TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Stiinta si/sau religie?/De ce sunt oameni de mai multe culori/rase? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Si atunci cum de sunt oameni de mai multe rase? A fost creat un Adam alb, unul negru, unul galben etc?

06/03/10 16:07

emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

lorre a scris:

M-am mai gandit putin si m-am razgandit. Adica tati m-a razgandit. Nu are veritabilitate teoria asta [ care cica e Darwinista ].

E si tatal au pe forum? Care user e?

+Archangel+ a scris:

Si atunci cum de sunt oameni de mai multe rase? A fost creat un Adam alb, unul negru, unul galben etc?

Atunci cum se face ca unii tigani sunt mai negri decat altii, chiar in Romania unde oamenii sunt cam albi. Iar unii dintre ei sunt de-a dreptul blonzi, cand traiesc in acelasi mediu?

Si de ce negri sunt tot negri cu limba roz, si dintii albi in orice tara din lume ar fi?

Ultima modificare de mereu-tanar (06/03/10 20:03)

Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

06/03/10 19:59

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
Nu e pe forum :D)). M-a razgandit in particular ;).

Eu ma gandesc ca in cazul lui Esau si al lui Iacov, desi aveau aceiasi mama unul s-a nascut cu pielea mai rosiatica si mai paroasa. Poate ca asa au tot "degenerat" si "mostenit" astfel de particularitati.
Sau poate nu.

06/03/10 21:05

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06

mereu-tanar a scris:

Atunci cum se face ca unii tigani sunt mai negri decat altii, chiar in Romania unde oamenii sunt cam albi. Iar unii dintre ei sunt de-a dreptul blonzi, cand traiesc in acelasi mediu?

Pai depinde cum s-au amestecat cu romanii care sunt albi.

08/03/10 09:26

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
prima parerea a lui lorre nu era ca aia a lui T-pop pe care au imbratisat-o mai multi? Oricum, cel putin animalele se adapteaza in functie de mediu. [bun, la ele este si o foare mare diversitate comparativ cu omul]

E o lectie in cartea de bio de a 12-a legat de faza cu rasele, imprumut cartea si poate va scriu si voua ce cred biolojii ,nu ca ce scriu ei prin carti ar fi adevarat ,dar uneori e amuzant.

08/03/10 12:45

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Pa ce sa creada biologii?
Asta sa fie?

08/03/10 12:54

RainSong
membru

nu mai, asta era la evolutie prin a 9-a. Acolo sunt explicitate cele 3 rase, pe la genetica ceva. Lasa ca o sa vad eu si te las si pe tine sa stii :D

08/03/10 12:59

RainSong
membru

am citit din cartea de bio de a 12-a in fuga. Zicea ca sunt 3 teorii conform carora oamenii au migrat din africa sub-sahariana inspre alte continente si din cauza conditiilor climatice si sociologice [nu vad care-i faza cu sociologia aici] s-au dezvoltat asa, in mai multe culori :))
  Oricum, faza cu migrarea era acum muulti ani, ceva de vreo 6 sau mai multe zerouri.

22/03/10 13:45

epicx
membru

Inregistat: 12/02/10
Asa e! Dar ceea ce manualul nu spune este ca au migrat pe elefanti zburatori(d'aia care dadeau din urechi).

Numa' ca la unii elefantii n-au fost de acord cu zburatul(din varii motive) si atunci oamenii aia s-au facut negri de supare. Si asa au iesit negrii.

Asiaticii pe de alta parte, au luat prea mare inaltime, si s-au facut palizi de frica, si de la viteza si curentii din atmosfera,li s-au lungit ochii.

Pe pigmei saracii, i-au calcat elefantii si...

Dar toate aceastea intr-un episod viitor, numai la Teleenciclopedia.

