TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Discutii diverse/Increderea in cei din familie Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
andrada
membru

Inregistat: 03/06/10
Oare, acum cand mai este putin si vine Domnul nostru Isus, increderea in cei din jurul nostru mai poate exista?

03/06/10 21:27

crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
Da mai exista .Eu nu concep o relatie de orice tip ca fiind relatie daca nu exista incredere unul in altul,chiar daca uneori o sa fii ranita treci peste si o iei de la capat.In membrii de familie cred ca poti sa ai cea mai mare incredere pentru ca ei iti sunt cei mai apropiati,parinti cat si frati si surorile sigur nu vreau rau pt tine ci numai bine,asa ca poti avea incredere in ei

04/06/10 10:33

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05

andrada a scris:

Oare, acum cand mai este putin si vine Domnul nostru Isus, increderea in cei din jurul nostru mai poate exista?

in cei din jurul nostru nu e neaparat acelasi lucru cei din familie.

04/06/10 10:38

edi.theraven
membru

Inregistat: 26/10/08
Increderea ca ce?

04/06/10 10:41

Site web  
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08

andrada a scris:

Eu cred ca exista oameni de incredere.
Cu toate acestea, increderea noastra trebuie sa fie intai in Dumnezeu. Oamenii pot sa fie bineintentionati, si cred ca cei mai multi asa sunt, insa nimeni nu este perfect. Intre-un anumit context ei pot sa ia o decizie care ne afecteaza nu tocmai placut si atunci zicem ca ne-a fost tradata increderea.

Desigur uni tradeaza intentionat increderea cuiva, dar cred ca acestia sunt foarte putini. altii urmaresc interesul egoist si atunci se intampla sa tradeze increderea. Cei mai multi, atunci cand tradeaza increderea o fac din neatentie, din neglijenta, din limitele pe care le au. Mai mult sau mai putin pot concura motivele care tradeaza increderea.

Binenteles idealul este ca fiecare sa dovedeasca credibilitate, pentru ca i se da credit tot mai mult pe masura ce dovedeste ca este demn de incredere. Va reusi cel mai mult cel care urmareste valorile promovate de Cuvantul lui Dumnezeu, pentru ca atunci cand chiar va veni Domnul Iisus Hristos, sa zica fiecaruia: "bine rob bun si credincios..."

Ultima modificare de OLD TRAIAN (04/06/10 11:08)

04/06/10 11:07

edi.theraven
membru

Dumnezeu ne'a dat un set te reguli de urmat. Astfel stim cum Ii putem fi credinciosi. Dar familiei, oamenilor, ce inseamna sa le fim credinciosi?

04/06/10 12:47

Site web  
Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
pai tot dupa "Manual". ;)

04/06/10 12:53

edi.theraven
membru

Nu e asa usor. Dumnezeu nu poate gresi. Oamenii pot.

04/06/10 12:56

Site web  
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

edi.theraven a scris:

Dar familiei, oamenilor, ce inseamna sa le fim credinciosi?

Nu stiu exact daca si ce verset ai putea avea in vedere aici, dar eu inteleg din asta ca se vizeaza mai intai atitudinea mea fata de ei... adica arat eu credinciosie (daruire fata de nevoile lor reale care nu contravin credintei mele)... dar si preocuparea de a le fi un bun exeplu de vietuire in Duhul lui Hristos.

Cat despre cata incredere putem avea unii in altii... e limpede ca ne putem astepta oricand la dezamagiri. Putem totusi, si trebuie, sa ne incredem in oamenii de caracter, in intentiile lor cand se dovedesc neprihaniti prin atitudinea manifestata fata de semeni.

Daca prin cineva credincios iti vine o dezamagire e de fapt planul lui Dumnezeu care asta stie ca-ti este de folos, daca printr-un om rau vine dezamagirea este tot o prte a planului Sau pentru tine, poate ca o ingaduinta menita sa-ti descopere limitele si/sau sa -ti incerce pocainta, credinta, rabdarea, nadejdea, puterea de a iubi si ierta. Cele din a doua categorie pot sa le acopere pe cele dintai,care se manifesta mai pregnant in faza incipienta a unor conflicte.

Ultima modificare de Oblio (13/01/15 23:31)

13/01/15 23:23

Pagini: 1    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la