TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/Ce citesc acum Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 29
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
A fost deschis un subiect despre ce ascultam acum , de ce nu si unul despre ce citim acum ?

Eu citesc acum "Rascumparata prin iubire", un roman de Francine Rivers.

"O adaptare plină de forţă a cărţii Osea. RĂSCUMPĂRATĂ PRIN IUBIRE este o poveste despre dragostea necondiţionată, răscumpărătoare, mântuitoare a lui Dumnezeu, poveste care poate schimba vieţi."

Ati laudat-o atata ca m-ati convins s-o citesc :) .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

04/09/07 20:57

   
sunshine
membru

Inregistat: 10/04/06
"Parteneri in rugaciune" o carte de John Maxwell.

"Stii vreo persoana care ar putea beneficia de pe urma rugaciunilor tale regulate?In profida promisiunii lui Dumnezeu referitoare la puterea rugaciunii de a schimba lumea noastra, cei mai multi dintre noi nu o experimenteaza niciodata.John Maxwell iti arata cum sa-ti intaresti viata de rugaciune si cum sa culegi roadele care-i asteapta pe cei ce devin parteneri in rugaciune."


04/09/07 22:42

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Astazi am terminat de citit cartea: “Cum lucreaza Dumnezeu cand tinerii se roaga?”{Cheri Fuller si Ron Luce)

Extras din « cuvant inainte « :

Este o carte socanta pentru unii, incurajatoare pentru altii. Este neobisnuita. Exista riscul ca unii tineri sa preia doar forma si nu esenta.
Aceasta carte este un STRIGAT ! Haideti sa ne trezim din amorteala, din plictis si
sa recunoastem ca violenta, drogurile, nervozitatea etc. au patruns in societatea noastra si… HAIDETI SA NE RUGAM !

DE CE SA CITESI ACEASTA CARTE ?

Pentru ca povestirile pe care le vei citi iti pot schimba viata !
In aceste povestiri vei vedea ce se intampla cand tinerii Il cred pe Dumnezeu pe cuvant si au curajul s acreada ca El va raspunde rugaciunilor lor.

(poate fi comandata pe www.kerigma.ro)


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

04/09/07 23:13

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

april a scris:

Eu citesc acum "Rascumparata prin iubire", un roman de Francine Rivers.
Ati laudat-o atata ca m-ati convins s-o citesc :) .


mi se pare asa asemanatoare cu cartea cand cerul plange" ... eu le-am citit pe amandoua si m-am convins ca nu merita sa mai citesc romane din astea ,nu prea ai ce invata din ele ,sunt numai pt delectare ... am citit-o in 2 zile la bunici ,are 500 pagini parca :)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

07/09/07 21:20

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Nu-s numai pentru delectare.

Ambele vorbesc despre dragostea neconditionata a lui Dumnezeu , fiind  niste variante mai moderne ale cartii Osea, care numai pentru delectare nu este.

Si despre dragostea lui Dumnezeu as citit si tot citi :) .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

07/09/07 21:48

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
" Ultimul devorator de pacate ", (tot) de Francine Rivers

Acum am terminat-o si mi-a placut .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

08/09/07 11:49

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
eu am vazut un film cu acelasi titlu... probabil e aceeasi poveste ... a fost foarte interesant..

acuma citesc: "Tablete de stil de viata" - Hans Deihl si Aileen Ludington

Ultima modificare de mihaella (08/09/07 13:34)


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

08/09/07 13:34

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
"Prea  ocupat  pentru  a  ma  ruga.  Domolirea  ritmului  vietii  pentru  a petrece  timp  cu  Dumnezeu"  --  Bill  Hybels

  Domoleste  ritmul  vietii  tale  pentru  a  petrece  timp  cu  Dumnezeu  !
 
Celor  mai  multi  dintre  noi  ne  este  greu  sa  ne  facem  timp  pentru rugaciune.  Exista  atatea  alte  preocupari:  biserica,  scoala,
comunitatea,  slujba,  prietenii  si  relaxarea.  lar  apoi  apare
inevitabila  criza.  Timpul  pentru  rugaciune  pare  imposibil  de  gasit. 
 
Pastor  fiind,  Bill  Hybles  cunoaste  sute  de  oameni  cu  un  astfel  deprogram.  Totusi,  in  propria  viata,  el  a  facut  dureroasa  descoperire  ca rugaciunea  nu  se  poate  face  in  fuga.  El  a  decis  ca  este  prea  ocupat  ca sa  nu  se  roage.  Ideile  acestei  carti  practice  ne  pot  ajuta  sa  invatam cum  sa  ne  domolim  ritmul  vietii  pentru  a  petrece  timp  si  cu  Dumnezeu!


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

10/09/07 13:38

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
e faina "Cum lucreaza Dumnezeu cand tinerii se roaga"..am studiat-o la grupul de rugaciune.

