TANARCRESTIN.net

Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenie, dragoste, casatorie, familie/Sarutul inainte de casatorie Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 9 10 11 12 13 14 15 ... 38
giany
membru

Inregistat: 18/05/07
wge76b

Ultima modificare de giany_v (23/06/07 04:16)

14/06/07 13:12

lara
membru

Inregistat: 03/12/06
faza cu totul se spala e un fel de genul : azi regret maine repet!

14/06/07 13:32

giany
membru

srb

14/06/07 14:36

monser
membru

Inregistat: 11/06/07

giany_v a scris:

totul se spala ... DUMNEZEU i-a spus lui Noe asa:
" sa nu spuneti voi ca e spurcat ceea ce am curatit EU" ceva de genul .... esenta conteaza...
te inseli ... asta e ... mergi mai departe...

Nu lui Noe, ci lui Petru si in cu totul alt context, asa ca esenta asta nu e. Asta cu conditia ca vorba sa fie cea din Biblie.
Imi aduc aminte de vremea cand "faceam posta" guma "Turbo" prin clasa. Ce vremuri...
Daca te apuci sa si mergi mai departe nu devii decat o scuipatoare...
Acu' mai tine si de gusturi. Unii vor fete, altii vor otrepe, altii vor scuipatoare.
Unora le place jazz-ul.

15/06/07 21:29

lara
membru

monser a scris:

Acu' mai tine si de gusturi. Unii vor fete, altii vor otrepe, altii vor scuipatoare.
Unora le place jazz-ul.

Ai punctat faina !

15/06/07 21:38

giany
membru

w7b

15/06/07 23:19

Delmoniko
Exclus

Inregistat: 16/05/07
Stai ma asa!Nu am avut rabdare sa citesc ineptiile de mai sus!
Intrebare: nu ai voie sa saruti o domnisoara inainte de casatorie?
Mon dieu,mi se prapadeste cainele pe jos de ras!

16/06/07 10:14

monser
membru

Nu era vorba de voie. Era vorba ca saruti pe cate poti inainte de casatorie... sau ca se lasa sarutate de multi...
De aia iti trebuie rabdare; intelegeai si ce am spus pentru ca era in context.

Cat despre transformare, as vrea sa stiu ce sa-ti zic.  Jazz-ul era inclus doar ca expresie. Despre muzica la thread-ul respectiv.

Ultima modificare de monser (16/06/07 15:13)

16/06/07 15:13

giany
membru

yrse65

Ultima modificare de giany_v (23/06/07 04:15)

16/06/07 18:31

monser
membru

Stiua ca totul sufera transformari. Eu doar raspundeam sincer la intrebarea pe care o puneai. Ce te faci daca? Despre asta era vorba.

17/06/07 23:52

alina p
membru

Inregistat: 10/05/07
pot sa spus si yo ceva...?o fata trebuie sa fie atat de bine ascunsa in Dumnezeu in cat un baiat dak vrea sa o caute ar trebuii sa'L gaseasca prima data pe Dumnezeu si apoi pe fata...

19/06/07 00:33

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
muhaha ,in timp ce noi discutam despre asta ,pe alta chestie (crestina) am vazut ca aia isi bateau capu daca tra sa se culce cu pr inainte de casatorie ... si multi ziceau ca da ,li se pare normal ... astia chiar ca au alta Biblie 0_o
si alta paranteza ,prietenul unei fete nu vine la o intalnire de tineret (se tine undeva la 2 ore de noi) pt ca nu se poate saruta cu tipa ... muhaha ,ce depravati 0_o

11/07/07 19:30

casiama
membru

Inregistat: 13/07/07
Mamaruta....frumos...mi-a placut mult ce ai scris,despre sarut ca e un lucru frumos....eu cititnd cam ce ati scris voi aici m-am speriat....bine,intr-un final am inteles ca ideea era sa nu umbli din floare in floare(ce a zis Larisa) dar daca te saruti cu prietenul pe care-l iubesti si cu care vrei sa-ti petreci toata viata,nu inteleg ce e rau....in fine,ideea asta o sublinia doar Larisa pt ca in mare toti condamna sarutul inainte de casatorie si nu faptul ca sa nu umbli cu mai multi,sa-i incerci...adev e ceea ce a zis si mamaruta,la teorie sunteti as,dar ia sa vedem care are o relatie de vreo 2 ani(aprox) si nu a sarutat-o niciodata...sunt curioasa....as vrea sa vad asa ceva...mersi

13/07/07 23:18

lara
membru

Sora-mea !
Am o prietena care inainte de a avea o relatie zicea ca sarutul inainte de logodna e pacat. A intrat intr-o relatie si dupa 6 luni i-am vazut sarutandu-se pt ca se iubeau. Dupa un an jumate s-au despartit si nu au facut decat sa ramana fiecare cu un gust amar (mai cu seama ea).Amandoi au fost sinceri unul cu altul si chiar s-au iubit numai ca planurile Domnului nu au fost in conformitate cu ale lor.
S-ar putea sa ti se para doar ca-l iubesti...

