc greseala nu e nicidecum un lucru rau!
Deci recunosti ca traditia e o greseala s-o tii peste scriptura? NU e rau. E rau ca nu te schimbi.
Banuiesc ca dupa acest schimb de idei nu trebuie sa ma astept sa fiu persecutat. Batjocorit poate.

O sa revin si la ideile sau doctrinele advente.
Doctrine advente, sau doctrine ale bisericii advente ca nu-i tot una?

Dar daca iti voi arata ca sunt adevarate o sa faci ceva?Ma indoiesc.O traditie biblica(dar solo scriptura inseamna numai si numai scriptura asa cum multi inca inteleg dar nu inteleg ce ai inteles tu care ti-ai dat seama ca nu poate exista o biserica fara o anumita traditie buna sau rea) este Crezul!Totusi pentru un iehovist crezul este o traditie pagana!
Advente sau iehoviste, pentru ca le amesteci acuma?

Deci e greu sa spui ca cineva are traditi biblice sau nu cand biblia este interpretata in mii de feluri!
E greu in cazul in care nu cunosti scripturilre nici puterea lui Dumnezeu. Atunci poti sa te afli in confuzie. Asteas cuvintele lui Isus, sau ma rog ale lui Iisus cum zici tu.
Revin la inceputul crestinismului.

Ar fi bine sa revenim amandoi la subiect ca sa nu ne certe vre-un moderator. ;)

Majoritatea oamenilor nu stiau sa citeasca si sa scrie.Apoi Nt ne spune ca biserica este adevarul.Am vazut ca unii oameni nu au ascultat de aceasta biserica si au parasit-o!(Daca ar fi fost dintre ai nostri ar fi ramas la noi).
Paremi-se ca tu plangi vremurile acelea cand oamenii nu stiau carte., si ascultau orbeste cu li se spunea. Este o vorba : daca-s prosti ii duci incotro vrei. NU mai sunt acele vremuri fra, iar biserica aceea cu pretentii va trebui sa se schimbe, altfel va avea numai credinciosi care nu prea sunt interesati de credinta.


Unde se scrie ca trebuie sa studiem biblia ...

Cercetati Scripturile fiindca socotiti...si tocmai ele vorbesc despre Mine" ti se par cunoscute aceste cuvinte ale Domnului Isus?

si mai ales dupa capul nostru?
Nicidecum ci dupa spiritul Scripturi. Ideea este aceasta:Scriptura talcuieste scriptura.
Aceasta este tot o traditie!In schimb despre ascultarea celor care conduc biserica ni se vorbeste in mai multe locuri.
In primul rand as vrea sa stii ca Domnul Isus Hristos conduce Biserica.

_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

11/07/10 08:03

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07

mereu-tanar a scris:

Nu sunt din Ploiesti, asa ca nu le intorc ca la ploiesti.
.
Nu trebuie sa fi din Ploiesti ca sa intorci.Apoi aceasta este o figura de stil.Cand mergeai inspre Sinaia din Ploiesti calea ferata intorcea vreo 2 kilometri inspre Bucuresti :)

mereu-tanar a scris:

Asa ar trebui sa crezi si tu.

Dar defapt nici tu nu crezi in acest slogan gandindu-ma la femeile din partea stanga.Apoi biblia are mai multe intelesuri si ele sunt chiar si diferite?

mereu-tanar a scris:

Pe de o parte am acceptat ceea ce spui tu despre traditii.


mereu-tanar a scris:

Deci recunosti ca traditia e o greseala s-o tii peste scriptura? NU e rau. E rau ca nu te schimbi.
.
Fiecare are o traditie in a interpreta bibli.Noi suntem insa de la inceput si am fost calauziti de Duhul Sfant.Voi sunteti ca niste orbi care conduceti alti orbi si rezulta automat o cadera si o rastalmacire a bibliei.

mereu-tanar a scris:

Banuiesc ca dupa acest schimb de idei nu trebuie sa ma astept sa fiu persecutat. Batjocorit poate.

Din pacate pocaitii nu sufera nici un fel de agresiune.Lumea ii priveste insa ca niste oameni .... cea ce este si adevarat.La ce e bun sa citesti carti?Ma intreba o pocaita.

mereu-tanar a scris:

Advente sau iehoviste, pentru ca le amesteci acuma?

Daca te uiti mai bine iar faci confuzii.Ma referea la doctrine advente.

mereu-tanar a scris:

E greu in cazul in care nu cunosti scripturilre nici puterea lui Dumnezeu. Atunci poti sa te afli in confuzie. Asteas cuvintele lui Isus, sau ma rog ale lui Iisus cum zici tu.

Iar ma faci sa rad :) .Unde nu cunosc eu scripturile?De unde ingamfarea asta care nu e demna de un crestin care se mai si crede pocait???La fel cum o pocaita a ras zgomotos cand i-am zis sa participam pe net la un concurs biblic.Tipa nu se compara cu mine la citutul bibliei ,in opinia ei.Apoi cum cunosti tu scripturile cand aveti n doctrine diferite si doctrine diferite radical!Adica unii spun ca Iisus este Dumnezeu altii nu.Orbul pe orb conduce.E adevarat ca cineva(adica un ortodox) vine acum cu niste lucruri care te pun pe ganduri.Trebuie insa sa te gandesti ca ai fost invatat sa privesti aceasta biserica la modul cel mai rau.Dar ar trebui sa te pui in locul meu si sa fi impartial.


mereu-tanar a scris:

Paremi-se ca tu plangi vremurile acelea cand oamenii nu stiau carte., si ascultau orbeste cu li se spunea. Este o vorba : daca-s prosti ii duci incotro vrei. NU mai sunt acele vremuri fra, iar biserica aceea cu pretentii va trebui sa se schimbe, altfel va avea numai credinciosi care nu prea sunt interesati de credinta.

