TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinism practicant sau cu juma' de norma!?/Lumea si lucrurile din lume? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06
"sa nu iubiti lumea si lucrurile din lume"... Care sunt lucrurile din lume pe care noi nu tre sa le iub? si la ce se refere Dz cand zice" lumea"?

_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

05/06/07 22:38

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Cand Dumnezeu zice "lumea" se refera la firea pamanteasaca, lucrurile firesti, la pacat. Sigur nu zice sa nu iubim oamenii ca si fiinte. Urati pacatul dar iubiti pe pacatos.
2Petru 1:5-7 "De aceea, dati-vă şi voi toate silintele ca să uniti cu credinta voastră fapta;..................cu dragostea de frati, iubirea de oameni"


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

05/06/07 22:52

   
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06

dodo86 a scris:

Cand Dumnezeu zice "lumea" se refera la firea pamanteasaca, lucrurile firesti, la pacat. Sigur nu zice sa nu iubim oamenii ca si fiinte. Urati pacatul dar iubiti pe pacatos.
"

Asta e clar, dar care sunt lucrurile firesti?


_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

05/06/07 23:07

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Galateni 16:24 "Zic dar: umblati cîrmuiti de Duhul, şi nu împliniti poftele firii pămînteşti. Căci firea pămîntească pofteşte împotriva Duhului, şi Duhul împotriva firii pămînteşti: sînt lucruri protivnice unele altora, aşa că nu puteti face tot ce voiti. Dacă sînteti călăuziti de Duhul, nu sînteti supt Lege. Şi faptele firii pămînteşti sînt cunoscute, şi sînt acestea: preacurvia, curvia, necurătia, desfrînarea, închinarea la idoli, vrăjitoria, vrăjbile, certurile, zavistiile, mîniile, neîntelegerile, desbinările, certurile de partide, pizmele, uciderile, betiile, îmbuibările, şi alte lucruri asemănătoare cu acestea. Vă spun mai dinainte, cum am mai spus, că cei ce fac astfel de lucruri, nu vor moşteni 'mpărătia lui Dumnezeu. Roada Duhului, dimpotrivă, este: dragostea, bucuria, pacea, îndelunga răbdare, bunătatea, facerea de bine, credincioşia, blîndetea, înfrînarea poftelor. 'mpotriva acestor lucruri nu este lege. Cei ce sînt ai lui Hristos Isus, şi-au răstignit firea pămîntească împreună cu patimile şi poftele ei."
Galateni 2:20 "Am fost răstignit împreună cu Hristos, şi trăiesc... dar nu mai trăiesc eu, ci Hristos trăieşte în mine"
                                             Amin

Ultima modificare de dodo86 (06/06/07 00:25)


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

06/06/07 00:24

   
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06
multumesc mai dodo... un raspuns de milioane... Chiar daca ai citat din biblie... ai scos in evidenta frumos... si am luat subiectul asta ca lumea sa inteleaga care sunt lucrurile pe care daca le facem, ne asemanam cu lumea...( nu blugii, nu bratara) ci toate cele enumerate de tine mai sus...

_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

06/06/07 07:09

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
1 Samuel 16:7 ".............Domnul nu se uitã la ce se uitã omul; omul se uitã la ceea ce izbeste ochii, dar Domnul se uitã la inimã"
Totusi Albertina cred ca un crestin trebuie sa stea in limita decentei. Cu asta nu vreau sa elimin nimic. Toate lucrurile pot fi si decente si indecente. Pantalonii la fete pot fi decenti cum pot fi indecenti. Bratarile si cerceii pot fi decenti si pot fi si indecenti, etc,etc,etc :) . Eu cred ca un crestin trebuie sa se imbrace intr-un mod care sa nu atraga atentia din punct de vedere sexual, sexului opus(romana mea lasa de dorit dar sper ca m-ai inteles :) ). Am vazut niste surori (tinere) la biserica care aveau fusta peste genunchi dar fustele alea erau atat de stranse(creca saracele nu aveau bani sasi cumpere ceva mai pe masura) incat picioarele se miscau doar de la genunchi in jos. Da nimeni nu zicea nimic...Ce sa le zici...Surorile aveau fusta...Mai sunt si baieti care umbla cu camasa intrun singur nasture(culmea e ca si nasturele ala e chiar ultimul de jos... ) Totul sta in putina intelepciune... :)

Ultima modificare de dodo86 (07/06/07 02:48)


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

07/06/07 02:47

   
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06
perfecta dreptate... atunci cand esti calauzit de Dz ,DS iti vb ce e bine si ce nu... chiar si cande vb de haine, vb din experietena ;)
multumesc dodo;)


