TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/Rosia Montana Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Ce parere aveti despre situatia de la Rosia Montana ?

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

12/09/13 23:25

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
nicio parere, aha.

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

13/09/13 23:34

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
asa am ajuns eu la o concluzie despre anumiti oameni. sunt unii pe acest forum carora le multumesc. sunt altii care nu au ce cauta pe acest forum. dar ei totusi sunt pe forum.
parerea mea despre acest subiect ... mai e ceva ... vreo afacere in tara asta sa nu fie politizata ... azi ... adica ieri ... la tv se dezbatea tema Rosia Montana... suntem mici... nu contam ... unu fura de foame si face puscarie si altul omoara si i se da cu suspendare.

vorba ceea : "in tine duci o lupta... las-o balta!"


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

14/09/13 01:48

   
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

april a scris:

Ce parere aveti despre situatia de la Rosia Montana ?

personal sint impotriva exploatarilor, indiferent despre ce material e vorba.

imi doresc din suflet ca protestele oamenilor, din tara sau strainatate (despre care citesc pe internet) sa'si atinga scopul.


14/09/13 12:47

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07
pai tocmai asta-i problema. Unii (cei din Rosia Montana, de exemplu) vor sa inceapa exploatarile cat mai curand, altii (din Bucuresti, de exemplu) nu vor ca exploatarile sa inceapa vreodata.

14/09/13 21:37

   
felyy
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 23/06/08
eu cred ca intr-un final vor incepe exploatarile...s-au invartit prea multi bani acolo, sunt multe lucruri care le stiu si nu indraznesc sa le povestec mai departe

Pentru noi ca si tara va fi rau si daca vor incepei si daca nu vor incepe exploatarile


_______________________________________
Complimentele nu ma ridica, criticile nu ma coboara..sunt ceea ce sunt, nu ceea ce vor alti sa fiu. Nu sunt perfecta, nici nu vreau, nici nu pot..sunt ceea ce este mai simplu EU

14/09/13 22:15

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

zambezi a scris:

pai tocmai asta-i problema. Unii (cei din Rosia Montana, de exemplu) vor sa inceapa exploatarile cat mai curand, altii (din Bucuresti, de exemplu) nu vor ca exploatarile sa inceapa vreodata.

Care dintre acestia inteleg mai bine ce se intampla in realitate?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

14/09/13 22:32

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Sunt cel putin cateva lucruri importante in chestiunea Rosiei Moantane.
1. Poluarea
2. Bogatia tarii dusa de pradatori
3. Politizarea cazului
4. Protectia sociala si reintegrarea celor ce au lucrat sau mai lucreaza acolo


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

15/09/13 07:19

   
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

zambezi a scris:

pai tocmai asta-i problema. Unii (cei din Rosia Montana, de exemplu) vor sa inceapa exploatarile cat mai curand, altii (din Bucuresti, de exemplu) nu vor ca exploatarile sa inceapa vreodata.

cei din rosia montana probabil se gandesc ca vor avea locuri de munca. daca e sa aleaga intre "binele general" si "binele personal", probabil il aleg pe'al doilea.

eu cand spuneam ca'mi doresc din suflet ca protestele sa'si atinga scopul, ma refeream la protestele care sint impotriva exploatarilor.

pe 8 septembrie au fost manifestari in multe orase din tara si strainatate ( http://www.rosiamontana.org/stiri/lista ... -ia-montan ), iar azi, sint organizate altele ( http://www.ziaruldeiasi.ro/stiri/dumini ... 22562.html ), iar eu sint alaturi de ei.

felyy a scris:

eu cred ca intr-un final vor incepe exploatarile...s-au invartit prea multi bani acolo

sint convinsa ca'i vorba de multi bani, de multe interese, de multe persoane "cu greutate"  implicate... tocmai de aceea e atat de spinoasa problema...

Ultima modificare de feedback (15/09/13 12:42)


15/09/13 12:38

   
zambezi
membru

Locatie: ro
Inregistat: 19/09/07

Old a scris:


Care dintre acestia inteleg mai bine ce se intampla in realitate?


licenta de exploatare fiind secreta, cred ca e retorica intrebarea. :) De fapt, eu cred ca si felyy: va fi mai rau pentru Romania si daca incepe exploatarea si daca nu incepe.

