TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Studiu biblic/Numerologia Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
C4tal1n
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 12/04/13
As vrea sa discutam despre numerologie:ce stit despre acest domeniu,o putem considera ca fiind un pacat?

Ultima modificare de C4tal1n (20/07/14 16:08)


_______________________________________
Dragostea indelung rabda; dragostea este binevoitoare, dragostea nu pizmuieste, nu se lauda, nu se trufeste. (Corinteni 13,4)

20/07/14 11:03

   
JustinTime
membru

Locatie: Herning, Danemarca
Inregistat: 13/11/12

C4tal1n a scris:

o putem considera ca fiind un pacat?


Cred că o poți considera o pierdere de timp.


11/08/14 16:56

   
Lucian494
membru

Locatie: Roma, Italia
Inregistat: 19/06/14
In Biblie numerele sunt folosite foarte des pentru a accentua un anumit lucru. Mai mult numerele sunt folosite si simbolic pentru a scoate in evidenta un anumit fapt. In rest nu stiu ce sa-ti spun,chiar nu am acordat o importanta deosebita asupra faptului daca este sau nu pacat.

_______________________________________
“In every encounter we either give life or we drain it; there is no neutral exchange.” -Brennan Manning

11/08/14 19:23

   
JustinTime
membru

Locatie: Herning, Danemarca
Inregistat: 13/11/12

In Biblie numerele sunt folosite foarte des pentru a accentua un anumit lucru. Mai mult numerele sunt folosite si simbolic pentru a scoate in evidenta un anumit fapt.


E ușor de înțeles de ce. Oamenii au tendința psihologică de a atribui înțelesuri lucrurilor, dar de multe ori mecanismul ăsta e defectuos, ceea ce duce la superstiții.

Anumite numere apar în contexte remarcabile, ceea ce îi face pe mulți să considere că și numerele respective au o însemnătate mai mare. De exemplu, numărul 12: 12 mari constelații, 12 zei ai Olimpului, 12 fii ai lui Odin, 12 devotați ai zeului Shiva, 12 triburi ale lui Israel, 12 apostoli ai lui Iisus, 12 imami în Islam, etc.

Datorită tuturor exemplelor ăstora, mulți oameni consideră numărul însuși ca având proprietăți misterioase, cu toate că dpdv. logic, singurul lucru care reiese de-aici e că 12 e o temă recurentă, o memă, cel puțin în context literar.

Nu mai zic de numărul 3, sau de 13. Numărul 13 e considerat ghinionist (probabil datorită lui Iuda), cu toate că nu există nicio corelație statistică între acest număr și sporirea incidentelor nefericite. Dar na, oamenii continuă să le dea importanță acestor numere.


Probabil că și numerele cu anumite proprietăți matematice stimulează imaginația oamenilor - numerele prime, pi, numărul de aur, etc.

Ultima modificare de JustinTime (12/08/14 21:47)


12/08/14 21:46

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
Apropo de Fibonacci, phi apare ca raport de dimensiuni pentru cateva constructii Biblice. Mi s'a parut interesant.

12/08/14 21:57

Site web  
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

JustinTime a scris:


Anumite numere apar în contexte remarcabile, ceea ce îi face pe mulți să considere că și numerele respective au o însemnătate mai mare. De exemplu, numărul 12: 12 mari constelații, 12 zei ai Olimpului, 12 fii ai lui Odin, 12 devotați ai zeului Shiva, 12 triburi ale lui Israel, 12 apostoli ai lui Iisus, 12 imami în Islam, etc.


Si psihologia identifica 12 tipologii umane de baza. Acestea sunt determinate de combintia dintre dominanta temperamentala (4 temperamente) si dominanta psihologica (3). Rezulta 4x3=12 tipuri de personalitati de baza.

In binecuvantarile celor 12 semintii ale lui israel cineva identifica tocmai caracteristicile celor 12 tipuri de personalitate (144000 este multiplu al lui 12, si ar putea reprezenta multimi de oameni egale selectate din cele 12 semintii/personalitati). 



Datorită tuturor exemplelor ăstora, mulți oameni consideră numărul însuși ca având proprietăți misterioase
Pentru ca se raporteaza la numar. Eu nu cred ca numerele cu pricina ascund ceva mistic. Dar pot sa vorbeascas depre o raportare la dimensiuni si repere alese sau indica proiectare/organizare. Preponderenta evidenta a unui numar poate fi o amprenta personala. Uneori cifrele capata valori simbolice cum sunt cele ce fac trimitere la identitati (vezi simbolistica numarului 7 vs. 6)


Numărul 13 e considerat ghinionist (probabil datorită lui Iuda)
Nu stiu unde ai intalnit ideea asta, Iuda era dintre cei doisprezece, apoi locul sau este luat de altul. Nu gasesc nimic logic care sa-l lege pe Iuda Iscarioteanul de cifra 13

In cele din urma numerele raman doar numere... cei ce le folosesc pot fi ceva sau prin ele definesc ceva .

Ultima modificare de Oblio (12/08/14 23:08)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

12/08/14 23:02

   
JustinTime
membru

Locatie: Herning, Danemarca
Inregistat: 13/11/12

Oblio a scris:

Dar pot sa vorbeascas depre o raportare la dimensiuni si repere alese sau indica proiectare/organizare. Preponderenta evidenta a unui numar poate fi o amprenta personala.


De acord. Totuși trebuie să fim atenți, pt. că o indicație nu înseamnă demonstrație. Fusese acum ceva timp o știre cum că se descoperise un semnal radio provenind din cosmos care transmitea o secvență de numere prime. S-a investigat sursa, pentru că genul ăsta de semnal ar putea indica inteligență. S-a descoperit însă că semnalul e produs de un anumit tip de pulsar (un fel de stea neutronică), așa că s-a renunțat la presupunerea inițială de inteligență.


Oblio a scris:

Nu stiu unde ai intalnit ideea asta, Iuda era dintre cei doisprezece, apoi locul sau este luat de altul. Nu gasesc nimic logic care sa-l lege pe Iuda Iscarioteanul de cifra 13


Mă mir că n-ai auzit de asta. N-ai petrecut destul timp pe la țară, să vezi ce le poate mintea oamenilor superstițioși. Ideea era că la cina cea de taină erau 13 oameni (Iisus și cei 12 apostoli) - Iuda trădător - 13 cu ghinion. Știu că e absurd, nu e nevoie să-mi zici. Oricum, vezi aici (link) mai multe motive pt. care nr. 13 e considerat ghinionist.


13/08/14 12:28

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

Oblio a scris:

Dar pot sa vorbeasca depre o raportare la dimensiuni si repere alese sau indica proiectare/organizare. Preponderenta evidenta a unui numar poate fi o amprenta personala.


JustinTime a scris:

De acord. Totuși trebuie să fim atenți, pt. că o indicație nu înseamnă demonstrație.
E randul meu sa fiu de acord. Dar ca veni vorba  de indicatie... ce parere ai?... constantele universale ce indica?

Mă mir că n-ai auzit de asta. N-ai petrecut destul timp pe la țară, să vezi ce le poate mintea oamenilor superstițioși.
Am petrecut ceva timp si pe la tara, stiu si ce le poate mintea celor superstitiosi. Numarul ghinionist 13 insa, legat de persoana lui Iuda... chiar nu auzisem de asa ceva.

Ultima modificare de Oblio (18/08/14 21:54)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

18/08/14 21:53

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net