TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Mica enciclopedie/Florile Moderat de antonela, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Limbajul florilor de primavara



Limbajul florilor e ca un mesaj ascuns, o declaratie de dragoste, un gand sincer, o scrisoare de iubire parfumata, plina de culoare si prospetime.

Tocmai vine 1 Martie si urmeaza ziua noastra, ziua femeii ,cand vom primi multe, multe flori, de la prieteni, soti, iubiti si colegi.

Daca tot vom fi rasfatate si coplesite de atatea buchete de flori, poate ar fi interesant sa stim ce semnifica ele.

O floare atat de gingasa e lacramioara. Atata parfum si atata puritate!

Daca primesti un buchet de lacramioare de la iubit sau sot inseamna ca iubirea lui e pura si sincera.

De-a dreptul interesant e atunci cand primesti astfel de flori de la un barbat care iti este amic. Inseamna ca te iubeste in taina. Asta daca si el stie ce semnifica lacramioarele!

Violetele se ofera mai rar, dar atunci cand sotul sau prietenul tau iti ofera aceste flori inseamna ca dragostea lui e profunda si foarte puernica. Are foarte mare incredere in tine si vrea sa faceti urmatorul pas in relatia voastra.

Daca ti le ofera iubitul, poate florile vin si cu o cerere in casatorie!

Freziile exprima inocenta;

Lalele rosii o declaratie de iubire intensa;

Lalele galbene o dragoste neimpartasita;

Liliacul mov iti transmite ca esti prima lui iubire adevarata;

Zambila albastra semnifica fidelitate, cea roz o parere de rau, iar cea alba "te am mereu in suflet".

Panselutele sunt simbolul dragostei, si iti aduc un mesaj foarte frumos: "ma gandesc mereu la tine".

Narcisele sunt de obicei un mesager al celor timizi.

Daca narcise iti sunt oferite de persoana iubita inseamna ca ceva nu-l multumeste pe deplin.

Narcisa inseamna foarte multa bucurie, prietenie si respect.

sursa: http://www.topfeminin.ro/casa+si+bucata ... +primavara

Ultima modificare de antonela (28/02/10 15:41)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

28/02/10 15:40

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Ghiocelul



Cand vedem prima oara capetele mici si albe ale ghioceilor iesind din zapada, stim ca este un semn ca iarna e pe sfarsit. Aceste flori cu aspect atat de fragil sunt de fapt foarte rezistente, si cu cat este mai rece vremea, cu atat dureaza mai mult, unele inflorind chiar in martie.

Descriere

Ghioceii sunt plante cu bulbi, originari din Europa si Asia. Au 2-3 frunze lungi si subtiri, de culoare verde inchis. Florile sunt albe si apar cate una la fiecare bulb, mai ales primavara devreme, dar uneori si pe la mijlocul sau sfarsitul iernii, lucru care face ca ghioceii sa fie primele plante cu bulb care infloresc. In unele zone ghioceii pot inflori chiar si de toamna tarziu. Cele trei petale franjurate, cu marginile verzi, din interiorul florii formeaza un fel de tub si se intercaleaza cu cele trei petale albe, mari.

Ingrijire si cultivare

Ghioceii arata cel mai bine si se dezvolta la fel de bine in conditii naturale, in zone putin umbrite. Ei pot fi plantati fie la intamplare, sau dupa un model serpuit, in borduri sau straturi de flori, sub arbusti, la marginea padurilor sau prin iarba, sub copacii din gradina. Chiar si cei de la oras se pot bucura de ghiocei, pentru ca ei pot fi cultivati cu succes si in ghivece.

Bulbii trebuie plantati la 8-10 cm adancime, toamna devreme, in pamant fertil. Alegeti un loc insorit sau partial umbrit. Ghioceii arata cel mai bine in gradinile cu rocarie, ca plante de bordura sau plantati pe gazon.  Ei pot fi lasati in acelasi loc multi ani, dar daca doriti sa i mutati sau sa ii inmultiti, trebuie scosi din pamant imediat ce s-au ofilit florile.

Ca la majoritatea plantelor cu bulbi, ghioceii au nevoie de sol bine drenabil, dar care sa nu fie lasat sa se usuce vara. Solul ideal trebuie sa reproduca conditiile naturale din paduri, unde ghiocelul creste de obicei - sa fie bogat in humus si sa retina relativ usor umezeala. Cand pregatiti locul in care urmeaza sa i plantati, adaugati si multa materie organica pe post de ingrasamant.

Ghiocelul nu se prinde bine cand e plantat ca bulb uscat, adica fara frunze. Serele specializate planteaza grupuri de ghiocei cu frunze si tot asa ar trebui sa ii si comercializeze. Atunci cand cumparati bulbi, verificati pe eticheta produsului de cata vreme au stat bulbii in conditiile uscate din magazin si fara umiditate, pentru a fi siguri ca nu s-au muiat sau ofilit.

Cand plantati cate un singur bulb, adaugati si nisip pentru a imbunatati drenajul si nu uitati sa scrieti specia de ghiocel pe o eticheta, mai ales daca este o varietate deosebita. Acest truc va ajuta sa si identificati mai usor locul in care ati planta tghioceii atunci cand acestia intra in stadiul de repaus.

Odata ce s-au prins bine in locul in care i-ati plantat, colonia dvs. de ghiocei se va mari de la an la an. Cel mai bine este sa divizati grupurile la fiecare trei ani, mai ales atunci cand cultivati anumite varietati, pentru a evita inghesuirea lor. Grupurile de ghiocei care se ivesc ici colo in gradina sunt de asemenea i priveliste deosebit de frumoasa.