=va urma=

22/03/10 15:03

peshtisor
membru

Inregistat: 31/12/10
Discutia despre rase este una foarte interesanta. Saracii oameni de stiinta sau chinuit vreo 50 de ani sa obtina studii obiective despre existenta raselor, daca exista intr-adevar la nivel genetic o diferenta importanta. Dar rezultatele au aratat ca nu exista rase. Stiu ca poate suna ciudat dar pentru asta trebuie inteles la ce anume se refera conceptul. Nu o sa ma apuc sa scriu romane dar pe scurt conceptul de rasa a aparut initial ca sa creeze o distincie intre superioritatea oamenilor. Asta a portnit de la darwinist social, inteles prost. Daca am evoluat din maimute asta inseamna ca trebuie sa existe acea veriga lipsa intre oameni si maimute. Si dupa ce i-au descoperit europenii pe negrii care dupa standardele europene traiau intr-o societate 'primitiva' (folosesc ghilimele pentru ca un asemenea concept are definitie relativa) repede i-au categorizat ca veriga lipsa, pentru ca din mult pucnte de vedere se comportau ca maimutele, ii considerau foarte similari cu urangutanul doar ca fara par :P). Zic de darwinism inteles prost pentru ca nu Darwin a inceput o asmenea miscare desi el cand i-a vazut a zis ca trebuie sa fie niste creaturi mizerabile. Dar ceea ce a fost foarte interesant la felul in care a spus-o Darwin a fost nu ca ne sunt inferiori noua (albilor) in vreun fel biologic, nu, ci ca le lipsesc acele caracteristici care ii fac umani adica civilitatea (vestica). Dar revenind la evoultia conceptului de rasa, cu chiu cu vai si-au mai dat seama unii alti ca nu sunt negrii atat de diferiti din punct de vedere biologic (puteti inlocui negrii cu asiatici, indieni, ce mai vreti voi)(Fun Fact: unii 'oameni de stiinta' erau de parere ca daca un alb procreaza cu un negru in maxim 2-4 generatii asta va duce la urmasi sterili pentru ca specia 'superioara' ar suferi o involutie). Totusi si-au zis ca, trebuie sa fie diferiti daca au alta piele si alte mici diferente). Nu sunt, dar conceptul a ramas in popor. Din punctul asta de vedere al superioritatii nu sunt diferiti, din punct de vedere al alcatuirii genetice iar nu suntem diferiti. Atunci poate am putea folosi ideea de rasa pentru a face diferente de culoare a pielii? Am putea, dar diferenta ajunge sa fie foarte fina, si foarte greu de de trasat linia intre unde incepe 'negrul' si unde incepe 'albul'.

http://understandingrace.org/humvar/index.html

Ca sa explic academic. Conceptul de rasa ar avea sens daca varietatea genetica dintre 'rase' ar mai mai mare decat varietate genetica intrarasiala. Ceea ce nu e.

Daca cineva va spuen ca exista rase sa nu-l credeti, e complet fals. Oamenii au aparut in Africa si de acolo s-au plimbat si au ajuns peste tot. Si nu, nu au trecut cu barca pacificul sau atlanticul dar pe atunci stramtoarea Berring nu era o stramtoare. Si datorita diferenteleor geografice si a unort mutatii aleatorii s-a ajuns asemenea diferente care de fapt sunt foart mici cand stam sa ne gandim la intregul ADN.

O disputa ceva mai recenta care sustinea ca totusi exista rase tine de medicina, si cum ca in US cel putin exista medicamente care functioneaza mai bine la negrii decat la albi. Studiile respective insa sunt cam inselatoare pentru ca 1 la mana s-au facut pe oamenii pana in 50 de ani, mai apoi s-a descoperit ca odata cu varsta acele diferente dispar. Apoi ceea ce s-a descoperit e fascinant si anume ca exista 'a negative feedback loop' (nu stiu cum sa traduc asta un romana)  adica foarte multi negrii inca locuiesc segregat, adica au comunitatile lor de negrii si inca exista discrimanare astfel ca acesti negrii sunt mult mai pasibili de stop cardiac si alte complicatii datorita stresului de a trai cu aceasta discriminare. Probleme care se trasnmit si copiilor si care la randul lor pentru ca sunt defavoritzati nu pot sa scape de acest mediu si ei la randul lor vor da nastere unor copii care sunt pasibili de mai multe probleme decat albii.

31/12/10 02:44

T-pop
membru

Inregistat: 20/01/06
Un seminar foarte elocvent pentru cei interesati de originea varietatii:

https://www.youtube.com/watch?v=aSmFAm32H4c

27/11/15 16:45

Site web  
Pagini:  1 2    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la