Daca incepe va fi rau deoarece la bugetul statului va intra ca si redeventa doar 6% din cat scoate titularul. O hotie curata dupa parerea mea, chiar daca titularul va asigura si ecologizarea zonei estimata la cca. 500 mil euro, bani pe care statul roman nu-i are in acest moment (si, dupa spusele premierului, nici nu-i va avea).

Daca nu va incepe, iar va fi rau deoarece statul roman va trebui sa plateaca despagubiri titularului de cca. 2 mld. dolari, bani care vor fi platiti din buzunarul tot mai gol al contribuabilului roman care nu are nici o vina. Ecologizarea zonei nu se va mai face. Oamenii din zona miniera vor trebui sa-si gaseasca de lucru in alta parte si cel mai des vor alege sa plece in afara tarii, lucru care nu va face decat sa imputineze si mai mult numarul celor care mai produc ceva pentru tara si nu doar asteapta ajutor. (deja am ajuns in situatia in care numarul celor angajati e mai mic decat cel al asistatilor social, pensionarilor si somerilor la un loc).


15/09/13 16:26

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
site-ul celor care lupta pt nedistrugerea Rosiei Montana : http://www.rosiamontana.org/

pagina de facebook : https://www.facebook.com/rosia.montana.in.unesco

un filmuletz despre Rosia Poieni si Satul Geamana din Valea Sesii, cum va fi si la Rosia Montana ( la un nivel mult mai mare ), daca nu se stopeaza proiectul : http://www.youtube.com/watch?v=bgbAHrYqZVg

un alt filmuletz, din alte locuri unde s-a intamplat deja ceea ce se vrea si la Rosia Montana : http://2blackjack1.wordpress.com/2012/0 ... ea-tarziu/

referitor la asa-zilele posibile despagubiri : http://dumitrudobrev.wordpress.com/2013 ... arde-rmgc/

referitor la cele cateva eventuale locuri de munca locale : minerii de acolo stiu sa lucreze "clasic", in mina inchisa. cred ei ca vor primi locuri de munca in mina deschisa, prelucrarea cu cianura a materialului etc ?

P.S. pagina facebook a proiectului, la care ii invit sa dea UNLIKE pe cei care au dat, din neatentie /fara a fi in cunostinta de cauza sau de acord etc : https://www.facebook.com/ProiectulRosiaMontana


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

15/09/13 18:35

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Pai astazi a fost la protestatari primul ministru, dupa cate am auzit. Nu stiu ce le-a promis.Poate marea cu sarea.
Ar fi dezastru pentru tara sa continue proiectul.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

16/09/13 21:11

   
SaveOurSouls
membru

Inregistat: 31/07/13
Si eu am semnat cele 3 petitii de aici: http://www.rosiamontana.net/
Am semnat nu doar pentru frumusetea locurilor ci in primul rand pentru ca deversarea cianurii inseamna sanatate afectata, boli grave inclusiv cancer nu numai pentru oamenii de acolo ci pentru toti oamenii de oriunde se va infiltra aceasta apa otravita! Aici este un caz al consecintelor exploatarii cu cianura de catre aceeasi companie GoldCorporation: http://rightsaction.org/action-content/ ... ldcorp-inc
Doamne ajuta!


_______________________________________
L-am cunoscut pe Dumnezeu la 33 de ani cand m-am aflat fata in fata cu moartea mea, aici e experienta mea: http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 278#228278

18/09/13 18:07

   
SaveOurSouls
membru

Inregistat: 31/07/13
Am semnat si petitia impotriva fracturarii hidraulice a gazelor de sist in ROMANIA, pentru cei care vor sa semneze(trebuie sa confirmati de pe mail, dupa ce ati semnat):
http://www.petitieonline.com/nu_vrem_ex ... ctionare_h

"Impotriva fracturarii hidraulice a gazelor de sist in ROMANIA

Semnatarii acestei petitii, ne adresam Guvernului Romaniei, deoarece:

Considerăm că o asemenea decizie nu trebuie luată fără ca publicul să fie consultat, fără ca cetăţenii Romaniei, să fie în cunostiinţă de cauză cu riscurile pentru mediu şi pentru sanătatea lor, şi fără ca Romania să dispună de o legislaţie în acest domeniu.

Cerem interzicerea oricarei activitati de "fracturare hidraulica" pentru gaze de sist pe intreg teritoriul ROMANIEI!