Pentru transplantarea ghioceilor in alte parti ale gradinii, scoteti-i din pamant cat inca mai sunt verzi si au frunze, dupa ce au inflorit si intr-o perioada cand pamantul este umed. Divizati cu grija grupurile de bulbi cu mana si aveti mare grija sa nu distrugeti radacinile. Cel mai bine este sa plantati bulbii individual, cu 2,5-3 cm intre ei. Totusi, bulbii mai mici pot fi replantati in grupuri mici.

Cand cultivati ghioceii in ghivece, transplantati-i in iulie sau august, cand plantele sunt in perioada de repaus si folositi compost proaspat. Nu folositi fertilizatoare puternice sau compost cu adaos de balegar - este de preferat un compost de frunze, ca in mediul natural in care cresc ghioceii.

Boli si daunatori

Transplantarea bulbilor la fiecare trei ani ajuta la prevenirea bolilor.

sursa: http://www.gradinamea.ro/Ghiocelul_3562_536_1.html


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

01/03/10 19:15

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Wallflower



Wallflowers - in traducere simpla "flori de perete" - sunt flori salbatice de o frumusete deosebita si au un parfum incantator. Acestea se incadreaza in categoria florilor de camp, oferind aranjamentelor florale o infatisare imbietoare. Adesea sunt vazute pe ziduri vechi sau pe stanci. Culorile acestora sunt diverse, insa predomina cele galbene si portocalii.


sursa: http://www.gradinamea.ro/Flori_de_prima ... 536_1.html


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

03/03/10 09:21

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Hepaticas



Hepaticas - merita un loc in fiecare gradina primavara. Aceasta nu agreeaza transplantarea, facand exceptie doar in cazul in care conditiile sunt deosebit de favorabile.

sursa: http://www.gradinamea.ro/Flori_de_prima ... 536_1.html

Ultima modificare de antonela (04/03/10 09:07)


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

04/03/10 09:06

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Eryngium




Eryngium  este o planta interesanta care produce multe floricele de un albastru metalic asezate pe tulpinite argintii. Atunci cand se usuca le puteti folosi la aranjamente de plante uscate pentru ca-si pastreaza foarte bine culoarea si forma. Pentru ca are o forma compacta o puteti planta si in ghivece.

sursa: http://www.incasa.ro/Cele_mai_indragite ... 815_1.html


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

13/03/10 09:44

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
CROCUS



Familia: Iridaceae

Aspect: ierbos

Perioada de inflorire: primavara, toamna

Expunere: plina lumina

Udare: medie

Originare din Europa si Asia, sunt potrivite si pentru cultivarea in ghivece sau in jardinierele de pe pervaz. Florile au forma unei cupe, cu petale ascutite sau rotunjite, in nuante diverse: rosu, galben, alb, bicolore, cu puncte si striatii. Unele infloresc primavara, altele toamna.

Cultivare :

Pentru cultivarea in ghiveci folositi un compost format din pamant fertil, frunze putrezite si nisip. Bulbii trebuie ingropati la o adancime de 8 cm. Cei care infloresc primavara se planteaza la inceputul toamnei, iar cei care infloresc toamna, in luna august.

Reproducere:

Inmultirea se face prin transplantarea bulbilor care cresc la baza bulbilor principali.

Pericole:

Pastrati bulbii intr-un loc uscat, iar daca raman in pamant trebuie udati cu prudenta si asigurati-le un drenaj perfect pentru ca ar putea sa putrezeasca.

Specii si varietati:

Crocus chrysanthus, originara din Grecia si Turcia, este ideal pentru ghivece.

Culoarea florilor variaza de la galben-palid pana la galben-portocaliu.

Crocus flavus este o specie robusta cu flori galben-portocalii.

Crocus sieberi infloreste la sfarsitul iernii sau inceputul primaverii.

Crocus speciosus originar din Europa de Sud-Est si din Asia, infloreste toamna si are flori de culoare albastre-violet. 


sursa: http://www.gradinamea.ro/CROCUS_2166_536_1.html


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

20/03/10 19:52

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Năsturei



Sunt albi, roz sau roşii, simpli sau bătuţi, în funcţie de soi. Modeşti, năstureii cresc în locuri însorite, dar şi la semiumbră. Năstureii sunt foarte potriviţi pentru a umple golurile din jardiniere.

După înflorire, înmulţeşte năstureii prin se pararea plantelor. Sunt rezistenţi la temperaturi mai scăzute, astfel că pot sta pe balcon fără nici o problemă. Îi poţi cumpăra gata înfloriţi sau sădi toamna.

sursa: http://www.libertatea.ro/stire/cele-mai ... 32361.html


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

23/03/10 14:15

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Kalanchoe



E o plantă suculentă, cu frunze cărnoase. Florile durează circa două luni, timp în care se succed mai multe serii de boboci. După fiecare înflorire se taie vârfurile lăstarilor, iar planta se ţine la umbră timp de o lună, cu pământul aproape uscat. Apoi se mută la lumină şi se udă normal. În scurt timp, Kalanchoe va avea frunze tinere şi va începe un nou ciclu vegetativ. Din luna martie, şi Kalanchoe, la fel ca şi celelalte plante de balcon sau de apartament, are nevoie de substanţe nutritive care să-i stimuleze înflorirea. Foloseşte o dată pe săptămânâ îngrăşământ pentru plante cu flori.


sursa: http://www.libertatea.ro/stire/cele-mai ... 32361.html


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

24/03/10 17:09

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Bouvardia



Familie: Rubiaceae

Origine: Mexic

Descriere

Bouvardia nu este o planta obisnuita. Daca o studiati indeaproape veti vedea ca are flori tubulare, asezate in grupuri marginite de frunze, la capatul unei tulpini lungi. Fiecare tulpina pare un mic buchet de flori intens colorate. Florile au un parfum delicat, forma de stele simple sau duble si pot dura 1-2 saptamani. Frunzele sunt ascutite, de culoare verde deschis. Bouvardia poate fi alba, roz sau rosie.

