TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Dragostea Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 6 7 8 9
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Da, era vorba de dragostea in cuplu. Multumesc pentru raspuns.

_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

22/02/14 18:11

   
Cornelia
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 07/11/13

Tanara crestina a scris:

,,Ce este mai important: sa iubesti sau sa fii iubit?"
,,Pasarea are nevoie de aripa stanga sau de aripa dreapta?"

Si totusi, ipotetic vorbind, sa spunem ca nu s-ar putea sa avem parte decat de una din ele, ce ati alege?


Niste cuvinte care te pun pe ganduri...
dar, daca stam si ne uitam in Biblie este mai ferice sa dai decat sa primesti, mai bine sa iubesti tu... chiar daca altii nu o fac. Zicea fratele  Richard Wrumbrand intr-una din predicile dansului "caci Dumnezeu nu ne va intrba cat am dat sau cat am facut ci cat am iubit" si asa si este stiu caci poate ziceti caci din vorbe e usor sa vorbesc dar sa pui in prcatica e mai greu si asa este e usor sa vorbim dar cand ajungem la practica e mai greu.
Dar Dumnezeu ne iubeste asa demult caci nu ne va lasa cum suntem ci El ne prelucreaza si cum zicea si suflet bland Dumnezeu are un plan cu noi chiar si in casatorie, dar pana ce El ne va folosi in acel plan de lucrare trebuie sa fim prelucrati si prelucarea continua toata viata pentru ca Dumnezeu ne vrea aur curat.Eu o spun din propriam experienta prin care trec chiar in momentul de fata si vad caci Dumnezeu ma cheama si ma indeamna sa iubesc chiar daca cei din jurul meu nu o fac, este greu dar nu imposibil :) cu Dumnezeu se poate! :)
Si asa cum scrie in Corinteni 13, si chiar daca as face tot ce scrie acolo in Corinteni 13 si nu as avea dragoste nu-mi foloseste la nimic . deci trebuie sa iubim si Dumnezeu sa ne ajute! amin!
Iti multumesc tnara crestina caci mi-ai dat de gandit in privinta aceasta si astazi fi binecuvantata! :) amin!


22/02/14 22:18

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
intreba cineva de o carte mai sus ... am gasit-o in format electronic ... daca mai vrei trimite un pm.

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

24/02/14 15:19

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

Tanara crestina a scris:


Si totusi, ipotetic vorbind, sa spunem ca nu s-ar putea sa avem parte decat de una din ele, ce ati alege?
Practic stim ca toti avem parte de cel putin una. Dar ca sa raspund si eu excluzand (oarecum) pe Dumnezeu si dradostea Sa oferita tuturor oamenilor...  intre noi oamenii dar pastrandu-L in ecuatie...

...cred ca mai de folos este sa oferi si sa fii privat de ea decat sa beneficiezi numai si sa nu-i raspunzi...
("daca dragoste nu ai, nimic nu ai", pana si credinta... fara dragoste este una goaia)

Old a scris:


E foarte buna intrebarea!
Tu alegi sa iubesti. Sa fii iubit este consecinta.
Asa ar fi firesc (duhovniceste cantarind) dar noi traim stapaniti, slabiti, ori influentati de o altfel de fire.

Uneori nu vine acea consecinta ori daca vine nu si de unde ne asteptam (adica nu de la cel care a beneficiat de dragostea ta).

Personal am sesizat ca Dumnezeu ne lasa (poate ne incearca) dragostea in dreptul unor oameni ce nu stiu (ori nu pot) sa o primeasca, sa-i raspunda, in schimb iti raspunde prin altii care ti-o arata si de pe urma careia ai un folos. Atunci, de mute ori recunostinta si aprecierea pe care o simti, dragostea pe care o impartasesti si ai vrea sa le-o arati/intorci nu o poti arata faptic tocmai in cele de care au ei nevoie. Mai mult, esti poate perceput ca fiind nerecunoscator si atunci suferi (te framanti) in adancul inimii de acea neputinta ori limitare a ta in raport cu adevaratul sentiment ce sta ascuns in inima-ti pe care ei nu o cunosc.