Ultima modificare de lara (14/07/07 08:29)

14/07/07 08:19

pavlik
membru

Inregistat: 15/07/07
eu vreau sa zic ca biblia direct nu zice nimic despre sarut inainte sau dupa casatorie..dar apostolul pavel zice ca multe lucruri sunt ingaduite dar nu toate de folos.asa ca aici eu  consider ca sarutul e un fel de ati manifesta dragostea fata de persoana iubita,numai ca trebuie sa fii atent si precayt ca nu poti iubi toate fetele si baietei..asa ca mea placut ce a scris lara si alina si va respect opinia..dar desigur ca fiecare care doreste ocasnicie si o relatie stabila..doreste si sa sarute doar persoana cu care se va casatori si deseori se intimpla sa nu fie dupa cum noi planificam..asa ca la acest subiect trebuie sa fim precauti si stiti ceva amintirile nu se sterg cu buretele.

15/07/07 03:24

byanka
membru

Inregistat: 19/03/07
eu ,personal, nu sunt de acord cu sarutul inainte de casatorie...Nu testa buzele partenerului tau pentru ca ele oricum vor functiona...:)...Trebuie sa fii precaut si de asemenea poti sa iti faci o lista cu limitele intr-o relatie inainte ca sa dai frau sentimentelor...Ar fi bine sa avem cu totii in minte gandul acesta:"Cel mai frumos sarut va fi cel din ziua nuntii...asa ca nu are rost sa il "testez"inainte....":)

18/07/07 17:45

alina p
membru

Inregistat: 10/05/07
asa e byanka...sunt de acord cu tine...de ce sa ne punem carbuni  aprinsi in san ???exista posibilitatea de a ne arde...si siugur

20/07/07 01:36

mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
sunt de acord dar din pacate nu am intalnit nici un baiat care sa-mi sustina parerea... tuturora li se pare o chestie invechita si spun ca nu ar accepta o astfel de relatie!

23/07/07 16:01

RainSong
membru

Inregistat: 08/11/06
asta inseamna ca nu te iubeste cu adevarat ,iubeste numa corpul tau :)

23/07/07 16:45

mihaella
+

RainSong a scris:

asta inseamna ca nu te iubeste cu adevarat ,iubeste numa corpul tau :)

Nu ma dezamagi...:(  Bine, eu acuma am generalizat, am vorbit cu mai multi baieti pe tema aceasta , baieti crestini, si nu am gasit NICI UNUL care sa fie de acord cu mine... ei spun ca asa isi exprima afectiunea:D

23/07/07 17:22

byanka
membru

Inregistat: 19/03/07
cu siguranta ca exista si baieti cu principii...Da...intradevar...e mai greu sa ii gasesti...In orice caz,mai bine singura decat insotita gresit,nu?:)

23/07/07 19:19

mihaella
+

Mda:)!! Ai dreptate... Daca esti insotita gresit risti ca sa-ti pierzi principiile morale de dragul baiatului.
"E greu sa urci cand toti coboara!" Slava Domnului ca desi sunt rari totusi mai exista aceste specimene:D!

24/07/07 01:44

lara
membru

Da, poti fi convinsa ca exista!!!! Am cinci cumnati si desi nu aveau principiile surorilor mele, din  respect pentru ele le-au acceptat, ba mai mult , nici nu si-au imaginat sa nu se casatoreasca cu ele. Chiar am un cumnat de care sora-mea , in timpul relatiei lor, se despartise deoarece a luat-o de mana desi ea i-a interzis acest lucru pana la logodna. Parintii lui cand au auzit s-au simtit foarte jigniti si l-au sfatuit sa-i dea pace ca doar nu este el jegos de s-a suparat ca s-a atins de ea.Intre timp ea acceptase sa fie curtata de altcineva insa cu toate acestea, datorita principiilor ei, actualul meu cumnat a insistat la ea si si-a cerut pe iertare pana ea cedat :) . Vorba lui : ce se castiga greu se pierde greu ;) .
Deci, fetelor sa nu credeti ca resursele lui D-zeu s-au epuizat. El totdeauna gaseste resurse noi :) . Fiti doar tari!

24/07/07 10:52

samida
membru

Inregistat: 06/07/07
Slava Domnului ca am citit si eu mesajul asta de la lara.Domnul sa te binecuvinteze pentru ca ai scris aceste lucruri.Imi sunt de mare ajutor.

24/07/07 10:56

lara
membru

Domnul sa te binecuvinteze si pe tine ! Nu descurajati!!! Fetele cuminti inca mai sunt cautate! :)

24/07/07 10:57

Pagini: 1 ... 9 10 11 12 13 14 15 ... 38    

Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la