Ingrijire si cultivare

Exista mai multe varietati de Bouvardia, printre care si hibrizi. Planta se inmulteste cel mai bine prin butasi prelevati in aprilie si asezati intr-un loc cald, acoperiti (cu o jumatate de sticla de plastic, gaurita pentru a intra aerul). Cand tulpina a prins radacini trebuie plantata, singura, intr-un ghiveci cu diametrul de 8 cm; trebuie sa folositi un amestec de turba cu pamant lutos, amestecat cu 1/4 compost din frunze si putin nisip. Ghiveciul trebuie mentinut noaptea la o temperatura de 21 grade Celsius si ziua la maxim 26 de grade. Nu se lasa in plin soare.

Rupeti varfurile lastarilor daca doriti ca Bouvardia sa capete aspect de tufa si pe masura ce se dezvolta e posibil sa fie nevoie sa o transplantati in ghivece cu 16-17 cm diametru. Dupa mijlocul verii, mutati planta intr-un loc racoros, bine aerisit, spatios, unde e bine sa o lasati pana la mijlocul lunii septembrie, cand trebuie mutata in casa. Bouvardia, ca si alte plante, daca sunt tinute noaptea la 21 de grade Celsius si ziua la o temperatura cu cateva grade mai mult, pot inflori si in afara sezonului. Alte specii de Bouvardia au nevoie numai de caldura pentru a inflori continuu pe perioada iernii si primaverii.

Bouvardia taiata este sensibila la etilena. Cand lucrati cu lastari de Bouvardia, spalati tulpina si plasati-o intr-o apa amestecata cu fertilizator pentru flori. Ca floare taiata, planta rezista 7-14 zile. Fertilizatorul din apa previne contaminarea taieturilor de la tulpina cu bacterii; daca mai adaugati si zahar in apa veti grabi deschiderea bobocilor si culorile vor fi mai intense.

Tulpinile trebuie taiate in panta, cu un cutit ascutit. Bouvardia este foarte sensibila in ceea ce priveste apa (ca floare de glastra) si udarea (ca planta de ghiveci), asa ca nu terbuie sa o lasati niciodata fara acest element important. Daca nu puteti amesteca apa din glastra cu fertilizator, atunci taiati frecvent tulpinile si inlaturati foliajul excesiv.

Boli si daunatori

Bouvardia este sensibila la factorii care duc la ofilire; frunzele se pot ingalbeni foarte repede daca nu este ingrijita corespunzator.

Info

Bouvardia a fost numita dupa francezul Charles Bouvard, doctorul personal al regelui Louis al XIII-lea si director al Gradinii Regale din acele timpuri.

sursa: http://www.incasa.ro/Bouvardia_4084_815_1.html


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

28/03/10 15:36

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Dionaea muscipula



Dionaea muscipula este originara din zonele calde si umede ale Carolinei de Sud, SUA, unde solul acid si lipsit de multe elemente nutritive a fortat aceasta planta sa-si dezvolte capacitatea de a se hrani cu insecte.

Frunzele sale biocolore, indreptate in sus si inzestrate cu dinti ca de pieptene, se inchid simultan si instantaneu ce o insecta s-a asezat pe fata superioara, intinsa; dintii ajuta la pastrarea prazii.

Glandele continute in interiorul acestei "guri" secreta enzime capabile sa transforme tesuturile victimei in elemente nutritive.

Dionaea muscipula este adaptata pentru a creste intr-un mediu cu temperaturi si umiditate bine controlate. Ideal este sa o cultivati in recipiente inchise intregul an, hranind-o cu cateva muste in timpul verii, in timp ce iarna nu este necesar sa ii furnizati hrana, deoarece intra in perioada de repaus.

Cultivare:

Pentru a o cultiva, folositi un amestec de nisip, turba si muschi proaspat, in parti egale. Amestecul nu trebuie sa se usuce niciodata, motiv pentru care este util sa introduceti ghiveciul intr-unul mai mare, separand recipientele cu un strat de muschi.

Vara, mentineti o temperatura in jurul a 13 grade Celsius si tineti amestecul permanent umed. Administrati-i ingrasamant o data pe luna, in special daca planta nu are la dispozitie hrana "vie".

Toamna si iarna, Dionaea nu necesita hrana, dar umiditatea trebuie sa fie crescuta. Temperatura nu trebuie sa scada sub 7 grade Celsius. Este util sa transferati planta intr-o ladita sau intr-un vas din sticla, in scopul de a mentine temperatura adecvata. Niciodata nu trebuie sa o udati cu apa calcaroasa, ci numai cu apa distilata sau apa de ploaie.

Reproducere:

Reproducerea se face prin desfacerea plantei la sfarsitul lui martie sau in aprilie. Plantati portiunile rezultate intr-un ghiveci dublu, care contine un pamant adecvat pentru plantele adulte si asezati noile plante la umbra si caldura.

Se poate face si insamantare - intotdeauna intre martie si aprilie -, utilizand seminte nu mai vechi de 6 saptamani. Saditi-le definitiv intr-un amestec de nisip, muschi de turba si turba si asezati-le la o temperatura de minimum 13 grade Celsius.

Pericole si precautii:

La fel ca si celelalte plante acidofile, Dionaea muscipula sufera in prezenta calcarului si de aceea trebuie udata cu apa distilata sau de ploaie.