  De ce oare? Oare nu cumva tocmai pentru a invata sa oferi dragostea de la acel nivel in care nu mai cantaresti modul in care ti se raspunde?

Ultima modificare de Oblio (29/03/14 10:06)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

29/03/14 09:56

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

Tanara crestina a scris:


,,Ce este mai important: sa iubesti sau sa fii iubit?"
,,Pasarea are nevoie de aripa stanga sau de aripa dreapta?"

Bilia spune ca este mai ferice sa dai decat sa primesti. Deci, mai important ar trebui sa fie sa iubim/sa oferim iubire sau orice altceva.
Dar prentru ca traim intr-o lume a egoismului si a egocentrismului ajunse la cote insuportabile, este clar ca vorbim despre o utopie.

Tanara crestina a scris:


Si totusi, ipotetic vorbind, sa spunem ca nu s-ar putea sa avem parte decat de una din ele, ce ati alege?

Mi se pare o intrebare imposibila. Fie ea si o prezumtie.

Oblio a scris:


De ce oare? Oare nu cumva tocmai pentru a invata sa oferi dragostea de la acel nivel in care nu mai cantaresti modul in care ti se raspunde?

Ca nu cantaresti modul in care ti se raspunde, nu inseamna ca nu astepti sa ti sa raspunda.

Nu exista om capabil de o dragoste neconditionata.


29/03/14 22:33

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
multumesc irlanda ... nu o puteam spune mai bine ... :)

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

29/03/14 22:34

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

irlanda a scris:


Ca nu cantaresti modul in care ti se raspunde, nu inseamna ca nu astepti sa ti sa raspunda.
Sigur, orice om asteapta, ar insemna sa nu aspiri la armonie, la fericire.


Nu exista om capabil de o dragoste neconditionata.
Constient sau nu firea din noi pune conditii, asa e. Totusi o putem birui din cand in cand macar. :)

Nu as crede ca Isus ar fi conditionat dragostea Sa. Iar noi ceilalti, pacatosii, nu reusim poate total sau mereu, ci uneori sau in parte... Si nu prea e meritul nostru cand reusim sa nutrim dragoste, poate afara de faptul ca o cautam, aspiram la ea. De aceea omul constient de ceea ce este el fara Duhul lui Dumnezeu (cel smerit cu alte cuvinte), poate primi din acest har.

Irlanda, eu nu cred ca n-au existat persoane intalnite in viata ta de care sa iti pese si fata de care sa faci ceva in acest sens, fara a pretinde neaparat recunostinta ei. Ca avem asteptari si speram sa foloseasca ce primesc e alta...

Sau la altfel de conditii te referi?...

Ultima modificare de Oblio (30/03/14 00:19)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

30/03/14 00:09

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
oblio ... a pretinde e una si a avea asteptari este altceva ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

30/03/14 00:36

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Casatoria nu este creata pentru o relatie de dragoste unilaterala. Dumnezeu i'a creat lui Adam un ajutor potrivit, nu nepotrivit. Dragostea in care iubesti fara sa iti pese de raspunsul emotional al celuilalt este o dragoste de pustan de 18 ani.

Ultima modificare de edi.theraven (30/03/14 07:18)


30/03/14 07:13

Site web  
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Cine a vorbit de nepăsare aici edi (mai citeste odata) ? Tocmai ca îţi pasă, chiar cand tu primeşti opusul te preocupă şi te doare pe de o parte neîmplinrea din răspunsul nedrept pe care-l primesti, dar pe de alta si mai presus de suferinţa pentru aceasta neimplinire e preocuparea pentru starea periculoasă în care se află cel ce nu iubeşte. Cand ne iubim pe noi mai mult lipsim pe cei din jur de dragostea pe care am putea-o oferi, si asta nu imbunatateste cu nimic sutuatia noastra. Şi nu ar trebui ca ce conştientizăm că avem noi de făcut să fie condiţionat de răspunsul pe care (normal că) îl aşteptăm. Iubind altruist suferim pentru cei ce nu se află şi ei în dragoste. Iubind egoist judecăm, condamnăm şi condiţionăm, facem din Dragoste obiect de targuială (nu săriţi la gatul meu că spun asta, toţi facem şi aşa).
Cat timp tu poţi să iubeşti pe cel ce-ţi greşeşte stii şi simţi că eşti mai aproape de Hristos. Ei, atunci, în acele momente, nu poţi să nu ai păreri de rău şi să vrei ca şi cei nerecunoscători să se afle in lumina pe care ţi-o dă dragostea, să poată atinge şi ei acea binecuvantare (nu pentru bucuria ta cat mai ales pentru fericirea/salvarea sa şi bucuria Cerului întreg)

