TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Probleme, idei, sfaturi utile/Cum sa-ti ingrijesti animalul de companie Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
march
membru

Locatie: Resita, Romania
Inregistat: 27/02/12
aici putem da/cere ajutor cu privire la animalul/animalele noastre de companie.

_______________________________________
"Care este, în adevăr, neamul acela aşa de mare încât să fi avut pe dumnezeii lui aşa de aproape cum avem noi pe Domnul Dumnezeul nostru, ori de câte ori Îl chemăm?"
                    Deuteronom 4:7

27/03/12 21:49

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

apropo de taiat gheare, si eu am incercat sa ii tai (doar la mascul ca el e mai curajos si suntem prieteni mai buni :D) si nu am taiat mult, doar un pic (foarte, foarte mic) si i-a curs sange. oare de ce? a trebuit sa i le tai, erau prea lungi si deja nu mai putea sa stea pe bat ca il impiedicau. nu i le-am mai taiat (nu suport sa vad sange, nici macar de papagal :D :D ), dar acum saracu' se chinuie sa stea (nu cred ca il deranjeaza foarte tare, dar se vede ca sta rau.

Nu trebuie sa te avanti la taiat gherute daca nu stii sigur cum se face.Normal, operatia asta se face de catre veterinar, ca gherutele sunt vascularizate, si daca ii nimeresti vena, poate sa ii curga mult sange.Si banuiesc ca si sufera.
Deci nu mai chinui biata pasare! :P

Si apropo, la pisica nu se taie niciodata ghearele sau mustatile!Pe bune, asta e cruzime in cel mai inalt grad.

Ultima modificare de jezzy (28/03/12 11:01)


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

28/03/12 10:59

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Eram mic :D am vrut sa vad ce se intampla :D

28/03/12 11:06

Site web  
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Stiu pe unu' care a bagat coada pisicii in priza.Tot cand era mic :D

_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

28/03/12 11:38

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
M'ai facut sa rad cu gura pana la urechi :)))

28/03/12 11:45

Site web  
march
membru

Locatie: Resita, Romania
Inregistat: 27/02/12

jezzy a scris:


Nu trebuie sa te avanti la taiat gherute daca nu stii sigur cum se face.Normal, operatia asta se face de catre veterinar, ca gherutele sunt vascularizate, si daca ii nimeresti vena, poate sa ii curga mult sange.Si banuiesc ca si sufera.
Deci nu mai chinui biata pasare! :P 


dar mie tocmai mi-a spus cineva (nu ere de profesie, dar mai avusese gradina zoo acasa :D :D :D :D si stia cum sa-si ingrijeasca papagalii) ca trebuie sa le tai gherele si i-am aratat si mi-a zis ca neaparat trebuie, la starea in care erau, asa ca dupa ce m-am gandit cum sa fac, l-am tinut intr-un prosop, pe spate si i-am taiat foarte putin.

ps: 1: papagalul meu nu suferea de loc, ci atunci cand l-am pus la loc, atata putea sa topaie si sa se joace!!
    2: nu am stiut ca vara curege mai mult sange. eu cred ca i-am taiat in iunie-iulie si era foarte cald afara. crezi ca asta l-a influentat in vreun fel ?


_______________________________________
"Care este, în adevăr, neamul acela aşa de mare încât să fi avut pe dumnezeii lui aşa de aproape cum avem noi pe Domnul Dumnezeul nostru, ori de câte ori Îl chemăm?"
                    Deuteronom 4:7

28/03/12 12:47

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
N-am mai auzit de asta.Nu cred ca are importanta daca e vara sau e iarna.Chestia cu sangele e din cauza ca ai taiat mai mult decat trebuia.Nu-i o tragedie daca n-a murit din cauza hemoragiei :P Dar n-am prea inteles care-i baiul cu el acum.
Stiu ca al meu era bine mersi, si intr-o zi l-am vazut mai deprimat, nu cantase deloc in ziua aia, si am zis sa il iau in mana sa vad ce are.Si cand l-am luat, pac i-a cazut capul intr-o parte si dus a fost.Mi-a murit in mana, din senin cum s-ar zice.


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

29/03/12 01:13

   
march
membru

Locatie: Resita, Romania
Inregistat: 27/02/12
Papagalita mea sta jos in cusca, adica nu sta pe unul din cele 4 bete pe care i le-am pus, asa cum statea inaite si asa cum sta papagalul. Pare cam "lenoasa" si nu se ridica decat atunci cand vrea sa manance (apropo, mananca foarte des si inainte manca incontinuu). Nu stiu daca e de rau,dar cea care am avut-o inainte mi-a facut la fel si intr-o zi am vazut ca acolo jos nu mai misca si am luat-o in mana si era moarta, asa ca am cumparat-o pe asta, dar vad ca are aceeasi "boala". Interesant este ca masculul nu a patit nimic.