Acum am terminat de recitit "Imaginea de ansamblu..a lucrurilor cu adevarat importante in viata" de Ben Carson.
cartea e mai mult decat  o privire generala asupra lucrurilor care merita o atentie deosebita in viata.
In cartea sa, Ben Carson ne impartaseste franturi din vasta sa experienta de VIP al vietii publice pentru a exemplifica modul cum functioneaza in viata de toate zilele curajul de a privi mai sus si de a vedea mai bine ansamblul si interconexiunea functionala a lucrurilor. El ne arata cum putem trai curat si limpede o viata distincta in mijlocul unei lumi pestrite si gri. Sfaturile si indemnurile sale se leaga insistent de Imaginea de Ansamblu despre care ne invita sa privim cu incredere si curaj... Cartea poate fi de folos multor suflete cautatoare de adevar in contextul dificultatilor vietii de fiecare zi, intr-o lume framantata de instabilitate si neliniste.


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

10/09/07 15:47

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

april a scris:

" Ultimul devorator de pacate ", (tot) de Francine Rivers.

Wow ,stiu ca atunci cand am fost la rve oradea mi-a sarit in ochi titlu asta ... daca am posibilitatea o sa o citesc si eu :)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

10/09/07 22:26

   
byanka
membru

Locatie: Brasov,Romania
Inregistat: 19/03/07
"Pasiune si Puritate" de Elisabeth Eliot...

Si un mic extras din carte care te va provoca sa o citesti cat mai curand:..."Tatăl meu i-a sfătuit pe cei patru fii ai săi să nu spună niciodată: „Te iubesc" unei femei pînă cînd nu sunt pregătiţi să spună imediat după aceea: „Vrei să te căsătoreşti cu mine?" De asemenea, nici să nu se gîndească să spună: „Vrei să te căsătoreşti cu mine?" dacă nu au spus mai întîi „Te iubesc". Cît de multă confuzie şi durere ar putea fi evi­tate dacă bărbaţii ar urma această regulă!..."

Ultima modificare de byanka (11/09/07 00:18)


_______________________________________
Fii tu schimbarea pe care  vrei sa o vezi in lume.....

11/09/07 00:16

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
In sfarsit acasa - de Randy Alcorn

( Al 4-lea roman de la editura Hypogrammos :), pe langa cele 3 de Francine Rivers )


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

11/09/07 16:03

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
" Incurajarea - Cheia grijii  fata  de  oameni ",  de  Dr.  Larry  Crabb  &  Dr.  Dan  Allender.

_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

15/09/07 18:17

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Viata pe marginea prapastiei - James Dobson

Autorul discuta cu pasiune si intelegere pentru tineri despre imaginea de sine, pericolele iubirii de bani, setea de putere, cheile iubirii de o viata, relatia cu parintii si sentimente.

"Viata pe marginea prapastiei este lucrarea vietii mele, efortul meu de a ajuta generatia ce ne urmeaza sa treaca peste prapastia ce desparte adolescenta de maturitate." (James Dobson)


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

18/09/07 12:51

   
byanka
membru

Locatie: Brasov,Romania
Inregistat: 19/03/07
"Toti sunt normali pana ajungi sa-i cunosti" - John Ortberg

_______________________________________
Fii tu schimbarea pe care  vrei sa o vezi in lume.....

18/09/07 23:35

   
Ste.fan
membru

Inregistat: 15/11/05
"The Principles of Beautiful Web Design" by Jason Beaird

ps: trebuie sa scriem doar carti crestine? :D


19/09/07 00:35

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Seraphim a scris:

ps: trebuie sa scriem doar carti crestine? :D

Nu am scris asta in primul mesaj ;) .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

19/09/07 00:48

   
Richard
membru

Locatie: Suceava
Inregistat: 19/09/07
Pietre netede pentru uriasii zilei - DR.David Jeremiah 

nu mi se parea interesanta cu toate ca am cumparato a citito tata meu apoi eu...e o carte foarte interesanta si ramai cu multe din ea daca o citesti si daca esti cu gandul la ce citesti


_______________________________________
Viata presarata cu sare...

21/09/07 11:21

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
" Calatoria spirituala a trupei U2 " - Steve Stockman

( dar merge cam greu )


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

01/10/07 00:08

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Mandrie si prejudecata - Jane Austen
e mai faina decat filmul ;)


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

02/10/07 12:50

   
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
gabriel liiceanu - despre limita

_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

03/10/07 17:35

Site web  
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
cum lucreaza Dumnezeu cand tinerii se roaga - foarte frumoasa cartea.sunt marturii ale unor tineri..

http://www.kerigma.ro/carti.php?detalii=20979

Ultima modificare de fluflu (04/10/07 21:23)


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

04/10/07 21:22

   
Judith
membru

Locatie: Milano, Italia
Inregistat: 27/09/07
Noapte de Sanziene - superba filosofia lui Eliade!

_______________________________________
"Pentru cel care nu stie catre ce port se indreapt nici un vant nu este prielnic." Seneca

07/10/07 15:06

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
vai eu urasc eliade ,imi scoate peri albi

acum citesc o mica brosura "esti sigur ?' de petru popovici ,o am de la varul meu de o groaza de timp si cum maine i-o dau inapoi mi-a venit geniala ideea sa o citesc ,e faina .Si am gasit-o pe net dar nu imi merge :(
Profa de romana ar avea nevoie de ea ca asa idei are :|


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

15/10/07 22:21

   
mirela
membru

Locatie: romania, bucuresti
Inregistat: 26/10/07
prada ispitei

_______________________________________
Nimic fara Dumnezeu

26/10/07 12:13

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 29    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net