Mai multe state din Europa au luat decizii împotriva utilizării acestei metode. Guvernul român, ar trebui să ţină cont de faptul că Franţa a interzis în vara anului 2011 această activitate, Guvernul şi Parlamentul bulgar au adoptat măsuri asemănătoare in 2012, Danemarca, Olanda, Cehia si Irlanda au instituit moratorii, si de asemenea în Germania landul Westafalia-Renania de Nord. In Marea Britanie, ca urmare a seismelor produse la Blackpool datorita fracturarii hidraulice, activitatea de explorare a fost un timp suspendată. Numeroase state din SUA au impus moratorii (Virginia, New Jersey, Ohio, New York, Pennysilvania) iar in altele precum Vermont este total interzisă.

In Parlamentul European au fost prezentate mai multe studii si rapoarte care au semnalat numeroasele riscuri ale metodei care au generat efecte negative în zonele în care metoda s-a aplicat. Studiile efectuate , indică faptul că există o serie de incertitudini sau lacune în legislația actuală a UE. Experţii atrag atenţia asupra pericolelor pe care metoda fracturării hidraulice le prezintă pentru mediu si sănătatea oamenilor, pentru biodiversitate. Într-un raport din 2011, experţii europeni au propus Parlamentului European adoptarea de urgenţă a unei directive pentru activitatea de minerit şi reviziuirea altor directive cu referire la apă, depozitarea deşeurilor din minerit, zgomot, utilizarea substanţelor periculoase, Natura 2000, declararea riscului de accidente şi bilantul de mediu, care au o aplicabilitate directă în acest domeniu. Incă din 2012, Comisia Europeană s-a angajat la rândul său să aducă imbunătățiri acestei legislatii cât mai curând.

Principalele riscuri pe care le implică aplicarea tehnologiei prin fracturare hidraulică sunt: scoaterea din circuit a unor terenuri (densitatea medie fiind de 6 puţuri de foraj pe km pătrat, la care se adauga reteaua de conducte pentru transport), riscul de contaminare a solurilor, poluarea sonoră, zgomotul produs de echipamentele de foraj şi cele de transport, utilizarea a zeci de mii de metri cubi de apă pentru fiecare foraj în detrimentul agriculturii (terenurile nu vor mai fi irigate). Precedentele din SUA şi alte state arată că apa freatică şi sursele de apă potabilă sunt în pericol de contaminare, că există un risc seismic asociat, că se produce mobilizarea unor substanţe radioactive, a metanului şi a altor substanţe cu efect de gaze de seră.

Spre deosebire de gazele convenţionale, cele de şist sunt extrase din roci situate la adâncimi foarte mari cu porozitate și permeabilitate reduse. Pentru a putea extrage  gazele de şist este necesară folosirea unei metode numită fracturare hidraulică (fracking).

Fracturarea hidraulică - Este singura metodă de extragere a gazelor de şist în acest moment. Metoda combină forajul săpat vertical, și apoi in plan orizontal, ajungând la adâncimi de pana la 3-6 km. Rocile sunt fracturate artificial, fapt ce poate cauza sau antrena seisme. Sute de maşini de tonaj mare sunt folosite pentru fiecare foraj.

Sub o presiune imensă (peste 1000 atm) milioane de litri de apă sunt utilizate la fiecare foraj (cantitățile diferă de la o companie la alta și de la un zăcământ la altul, în funcție de tehnologia utilizată și de caracteristicile geologice ale zăcământului) , apa este amestecta cu substanţe chimice toxice şi cancerigene (incluzând benzen şi etilenă). Conform raportului Impacts of shale gas and shale oil extraction on the environment and on human health al Parlamentului European, datorită secretelor comericale compoziţia aditivilor folosiţi în timpul forărilor nu este pe deplin făcută publică, dar cercetatorii au identificat peste 750 de asemenea substanțe. Conform unei liste cuprinzand 260 de astfel de substante furnizata de New York State aceasta conţine:

58  de substanţe, dintr-un total de 260, au proprietăţi problematice
6 fac parte din prima listă publicată de Comisia Europeană cu substanţe ce necesită atenţie deosebită din cauza potenţialelor efecte pe care le pot avea asupra omului şi asupra mediului (Acrilamida, Benzen, Benzen Etil, Isopropylbenzene (cumene), naftalină, tetrasodiu, Etilen)
substanta (Naftalină bis (1-metiletil) - în prezent considerată ca fiind bioacumulativă si toxică;
17 sunt clasificate ca fiind toxice pentru organismele acvatice;
38 sunt clasificate ca fiind acut toxice pentru sănătatea urmană;
8 substanţe sunt clasificate ca fiind cancerigene, cum ar fi benzen şi acril-amidă , oxid de etilenă şi diversi solvenţi pe baza de petrol;
6 sunt clasificate suspecte ca fiind cancerigene, cum ar fi clorhidrat hidroxilamină ;
7 sunt clasificate ca mutagene (1B Muta.), cum ar fi benzen şi oxid de etilenă;
5 sunt clasificate ca având efecte asupra funcţiei de reproducere;
Pentru fiecare foraj sunt necesare cantităţi enorme de apă, care cel mai probabil, vor fi extrase din rezervele noastre de apă potabilă subterane! Circa 2/3 din aceste fluide rămân in subteran (fiind sechestrată de la alte utilizări).  O parte din această apă împreună cu gaze, poate migra in timp in panza freatica. Apa contaminată se va deplasa prin fracturile naturale din rocă putând să ajungă în apa subterană şi în sol.

Gazul de şist eliminat din rocă este extras prin tubul sondei.  Cantităţi imense de metan sunt emise în atmosferă (cca. 7% din cantitatea de gaz metan se pierde in procesul de extractie), acesta fiind un gaz cu efect de seră mult mai dăunător decât dioxidul de carbon. Pe traseu, fluidul de fracturare, se conecteză cu elemente radioactive din subsol şi apoi le transportă la suprafaţă. Apa reziduală rezultată în urma fracturării conține substanțe radioactive precum uraniu si radon antrenate din straturile parcurse, arsenic, metale grele, și alte substante chimice toxice fiind extrem de periculoasă, iar depozitarea ei extrem de dificilă și riscantă. Fluidele recuperate sunt depozitate în iazuri, sau containere, existând riscul să se producă scurgeri. In Romania aceste fluide - apa reziduală NU POATE fi purificată, deoarece in zonele unde s-au concesionat perimetre, nu exista facilitati de tratare industriale ale apelor uzate!

Este nevoie de un număr foarte mare de sonde doar pentru un teritoriu restrâns, ăn comparație cu exploatările de gaze convenționale. Câmpurile de gaze de şist sunt exploatate timp de aproximativ 5-8  ani (cele de gaz conveţional timp de decenii). Mii de camioane de mare tonaj sunt utilizate si zona este supusă unor condiții de trafic greu.

Mai multe institute de cercetare din SUA şi din Europa au demonstrat că această modalitate de extragere este foarte periculoasă, deși în SUA monitorizările au fost îngreunate de faptul că această activitate a fost începând din 2005 exceptată din Legea pentru calitatea apei si cea privind calitatea aerului. Motivele sunt legate in principal de tehnologia folosită. Metoda de explorare a gazelor de şist nu este mai puţin periculoasă decât cea de extragere a acestora, deoarece și în etapa de explorare avansată se utilizează fracturarea hidraulică, singura diferență fiind scara operațiunilor.

Sumar, pagubele cauzate de explorarea şi exploatarea gazelor de şist sunt:

Apă potabilă şi ape subterane contaminate;
Soluri toxice şi radioactive;
Poluarea aerului;
Cutremure şi alunecări de teren;
Cancer şi boli incurabile pentru oameni și animale;
Distrugerea florei şi a faunei, afectarea biodiversității;
Infrastructură distrusă şi poluare fonică.
Imbolnăviri : S-a studiat faptul că în zonele în care s-a utilizat fracturarea hidraulica pentru extragerea gazelor de sist, numărul de boli este creştere în mod dramatic ca urmare a  consumul apei din zona de exploatare, dar si aerului contaminat cu substanţe chimice toxice, unele cancerigene. Datorită intoxicarii cu substanțe chimice producand afectiuni dintre cele mai severe si greu de tratat au fost semnalate: neuropatie periferică, leziuni cerebrale ireversibile, astm, cancer de piele, cancer testicular, probleme in timpul sarcinii, anemie, leucemie, insuficienta renala si multe altele, iar mortalitatea este în creştere.