_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

07/06/07 02:53

   
Sarah
membru

Locatie: Michigan
Inregistat: 08/03/07
Cred ca mai este un aspect,cel al bogatiei.In ziua de astazi e o lupta continua sa ai,sa ai cat mai mult,si daca se poate mai mult decat toti cei pe care ii cunosti.Dumnezeu nu e impotriva sa nu avem,ne daruieste cu bucurie de toate,peste cat avem nevoie,Dar e asa dureros cand vad unele surori cum se streseaza si se necajesc ca n-au case asa mari ca si cutare,sau baietii cu masinile,dupa caii putere,se masoara aprecierea..de haine nu mai vorbesc,asta nu o pot numi decat a iubi lucrurile din lume.Desigur,nici nu sunt de parere ca Domnul iti da,si tu stai la leneveala,conteaza sa cauti mai intai Imparatia cerurilor,cand faci asta,nici nu realizezi cum Dumnezeu iti poarta de grija.Si,daca nu ai asteptari mari,ci te increzi in Domnul si esti multumitor,Dumnezeu nu te lasa.

_______________________________________
Tu imi dai scutul mantuirii Tale,dreapta Ta ma sprijineste,si indurarea Ta ma face mare. Ps.18:35

07/06/07 06:37

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

Sarah a scris:

Dar e asa dureros cand vad unele surori cum se streseaza si se necajesc ca n-au case asa mari ca si cutare,sau baietii cu masinile,dupa caii putere,se masoara aprecierea..de haine nu mai vorbesc,asta nu o pot numi decat a iubi lucrurile din lume.

Da Sarah, asa este. mamona este un dumnezeu foarte venerat in ziua de astazi chiar si printre crestini, din pacate... :(


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

07/06/07 12:38

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07

dodo86 a scris:

Da Sarah, asa este. mamona este un dumnezeu foarte venerat in ziua de astazi chiar si printre crestini, din pacate... :(


dar de unde aceste afirmatii cum ca mamona ar fii foarte venerat si chiar si printre crestini???
io zic ca nu e adevarat ce spui!!!
pe ce te bazezi??? ai auzit tu de vreo 10-20 de insi si gata ai pus eticheta.


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

12/06/07 11:29

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Florin eu am spus ca din pacate sunt si crestini iubitori de bani mai mult decat de Dumnezeu. As dori sa iti aduc cateva exemple biblice: Anania si Safira din dragoste de bogatie au ales sa minta pe Duhul Sfant.
1Timotei 6:10 "Căci iubirea de bani este rădăcina tuturor relelor; şi unii, cari au umblat după ea, au rătăcit dela credintă, şi s'au străpuns singuri cu o multime de chinuri."
2Timotei 2-5 "Căci oamenii vor fi iubitori de sine, iubitori de bani.........[ ]........iubitori mai mult de plăceri decît iubitori de Dumnezeu;avînd doar o formă de evlavie dar tăgăduindu-i puterea."
Din pacate sunt crestini care au cazut in aceasta capcana...

Ultima modificare de dodo86 (12/06/07 17:05)


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

12/06/07 17:04

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
pai vezi si tu cum scrii ca se intelege gresit....
ai spus "foarte venerat" o fi de catre unii nu de catre majoritatea...
deci gresesti si nu e deloc bine...recunoaste ca nu e greu de inteles.

Ultima modificare de giany_v (12/06/07 17:10)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

12/06/07 17:10

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

Florin a scris:

ai spus "foarte venerat" o fi de catre unii nu de catre majoritatea...

Acesta a vrut sa fie mesajul meu..Venerat de catre unii, din pacate :( Multumesc. :)

Ultima modificare de dodo86 (12/06/07 17:14)


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

12/06/07 17:13

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
ca sa adaug inca ceva la ceea ce am spus mai devreme, imi permit sa spun, cu toate ca nu am citit toata BIBLIA, ca sunt mai multi oameni iubitori de DUMNEZEU in BIBLIE decat iubitori de bani. si io zic ca asta e un lucru bun printre noi oamenii. :)
din auzite DUMNEZEU a spus ca sa nu fim suparati ca nu suntem toti la fel pentru ca daca ne-ar fi facut pe toti la fel ar fi fost plictisitor si probabil ne-ar fi cuprins o stare de monotonie. io zic ca e drept ce spun cuvintele de mai inainte...


p.s. dodo .. te-as ruga ceva si e valabil pt toti ... sa-mi scrieti numele cu litere mici sau deloc! eu inteleg daca e vb despre mine de obicei.

Ultima modificare de giany_v (13/06/07 22:15)


_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

12/06/07 21:48

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
am auzit multe predici pe tema asta...nu de putine ori sunt vizate moda si lucrurile exterioare...eu cred ca versetul se refera mai degraba la atitudini si nu la aspect!

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

08/02/08 19:25

   
Silviu
membru

Locatie: Iasi
Inregistat: 22/01/09
Salutare, sunt nou pe aici. Nu stiu daca am nimerit bine topicul discutiei dar as vrea sa va cer un sfat doua; ce fac de ziua mea? de ce nu stim sa ne bucuram impreuna transformand un eveniment din asta rapid intr-un praznic? cum se poate crea o atmosfera de bucurie, partasie, si de ce nu distractie, dar cu toate astea sa  ramanem in harul Domnului?