Daca se usuca, in general acest lucru se datoreaza temperaturilor prea scazute sau mediului prea uscat in care ii este dificil sa supravietuiasca. Mentineti-o mereu intr-un amestec umed si la o temperatura corespunzatoare.

sursa: http://www.eva.ro/casa-si-familie/plant ... -5702.html


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

06/04/10 15:39

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Sofran



Sofran este o planta care iubeste primavara, remarcandu-se prin florile in culori vii de galben, albastru si violet. Daca o vei planta, iti va infrumuseta gradina, pentru ca se inmulteste foarte rapid, formand colonii bogate de flori.

In cazul in care gradina ta nu este "populata" deja cu sofran, cumpara niste bulbi si planteaza-i la o adancime de 7 cm si la aproximativ 5 cm distanta unul de celalat. Anul viitor nu va fi necesar sa repeti operatiunea, pentru ca acesti bulbi vor reinflori an de an.   

Sofranul este recunoscut ca fiind un condiment foarte apreciat si un remediu naturist care te poate vindeca de bolile de ficat si nu numai.


sursa: http://www.eva.ro/casa-si-familie/plant ... 12944.html


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

07/04/10 21:15

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Kohleria, clopotei colorati




O planta de interior care infloreste din mai pana aproape de lunile iernii. Vei avea toata vara casa plina de clopotei colorati.

Kohleria are nevoie de cateva ore de lumina pe zi, deci o poti plasa fara probleme pe pervaz. Daca nu are lumina suficienta va creste anemic, fara sa infloreasca, iar frunzele si tulpina vor avea o culoare galben verzuie.

Iubeste umiditatea atmosferica, dar nu ii place apa in exces in sol si nici pe frunze. Trebuie udata cu grija pentru ca frunzele udate se pateaza, la fel si florile.

Ingrasamantul se administreaza pe toata durata verii, o data la doua saptamani. Kohleria prefera un sol usor acid si afanat, care sa nu pastreze umiditatea excesiva.

sursa: http://www.eva.ro/casa-si-familie/plant ... 30429.html


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

25/06/10 22:00

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Rhipsalidopsis




Acest cactus isi are originea in padurile tropicale, crescand pe ramurile copacilor. Rhipsalidopsis infloreste primavara, formand flori rosii in forma de clopot. Planta se uda abundent, cu exceptia perioadei reci, cand udarea este moderata. Prefera zonele semiumbrite ale apartamentului.

sursa: http://www.floripentruea.ro/produs/640/ ... opsis.html


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

29/06/10 14:26

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Heliconia sau Falsa pasăre a paradisului




Heliconia este o plantă spectaculoasă, fiind numită şi „Falsa pasăre a paradisului“. O perioadă lungă de timp s-a considerat că aceste plante fac parte din genul musacee, din cauza asemănării cu plantele de banan. Heliconia are frunzele foarte lungi, putând ajunge la 100-150 de centimetri. Acestea cresc pe tulpini lungi şi rigide, ceea ce face ca planta să capete forma unui arbust bogat.

Din luna martie şi până în octombrie, planta produce inflorescenţe de dimensiuni mari şi foarte spectaculoase. Acestea au forma unui spic şi diferite culori, de la argintiu la roşu, roz sau galben. Inflorescenţele apar în vârful tulpinilor, care de multe ori au tendinţa să se arcuiască sub greutatea lor. Heliconia poate fi cultivată foarte bine şi ca plantă de apartament, dar poate „împodobi“ şi aleile grădinilor. Pe lângă aspectul deosebit al florilor, planta este foarte apreciată şi pentru faptul că acestea ţin câteva săptămâni. ÃŽn natură, Heliconia se întâlneşte în America tropicală, în câteva insule din Pacific şi în Indonezia.



ÃŽngrijire


Această plantă iubeşte locurile foarte luminoase, însă la adăpost de razele directe ale soarelui. Nu suportă oscilaţiile de temperatură şi nici frigul, nerezistând la temperaturi mai mici de 15 grade Celsius. Din aceste motive, este recomandată cultivarea Heliconiei în apartament şi mutarea acesteia în grădină sau în exterior doar în timpul lunilor calde. ÃŽn perioada vegetativă, se udă periodic, când solul este uscat. Evitaţi excesul de apă, care poate duce la putrezirea rădăcinilor, dar şi acumularea de apă în ghiveci. Planta nu se va dezvolta armonios în cazul în care nu va fi udată mult timp.

ÃŽn perioada vegetativă, este recomandată administrarea de îngrăşământ pentru plantele cu flori, o dată la 15-20 de zile. ÃŽn ceea ce priveşte solul, acesta trebuie să fie foarte bine drenat, fiind recomandat să amestecaţi pământ de grădină cu nisip, în cantităţi egale. Trebuie să ştiţi că rizomul nu trebuie plantat prea adânc în sol, ci trebuie doar puţin acoperit.



ÃŽnmulţire, paraziţi şi boli


ÃŽnmulţirea se face toamna, prin diviziunea rizomilor. Operaţia de divizare este recomandată să se facă odată la doi-trei ani. Dezgropaţi-i cu atenţie şi spălaţi pământul de pe ei şi de pe rădăcini. Tăiaţi rizomii cu un cuţit bine ascuţit, astfel încât fiecare să aibă câteva frunze şi câteva rădăcini mari. Plantaţi-i apoi în ghivece mici, în care aţi pus pământ amestecat cu nisip.

Asiguraţi o umiditate crescută la început, până când noile plante prind rădăcini. Când acestea au început să crească, mutaţi-le în ghivece mai mari. ÃŽn ceea ce priveşte bolile, Heliconia este o plantă extrem de rezistentă. Cu toate acestea, specialiştii recomandă adesea aplicarea unui tratament preventiv la începutul primăverii. Folosiţi un insecticid cu spectru larg de acţiune. ÃŽn momentul în care planta a ajuns la maturitate şi tulpinile sunt suficient de groase, puteţi folosi ca măsură de protecţie şi un antifungicid.

sursa: http://www.gds.ro/Casa%20si%20gradina/2 ... aradisului


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

08/07/10 10:36

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Plante care purifică aerul



Toate plantele de apartament prezintă, teoretic, o serie de beneficii pentru mediul în care se dezvoltă, însă, de curând, au fost nominalizate zece plante considerate a avea cele mai dezvoltate proprietăţi de purificare a aerului.