Casatoria (daca despre acest aspect al dragostei vrei sa vorbim) asa este, e facuta sa fie impartasita. Si daca unul nu o mai impartaseste ce trebuie sa faci? Ii raspunzi cu aceiasi moneda? Dinte pentru dinte nu e dragoste ci doar dreptate, ratiune fara sentiment. Dumnezeu ne-a creat asemeni Lui ca sa impartaseasca dragostea Sa cu noi. Cum raspundem noi si cum raspunde El nerecunostintei noastre, lipsei dragostei noastre? Ia masuri, desigur (in calitate de Legiuitor) dar si atunci o face din dragoste nu din nevoia de a rasplati  merite. El, decat sa faca dreptate prefera mai degraba sa ierte si sa mantuiasca. Asta este Dragoste... Am fi pierduti toti fara Dragostea si preocuparea Sa de a ne vedea in Imparatia Lui fericiti.

Ultima modificare de Oblio (30/03/14 11:31)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

30/03/14 10:24

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Doar despre căsătorie era vorba. Tu ai dus discuția altundeva. Cum cine a vorbit despre nepăsare? Eu. Rațiunea ne-a fost dată de Dumnezeu tocmai ca atunci când ești orbit de 'dragoste' să nu te arunci într-o relație, mai ales de casatorie, dintr-un altruism prost valorificat.

30/03/14 11:43

Site web  
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

giany a scris:

oblio ... a pretinde e una si a avea asteptari este altceva ...

Aşa e giany!
Totuşi, aşteptările nu-i musai să fie şi condiţii.

Edi, ai dreptate, era vorba iniţial de dragostea de cuplu, iar eu am generalizat continuand ideea dezvoltată de Cornelia la care subscriu.

Acum ce zici accept ca fiind valabil şi adevărat la iniţierea unei căsătorii pentru că intri într-un legămant  şi de aceea e o situaţie aparte. Dar odată căsătorit cum răspundem aceleiaşi întrebări?

Ce e de făcut dacă partenerul de viaţă la un moment dat nu mai răspunde dragostei tale cum te aştepţi, cum a fost pană atunci?  Cantărind situaţia celor doi ce e de preferat: să fii cel cu iubirea neîmpărtăşită ori cel cu dragostea lipsă?


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

31/03/14 11:53

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
La asta am răspuns mai sus.

31/03/14 12:58

Site web  
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Păi nu îmi e foarte clară poziţia ta..
Adică procedand raţional, gandesc...lăsand pe Dumnezeu să aleagă perechile potrivite, eşti convins că dragostea faţă de jumătate sau a jumătăţii tale faţă de tine e perfectă sau măcar suficientă încat, o astfel de căsnicie să asigure împlinirea tuturor aşteptărilor celor doi soţi?


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

04/04/14 11:24

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Pai de ce nu iti e clara?

04/04/14 13:41

Site web  
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10
Păi nu îmi e clară pentru că tu vorbeşti de "dragoste" de puştan iar eu vorbesc de Dragostea lui Hristos, tu vorbeşti de un mod de aţi păsa (acela care măsoară/cantăreşte cat primeşte) eu vorbesc de aţi păsa de problemele şi neputinţele aproapelui fiind gata a face ceva pentru acesta după exemplul lui Hristos  (inclusiv şi mai ales pentru soţul/soţia ta)
Tu acuzi dragostea fără raţiune eu vorbesc de raţiunea pentru care Isus a venit printre ai săi.