ComunaGherghești, județul Vaslui, a decis printr-o hotarâre a Consiliu Local INTERZICEREA EXPLORARII SI EXPLOATARII GAZELOR DE SIST pe raza comunei. Alte consilii locale din judetele Vaslui si Timis au adoptat recent hotarari asemenatoare. La Costinesti in Dobrogea in urma consultarii prin referendum, populatia a spus NU fracturarii hidraulice in proportie de 94%. In cursul anului 2012 dar si mai recent pe 27 Februarie 2013, in Barlad, aproape 8000 de oameni au iesit pentru a manifesta. Pe data de 4 aprilie, in numeroase localități din țară au avut loc mitinguri si marșuri. Vointa exprimata de comunitatile locale trebuie respectata!

Cerem interzicerea oricărei activități de fracturare hidraulică pentru explorarea și exploatarea zăcămintelor neconvenționale pe teritoriul României, inclusiv pentru gaze de șist.

Solicităm Guvernului:

1. Ca toate Acordurile de concesiune pentru explorare și exploatare a gazelor neconvenționale - gaze de sist aprobate prin hotărari de Guvern, să fie anulate.

2. Să susţină în Parlamentul României proiectul de lege privind interzicerea folosirii în România a metodei fracturării hidraulice aflat în procedură la Camera Deputaţilor. Cerem interzicerea oricarei activitati de "fracturare hidraulica" pentru gaze de sist pe intreg teritoriul Romaniei!


Mai mult, considerăm că acum, când sustenabilitatea este prioritară, nu este oportună direcţionarea resurselor publice şi a finanţelor publice, în detrimentul susţinerii producerii de energii din surse regenerabile. Este cu atât mai grav că nici la nivel comunitar, Uniunea Europeană nu dispune de o legislaţie care să reglementeze utilizarea metodei fracţionării hidraulice pentru exploatarea gazelor de şist, potrivit raportului elaborat de Direcţia Mediu Sănătate Publică şi Securitate Alimentară a Parlamentului Europen, în iunie 2011,  si alte  rapoarte prezentate in Parlamentul European si in Comisia Europeana in cursul anului trecut. Toate aceste studii si rapoarte semnaleaza riscuri importante, iar Guvernul ar fi trebuit sa le aducă la cunoştinţa publicului înainte de a lua aceste decizii. După cum știm cu toții, lupta împotriva fracturării hidraulice (frackingului), nu va fi de ajuns. Pentru a câștiga această bătălie pe termen lung, este nevoie să ne reducem dependența de combustibilii fosili, să promovăm alternativ sursele de energie durabile. "

Ultima modificare de SaveOurSouls (20/10/13 16:36)


_______________________________________
L-am cunoscut pe Dumnezeu la 33 de ani cand m-am aflat fata in fata cu moartea mea, aici e experienta mea: http://www.tanarcrestin.net/forum/viewt ... 278#228278

20/10/13 16:22

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Ce treaba are cracarea hidraulica cu rosia montana? In alta ordine de idei 70-90% din sonde sunt stimulate prin cracare hidraulica. [orizontale, verticale sau deviate]. Asa a fost dintotdeauna. Face parte din viata unei sonde. Eruptie naturala, denivelare, pomaj, cracare, iar pompaj etc. Faptul ca "sunt interese mari" nu e un argument ca asa ceva este de oprit. Si da, sunt riscuri. Asta e. Cred ca oamenii sunt gresit informati : cum sa lupti impotriva cracarii hidraulice, in sine? Ciudata idee s'a format cum ca cracarea hidraulica e un lucru rau. Da, daca e facuta pentru sonde de gaz la adancimi relativ mici unde sunt panze freatice, e un risc. Dar cracarea e un procedeu folosit 8 sonde din 10.

le : "Pe data de 4 aprilie, in numeroase localități din țară au avut loc mitinguri si marșuri. Vointa exprimata de comunitatile locale trebuie respectata!"

Asta nu se poate. Ar mai lipsi ca inainte sa se dea o lege sa intrebe si poporul.

le2: Citesc pe un site
"Jandarmii şi poliţiştii au intrat în conflict cu cei peste 500 de manifestanţi care au încercat, miercuri, să-i împiedice pe americanii de la Chevron să amplaseze prima sondă pentru explorare. "
Ma intreb : cum ai putea sa amplasezi o sonda? Ciudata exprimare.

Ultima modificare de edi.theraven (25/12/13 23:13)


25/12/13 22:37

Site web  
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net