TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Personaje biblice/Samson Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
cris'
membru

Locatie: suceava romania
Inregistat: 17/07/07
Samson=lumina
-a fost fagaduit de Dumnezeu inainte de a se naste
-a fost inzestrat cu daruri deosebite
-a trait in vremuri de saracie
-puternic in fata orcarui barbat si foarte slab in fata unei femei
-a cazut amarnic dar i s-a dat a doua sansa
-a fost puternic prin Duhul dar rob trupului sau
-nu sia putut controla intentiile
Samson a coborat mereu si oamenii cand coboara, coboara pana ajung in temnita diavolului.


19/07/07 15:57

   
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05

cris' a scris:

Samson=lumina
    Samson a coborat mereu si oamenii cand coboara, coboara pana ajung in temnita diavolului.


Despre samsom nu putem spune ca a coborat mereu. A fost un moment de slabiciune si de neveghere care l-a costat. El a avut o singura cadere progresiva, insa s-a si ridicat.

Iar cand s-a ridicat a fost mai puternic, marcand apogeul procesului de maturizare in privinta sa. El nu a facut multe rugaciuni, insa momentele in care le-a a semnat o viata schimbata. Un alt om.

A fi in temnita diavolului nu inseamna a fi inchis in ea. Usa doar pare inchisa. Ceea ce o deschide este atitudinea noastra fata de Dumnezeu, puterea de a ne marturisi pacatele si de a accepta jertfa lui ca vindecare pentru sufletul nostru.


_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

20/08/08 00:00

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06
Samson... eu am gasit undeva ca numele lui inseamna "Omul Soare" si este caracterizat ca fiind om puternic, dar plin de slabiciuni...

_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

20/08/08 07:36

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Samson s-a nascut sa fie un eliberator. Dumnezeu a lucrat prin el in chip spectaculos, atata vreme cat a ramas in planul Sau. Dar... la un moment viata lui a deraiat. Atata vreme cat a ascultat de Dumnezeu a avut victorii, dar si-a lipit inima de cine nu trebuia si asa a venit esecul. 

Acesta este un pericol care ne pandeste pe toti. Sa ne alipim inima de alte lucruri, decat de Domnul, sa dam intaietate altor lucruri decat Domnului. Trist este ca nu a stiut ca Domnul s-a departat de El(Judecatori 16:20). Nu degeaba Biblia ne indeamna sa veghem.
   
De remarcat mai este faptul ca victoriile lui Samson sunt dependente de "coborarea peste el a Duhului Domnului"(Judecatori 15:14). Aceasta imi aminteste de Ioan 15:5-"caci despartiti de mine nu puteti face nimic."

Desi, odata cu el mor mai multi oameni decat a ucis cat timp a fost in viata, eu nu vad acest fapt ca o restaurare.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

26/05/09 19:44

   
maria_t
membru

Inregistat: 25/01/09
Samson si cultura

".........Samson a trait o vreme de anarhie , de dezordine in Israel.Poporul evreu fusese rob in Egipt, facusera caramizi nu academii..au stat 40 de ani in pustie, nici acolo nu au fost scoli. Intr-o perioada in care nu exista administratie, nu existau scoli, nu esista conducere, s-a nascut Samson , intr-un sat din munti, intr-o casa de parinti pocaiti, parinti credinciosi, parinti carora Dumnezeu l-a dat niste instructiuni foarte stricte despre cum tb sa-si creasca copilul...... a crescut Samson cu inzestrari deosebite....un flacau minunat....
Samson al nostru din munti, dintr-o familie de pocaiti, face o excursie in orasul civilizat al filistenilor.Si din tot orasul acela el numai un singur lucru vede: pe Dalila, fata atragatoare, fata vicleana, fata corupta, desfranata, pentru care bietul baiat minunat si frumos si intelept si solid se da peste cap.Samson ajunge sa i se scoata ochii .Samson ajunge bufonul, mascariciul orasului, adus ca la circ ca sa distreze orasul.
Ganditi-va acum!
Baiatul care tb sa fie floarea Israelului, baiatul in care Dumnezeu pusese toate talentele, baiatul acesta ajunge mascariciul orasului.Iata ciocnirea dintre Samson si cultura sau orasul civilizat, dintre Samson din satul din munti si civilizatia cea mai inalta a epocii sale.
Vedeti legatura?
Nu este actuala problema?Cati dintre tinerii nostrii, crescuti in familii de pocaiti, vin de undeva de la tara, crescut frumos, crescuti cu biblia, ......
Copilul ajunge la oras, aici ciocnirea ci civilizatia.....cati nu devin mascaricii orasului???..."

