TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinism practicant sau cu juma' de norma!?/Facerea de bine :) Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

livu2day a scris:

Matei 25:44 Atunci Îi vor răspunde şi ei: ,Doamne, când Te-am văzut noi flămând sau fiindu-Ţi sete, sau străin, sau gol, sau bolnav, sau în temniţă, şi nu Ţi-am slujit?'
Matei 25:45 Şi El, drept răspuns, le va zice: ,Adevărat vă spun că, ori de câte ori n-aţi făcut aceste lucruri unuia dintr-aceşti foarte neînsemnaţi fraţi ai Mei, Mie nu Mi le-aţi făcut.'


Biblia zice altceva... eu mergeam pe strazi si dadeam mancare, ceai, supa si alte la cei fara casa in Irlanda.... insa am vazut ca e degeaba pentru mine un astfel de lucrare.
Pentru ca ei era ne-multumiti, zicea apo imi trebuie de pui sau de peste... alegea ei ca la magazin ce vrea si daca nu era dupa gustul lor zicea nu.
Sti de ce... ca sunt destui de oameni in lume care merg la saraci si degeaba ca ei au nevoie de propovaduirea Cuvantului mai mult si nu de astfel de lucruri.

Ma tem ca nu gandesti bine... primul lucru care sa faci e pentru fratii tai... daca fratii tau nu sufera dute ajuta pe cei din lumei dar cred ca sunt destuli fratii care sunt prin incercari... doar trebuie unpic de effort sa vedem.
De cei care Domnul din lume care a randuit Domnul sa ajutam nu te teme ei vin la tine sau Domnul te trimite la ei.


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

05/03/09 11:23

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Vaduvele sarace si crestine erau responsabilitatea familiei, livu!

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

05/03/09 11:28

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

livu2day a scris:

Sper sa nu fi inteles ce ai zis MRU.
Zici ca trebuie sa avem grija de vaduve si orfani... asta zic si eu da. Trebuie sa facem acest lucru...
Dar repet cel mai important e sa sprijinim pe cei ce sufara din Familia Cereasca a-Lui Tatal. Sunt destui crestini care sufera si ei trebuie sa fie pe primul loc.


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

05/03/09 11:29

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

livu2day a scris:

Da si ce fel de vaduve si orfani... ma tem ca era vorba de fratii si surori.

Pai da. Tu ai zis ca fratii trebuies ajutati de Biserica. Eu zic ca familia trebuie sa se ingrijeasca de ei daca este crestina. Biserica trebuie sa si extinda lucrarea in afara, nu trebuie impovarata.


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

05/03/09 11:30

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

livu2day a scris:

Hehe noi ca crestini nu trebuie sa ajutam pe saraci cu bogatii pamintesti ci sa ii daruim bogatii ceresti!!!
De vaduve si de orfani sunt pusi in categoria de fratii si surori care sufera.


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

05/03/09 11:31

Site web  
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08
Ca sa-le arati saracilor bogatia cereasca trebuie sa-le demonstrezi mai intai ca tatal tau Ceresc se ingrijeste si de nevoile lor pamantesti!

_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

05/03/09 11:31

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

livu2day a scris:

Acesta sa dovedeste in modul tau de a trai cu El, sa dovedeste prin Cuvantul care il imparti de la Isus.


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

05/03/09 11:32

Site web  
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

UnderZero a scris:

Inteleg ce spui livu2day, dar acum sincer: un om sarac, ce nu a mancat nimic de 2 zile, crezi ca iti asculta "povestile ceresti" ? - el asa le considera...
Am fost acolo unde era saracie crunta (inundatii, etc...) Oamenii au fost dispusi sa asculte in urma ajutorului primit (bine, inimile lor au primit in mod diferit, dar asta e alta poveste). Dar a fost nevoie sa fie ajutati practic, pentru ca riscau sa moara de frig...


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

05/03/09 11:33

Site web  
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

RainSong a scris:


mikhael a scris:

In privinta banilor stransi la biserica e foarte greu.Sunt implicat in biserica si bani se strang f greu la colecta

eu dintotdeauna am avut impresia ca biserica e bogata .Una medie ,de 400 membrii + cei care frecventeaza ,tine colecta seara si dimineata in fiecare duminica si intr-o seara din timpul saptamanii. Dupaia se strange "zeciuiala" - nu-i chiar zeciuiala ,mai degraba dar de bunavoie [la noi fiecare familie are un plic in care se pune lunar o suma ,de la cateva zeci de lei la 100,2,maxim 3 ,ma gandesc ca se strang 30000 lunar] si in total iese o suma mare ,pentru ca nu sunt foarte multe cheltuieli .

  Eu ma gandeam ca la biserici din astea din orase mari ,cum e betelul din tm ,unde la tineret merg majoritatea celor care fac faculta in tm -in jur de 500 sunt saptamanal ,cica 800 cand e plin - daca da fiecare 1 leu ,s-ar strange ceva bani ,cu care poti face chestii din astea de caritate .Bun ,ei cred ca ii baga pentru misiune ,si asta e un lucru bun .
  Stiu ca in oradea niste tineri merg saptamanal la un spital de copii si le duc cornuri pe care le au sponsorizate de la o brutarie [am fost si eu ,a fost ciudat pentru ca nu erau parinti acolo ,inca nu m-am lamurit care e faza ,de ce erau copii singuri] .Si asta e un mic pas .