_______________________________________
"Care este, în adevăr, neamul acela aşa de mare încât să fi avut pe dumnezeii lui aşa de aproape cum avem noi pe Domnul Dumnezeul nostru, ori de câte ori Îl chemăm?"
                    Deuteronom 4:7

29/03/12 08:48

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Tu nu le dai drumul sa zboare prin camera?
Incearca sa-i dai si ei vitamine, sau macar niste frunze de salata ceva. Poti sa-i aduci si niste ramurele inverzite in colivie.
Pune-i muzica, ceva clasic si vesel, un vals.
Unde o tii? aseaza colivia undeva ca sa auda si alte pasari. Pe balcon sau afara daca ai casa.
Si nu in ultimul rand : de cata vreme o ai? poate nu s-a acomodat.

Scoate-o din depresie. :D

Ultima modificare de MRU (29/03/12 12:18)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

29/03/12 12:17

   
march
membru

Locatie: Resita, Romania
Inregistat: 27/02/12
Papagalul (masculul) nu prea stie sa zboare si se loveste cu capul de pereti. A inteles ca poate sa faca comotie si nu l-am mai scos, in schimb, papagalita (femela), atunci ca nd am cumparat-o (in 30 septembrie 2011) zbura asa frumos! Am scos-o sa zboare in camera 2 zile la rand si la cat era de blanda (daca ii intindeam degetul se aseza pe el) ii era frica acum de mana mea cand vroiam sa o scot din colivie (poate nu mai vroia sa zboare, dar de ce a zburat pana acum? ), asa ca o saptamana nu am mai scos-o si dupa aia cand o scoteam nu se mai putea tine in aer si pica. Probabil trebuia sa o mai scot dar cand bagam mana in colivie ii era frica (ce nu inteleg e ca la inceput nu ii era). Cat despre legume, vitamine, nu mananca sub nici o forma, doar seminte din alea speciale pentru perusi si mananca intr-una. Nici apa nu prea bea. Nu stiu cum sa o fac sa manance si ea ceva salata, patrunjel, mere, pere,  papagal, cand ma vede ca mananc ceva imediat incepe sa tipe si daca ii dau mananca. Ii tin in camera mea si acum (adica vara, dar aproape in fiecare zi cand e cald cum e acum la noi) tin geamul deschis si cred ca se aeriseste destul de bine. Cat despre balcon (stau la bloc) nu avem loc si stam langa strada si la Roco (la mascul) nu ii place galagia, asa ca il tin la mine in camera.

Ultima modificare de march (29/03/12 12:48)


_______________________________________
"Care este, în adevăr, neamul acela aşa de mare încât să fi avut pe dumnezeii lui aşa de aproape cum avem noi pe Domnul Dumnezeul nostru, ori de câte ori Îl chemăm?"
                    Deuteronom 4:7

29/03/12 12:47

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Am spus sa i scoti la aer, la lumina/soare ca sa se produca serotonina si la ea. :D. Noi ii puneam in colivie, frunze de vita de vie sau salata/spanac si manca cand avea placere. Bineinteles spalata si stearsa.


Daca nu i-ai dat mult timp drumul se zboare, isi da drumul mai greu.
Eu zic sa-i pui si niste muzica. Zici ca femela nu sta in cusca cu masculul? Poate nu-i place singura. Cauta pe internet niste triluri de pasari si vezi daca reactioneaza.

Ultima modificare de MRU (29/03/12 16:00)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

29/03/12 15:53

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
S-ar putea sa fie de la faptul ca nu zboara des si poate si-a pierdut indemanarea.Nici eu nu ii lasam sa zboare prin casa ca aveam multe flori si mi le distrugeau, dar dupa ce a murit papagalul, am zis sa nu sufere femela prea tare si am rasfatat-o un pic, in sensul ca ii tineam usa coliviei deschisa tot timpul si putea iesi oricand.Si la inceput nici ea nu voia sa iese.A stat cateva zile asa, cu usa deschisa si tot nu iesea, trebuia sa o scot eu.

Dar dupa ceva timp si-a revenit, si nu mai voia sa intre deloc.Si bineinteles, tradatoarea, cu prima ocazie cand a prins geamul deschis(ii inchideam usa coliviei cand era vreun geam deschis, dar a reusit sa o deschida singura), si-a luat lumea in cap.