Cand zic să iubeşti necondiţionat nu zic să acţionezi facand voia aproapelui ori a soţului cand această voie nu e în duhul lui Hristos, dar fie că refuzi ceva fie că cerţi fie că dăruieşti sau te jertfeşti, toate să le faci din dragoste, din  preocupare şi dorinţa de a ajuta şi de a le fi de folos.

Poţi certa ca să ponegreşti scoţand în evidenţă cat ţi se greşeşte, poţi acuza ca să arăţi cat de nedreptăţit eşti, dar asta nu e dragoste pentru că dragostea acoperă şi îndură totul nădăjduind la îndreptarea celui care deşi iubit de tine îţi greşeşte. Acum, desigur, nu că suntem toţi în stare de o astfel de dragoste dar putem aspira la ea, nu să-i desfiinţăm caracterul specific inventand o altă definiţie sub pretextul unor îndreptăţiri raţionale.

Cu raţiunea ne putem uşura paşii în viată dar adăugand dragostea îmbogăţim raţiunea/îndreptăţirea cu bunătate nu cu altruism prost investit... avem o direcţie şi o nădejde clară,  avem puterea şi bucuria de a lucra şi investi mai mult decat am putea-o face numai pentru sine.

Soţul/soţia îţi poate greşi. E bine atunci ca, înainte de a acuza/reproşa, să te întrebi mai întai dacă nu ai contribuit cu ceva la manifestarea acelei greşeli ori dacă nu ai fi putut-o preveni tu în vre-un fel. Dacă totuşi e demnă de mustrare jumătatea ta, nu pregeta să o faci, dar veghează la simţămintele tale. Nevoile personale să nu fie mai mari decat nevoia de îndreptare şi aducere la conştientizare a soţului/soţiei tale. Şi asta de dragul de a-ţi feri jumătatea  şi pe tine însuţi de păcat, grijă deci, în egală măsură faţă de tine şi faţă de el/ea.


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

04/04/14 21:33

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Citeste intrebarea lui Tanara crestina si raspunsul meu. Ce nu e clar?


Intrebare : Si totusi, ipotetic vorbind, sa spunem ca nu s-ar putea sa avem parte decat de una din ele, ce ati alege?
Rapuns : Deci, in caz extrem, mai bine sa iubesti. Fiindca, astfel, mai ai o sansa ca celalalt sa vada asta. Dar, cum dragostea e o alegere, cand si daca ai ocazia [adica in stadiul incipient], in cazul asta, mai bine te lipsesti. (sper ca era vorba despre dragostea din cuplu.)


Ce atatea povesti?


04/04/14 21:37

Site web  
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

Oblio a scris:


Constient sau nu firea din noi pune conditii, asa e. Totusi o putem birui din cand in cand macar. :)

Nu-i vorba de fire, cat de conditia noastra umana de a fi capabili  oferind iubire dar si de a primi. Nu am fost conceputi/construiti/creati doar sa oferim iubire.

Oblio a scris:


Nu as crede ca Isus ar fi conditionat dragostea Sa.

Cum sa nu? Domnul Isus ibeste pe cei care la randul lor raspund la dragostea Sa.
"Cine are poruncile Mele si le pazeste acela Ma iubeste; si cine Ma iubeste va fi iubit de Tatal Meu. Eu il voi iubi si Ma voi arata lui." (Ioan.14:21)

Oblio a scris:


Iar noi ceilalti, pacatosii, nu reusim poate total sau mereu, ci uneori sau in parte... Si nu prea e meritul nostru cand reusim sa nutrim dragoste, poate afara de faptul ca o cautam, aspiram la ea. De aceea omul constient de ceea ce este el fara Duhul lui Dumnezeu (cel smerit cu alte cuvinte), poate primi din acest har.

Care dar? Sa iubesti fara sa astepti sa ti sa raspunda la fel? Nu exista asemena dar.

Oblio a scris:


Irlanda, eu nu cred ca n-au existat persoane intalnite in viata ta de care sa iti pese si fata de care sa faci ceva in acest sens, fara a pretinde neaparat recunostinta ei. Ca avem asteptari si speram sa foloseasca ce primesc e alta...

