TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinismul/Credinta sau religie? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6
samuel_sami
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 13/02/14
spunemi totusi pe ce te bazezi cand spui ca exista o "religie curata"


Pe Iacob 1:27.
Salut Klaudiu! Am citit cu atentie tot ce s-a scris pana acum referitor la subiectul "Credinta sau Religie?"! Eu as dori sa te intreb daca tu practici "religia curata"? Astept raspunsul tau,multumesc!


13/02/14 16:08

   
mihai33
membru

Locatie: constanta
Inregistat: 25/06/10
Cred ca ar fi trebuit definiti termenii credinta religie inchinare in adevar si duh .
Credinta in functie de context poate insemna fie incredintare fie speranta nazuinta incredere fie sistem religios.
Religie vine din limba latina re religo ligare
Adica a relega iar in acest caz a relega omul de dumnezeirea pierduta sau care trebuie dobindita.
La fel si aici religie poate insemna sistem religios practica spirituala piosenie uneori intrebuintat ca opusul spiritualitatii un fel de ritualism sau o profunzime si intelegere superficiala

Ultima modificare de mihai33 (13/02/14 20:16)


13/02/14 20:13

   
samuel_sami
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 13/02/14

mihai33 a scris:

Cred ca ar fi trebuit definiti termenii credinta religie inchinare in adevar si duh .
Credinta in functie de context poate insemna fie incredintare fie speranta nazuinta incredere fie sistem religios.
Religie vine din limba latina re religo ligare
Adica a relega iar in acest caz a relega omul de dumnezeirea pierduta sau care trebuie dobindita.
La fel si aici religie poate insemna sistem religios practica spirituala piosenie uneori intrebuintat ca opusul spiritualitatii un fel de ritualism sau o profunzime si intelegere superficiala

Definitia credintei Evrei 11:1,6; Pt.religie Romani 1:25 religia= inchinare la creatura si nu la Creator; Inchinarea in duh si in adevar este Crestinismul sau Calea ingusta,simpla si necomplicata cu traditii si obiceiuri mostenite din mosi stramosi, pe care Isus a lasat-o pentru acei care vor dori sa traiasca in neprihanirea pe care o da Dumnezeu! Ioan 4:20-24;Romani 10:2,3!

Ultima modificare de samuel_sami (13/02/14 21:59)


13/02/14 21:59

   
Pagini: 1 ... 3 4 5 6    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net