Acum nu mai am nici un animal si ma gandeam sa imi iau o broscuta testoasa, de aia micuta.A avut cineva?Cred ca nu e asa bataie de cap cu ea.Plus ca daca moare e si usor de inmormantat :D


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

30/03/12 13:09

   
junia
membru

Inregistat: 18/09/11
am găsit ceva interesant despre un papagal

http://m.descopera.ro/natura/9384509-po ... l-de-5-ani


_______________________________________
"Noi stim ca toate lucrurile lucreaza împreună spre binele celor ce iubesc pe Dumnezeu!"

07/04/12 23:06

   
march
membru

Locatie: Resita, Romania
Inregistat: 27/02/12

jezzy a scris:


Acum nu mai am nici un animal si ma gandeam sa imi iau o broscuta testoasa, de aia micuta.A avut cineva?Cred ca nu e asa bataie de cap cu ea.Plus ca daca moare e si usor de inmormantat :D


Sper mult sa te ajute!

Ultima modificare de march (03/05/12 18:49)


_______________________________________
"Care este, în adevăr, neamul acela aşa de mare încât să fi avut pe dumnezeii lui aşa de aproape cum avem noi pe Domnul Dumnezeul nostru, ori de câte ori Îl chemăm?"
                    Deuteronom 4:7

03/05/12 18:47

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

jezzy a scris:

...
Acum nu mai am nici un animal si ma gandeam sa imi iau o broscuta testoasa, de aia micuta.A avut cineva?Cred ca nu e asa bataie de cap cu ea.Plus ca daca moare e si usor de inmormantat :D


E si mai simplu daca cumperi o albina, sau un tantar. :D :D


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

03/05/12 20:20

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

Old a scris:


E si mai simplu daca cumperi o albina, sau un tantar. :D :D

:D:D
Hai că m-ai amuzat de-a binelea.

Mă gandeam totuşi că nu e chiar simplu nici cu jivinele alea...
Albina are nevoie de un stup şi să-i cumperi flori  aproape zilnic, iar ţanţarul chiar dacă nu pretinde o cuşcă/casuţă proprie va aştepta să-i arăţi afecţiunea lăsandul să se cuibărească la san. :)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

03/05/12 21:00

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06

march a scris:

Sper mult sa te ajute!

Mersi.M-a ajutat intr-adevar :Nu imi voi lua broasca testoasa cat voi trai! :D E prea mare bataie de cap.

Old a scris:

E si mai simplu daca cumperi o albina, sau un tantar.

Tantarii sunt oficial in capul listei cu lucruri pe care le urasc pur si simplu.Nu ar fi atat intepaturile, cat bazaitul, care ma omoara.
Iar cu albinele e la fel.Si nici dupa miere nu prea ma dau in vant.


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

07/05/12 18:52

   
march
membru

Locatie: Resita, Romania
Inregistat: 27/02/12

jezzy a scris:


Mersi. M-a ajutat intr-adevar :Nu imi voi lua broasca testoasa cat voi trai! :D E prea mare bataie de cap.


Ma bucur ca te-a ajutat. Nu conteaza in ce fel te-a ajutat atata timp cat ti-a fost de folos.


jezzy a scris:

Tantarii sunt oficial in capul listei cu lucruri pe care le urasc pur si simplu.Nu ar fi atat intepaturile, cat bazaitul, care ma omoara.
Iar cu albinele e la fel.Si nici dupa miere nu prea ma dau in vant.



Eu cand am un tantar in camera (seara) nu pot sa adorm. Vara trecuta am avot o groaza, nu dormeam nopti la rand, nu puteam. :D

Ultima modificare de march (07/05/12 20:24)


_______________________________________
"Care este, în adevăr, neamul acela aşa de mare încât să fi avut pe dumnezeii lui aşa de aproape cum avem noi pe Domnul Dumnezeul nostru, ori de câte ori Îl chemăm?"
                    Deuteronom 4:7

07/05/12 19:01

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Si eu la fel, dar nu de la intepaturi.Daca apuc sa adorm, pot sa ma ciuruie, ca nu simt nimic.Doar bazaitul ma deranjeaza.

_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

07/05/12 19:03

   
march
membru

Locatie: Resita, Romania
Inregistat: 27/02/12
Nu, nu intepaturi, ca nu le simt. Zgomotul aripilor :D

_______________________________________
"Care este, în adevăr, neamul acela aşa de mare încât să fi avut pe dumnezeii lui aşa de aproape cum avem noi pe Domnul Dumnezeul nostru, ori de câte ori Îl chemăm?"
                    Deuteronom 4:7

07/05/12 19:16

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net