Plantele ce intră în acest clasament au fost selectate în funcţie de felul în care cresc şi de uşurinţa cu care sunt întreţinute, dar s-a ţinut seama şi de rezistenţa la dăunători, eficienţa în îndepărtarea vaporilor chimici şi de gradul de transpiraţie.

Palmierul Areca (Chrysalidocarpus lutescens) se află pe primul loc. Unul dintre cele mai populare şi graţioase soiuri de palmieri, el este tolerant faţă de mediul interior, eliberează cantităţi semnificative de umiditate, îndepărtează toxinele chimice şi, în plus, prezintă avantajul de a fi estetic. Areca se situează în permanenţă în clasamentele celor mai purificatoare plante, având capacitatea de a îndepărta toate toxinele dintr-un interior. Această plantă se dezvoltă cel mai bine în penumbră.

Palmierul doamnei (Rhapis excelsa) este următorul pe listă. Planta are crengi late de 15-30 de centimetri, care conţin fiecare între patru şi zece frunze groase şi lucioase. Este rezistentă la atacurilor majorităţii insectelor dăunătoare. ÃŽn plus, se situează printre plantele recunoscute că îmbunătăţesc calitatea aerului. Creşte foarte încet şi este uşor de întreţinut, cel mai bine dezvoltându-se în locuri umbroase ori în penumbră.

Zamioculcas zamifolia este o plantă ce şi-a făcut recent intrarea în Europa, motiv pentru care nu este încă foarte cunoscută sau populară. Se găseşte de obicei în birouri şi este folosită din ce în ce mai mult de decoratorii de interioare, datorită faptului că se potriveşte perfect cu designurile moderne. Crengile ce pleacă din tulpina acestei plante sunt de fapt frunze, iar „frunzele“ sunt nişte frunzuliţe asemănătoare cu mugurii.

Philodendronul este foarte cunoscut şi la noi în ţară. Este foarte rezistent în condiţii de umbră şi poate avea un impact arhitectural deosebit în locurile întunecate. S-a constatat că are proprietatea de a îndepărta moleculele de formaldehidă şi alte substanţe toxice.

Phoenix roebelinii este un palmier ce ajunge de obicei până la 182 de centimetri, însă procesul de creştere este foarte lent. Cel mai bine se dezvoltă când este aşezat într-un spaţiu adecvat şi este o prezenţă impresionantă atunci când este singura plantă decorativă, mai ales dacă e pus în evidenţă. Dacă este îngrijit cum trebuie, Phoenix roebelinii poate supravieţui şi câteva decenii. Este unul dintre palmierii care îndepărtează cel mai bine substanţele poluante din interior şi s-a dovedit foarte eficient în îndepărtarea xilenului (hidrocarbură lichidă care se găseşte în gudronul de huilă sau în unele fracţiuni de ţiţei şi care se întrebuinţează ca solvent în industria lacurilor, a coloranţilor, a cauciucului - n.r.). Se păstrează cel mai bine în penumbră.


Estetice şi folositoare


Crinul păcii (Spathiphyllum) este o plantă cu frunze deosebită, care produce superbe flori albe, pe care trebuie să o includeţi în decor atunci când doriţi să obţineţi o varietate deosebită de plante de apartament. Gradul de transpiraţie al acestei plante este foarte mare, de aceea se dezvoltă foarte bine în medii umede. Crinul păcii are toate calităţile necesare pentru a putea fi încadrat în categoria celor mai bune plante de apartament. Este foarte eficient în îndepărtarea vaporilor de alcool, a acetonei, a tricloretilenei, a benzenului şi a formaldehidelor. Datorită capacităţii sale de a îndepărta o varietate largă de substanţe poluante, Crinul păcii este una dintre cele mai valoaroase plante de interior.

Specia Dracaena fragrans „Janet Craig“ este o plantă spectaculoasă datorită frunzelor sale de un verde închis special. Este una dintre plantele care îndepărtează cel mai bine reziduurile de tricloretilenă. Dracaena fragrans poate suporta foarte bine mediile neglijate şi întunecoase. Cel mai bine îi merge în locuri umbroase. Tolerează şi mediile întunecoase, însă, în acest caz, se va dezvolta mai lent.

Clasica ferigă de cameră (Nephrolepsis exaltata) face parte din categoria celor mai vechi specii de plante cunoscute în lume, multe dintre acestea datând din vremuri preistorice. Ferigile sunt crescute doar pentru frunzele lor şi nu produc flori. Ca plante de interior, ferigile de cameră necesită o atenţie specială, întrucât au nevoie de umiditate frecventă, căci, dacă nu sunt udate în mod constant, frunzele se usucă şi încep să cadă. S-a constatat că banala ferigă îndepărtează cel mai eficient substanţele poluante din atmosferă, în special formaldehidele, şi, în plus, creşte gradul de umiditate din încăperea în care se află.


Speciile de ficus au proprietăţi speciale de purificare


Ficus Alii este o varietate de arbust ce devine din ce în ce mai populară. Datorită frunzelor sale înguste, verde închis, este o plantă foarte frumoasă. Este mai puţin pretenţioasă decât Ficus Benjamina şi se încadrează la fel de bine în peisajele decorative exterioare, şi în cele interioare. Ca toate speciile de ficus, şi acesta suferă din cauza căderii frunzelor până când se adaptează la mediul în care este adus. Datorită capacităţii sale de a purifica aerul, pentru că este uşor de întreţinut şi rezistent la atacul dăunătorilor, Ficus Alii reprezintă alegerea perfectă pentru casă ori pentru birou. Poate fi aşezat fie în lumină, fie în semiumbră.