22/01/09 22:57

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Atmosphera de bucurie si partasie sa poate face in Domnul.
Daca sarbatoresti ziua ta in care Domnul te-a adus pe pamint si ii multumesti Lui, poti sarbatori ziua ta care e a Domnului.
Dar majoritatea din zilele noastre sunt facute ca noi sa fim ca un fel de idol, sa manca, canta pentru noi... si tot feluri de cadouri care poate fi jertfe. Noi insumi ne facem idoli. Ia asa traim dupa firea noastra si de unde sa ai harul Domnului cand tu traiesti in lucruri care il supara?
Daca de ziua ta te rogi si ii multumesti ca te creat, o dedici lui si nu tie personal atunci poate fi ziua ta in Domnul.
Daca nu... e treaba ta, fiecare cu credinta lor, dar pentru mine mi sa pare fara folos duhvniceste si daca nu e duhvniceste e fireste.

Apropo bine ai venit, este un topic special unde te poti introduce.
Fi binecuvantat, sper sa avem conversati placute in Domnul.

Ultima modificare de livu2day (22/01/09 23:28)


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

22/01/09 23:28

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
aoleo liviu, nu indoctrina in halu asta omu nou :), cand iti petreci ziua o faci ca si o comemorare a zilei cand Dumnezeu a randuit sa te nasti, lasa tu idolii in saracia lor nu le da atat de multa importanta incat sa-i adaptezi la orice :)

silviu...ia-ti familia sau prietenii (depinde in compania cui vrei sa-ti pentreci ziua) si fa o atmosfera faina, sunt o multime de jocuri faine de grup care sunt imune religiei si sa fiu eu omorat cu pietre daca e ceva rau :)...important e sa va simtit bine impreuna dar nu intr-un fel pacatos...ce inseamna fel pacatos?...nu stiu, depinde de tine si modul in care percepi pocainta. :)


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

23/01/09 01:47

Site web  
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08
Lui Dumnezeu nu ii plac petrecerile si zilele  de petrecere ... si livu are dreptate ... fara sa ne dam seama lucrurile astea chiar se intampla ... tu te inalti singur ... dar Dumnezeu vrea sa ne smerim ...

_______________________________________
Semnat...

KJ.

24/01/09 17:46

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

gabitzu.sb a scris:

Lui Dumnezeu nu ii plac petrecerile si zilele  de petrecere ... si livu are dreptate ... fara sa ne dam seama lucrurile astea chiar se intampla ... tu te inalti singur ... dar Dumnezeu vrea sa ne smerim ...

La nunta din Cana a fost petrecere sau nu ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

24/01/09 17:55

   
KoJack
membru

Locatie: Avrig-Sibiu, Romania
Inregistat: 29/02/08

april a scris:


La nunta din Cana a fost petrecere sau nu ?


A fost petrecere, dar a fost o nunta, nu era pentru o anumita persoana ... ;) ...cand am scris ca lui Dumnezeu nu ii plac petrecerile am cautat un verset in care Domnul le zicea poporului sau ca nu Ii plac zilele lor de sarbatoare si petrecerile .... sau ceva de genu dar nu am gasit referinta ... daca ma poate ajuta cineva??


_______________________________________
Semnat...

KJ.

24/01/09 18:08

Site web  
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08

april a scris:


La nunta din Cana a fost petrecere sau nu ?

Am o intrebare, nunta ce inseamna fata de Dumnezeu?
Nunta fata de Dumnezeu e legamintul intre femeie si barbat ales El de la inceput.

Nu e o sarbatoare in care te lauzi, sau te idolizezi pe tine. Nu zic ca ziua de nastere e gresit dar cred ca poti sa ai o zi unde numai de tine te gandesti si uiti ca cu adevarat El te-a adus in lumea aceasta in ziua aceea.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

24/01/09 19:01

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
hai ma...si la nunta nu mirii sunt in centrul atentiei? e la fel ca la ziua cuiva, ce idolizare visati ma? tu te lauzi cand e ziua ta? ...te crezi mare smecher "ni ma...io am ziua"...sa fim seriosi, comemorezi doar un moment frumos, nu mai dramatizati atat lucrurile, ma gandesc ca in conceptia asta minunata e pacat sa fi sef de an la facultate (ca esti in centrul atentiei, un idol al colegilor), e pacat sa fi seful unei firme, e pacat sa fi olimpic, bla bla bla...tot ce te scoate in evidenta e pacat, ca te idolatrizeaza....Doamne mare ti-e gradina!! :)

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

24/01/09 19:20

Site web  
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
Gabi am zis orice lucru exagerat ajunge ca idol si pacat.
Daca ai idoli e pur si simplu pacat, zice clar in Biblie.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

24/01/09 19:33

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
asa si?...ce e exagerat?...faptul ca o serbezi o data pe an e exagerat? :))

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

24/01/09 19:56

Site web  
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net