TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Filme/Cartea sau filmul ? Moderat de feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Un subiect despre ecranizarile unor carti, celebre sau mai putin celebre.

Ce ati preferat/preferati si de ce ? Cartea sau filmul ?

Intai cartea si apoi filmul sau intai filmul si apoi cartea ?

Ati citit o carte pt ca v-a placut filmul si/sau ati vazut un film pt ca v-a placut cartea ? Care a fost mai bun(a) si de ce ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

22/03/10 20:43

   
polooradea
Exclus

Locatie: oradea
Inregistat: 07/09/09
de exemplu cartea contele de monte cristo nici nu se compara cu filmul. m-am uitat la film fiindca mi-a placut actiunea din carte.

_______________________________________
multi o ard aiurea..
http://www.youtube.com/watch?v=WLAjvZ2wgUQ

22/03/10 20:50

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

april a scris:

Ce ati preferat/preferati si de ce ? Cartea sau filmul ?
Intai cartea si apoi filmul sau intai filmul si apoi cartea ?

la romana sau la engleza, poate chiar la ambele am avut compunere despre asta :))

   Eu merg la toate chestiile pe idea ca intai cartea apoi filmul. Din carte intelegi mult mai bine multe faze, iti creezi o imagine legata de acele timpuri, decor si mai ales legat de personaje, care in filme de obicei nu interpreteaza exact cartea si sunt slabute.
   Acuma ce prefer, cartea sau filmul - eu nu prea am citit carti pe care apoi le-am vazut ecranizate, dar cred ca pefer cartea, e mai interesant sa citesti o carte buna, desi e mult mai economic ca timp sa te uiti 2 ore la film.
   
Am vazut "Mandrie si prejudecata" si apoi am citit cartea. Mi s-a parut cartea mult mai faina, mai ales ca din film nu m-am lamurit exact la unele chestii. Am citit-o pentru ca am gasit-o la o colega si tocmai venea vacanta, sau ceva de genul, si am tot auzit ca e faina, nu neaparat din cauza filmului, desi mi-a placut si ala.
   
ps: uai, vreau si eu sa ma uit la contele de monte cristo, foarte faina cartea.


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

22/03/10 21:49

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
Am citit Crucea si Pumnalul, iar mai apoi am vazut filmul. La fel am facut si in cazul cartii Pollyana(secretul multumirii). Am vazut filmele pentru ca mi'au placut cartile:)

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

22/03/10 22:06

Site web  
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
Am incercat sa citesc Contele de Monte Cristo, dar am renuntat. In schimb am vazut filmul care mi-a placut mult,deci banuiesc ca si cartea e faina.
Insa,eu daca vad filmul imi pierd interesul pt carte, in mare parte pt ca stiu actiunea etc. Prefer sa citesc cartea si apoi sa ma uit la film . Intr-adevar,daca imi place o anumita carte mi-ar placea si sa vad filmul ca sa vad cum sunt personajele, daca seamana cu ce mi-am imaginat eu, cat de aproape este de carte etc.
Dar de exemplu la cartea "Love comes softly" mi-a placut mai mult cum e finalul in film decat in carte, asta poate pentru ca am vazut prima data filmul.
va urma..

Ultima modificare de lorre (25/03/10 16:29)


25/03/10 16:28

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Eseu despre orbire-cartea (saramago) vs Blindess-filmul (Fernando Meirelles) : Saramago wins.

Filmul - o metafora slab pusa in "scena", o marginire a ideii ce putea fi cuprinsa de carte intr'un scenariu destul de dramatic dar care ingradeste enorm puterea metaforei oferita de carte.

Trailer : http://www.youtube.com/watch?v=v93-tPiWFdA

In general, carte vs film, cartea castiga mai mereu. Ideea e ca intr'o carte detaliile nu pot fi atat de cuprinzatoare ca intr'un film, si asta e un atuu al carti. Cartea poate nu iti dezvolta imaginatia dar ti'o fructifica si se muleaza perfect pe ceea ce vrei tu sa crezi despre un anumit simbol/situatie etc pe cand filmul iti da pe tava cu culori pastelate tot ce "trebuie" sa vezi/simti etc. Fiindca citesti o carte pentru tine, nimeni nu va vedea mai bine, "mai perfect" un lucru decat tu si il accepti si descoperi dupa bunul plac. Filmul este rezumatul unei carti oferit lenesilor.

Ultima modificare de edi.theraven (27/03/10 10:25)


25/03/10 16:34

Site web  
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net