Ficusul clasic sau arborele de cauciuc (Ficus elastica) este cultivat pentru duritatea sa şi pentru faptul că rezistă în medii întunecate mai bine decât orice altă plantă de aceleaşi dimensiuni. Suportă foarte bine lumina slabă şi temperaturile scăzute. Este o plantă care se creşte şi se întreţine foarte uşor şi s-a dovedit extrem de eficientă în îndepărtarea formaldehidelor. ÃŽn plus, în urma testelor, s-a constatat că ficusul îndepărtează cel mai bine toxinele chimice din mediul înconjurător.


sursa: http://www.gds.ro/Casa%20si%20gradina/2 ... fica+aerul


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

09/07/10 14:19

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Zamioculcas zamiifolia




Denumire stiintifica: Zamioculcas zamiifolia


Denumiri sinonime: Z. lanceolata, Z. Caladium zamiaefolium;

Denumiri comune: Zamioculcas, Planta ZZ (din engl. ZZ Plant);

Familie: Araceae;

Origine: Zanzibar


Aspect si prezentare

Introdusa in Europa in 1828, Zamioculcas zamiifolia, a cucerit rapid un loc important in categoria  plantelor decorative exotice. Motivul, lesne de inteles, este aspectul deosebit al frunzisului, alcatuit din petioluri lungi si carnoase, pe care sunt dispuse 5 pana la 12 perechi de foliole (frunze mici) groase si cerate, de forma ovala, culoare verde intens si aspect lucios.


Planta nu are tulpina aparenta, petiolurile frunzelor aparand direct din radacina rizomatoasa, ascunsa in pamant.


Conditii de ingrijire/cultivare

Considerata un urmas fidel al plantelor preistorice, s-a adaptat in decursul timpului, la o gama larga de vicisitudini climaterice, ajungand sa tolereze conditii de clima dintre cele mai diverse.


Desi apreciaza lumina intensa si se dezvolta exceptional in spatii insorite (cu cca 4-5 ore de soare dimineata), va tolera fara efort si o pozitie semi-umbrita ori cu lumina artificiala.


Si in privinta caldurii, accepta variatii mari de temperatura, dezvoltandu-se bine intre 18 si 24 grade Celsius, dar tolerand si ceva mai multa caldura. Desi vegetatia continua sa aiba loc si la temperaturi mai joase, cca 14-15 grade, planta intra intr-un usor repaus, incetinindu-si functiile, iar sub aceasta limita, risca sa inghete.


Nu este o planta setoasa, preferand mai degraba udari rare decat in exces. Vara o udare la fiecare 4-5 zile este suficienta. Cantitatea de apa, va fi redusa treptat, pe parcurs ce temperaturile scad. Ca regula generala, udarile se vor face numai cand pamantul din ghiveci s-a uscat pe o adancime de 4-5 cm.


Excesul de apa din sol este unul din cei mai mari dusmani ai plantei, care produce la inceput ingalbenirea frunzelor, putrezirea radacinilor si in final, decesul acesteia.


In schimb, apreciaza umiditatea atmosferica, necesitand uneori pulverizarea frunzisului, in special in zilele foarte calduroase.


Substratul de cultura trebuie sa fie foarte permeabil si sa nu se imbibe de apa. Un amestec de turba aurie, mranita si pamant de ericacee fiind alegerea ideala.


Per ansamblu trebuie sa i se asigure un pH neutru, intrucat excesul de calcar ii afecteaza dezvoltarea frunzisului.


Din primavara pana toamna tarziu, ii puteti administra lunar, in apa de udare, un ingrasamant lichid pentru plante verzi.


Inflorirea este nesemnificativa si se produce doar la plantele ce cresc in mediul natural, florile aparand sub forma unor spadice alburii.


Se inmulteste cel mai adesea prin divizarea tufelor si, mai rar, prin butasirea frunzelor. Ultima metoda este ceva mai dificila, necesitand conditii de micro-sera si o doza buna de rabdare. Inradacinarea butasilor se produce lent, putand dura chiar si 5-6 luni pana la aparitia unui varf de crestere.


Trucuri si sfaturi speciale


Iarna reduceti mult udarea, asigurandu-i un repaus la racoare dar cu lumina din belsug.


Nu pulverizati planta cu substante chimice de lustruire. Stergeti periodic frunzisul cu un burete moale, imbibat in apa calduta.


Alte specii si varietati: Zamioculcas zamiifolia este singura specie cultivata.


sursa: http://www.gradinamea.ro/Zamioculcas_za ... 539_1.html


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

10/07/10 09:52

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05



sursa: www.gardendo.ro


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

28/11/10 12:30

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Goldenrod



Goldenrod, cunoscuta si sub numele solidago, este o planta ce face parte din familia Asteraceae, cunoscuta ca fiind una dintre cele mai mari familii de plante cu flori din lume, cuprinzand mai mult de 1500 de genuri si aproximativ 23.000 de specii raspandite in intreaga lume.

Cele mai multe dintre acestea sunt erbacee perene si se gasesc in fanete si pasuni de-a lungul santurilor si zonelor de desert din America de Nord. De asemenea exista si cateva specii native din Mexic, America de Sud, Asia. Exista specii care fac parte din aceasta familie si in Europa.

Solidago este o planta perena care creste pana la aproximativ 100 de centimetri inaltime. Aceasta se ramifica doar in partea superioara, iar frunzele sunt dese, lanceolate si zimtate.

