TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/De-ale psihologiei/Inteligentele multiple Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
In 1983 Howard Gardner a introdus conceptul de: ”Inteligente Multiple”. El argumenta ca exista nu doar un singur tip de inteligenta ca si cea masurata prin teste si dezvoltata in cadrul scolar, ci multiple tipuri de inteligente.

El a inventat sintagma : „ Nu intrebati, cat de destepti sunteti, ci cum sunteti inteligenti”. Gardner a identificat 7 tipuri de inteligenta diferite de abilitatile comunicative si matematice uzuale. Printre aceastea, el a inclus si doua abilitati personale: auto-constientizarea starilor interioare si interactivitatea sociala eficienta.

Cele 7 tipuri de inteligente ale lui Gardner sunt:

* Inteligenta Matematica–Logica

* Inteligenta Interpersonala

* Inteligenta Spatiala

* Inteligenta Ritmic–Muzicala

* Inteligenta Intrapersonala

* Inteligenta Kinestetica

* Inteligenta Lingvistic–Verbala


* Fiecare inteligenta va fi explicata pe rand. Sper sa va placa!:)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

27/02/10 12:34

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Inteligenta Matematica–Logica

Oamenii inteligenti din punct de vedere matematic si logic înteleg cel mai bine lumea prin cauze si efecte.

Caracteristici

Le place ca obiectele sa fie curate si în ordine si sunt frustrati de oamenii dezorganizati. Ei urmeaza instructiunile pas cu pas; colecteaza informatii si le folosesc pentru rezolvarea problemelor. Adesea, pot face rapid calcule mintal. Le plac jocurile si problemele care necesita rationamente.

Cum se manifesta?

Au înclinatii extraordinare pentru rationament, ordine, gândire în termeni de cauza si efect, crearea ipotezelor, cautarea regularitatilor specifice modelelor si au o viziune esentialmente rationala asupra vietii.

Cine sunt ei?

Oameni de stiinta, contabili, programatori... Albert Einstein, Marie Curie, Isaac Newton...

sursa: http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=485


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

28/02/10 15:46

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Inteligenta Interpersonala

Oamenii cu inteligenta sociala înteleg cel mai bine lumea daca o privesc prin ochii altora.

Caracteristici

Învata prin intermediul interactiunii cu ceilalti si le place aceasta interactiune. Ajung la întelegeri, negociaza si sunt empatici cu altii. Demonstreaza calitati de lider si participa la activitati politice. Sunt implicati în activitati extracurriculare si le place sa faca parte din echipe.

Cum se manifesta?

Sunt receptivi si reactioneaza la toanele, dispozitiile, intentiile si nevoile celorlalti. Se pot baga “pe sub pielea” altuia, pentru a vedea lumea prin ochii sai.

Copiii cu o inteligenta interpersonala dezvoltata lucreaza foarte bine in echipa, inteleg usor intentiile, motivatiile, scopurile celorlalti, comunica usor, mediaza si negociaza cu succes.

Cine sunt ei?

Profesori, directori sociali, administratori, lideri foarte eficienti... Mahatma Gandhi, Cesar Chavez, ...

Este inteligenta specifica negociatorilor, educatorilor, leaderilor religiosi, politicienilor, oamenilor de  vanzari, consilierilor,  celor ce activeaza in domeniul relatiilor publice.

sursa: http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=485

Ultima modificare de antonela (01/03/10 19:27)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

01/03/10 19:24

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Inteligenta Spatiala

Gandirea spatiala (sau inteligenta spatiala) se bazeaza pe perceptia vizuala si este reprezentata printr-o imaginatie bogata. Inteligenta spatiala poate fi caracterizata cel mai bine prin abilitatea de a gandi tridimensional principalele ei caracteristici fiind: imaginatia, rationamentele spatiale, manipularea imaginilor, talente grafice si artistice si o imaginatie bogata.

Daca ai o astfel  de gandire atunci ai o aptitudine deosebita pentru imagini invatand cel mai usor cu ajutorul acestora. Ai tendinta de a gandi in imagini si poti recrea cu usurinta in minte modele ale lumii reale.

Aceasta aptitudine a ta pentru imagini iti confera si un spirit artistic ce ar putea fi aplicat cu succes in artele vizuale. Studiile arata ca majoritatea artistilor plastici au acest tip de gandire (ex. Pablo Picasso, Michelangelo). De asemenea, gandirea spatiala este si o trasatura a arhitectilor, inginerilor constructori, regizorilor (de film, teatru etc.), designerilor si bineinteles a fotografilor.

