TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Legalism si traditionalism bisericesc ?/Tobe,Bass,Chitara electrica in biserica? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10
bornagain
membru

Inregistat: 03/05/07
citi mai multe comentarii.. ui ce discutie aprinsa.
la noi la bise. folosim orice gen de intrumente, electrice ori nu si e totul ok cu asta, mai ales cand ne vom muta in noua cladire a bisericii vom avea si mai multe.. tobe si alte chitari. in craiova mai stiu doar o biserica unde abia abia au permis sa cante unul din baieti cu o chitara bass( nu judec, era doar un exemplu concret ptr. a ma ajuta sa exprim mai bine ce vreau sa spun). personal cred ca si ajuta dar si nu.. depinde, nu intotdeauna poti sa te bucuri de ceea ce auzi(aici nu ma refer la faptul ca auzii muzica si " te lasi dus de val", de ritm , ci simti si traiesti ceea ce canti alaturi de formatia ori grupul de inchinare respectiv, ori cor..in fine), poate ai o anumita stare si atunci nu cred ca " mai ai chef" de chitara electrica, dar sunt momente in care treci dincolo de inchinarea formala si IL lauzi pe D-zeu cu ceea ce esti tu pe
asadar, cred ca sunt de ajutor intrumentele acestea "zgomotoase", dar nu intotdeauna(mie oricum imi plac.. :)..)

Ultima modificare de razvy16_bornagain (12/01/08 21:34)

12/01/08 21:32

TheReasonILive
membru

Inregistat: 01/03/08
la mine in biseric nu se folosesc instrumentele respective desi as vrea. dar partea frustranta a lucrurilor e ca nu numai cei in varsta nu sunt de acord cu ele ci si tineri............ argument: "sunt instrumente lumesti" .............

in schimb avem acordeon....

02/03/08 21:55

Old
Moderator

Inregistat: 18/01/08
Aveti si cetera si contrabas? =D

Am mers intr-o biserica unde era voie orice instrument si nu foloseau nimic!? Pentru ca nu avea cine sa cante cu ele.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (03/03/08 01:01)

02/03/08 23:56

byanka
membru

Inregistat: 19/03/07
Se spune ca linia melodica este pt suflet,armonia pt duh,iar ritmul pt trup...Oare sa fie asa? :D

03/03/08 09:15

TheReasonILive
membru

Inregistat: 01/03/08

OLD TRAIAN a scris:

Aveti si cetera si contrabas? =D

avem orga, chitara si acordeon....

05/03/08 21:01

pushtiu
membru

Inregistat: 23/09/06
bravo vaxaly:D
good point
eo's bassist 8-)
deci sunt pentru bass, electrica si tobe in biserica
+ k respectam un principiu biblic enuntat in Psalmi....am uitat cat:D

14/03/08 21:23

geliboy
membru

Inregistat: 02/05/08
Pai la mine in biserica, cant la tobe... avem si bass... si cateodata mai vine un baiat cu chitara lui electrica...:D:D:D:D...

Ma julian...:D:D:D... pai fiecare cu biserica lui... nici la mine nu era asa, aveam o toba rablagita... si pian... da' vezi tu... cu timpu' si-au dat seama ca daca vrem sa Il laudam pe El cu tot ce avem... atunci sa o facem... nu stiu de ce zici ca tobe, bass, chitara in bise... pai in Biblie scrie sa Il lauzi pe Domnul cu tot ce ai... pai pentru batrani stai linistit ca e un calvar sa ne auda pe noi cum cantam cu toate instrumentele... da' nu trebuie sa privesti la oameni... ci la El... din cer  vine rasplatirea;):D

02/05/08 12:41

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
ma geliboy, bun venit si da o fuga pe la regulament :) .

( e un calvar pentru unii dintre noi sa citim mesaje scrise cum e scris al tau ;) )

02/05/08 16:12

+Archangel+
Moderator

Inregistat: 05/07/06
Salut geliboy. Dupa cum sigur n-ai vazut pe acest forum se foloseste stilul literar si nu cel de mirc. Te-as ruga, din respect pentru cei care te citesc, sa folosesti stilul literar. Ti-am corectat eu mesajele de data asta. Un alt aspect e ca nu se practica postarile consecutive. Daca ti-ai adus aminte ca vrei sa mai scrii ceva sau sa mai raspunzi si altcuiva iar postarea ta e ultima atunci foloseste optiunea "Modificati".

In rest... bine ai venit pe forum si spor la postat. ;)

02/05/08 16:27

klauddyou
+

Inregistat: 23/12/05
Iar dam cu secretiile nazale in mancarea de "phaseolus vulgaris". Asa de fain ne prezentam preferintele muzicale si ce ascultam la momentul curent pe alte thread-uri si nu vrem sa invatam ca biserica (mai ales cea locala) trebuie sa fie relevanta si contemporana (nu lumeasca sau pe placul ei); in plus, membrii bisericii trebuie sa isi arate dragoste unul altuia nu sa isi dea cu acordeoanele, tobele, chitarile (ca in TNA) si vocile (cantabile, monser) in cap pe forum sau aiurea-n tramvai.
Fratilor "gregorieni", iubiti-va fratii bassisti. Frati bassiti, iubiti-va acordeonistii ;) si tot asa.

