TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Invidia & Nemultumirea Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:19)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

14/12/10 21:39

   
Andreea
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 16/08/06
Vreau să îți spun că asta devine deja o obsesie de a ta. Invidia trece dacă nu îi dai toată ziua apă la moară. Atât timp cât tu nu ești dispusă să o privești altfel, să cauți să o cunoști, toată această , scuze dacă sună rău, manie , te va consuma și te va depărta în cele din urmă și de Dumnezeu.

Te încurajez să lași gândurile rele deoparte. Învață să privești calitățile unei persoane. Dacă timpul trece și tu tot așa rămâi, îți spun deschis că nu o să ajungi o persoană cu autocontrol și diplomată. Vezi partea plină a paharului și nu mai da celui rău gânduri care să le macine în mintea ta.


_______________________________________
His grace is enough!

14/12/10 23:12

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

mmeee79 a scris:

Multumesc Emma!
Vreau sa va spun ceva..din nou.Azi la scoala, diriginta noastra a facut "mutatii" prin clasa. Si a mutat pe doi colegi din clasa in banca fetei aceea.Si fata va veni cu un metru, doi distanta de mine, va fi si mai aproape! nu stiu cum o sa mai suport!!!de maine din nou va reincepe invidia!Nu mai vreauuuuuu!!!!!!!



Imi pare rau dar sa stii ca te-ai indepartat din ce in ce mai mult de Dumnezeu..deja "aia" pentru tine reprezinta un dusman pe care il urasti.Eu zic sa incepi sa te rogi foarte serios, degeaba iti dam noi sfaturi si suntem alaturi de tine, trebuie sa faci si tu niste pasi.Eu zic sa incepi prin rugaciuni foarte serioase si prin a-i spune acelei fete pe nume :) Incearca sa o respecti daca vrei sa fii si tu respectata.Domnul sa-ti calauzeasca pasii.Fiecare secunda de ura si invidie din sufletul si inima ta reprezinta o lupta castigata de diavol :(


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


15/12/10 16:32

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:19)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

15/12/10 16:58

   
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08

mmeee79 a scris:

Nu inteleg ce o face sa fie asa de "lipicioasa" pentru toti..:-j

Pentru toti mai putin pentru tine, nu?
Uite care e faza , eu ma enervez repede, pe situatii nu pe persoane, si recitind ultimele mesaje imi dau seama ca ... degeaba ai primit atatea sfaturi? :rolleyes:
Nici un  efect?
Incerci sa te lamuresti pe tine, si spui ca ti-a trecut , ca apoi sa revi din nou cu aceeasi problema.
Nu ti-a trecut, si chiar daca ai anumite momente in care vrei sa pari indiferenta, invidia revine obsesiv in mintea ta.
Mi-ar placea sa fiu langa tine, sa te trag putin de codite :D , scuza-ma , din instinct. :P


15/12/10 17:23

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (10/03/11 18:17)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

15/12/10 17:51

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Mmee incearca sa inveti ceva din sfaturile ce ti-au fost date aici,caci acesta este scopul lor si motivul pentru care tu ai postat.Te-ai gandit ca poate oricare alta fata de aici este mult mai frumoasa sau mai desteapta sau are haine mai scumpe decat tine?! probabil multe din ele ar trebui sa te enerveze dupa cum cataloghezi tu oamenii!Eu te-as ruga sa respecti fiecare opinie din aceste postari pentru ca multe am spus si am dezvaluit lucruri pe care doar noi cu Dumnezeu le stiam. "Tata" nu este doar un apelativ pentru "Cel" care sterge cu mopul dupa mizeria noastra.Ii spun baiatului meu mereu sa nu-mi mai zica lucruri frumoase atata timp cat ma supara sau nu tine cont de sfaturile si invatamintele mele.Trebuie sa faci si tu ceva.Ti-ai pierdut identitatea pentru ca stai in intuneric de buna voie ca sa urmaresti fiecare pas al unei persoane "cu lipici".Lipiciul ei este naturaletea.Fii tu insati,invata sa respecti si sa apreciezi calitatile celor din jur ca sa primesti aceleasi lucruri in schimb.Sa fii naturala cu propriul tau stil,nu trebuie sa copiezi pe nimeni decat pe Isus daca vrei :)

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


16/12/10 11:36

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

mmeee79 a scris:

Tot ce nu inteleg, e de ce parca e asa cu lipici.Deci ea numa ce e venita si toti hopa pe ea.Nu inteleg ce o face sa fie asa de "lipicioasa" pentru toti..:-j
Crezi ca ai nevoie de o solutie mai lipicioasa decat a ei? :D

_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

16/12/10 13:37

   
homeless
membru

Inregistat: 16/02/08
Poxipol sau 'picatura cand lipeste...', primesc ban daca fac reclama?