  O solutie destul de buna sunt sponsorii din strainatate ,unele orferinate si fundatii crestine functioneaza pe baza lor si o duc bine .


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

05/03/09 11:33

Site web  
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06

mikhael a scris:


UnderZero a scris:

Inteleg ce spui livu2day, dar acum sincer: un om sarac, ce nu a mancat nimic de 2 zile, crezi ca iti asculta "povestile ceresti" ? - el asa le considera...
Am fost acolo unde era saracie crunta (inundatii, etc...) Oamenii au fost dispusi sa asculte in urma ajutorului primit (bine, inimile lor au primit in mod diferit, dar asta e alta poveste). Dar a fost nevoie sa fie ajutati practic, pentru ca riscau sa moara de frig...

de acord cu matale.. eu zic sa fim practici si realisti..sunt atatia oameni care cand sunt in nevoie n-au chef sa asculte doctrina ta ci au nevoie de un ajutor practic de la Dumnezeu .Sigur asta lucreaza in cresterea credintei lor, iar daca ii vor multumi lui Dumnezeu cu atat mai mult va fi bucuria LUI. Numa ca unii cred ca acest ajutor consta numa in vestirea evangheliei cu gura.
Au fost situatii atunci cand eram in lume si aveam nevoie de EL, sa-mi arate ceva, sa faca ceva  practic in viata mea, puteau sa vina 100 de evanghelisti ca-i dadeam afara pe usa:eu vroiam fapte nu vorbe.. EL a lucrat, eu am vazut si incet, incet am inceput sa ma deschid si fata de Cuvant.
Cat despre banii de la coleta , nu stiu ce se intampla. foarte putini. ce sa mai cer de la oamenii din biserica, care e adevarat -sunt multi, sute, dar cu venituri mici-medii.
Sunt destui oameni in lume care au bani multi si poate au si inima.Nu stii care le va fi rasplata la judecata.



livu2day a scris:

Degeaba ajutam pe cineva... sti cand faci binele fara pricepele si cu faradelege e rau... daca suntem sinceri crestini asta e adevarul.
Oricine face binele, sunt destuli care fac binele... il fac pentru a arata bine, pentru a sa se simte bine, pentru mandrie si pentru altii sa aiba respect pentru el/ea. Totusi ce fac ei e bine insa e degeaba ca tot rau ajunge.
Mai bine pierzi pe unii acuma ca sa ii castigi in cer.
Degeaba faci binele daca Cuvantul e pe primul loc. Trebuie sa ai o anumita chemare, uite la Isus... majoritatea a venit la El.. plus unde te trimite Domnul, nu unde crezi ca poti face binele.
\


mikhael a scris:

da mah, frate mah, dar mai bine fac ceva decat sa stau sa ma tot gandesc daca ar fi bine sau nu s-o fac.sa-mi caut argumente si contra-argumente.o fac si gata, daca vrea Domnul sa ajut pe cineva, ma va ajuta cu idei si cu bani.. de aceea v-am cerut ajutorul in acest sens. Ideea ta e buna liviu, sa incep cu fratii ce au probleme financiare, dar nu vreau sa ma opresc aici, stiind ca sunt oameni pe undeva in orasul meu care tremura de frig sau mananca paine cu margarina ..sau poate nici pe aia..


_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

05/03/09 11:34

Site web  
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
eu sunt cam suparata azi. Ma gandesc la toti oamenii care infuleca acum mancare [serile trecute nu se mai gasea niciun cos liber la supermarket, va dati seama, suntem saraci ,dar si putin prostuti ,arunca lumea atatia bani pe mancare si dupaia se mira de unde au colesterol pe vasele de sange si cardurile pe minus] si la restul care stau undeva acasa, cu masa goala .. antiteza intre copii care primsc jucarii scumpe si altii care se bucura la o ciocolata si o portocala.
E trist sa vezi diferenta asta intre oameni si e si mai trist ca din belsugul lor oamenii nu le dau nici un sandwich la saraci. Si ei sunt cei care spun ca "de craciun trebuie sa fii mai bun" .. am reusit sa ne animalizam in ultimul hal.

apropo ,stiti ca in cluj si oradea [cel putin de astea 2 orase stiu eu] s-a facut si anul asta campania "shoe box" - adica intro cutie de pantofi invelita cu hartie colorata pui diverse bunuri si o duci la sediul celor ce organizeaza iar de acolo se distribuie copiilor nevoiasi de la orferinate etc Noi primeam la bise din sua/germania si ne bucuram intotdeauna .. va dati seama cat se bucura ei. Eu vreau sa se faca si in tm.