Iisus a venit la timpul potrivit dar tu vad ca spui ca a venit la vremuri de nestinta contrazicand biblia spunand ca acele vremuri au trecut.Deci inteleg ca primi crestini habar nu aveau in ce credeau?Ia 2 oameni de la tine din biserica si dale un test si vezi in cate idei se potrivesc...SI cata teologie stiu :)))

mereu-tanar a scris:

Cercetati Scripturile fiindca socotiti...si tocmai ele vorbesc despre Mine" ti se par cunoscute aceste cuvinte ale Domnului Isus?

Domnule eu am fost ortodox si am inceput sa citesc carti protestante deoarece erati sprijiniti din afara si noi nu aveam bani sa tiparim. Trebuie sa intelegi ca locuitorii din Berea?(acest pasaj este citat mereu de iehovisti) studiau daca Pavel le spune adevarul cei drept.Dar adevarul despre profetiile din Vechiul testament despre Iisus.Incearca sa nu mai inghiti gogosi deoarece si acest pasaj se refera la acelasi lucru.Noul Testament nici nu aparuse!

mereu-tanar a scris:

Ideea este aceasta:Scriptura talcuieste scriptura.

Din pacate asta e o traditie protestanta nebiblica din cate stiu.Apoi vedem ca acest lucru auzit si la adventisti nu a adus la aceea unitate dorita ci dimpotriva!Scriptura se talcuieste in biserica asa cum Iisus a talcuit in sinagoga vremurile Lui.Biserica este stalp si temelie a adevarului si Iisus o conduce.Ce biserica a condus Iisus in toate zilele cand voi aveti n biserici diferite?Revin la traditie.Noi avem traditie deoarece chiar scriptura scrie:fie prin cuvant fie prin viu grai.De aceea avem si moase.Stim ca oasele profetului Elisei atunci cand au fost atinse de un mort a inviat mortul!Stim ca umbra apostolului vindeca!Ne inchinam umbrelor?Nu!Ci puterii lui Dumnezeu!Prin traditie dar si prin experimente s-a dovedit ca anumite oase(care nu stiu cum erau doar a celor care traisera o viata sfanta) ale unor mari traitori au puteri miraculoase venite insa tot de la Dumnezeu!Sa nu confuzi traditia sateasca sau populara!Aceea traditie nu e buna in marea ei parte.


_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

12/07/10 09:58

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

bairstow a scris:


...Noi suntem insa de la inceput si am fost calauziti de Duhul Sfant.Voi sunteti ca niste orbi care conduceti alti orbi si rezulta automat o cadera si o rastalmacire a bibliei.

Tema era "De ce sunt batjocoriti pocaitii? " si se pare ca nu ai vrut sa fi oftopic de aceea ne faci "orbi"
Parerea ta este ca sunteti de la inceput. Nu stii ca biserica ortodoxa este formata abia in 1o54, la marea schisma? Sau te prefaci ca nu stii?

Din pacate pocaitii nu sufera nici un fel de agresiune.

Cand zici ca din pacate nu sufera  vrei sa inteleg ca ti-ar placea sa sufere?

...La fel cum o pocaita a ras zgomotos cand i-am zis sa participam pe net la un concurs biblic.

Te interesa concursul biblic sau pocaita?
...Dar ar trebui sa te pui in locul meu si sa fi impartial.
Nu pot sa ma pun in locul tau pentru ca nu stiu ce gandesti. Impartial incerc sa fiu cat pot mai mult. Nu pot fi 100 la suta obiectiv cum nici tu nu poti fi. Nu pot insa sa fiu impartial cu altii si partinitor cu ortodoxia.

...Iisus a venit la timpul potrivit dar tu vad ca spui ca a venit la vremuri de nestinta contrazicand biblia spunand ca acele vremuri au trecut.Deci inteleg ca primi crestini habar nu aveau in ce credeau?
nestiinta a venit mai tarziu. Ai auzit cumva de evul intunecat?
Domnule eu am fost ortodox ...
si nu mai esti?

mereu-tanar a scris:

Ideea este aceasta:Scriptura talcuieste scriptura.


Din pacate asta e o traditie protestanta nebiblica din cate stiu.
Vad ca stii gresit. Pe de o parte nu este traditie ci e un slogan; in acelasi timp este un principiu biblic.

Noi avem traditie deoarece chiar scriptura scrie:fie prin cuvant fie prin viu grai.
Unde scrie asa?


De aceea avem si moase.

Nu sunt moase ci moaste sau relicve.Mai devreme ziceai despre viu grai, iar nu despre cadavre.

.Stim ca oasele profetului Elisei atunci cand au fost atinse de un mort a inviat mortul!
De care moaste trebuie sa-i atingem pe morti ca sa invie?

april a scris:


Mergeti la topicul adecvat. ;)


Ultima modificare de mereu-tanar (17/07/10 21:01)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

17/07/10 20:48

   
Pagini: 1 ... 3 4 5 6    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net