".. ce a facut un om al lui Dumnezeu ?S-a dus intr-unul din orasele acelea in care s-a dus si Samson, s-a dus si a facut pe nebunul. Doi ani de zile a stat acolo si facea pe nebunul pe strazi si toata lumea zicea "Lasati-l in pace ca e nebun" ..in doi ani a invatat tot ce tb sa invete de la filisteni. Dupa aceea a ajuns rege in Israel.El a introdus fierul, el a introdus industria, el a introdus civilizatia, el a construit primele orase in Israel. Cum il chema? DAVID! Samson putea si el sa faca ce a facUt David, dar el a ratat, pt ca el in loc sa vada stiinta adevarata a vazut placerile, a vazut-o pe Dalila si a ajuns batjocora orasului..."

Ce vrei sa fi?
Un David sau un Samson?

pasaj din cartea lui Iosif Ton  - Oameni mari din Vechiul Testament

Ultima modificare de maria_t (05/07/09 19:32)


_______________________________________
Binecuvântat să fie Domnul, care zilnic ne poartă povara, Dumnezeu, mântuirea noastră.

05/07/09 19:18

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Samson, omul care se baza pe obisnuinta, mai mult decat pe Dumnezeu"voi face asa cum am facut data trecuta..." Un fel de a se baza pe traditie.

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

24/05/11 21:25

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Se baza pe obisnuita pentru ca a uitat ca el era un vas si nu sursa puterii. Cred ca nimic nu e mai trist sa nu vezi/simti ca Domnul s-a departat de tine. Sa crezi ca esti ok cu Dumnezeu si de fapt totul sa ramana in inchipuirea ta. O viata de credinta nu inseamna un album de amintiri.

[Ar trebui sa-mi amintesc asta si eu mai des.]


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

25/05/11 13:24

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Samson - cel mai puternic om de pe pamant - un exemplu de "asa nu" in ceea ce priveste casatoria. A vrut nevasta pe criteriul "imi place".

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

31/05/11 13:39

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

april a scris:

Samson - cel mai puternic om de pe pamant - un exemplu de "asa nu" in ceea ce priveste casatoria. A vrut nevasta pe criteriul "imi place".

Mie nu mi-e clar ceva. Faptul ca el era nazireu nu inseamna ca nu trebuia sa se casatoreasca deloc?!

Ultima modificare de MRU (05/06/11 19:00)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

05/06/11 19:00

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Nu prea. Nazireu nu insemna celibatar. Chiar daca nazireatul lui Samnson este oarecum pe viata.

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

05/06/11 21:09

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Ce ti-e si cu dragostea asta...

Greselile lui Samson:

1.a privit unde nu trebuia...Samson a plecat la Gaza; acolo a vazut o curva si a intrat la ea. (Judc.16:1)
2.a actionat pe baza privitului...
3.a iubit pe cine nu trebuia...Dupa aceea, a iubit pe o femeie in valea Sorec. Ea se numea Dalila.

De remarcat este si ordinea evenimentelor:privit, intrat, iubit. Nu degeaba spunea apostolul Pavel ca pacatul ne infasoara asa de lesne...

A iubit pe cine nu trebuia, iar asta i-a adus pierzarea. S-a nascut in mod miraculos, a trait intr-un mod miraculos, si a murit rusinos.

A fost judecator 20 de ani. Avea in Israel deci o pozitie respectabila. Era de temut pentru filisteni, si totusi a esuat. Dragostea bat-o vina...

Dar dincolo de gluma un adevar merita retinut: alege sa iubesti, doar ce si Dumnezeu iubeste; altfel risti un esec pe viata(daca vorbim de casatorie)sau, daca vorbim strict de Samson, un sfarsit fara glorie.

Ultima modificare de MRU (11/07/11 13:53)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

11/07/11 08:40

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
De ce zici ca a murit rusinos? Pai a murit glorios; doar ca ultima parte a vietii a trait-o sclav, dar moartea? :rolleyes:

Stii versul acela: "dar nu-i tot una leu sa mori, ori caine-nlantuit..."
El a murit leu. :)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

11/07/11 21:58

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Si, totusi, Pavel il include in lista eroilor credintei:

Evrei 11:
32 Si ce voi mai zice? Caci nu mi-ar ajunge vremea, daca as vrea sa vorbesc de Ghedeon, de Barac, de Samson, de Ieftaie, de David, de Samuel si de proroci! 
33 Prin credinta au cucerit ei imparatii, au facut dreptate, au capatat fagaduinte, au astupat gurile leilor, 
34 au stins puterea focului, au scapat de ascutisul sabiei, s-au vindecat de boli, au fost viteji in razboaie, au pus pe fuga ostirile vrajmase.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

12/07/11 08:58

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

OLD TRAIAN a scris:

De ce zici ca a murit rusinos? Pai a murit glorios; doar ca ultima parte a vietii a trait-o sclav, dar moartea? :rolleyes:


Fratii lui si toata casa tatalui sau s-au coborat si l-au luat. Cand s-au suit inapoi, l-au ingropat intre Torea si Estaol, in mormantul tatalui sau Manoah. El fusese judecator in Israel douazeci de ani.