Au existat, bineinteles, dar una este sa iti pese de cineva  din compasiune sau din vreo obligatie  morala si alta este sa iti pese de cineva in urma unor sentimente de iubire.

Ultima modificare de irlanda (05/04/14 22:02)


05/04/14 22:02

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

irlanda a scris:


Nu am fost conceputi/construiti/creati doar sa oferim iubire.
Nu as sustine contrariul niciodata. Din nefericire insa uneori ramanem doar cu oferta. Trebuie atunci sa ne oprim a oferi pentru ca nu ni se raspunde pe masura?

Oblio a scris:


Nu as crede ca Isus ar fi conditionat dragostea Sa.


Cum sa nu? Domnul Isus ibeste pe cei care la randul lor raspund la dragostea Sa.
"Cine are poruncile Mele si le pazeste acela Ma iubeste; si cine Ma iubeste va fi iubit de Tatal Meu. Eu il voi iubi si Ma voi arata lui." (Ioan.14:21)
Aici nu e vorba de excludere a dragostei ci de ierarhizare. E vorba de un anume fel de a raspunde prin dragoste in chip de rasplata. Rasplata in care intra conditionat cei ce asculta de porunci. Dar noi nu poruncim unii altora si nu cantarim cat merita unul si cat altul. Sunt de-ajuns poruncile lui Dumnezeu si cantarul Sau. Dumnezeu cantareste cata dragoste sa imparta fiecaruia pentru ca este Sfant si Drept, doar El stie cat gresim ori cat ascultam.

...Si daca vorbim de porunci... oare ce porunci ne da Isus...

Apoi... ce cere Isus Tatalui cand isi da duhul pe cruce sau Stefan cand e lapidat, ori ce doreste Pavel celor care-l judeca si intemniteaza („Fie curând, fie târziu”, a răspuns Pavel, „să dea Dumnezeu ca nu numai tu, ci toţi cei ce mă ascultă astăzi să fiţi aşa cum sunt eu, afară de lanţurile acestea.” - Fapte 26:29) nu dovedeste dragoste si preocupare pentru cei ce-i rasplatesc daruirea in chip nedrept?

Oblio a scris:


De aceea omul constient de ceea ce este el fara Duhul lui Dumnezeu (cel smerit cu alte cuvinte), poate primi din acest har.


Care dar? Sa iubesti fara sa astepti sa ti sa raspunda la fel? Nu exista asemena dar.
Esti sigura?...

"Dar Eu vă spun: iubiţi pe vrăjmaşii voştri, binecuvântaţi pe cei ce vă blestemă, faceţi bine celor ce vă urăsc şi rugaţi-vă pentru cei ce vă asupresc şi vă prigonesc,"
...
Dacă iubiţi numai pe cei ce vă iubesc, ce răsplată mai aşteptaţi? Nu fac aşa şi vameşii?
(Matei 5:44,46)

... sa cerem harul acesta, ca o astfel de dragoste nu e usor de atins, dar este un har care poate fi primit.

Iertarea noastra presupune Dragostea lui Hristos fara merit, iar de iertat cerem sa fim iertati precum si noi iertam. Deci sa facem asa din dragoste nu dupa merit sau conditionat de un raspuns.

Oblio a scris:


Irlanda, eu nu cred ca n-au existat persoane intalnite in viata ta de care sa iti pese si fata de care sa faci ceva in acest sens, fara a pretinde neaparat recunostinta ei. Ca avem asteptari si speram sa foloseasca ce primesc e alta...


Au existat, bineinteles, dar una este sa iti pese de cineva  din compasiune sau din vreo obligatie  morala si alta este sa iti pese de cineva in urma unor sentimente de iubire.

compasiunea, spiritul jertfelnic, bunatatea, sunt roade ale dragostei...

Nici fiul risipitor nu a pierdut dragostea tatalui sau cat timp era nerecunoscator...

Ultima modificare de Oblio (06/04/14 23:31)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

06/04/14 23:19

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
suntem prea prosti sa intelegem de ce trebuie sa renuntam ... ma includ ... fara sa zic ca e vreun act de eroism ... sunt un prost ...

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

21/05/14 03:27

   
Pagini: 1 ... 6 7 8 9    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net