Mda... acuma imi amintesc ca pana in clasa a 8-a am fost preferata dirigintei.
Nu eram cea mai frumoasa din clasa, erau fete care se imbracau mult mai bine si erau mult mai cochete, dar asta nu m-a facut sa ma simt mai prejos.
Am iesit in evidenta in fata profesorilor prin rezultatele bune la invatatura, prin bunul simt si initiativa.
Colegii ma apreciau f tare pt simtul umorului, dar si pt iscusinta mea in diverse probleme, aveau incredere in mine.
Deci nu eram cea mai frumoasa, dar nici nu faceam comparatii in mintea mea, am vrut sa fiu cea mai buna ...si eram la toate materiile. (cata modestie :D )
Au trecut multi ani dar profesorii din generala isi amintesc de mine si acum cu nostalgie. 
Vreau sa subliniez ca te poti face placuta si lipicioasa nu doar prin frumusete.    (de fapt am ingrosat:P)

Ei bine, la liceu s-au schimbat lucrurile, nu mai eram cea mai buna la toate, aveam potential dar am devenit lenesa.
Insa, s-au schimbat prioritatile, eram considerata de baieti cea mai frumoasa din clasa, dar nu lipicioasa, pt ca citeam invidia fetelor.

La un test , un profesor nou a facut ochii mari la ce prostii am copiat de la colega, aveam lucrari identice, dar intai ne intreba care suntem si apoi ne punea notele.
Colega a luat 5 iar eu 8. (desi meritam 4 ) :rolleyes:
Nu mai straluceam la invatatura, lipseam foarte mult, dar cand aveam chef ii surprindeam pe profesori de ramaneau cu gura cascata, puneam multa pasiune la proiecte, si eram atenta la toate detaliile, si daca mai si zambeam, era 10.

Ei bine... sa stii ca m-am simtit mult mai bine in prima postura cand eram apreciata pt esenta mea si nu pt ambalaj.
Si acum imi amintesc cu placere si respect de coleguta aia uratica, dar plina de viata, silitoare si optimista.
O voi aprecia mereu, dar de Miss Boboc..nici nu mai stiu cum o cheama.


16/12/10 17:23

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (05/04/14 14:20)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

16/12/10 18:59

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
mmee asculta sfaturile si primeste invatatura,ca sa fii inteleapta pe viitor! ;)

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


17/12/10 07:37

   
emma_mada
membru

Locatie: Craiova
Inregistat: 20/10/10
mmeee, cum ti-am mai spus, tu stai foarte bine cu teoria, dar trebuie sa si pui in practica :D ia incearca! oricum, noi suntem alaturi de tine, iar daca anumite replici ti se par "reprosuri", sa stii ca, de fapt, acestea incearca sa te faca sa intelegi ca trebuie sa te intorci pe calea cea buna. Stiu ca e greu, incerc sa te inteleg, pentru ca varsta adolescentei e destul de capricioasa, dar ai mare grija: la aceasta varsta capricioasa tu ai incheiat un legamant cu Dumnezeu si trebuie sa il tii pana la capat!!!
Ne rugam pentru tine. Dumnezeu e asemenea alaturi de tine. El ti-a intins mana, dar tu esti cea care trebuie sa te prinzi de ea! ;)
Dumnezeu sa te binecuvanteze!
Asteptam vesti despre progresul tau :)


_______________________________________
"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

17/12/10 09:49

   
harra
+

Locatie: home
Inregistat: 21/04/09
Mmeee daca nu pui altceva in locul invidiei vei avea surprize,ai o vartsa frumoasa,poti face atatea pe care nu le poti face altcandva...si cred ca teoria ca teoria dar ..e nevoie de practica,care incepe cu pasi mici...nu cu salturi uriase...

_______________________________________
Mai mult sa spun nu-s vrednic la cuvinte/caci vrerii Sale privind pe-a mele/ma-mpinse-nainte asmeni/iubirii ce roteste sorii si stele.Dante Aligheri

18/12/10 14:50

   
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Mmeee, am vrut sa postez asta si sa iti zic de mai demult dar n-am avut ocazia. Terminasem si liceul si nu aveam problema ta. Insa cand am inceput sa lucrez, am inceput sa invidiez o alta colega, dragutica, care arata super si care isi permitea sa isi cumpere mai multe haine si mai frumoase. Si mai e si genul sic(:rolleyes:)... Si, dintr-una in alta, m-am pomenit ca o invidiez(???). Nici nu mai suportam; dimineata cand o vedeam muream de ciuda. Insa stii cum am rezolvat problema? I-am marturisit. I-am zis cat o invidiez. Si a inceput sa rada. Mi-a marturisit ca si ea ma invidia. Si a zis ca se simte asa de bine ca eu o invidiez(!). Ca a ridicat-o treaba asta, pentru ca nu avea o parere foarte buna despre ea. Pe langa asta, am castigat-o ca prietena, si mi-a zis ca apreciaza mult faptul ca am avut curaj sa-i marturisesc.

In concluzie: sunt adepta pusului cartilor pe masa. Pentru ca chiar rezolva lucrurile. Transparenta e cea mai buna cale spre prietenie si rezolvarea problemelor. :)

Ultima modificare de anomis (21/12/10 19:27)


_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

21/12/10 19:26

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
Wow...eu nu as fii in stare sa-i marturisesc asta.Oricum nu mai simt in inima invidia pentru ea, simt ca am probleme mult mai mari decat asta..

_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

21/12/10 19:50

   
mmeee79
membru

Locatie: in God's hand.
Inregistat: 06/12/10
x

Ultima modificare de mmeee79 (12/03/11 16:16)


_______________________________________
Pe picioarele tale vei vedea de ce esti in stare tu...dar pe genunchi vei vedea de ce e in stare Dumnezeu!

26/01/11 14:40

   
Pagini:  1 2 3 4    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net