Altfel a fost in cazul acesta:

Samuel a murit. Tot Israelul s-a adunat si l-a plans si l-au ingropat in locuinta lui, la Rama.(1Sam.25:1)

Nu cred ca diferenta este facuta numai de faptul ca erau robi filistenilor.


+Archangel+ a scris:

Si, totusi, Pavel il include in lista eroilor credintei:.

Depinde cum interpretezi. Asa putem vorbi de restaurare(pe ultima suta) in fata lui Dumnezeu, ca in cazul talharului de pe cruce.

El era judecator in Israel. Trebuia sa fie un reper moral. Cum poti imparti dreptatea cand nici tu nu esti conform cu directivele lasate de Dumnezeu(intr-un domeniu sau altul)?! Desigur, e o intrebare pe care fiecare ar trebui sa ne-o punem. Daca stau bine sa ma gandesc e chiar o problema de actualitate.

Da, credinta a avut cu siguranta, daca Dumnezeu i-a ascultat ultima lui rugaciune, dar nu vad nimic glorios in faptul ca a murit laolalta cu filistenii.

Glorios ar fi fost(pentru mine) daca murea satul de zile, nu atat de violent, in casa lui. Ma rog, diferenta, de optica. :rolleyes:

Ultima modificare de MRU (31/07/11 14:02)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

31/07/11 13:56

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Ai perfecta dreptate daca-l judecam dupa etaloanele noastre. Totusi, el s-a nascut intr-o alta perioada, aveau anumite metehne diferite de ale noastre.
Scopul pentru care el a fost chemat judecator era sa-i izbaveasca pe evrei din apasarea filistenilor."si el va incepe sa izbaveasca pe israel din mana filistenilor" jud.13:5

Pe cand filistenii jubilau ca l-au prins, atunci moare samson.
"cei pe care i-a prapadit la moartea luiau fost mai multi decat cei pe care i-a omorat in timpul vietii" jud.16:30

Asta nu inseamna ca-i justificat pacatul lui, nici alegerea gresita in casatorie. Greselile lui sunt mai degraba un avertisment pentru noi, pentru ca trebuie sa fim atenti ca putem cadea in pacat chiar daca facem o slujba pentru Dumnezeu.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

02/08/11 09:23

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Referitor la principiul "ia-mi-o, caci imi place" conform caruia si-a ales Samson sotia, mie mi se pare interesant ca, desi parintii lui s-au impotrivit, "lucrul acesta venea de la Domnul: caci Samson cauta un prilej de cearta din partea filistenilor."(Judecatorii 14:4)
Deci s-ar parea ca prima casatorie a lui nu a fost neaparat o greseala, din moment  ce Dumnezeu l-a ajutat apoi sa distruga o gramada de filisteni.Problemele lui au aparut mult mai tarziu, dupa ce a fost judecator 20 de ani.
Cat despre moartea lui, mie chiar mi se pare glorioasa, avand in vedere ca "Cei pe care i-a prapadit la moartea lui au fost mai multi decat cei pe care-i omorase in timpul vietii."(Judecatorii 16:30).In contextul de atunci, asta era un lucru mare, pentru ca filistenii erau cel mai mare dusman al evreilor.Si mi se pare interesant si faptul cum Dumnezeu i-a ascultat ultima rugaciune, desi esuase atat de lamentabil.
Si nu cred ca asta a fost restaurare pe ultima suta de metri,cum s-a intamplat la talharul de pe cruce, cum parca scria cineva pe aici.Adica ce legatura este intre talhar si Samson?Stiu ca nu pot sa fac decat supozitii, dar eu cred ca chiar daca nu si-ar fi venit in fire la final, tot ar fi fost trecut printre eroii credintei.


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

31/01/12 11:54

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

giany a scris:

am ales sa scriu aici. cel mai puternic om din lume. SAMSON. te iubesc SAMSON. ma dezgusta oamenii care nu au avut lupte adevarate in viata lor si te judeca gresit. Mi-ar place sa fiu in locul tau SAMSON. Moarte filistenilor SAMSON. DOMNUL sa imi ajute in lupta mea cu filistenii! Mi-ar place sa daram templul filistenilor ca tine SAMSON. DOAMNE da-mi putere!


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

27/07/13 21:21

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net