Cea mai vizibila manifestare a acestui tip de gandire e faptul ca iti poti aminti mai degraba fete decat nume. Aproximativ 60% din populatia lumii gandeste in termeni vizuali.

sursa: http://www.kudika.ro/comentarii/articol ... tiala.html

Ultima modificare de antonela (02/03/10 19:05)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

02/03/10 19:03

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Inteligenta Ritmic–Muzicala

Oamenii inteligenti din punct de vedere muzical înteleg cel mai bine lumea prin ritmuri si melodii.

Caracteristici

Ei observa rapid sabloanele, urmeaza usor un ritm; le plac diferite stiluri muzicale. Ei fredoneaza si interpreteaza melodii, cânta din voce sau la un instrument; le este greu sa se concentreze daca se aude muzica; le place ritmul poeziilor.


Cum se manifesta?

Ei percep, apreciaza si creeaza diferite ritmuri si melodii. Au ureche muzicala, cânta bine, pot tine ritmul cu muzica si recunosc usor diferite fragmente muzicale.

Cine sunt ei?

Compozitori, poeti, pianisti, staruri ale muzicii rock... Mozart, Elton John, Billie Holliday...

sursa: http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=485


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

03/03/10 18:59

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Inteligenta Intrapersonala

Persoanele inteligente din punct de vedere intrapersonal, înteleg cel mai bine lumea din propriul (deci, unicul) lor punct de vedere.

Caracteristici

Sunt extremi de constienti de propriile convingeri, sentimente si motivatii. Le place sa lucreze singuri si stiu foarte bine sa se auto-motiveze. Le place sa stie de ce fac un anumit lucru. Îsi pot evalua foarte corect aptitudinile si punctele slabe si le plac provocarile.

Cum se manifesta?

Îsi cunosc bine sentimentele si le pot deosebi între multele tipuri de stari emotionale interioare. Sunt auto-comprehensivi, introspectivi, contemplativi, independenti, plini de vointa si foarte disciplinati.

Cine sunt ei?

Avocati, teologi, psihologi, medici,întreprinzatori... Sigmund Freud, Jesse Jackson, Bill Gates...

sursa: http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=485


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

04/03/10 08:54

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Inteligenta Kinestetica

Oamenii inteligenti din punct de vedere fizic înteleg cel mai bine lumea prin intermediul aspectelor concrete (prin fizicalitate).

Caracteristici

Le plac miscarea fizica si experientele tactile. Cred ca animalele si mediul fizic sunt importante. Le place sa studieze biologia si problemele ecologice. Se descurca bine la scrierea scrisorilor si la calcule si le place sa proiecteze jocuri noi.

Cum se manifesta?

Îsi pot controla foarte usor miscarile trupului si sunt foarte îndemânatici. Cos sau tes bine, sunt bucatari priceputi, tâmplari buni si buni creatori de modele. Le place sa alerge, sa mearga în excursii cu cortul, sa înoate, sa schieze, sa danseze s.a.m.d. Sunt oameni activi, cu buna sensibilitate tactila, simt nevoia sa se afle mereu în miscare si reactioneaza fizic la tot ce-i înconjoara.

Cine sunt ei?

Atleti, mestesugari, mecanici, chirurgi... Nadia Comaneci, Michael Jordan, Bob Vila, Michele Kwan...

sursa: http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=485


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

06/03/10 11:13

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Inteligenta Lingvistic–Verbala

Oamenii inteligenti din punct de vedere lingvistic înteleg mai bine lumea prin intermediul cuvintelor vorbite si scrise.

Caracteristici

Le face placere sa scrie si sa citeasca, au un limbaj expresiv, le plac ghicitorile si jocurile de cuvinte, sunt interesati de limbile straine, memoreaza usor si iau notite la cursuri.

Cum se manifesta?

Ei îi amuza pe altii, îi învata, îsi sustin argumentele si sunt persuasivi prin intermediul cuvintelor vorbite. Sunt maestri ai conversatiei, cititori pasionati, scriu foarte corect si sunt artisti ai întelegerii tuturor lucrurilor care au legatura cu cuvintele.

Cine sunt ei?

Jurnalisti, poeti, avocati, scriitori... Eminescu, Shakespeare, Maya Angelou, .

sursa: http://www.desprecopii.com/info.asp?ID=485


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

07/03/10 13:51

   
march
membru

Locatie: Resita, Romania
Inregistat: 27/02/12
se poate ca un om sa prezinte mai multe tipuri de inteligenta?

_______________________________________
"Care este, în adevăr, neamul acela aşa de mare încât să fi avut pe dumnezeii lui aşa de aproape cum avem noi pe Domnul Dumnezeul nostru, ori de câte ori Îl chemăm?"
                    Deuteronom 4:7

02/03/12 13:21

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
pai, nu trebuie nici sa studiez nici sa fiu psiholog ca sa raspund. da se poate.

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

02/03/12 13:33

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net