Florile sunt galbene, foarte frumoase si rezistente de altfel in conditii mai putin prietenoase, mentinandu-se pana tarziu in luna octombrie sub forma piramidala, alcatuita din calatidii globuloase mici.

Inafara de a fi foarte frumoasa, solidago este intrebuintata si in medicina alternativa. Este cunoscuta si dupa numele smeoaiaca, varga de aur, floarea boiereasca, floarea-buiaca sau splinarita.

Solidago este cunoscuta ca fiind astringenta, antihemoragica. Vindeca ranile avand proprietati cicatrizante si totodata ajuta in tratarea deranjamentelor stomacale.

Poate fi folosita sub forma de infuzie, decoct, pulbere sau tinctura.

sursa: http://www.gradinamea.ro/Goldenrod__o_p ... 666_1.html


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

04/02/11 23:27

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Tuberozele



Semnificatia florii

Tuberoza = placere


Aceasta floare  apreciata in   toate civilizatiile  lumii inca  din  timpuri  stravechi  este originara din   America Centrala.  Pe  vremuri florile de tuberoza  erau folosite de  vracii azteci pentru  proprietatile lor  antiinflamatorii si antispasmodice.

Tuberozele infloresc  in august.   Tulpina tuberozei (polianthes tuberosa) este lunga si subtire, cam de un metru inaltime, iar pe aceasta se prind florile, pe o portiune de 10-15 cm pana in varf. Florile, dispuse de jur imprejurul tulpinii, sunt de culoare alb-crem si au forma de clopotel. Inainte de inflorire, verso-ul petalelor, spre varf, are o nuanta usor rozalie. Moleculele de parfum se multiplica chiar si dupa ce floarea a fost culeasa si este foarte usor de recunoscut, iar la florile ramase pe tulpina mirosul este mult mai puternic dupa lasarea serii, cand de altfel si infloreste.

Infloreste in luna august si dureaza cam 40 de zile. Frunzele sunt relativ mici, de culoare verde cenusiu si sunt dispuse in special spre baza plantei, dar pe tulpina se gasesc si frunzulite mici, dispuse simetric.   Desi este originara dintr-o tara mult mai aproape de tropice, tuberoza se poate cultiva si in Romania, in locuri calduroase si insorite. Nu are pretentii mari la apa si umiditate decit in perioada infloririi, deci se poate planta fara probleme in gradina. Pentru ca tulpina creste lunga si subtire, ai grija sa n-o pui intr-un loc cu vant puternic, pentru ca se rupe destul de usor.

Bulbii se scot iarna din pamant si se depoziteaza intr-un loc uscat si racaros. Se replanteaza primavara. Cum se inmulteste Se inmulteste numai prin bulbi, care cresc in pamant prin multiplicarea radacinii plantei-mama. Sau se cumpara de la magazinele specializate. Bulbii mari care au facut flori trei ani consecutivi nu vor mai face si in al patrulea pentru ca planta are o durata de viata cu floare de doar trei ani, asa ca atunci cand ii scoti ii poti arunca linistit. In primii trei ani de la plantare, bulbul, destul de mititel, nu va produce si flori, ci doar frunze.

E o planta mai dificila si atipica, atata tot. Dar merita. Bulbul se pune in pamant amestecat cu argila si nisip, bine drenat, nu foarte adanc, in plin soare, in luna aprilie. Se uda moderat pana va inflori, cind va avea nevoie de mult mai multa apa. Boli si daunatori Daca substratul nu este bine drenat ii pot putrezi radacinile. Poate fi atacata de acarieni (in special paianjenul rosu) si de purici, musculita alba si melci. Solutia ar fi dezinfectarea solului, dar cere sfaturi precise de la specialisti fito-sanitari, pentru ca unele solutii pot ataca planta, si nu daunatorii.

Efecte terapeutice

Tuberoza se cultiva in Europa doar de prin secolul al XVI-lea, mai ales pentru parfumul sau puternic si seducator. Mai mult decat atat, uleiurile esentiale obtinute din floare sunt considerate benefice pentru organism, amplificand creativitatea si inducand o stare de liniste, motiv pentru care sunt printre cele mai scumpe si rare. Se pare ca vracii azteci foloseau florile de tuberoza mai ales pentru proprietatile lor antiinflamatorii si antispasmodice.Mirosul lor exotic a fost inclus in parfumuri celebre, dintre care “Poisoni (Christian Dior) si “Chloei (Karl Lagerfeld) Istoria povesteste ca o doamna de la Curtea Frantei, Ducesa de Lavalliere, pentru a o convinge pe regina ca nu este insarcinata cu regele, si-a umplut vazele din camera sa cu tuberoze, stiut fiind faptul ca mirosul acestora indispune femeile gravide, si a plutit gratioasa o seara intreaga in mijlocul lor.

sursa: http://gradinavisata.wordpress.com/2010/09/06/tuberoza/

_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

12/02/11 15:05

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Clivia (Crinul rosu)




Luminozitate : Are nevoie de locuri luminoase dar feriti planta de soarele de vara al amiezii.

Temperatura : Vara: la max 18 ;iarna la 7-8 ° C

Umiditate : In perioada de inflorire de 2 ori pe saptamana; in rest o data pe saptamana

Inflorire : De 3 ori pe an

Sfaturi de ingrijire Clivia (Crinul rosu) :
   
Este o planta perena robusta,cu frunze carnoase si late,lucioase.Florile mari se deschid intr-o inflorescenta larga la capatul tulpinii groase,de obicei, catre sfarsitul iernii sau primavara devreme putand fi pana si 15 flori de nuante diferite : de la culoarea caisei la galben sau portocaliu aprins. Nu o deranjeaza un ghiveci mai mic ; asa ca nu va ingrijorati daca radacinile se ridica la suprafata pamantului si asteptati pana ce planta este aproape fortata sa iasa afara din ghiveci de radacinile prea dese ,apoi o replantati.