Archangel, adevarat ca a inviat! ;)

08/05/08 00:36

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
wait :D..
e cumva "razboi" intre acordeonisti si bassisti?:D

Ultima modificare de lorre (04/02/10 15:25)

10/06/08 12:45

+Archangel+
Moderator

Ar fi o treaba. :D :D :D

10/06/08 13:51

just_4_jesus
membru

Inregistat: 14/08/08
si la mine in biserica`... nu sunt "iubite" tobele... dar totusi cred k isi vor da seama k` tot ce facem.. facem pt El!! si El sa ne ajute!!

14/08/08 12:37

Site web  
+Archangel+
Moderator

Salut just_4_jesus. Iti urez bun venit in comunitatea TanarCrestin. Sper sa te simti bine printre noi si sa gasesti multe informatii care sa te intereseze. In calitate de moderator iti recomand sa nu ai postari consecutive. Daca mesajul tau este ultimul si vrei sa mai scrii ceva foloseste optiunea Modificati de la sfarsitul mesajului. Multumesc mult. :)

14/08/08 16:07

just_4_jesus
membru

Inregistat: 14/08/08
nu conteaza daca dracul are sau nu are coarne.. insa cred k acel semn pe care il arata "dtt_07" este exagerat.. mai ales pt un crestin care canta in biserica!!

nu putem fi si cuh Domnu` si cu lumea..

iar despre topic... si eu sunt adeptul tobelor, al bass`ului.. si a muzicii ritmate.. insa cred k toata au o limita.. si exagerarea ne distruge pe toti..:)

15/08/08 13:14

Site web  
the_stranger
membru

Inregistat: 15/01/08

just_4_jesus a scris:

nu conteaza daca dracul are sau nu are coarne.. insa cred ca acel semn pe care il arata "dtt_07" este exagerat.. mai ales pt un crestin care canta in biserica!!
nu putem fi si cu Domnu` si cu lumea..

Cred că asta ar fi mers mai bine aici: http://tanarcrestin.net/forum/viewtopic ... 0853#90853
Dar oricum...stai liniştit.dtt_07 nu a mai dat pe aici de vreo doi ani.

15/08/08 14:51

Site web  
[anda]
membru

Inregistat: 09/09/08
la mn in biserica  maj sunt batrani..bn nu chiar  dar cam peste 35 de ani;))

tineri sunt prin marile orase la facultate si sincer nu-i vad pe ei cu tobe sau chitara electrica.mereu am ajut in biserica doar orga,chitara mai rar(la casatorii,craciun etc) dar miar fi placut sa avem tobe si tot tacamul :x

12/10/08 19:06

april
admin forum

Inregistat: 15/10/05
si mie mi-ar fi placut sa scrii mai corect :rolleyes:

"tinerii" astia, ce or invata la scoala :D ?

12/10/08 19:16

[anda]
membru

Inregistat: 09/09/08
mda....

o sa fiu mai atenta,bine????

12/10/08 19:24

lorre
membru

Inregistat: 07/10/06
bine :))..
tobe/bass/chitara electrica..8->
visez la asa ceva in biserica noastra..poate cand oi fi io baba ..:(

12/11/08 20:12

symoo
membru

Inregistat: 04/11/07
La mine in biserica se canta cu orga...chitara..arcodeon..avem orchestra cu madndoline viori flaute..etc.. si Slava Dlui ..har este;)

12/11/08 21:42

LiGiA :P
membru

Inregistat: 17/11/08
la noi in bise se canta doar cu chitara,dar si la chitara nu se stie bine, dar e ok.Si la noi in biserica sunt fratii mai in varsata, si unii nu sunt de acord cu tobele, chitara electica  etc, dar tinerii din biserica sunt foarte incantati de cand vine cineva si cata cu chitara si tobe, mie cel putin imi place foarte mult. Sper ca odata si odata sa avem si  noi in biserica asa ceva..:P...:D

17/11/08 16:31

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
hai mai ,ca nu e asa tragic sa nu ai tobe ,chitara electrica si bass .
La noi sunt [in afara de electrica ,la care nu are cine canta] ,de vreun an jumate ,dar numai la tineret [intrebati-l pe ben ,ca ii place de tobosar ;) :D]. Ii fain ,tine ritmul mai bine dar nu e cine stie ce ,ba uneori chiar mai te ia valu si canti numa ca suna cool .
   Noi tinerii am cantat in bise ,numai cu chitara si orga ,si a sunat foarte fain ,ritmat .Oricum cantarile de tineri sunt ritmate . Si am cantat si niste cantari comune ,iar au sunat fain ;)

23/11/08 20:59

belinda
membru

Inregistat: 13/11/08
hello....si eu tanjesc dupa instrumentele acestea in biserica unde sunt....dar vor fi in curand pentru ca asa a promis dumnezeu!!!!!!:)) :)) :))

"Mandria omului va fi smerita si trufia oamenilor va fi plecata;numai Domnul va fi inaltat in ziua aceea"(Isaia 2:17)...

16/12/08 20:05

+Archangel+
Moderator

Si lui Avram i-a fost promis ceva dar i-a urat promisiunii de bine de departe. :))

16/12/08 20:38

Pagini: 1 ... 6 7 8 9 10    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la