Plantele sunt dificil de udat,de aceea este bine sa le inmuiati intr-o galeata cu apa si apoi le lasati sa se scurga.

Folositi ingrasamant atunci cand florile sunt bine dezvoltate .Incetati sa mai folositi ingrasamant in ultima parte a verii.

Este o planta usor de ingrijit,care infloreste regulat,atat timp cat are perioada de repaos in prima parte a iernii. Daca 2 luni este tinuta la temperaturi mai reci ,cam de 7 °C, si se reduce cantitatea de apa ,ciclul sau natural de viata devine regulat si va inflori la timpul potrivit. Caldura excesiva reduce timpul de inflorire.

Inaltime: 68 cm.

Plasare: intr-o camera de zi luminoasa.


sursa: http://www.floraria-crina.ro/index.php? ... ;action=26

_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

19/02/11 13:33

   
Andreea_Deea89
membru

Inregistat: 17/06/11
Foarte frumoase prezentarile. Felicitari!

01/07/11 14:03

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Fitonia




Luminozitate : Evitati lumina directa a soarelui

Temperatura : 18 ° C

Umiditate : Ridicata,asezati ghiveciul pe un pietris umed

Inflorire : Nu infloreste


Sfaturi de ingrijire Fitonia :


       Poate ca e o planta mica, dar are un farmec deosebit. Frunzele sale ovale sunt strabatute de o retea de nervuri albe sau roz, depinzand de varietate. Planta creste incet si se intinde treptat, dar lastarii prind radacini pe masura ce se intind, ceea ce inseamna ca se dezvolta cu usurinta. Daca plantam mai multe plante intr-un ghiveci mai lat si scund, vom crea un aranjament mult mai atractiv decat o singura planta. Fiind originara din padurile tropicale sud-amerciane, are nevoie de multa umezeala si caldura, asa ca ati putea sa o tineti intr-un terariu.

Lumina: ii place lumina puternica filtrata, dar nu si lumina directa a soarelui.

Temperatura incaperii: se simte permanent foarte bine, daca are umezeala necesara si o temperatura de aproximativ 18 grade Celsius.

Udare:aveti grija sa nu o udati in exces, mai ales iarna, deoarece tulpinile pot putrezi. Mentineti pamantul umed neexagerand insa.

Ingrijire: caldura si umiditatea ridicata sunt esentiale. Cand planta creste in timpul verii, folositi ingrasamant diluat pe jumatate.

Inaltime: 20 cm.

Plasare: in baie.

sursa: http://www.floraria-crina.ro/index.php? ... ;action=70

_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

27/10/11 12:53

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Picior de elefant



Luminozitate : lumina puternica,dar sa nu bata soarele direct pe planta

Temperatura : 16-20 ° C

Umiditate : moderata

Inflorire : nu infloreste


Sfaturi de ingrijire picior de elefant :

Este o planta cu o forma mai ciudata, originara din regiunile de semidesert din sudul SUA si Mexico. Baza ei larga si ingrosata este suport pentru tulpina lunga si lemnoasa, in varful careia se afla un smoc de frunze verde-inchis. Plantele mari sunt exemplare cu forme arhitecturale impresionante, potrivite in sere sau incaperi spatioase, bine luminate. Asigurati-va ca are multa lumina si ca nu este udata in exces si, astfel veti avea o planta usor de ingrijit.

Lumina: planta creste in spatii deschise, deci are nevoie de multa lumina.

Temperatura: iarna, minima este de 7 grade Celsius. In restul anului, temperaturi de 16-20 grade Celsius sunt suficiente.

Udare: vara, udati planta regulat iar iarna, ocazional. Fiind obisnuita in conditii de semidesert, nu o lasati sa stea in apa.

Ingrijire: puneti planta intr-un ghiveci cu pamant afanat si nu o udati in exces.

Inaltime: 1 m.

Plasare: in sera.


sursa: http://www.floraria-crina.ro/index.php? ... ;action=63


_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

09/12/11 18:46

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
Fitonia




Luminozitate: Evitati lumina directa a soarelui

Temperatura: 18 ° C

Umiditate: Ridicata,asezati ghiveciul pe un pietris umed

Inflorire: Nu infloreste


Sfaturi de ingrijire fitonia:

       Poate ca e o planta mica, dar are un farmec deosebit. Frunzele sale ovale sunt strabatute de o retea de nervuri albe sau roz, depinzand de varietate. Planta creste incet si se intinde treptat, dar lastarii prind radacini pe masura ce se intind, ceea ce inseamna ca se dezvolta cu usurinta. Daca plantam mai multe plante intr-un ghiveci mai lat si scund, vom crea un aranjament mult mai atractiv decat o singura planta. Fiind originara din padurile tropicale sud-amerciane, are nevoie de multa umezeala si caldura, asa ca ati putea sa o tineti intr-un terariu.

Lumina: ii place lumina puternica filtrata, dar nu si lumina directa a soarelui.

Temperatura incaperii: se simte permanent foarte bine, daca are umezeala necesara si o temperatura de aproximativ 18 grade Celsius.

Udare: aveti grija sa nu o udati in exces, mai ales iarna, deoarece tulpinile pot putrezi. Mentineti pamantul umed neexagerand insa.

Ingrijire: caldura si umiditatea ridicata sunt esentiale. Cand planta creste in timpul verii, folositi ingrasamant diluat pe jumatate.

Inaltime:20 cm.

Plasare: in baie.

sursa:http://www.floraria-crina.ro/index.php?page=floare&action=70

_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

02/09/12 14:21

   
Pagini: 1 ... 2 3 4 5    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net