Ultima modificare de RainSong (25/12/09 14:49)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

25/12/09 14:46

   
alex
membru

Inregistat: 02/03/09
mda..foarte trist ...da si mai trist e faptul ca ne dam drept popor crestin si deh' oamenii sarbatoresc craciunu ..sarbatoresc bradu, masa imbelsugata, cadourile de fapt, in loc sa sarbatoreasca DARUL CEL MAI DE PRET ISUS
foarte TRIST :(


25/12/09 15:20

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

RainSong a scris:


Ma gandesc la toti oamenii care infuleca acum mancare[...]si la restul care stau undeva acasa, cu masa goala ..

Nu-i rau ca oamenii sa "infulece" o mancare mai aleasa, cu banii castigati din munca lor. Rau este  ca "infuleca" si cheltuiesc mai mult decat au nevoie, si cu ce au peste, prefera sa ajunga la imbuibare, decat sa caute sa potoleasca foamea cuiva.

Saracii au fost si vor fi mereu printre noi, si nu trebuie sa ne gandim la ei doar in preajma vreunei sarbatori, cand avem mesele pline, si daca facem parte din mancarea noastra si vreunui sarac, nici sa nu simtim prea mult.

Dupa parerea mea, un act caritabil, atunci cand este facut, daca nu simti, daca nu esti nevoit sa strangi putin cureaua, daca nu esti nevoit sa renunti la o parte din partea ta, in favoarea celuilalt, nu o numesc "facere de bine" si nu o consider suficienta.


26/12/09 16:15

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

irlanda a scris:

Saracii au fost si vor fi mereu printre noi, si nu trebuie sa ne gandim la ei doar in preajma vreunei sarbatori, cand avem mesele pline, si daca facem parte din mancarea noastra si vreunui sarac, nici sa nu simtim prea mult.

eu nu ma gandesc la ei doar de sarbatori ci si in rest, dar acum e durerea mai mare pentru ei, automat si pentru mine. Oricum eu acum de sarbatori am mancat o masa normala, poate nici atat, de obicei ma hranesc mai putin decat ar trebui.

irlanda a scris:

Dupa parerea mea, un act caritabil, atunci cand este facut, daca nu simti, daca nu esti nevoit sa strangi putin cureaua, daca nu esti nevoit sa renunti la o parte din partea ta, in favoarea celuilalt, nu o numesc "facere de bine" si nu o consider suficienta.

am mai zis ca la noi au venit la inceput vreo 1-3 copii, dupaia si-au format gasca si se intampla sa vina cate 5 pe zi. Imagineaza-ti ca 5 sandwichuri e deja o paine si destul salam .. si la mine banii nu cresc in copaci. Si uneori ,in zilele in care se trezesc sa vina mai multi deodata, chiar ramanem fara paine si cautam sa le dam altceva sau nu le mai deschidem.
Eu sunt sigura ca ei considera suficient 1-2 sandwich-uri fata de o coaja de paine din gunoi, pentru ei e facere de bine, nu trebe sa le dau din singurul meu snitel de la pranz sau faze de genul ca sa nu fie superficialitate.[oricum ,sandwich-urile sunt bune, simt pe pielea mea cand ma roade foamea la scoala, eu cand le fac lor pun si legume si cascaval pe langa salam]

Ultima modificare de RainSong (26/12/09 16:54)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

26/12/09 16:52

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08
Nu era nevoie sa te dai exemplu de nesuperficialitate in facerea de bine, pentru ca n-am facut referire la tine sau la cineva anume cand am scris.

RainSong a scris:


nu trebe sa le dau din singurul meu snitel de la pranz sau faze de genul ca sa nu fie superficialitate.

Ba trebuie sa la dai chiar tot snitelul daca e nevoie.


26/12/09 21:52

   
mikhael
membru

Locatie: sibiu, romania
Inregistat: 16/01/09
Vezi ca vin sa-ti iau snitelul Irlanda. Sa vedem daca mi-l dai.. cu ketch-up cu tot.. si cu maioneza.
Pe bune acum: oare cum am reactiona fiecare daca ar veni cineva sa ne ia snitelul din mana in timp ce-l mancam? eu n-as reactiona prea bine.
Doamne, da-mi o inima mai buna....

Ultima modificare de mikhael (26/12/09 22:14)


_______________________________________
Oare cand vine Domnul sa ne ia?

26/12/09 22:14

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

mikhael a scris:


Pe bune acum: oare cum am reactiona fiecare daca ar veni cineva sa ne ia snitelul din mana in timp ce-l mancam? eu n-as reactiona prea bine.

Daca ai realiza intr-adevar cui ii dai de fapt snitelul si ca este un har sa-ti dai bucatica de la gura, si ca asemenea jertfe sant placute si primite de Domnul, si ca pentru o astfel de atitudine vei fi rasplatit cum nici nu te gandesti, sant convinsa ca ai reactiona foartere bine.


26/12/09 22:26

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

RainSong a scris:

apropo ,stiti ca in cluj si oradea [cel putin de astea 2 orase stiu eu] s-a facut si anul asta campania "shoe box" - adica intro cutie de pantofi invelita cu hartie colorata pui diverse bunuri si o duci la sediul celor ce organizeaza iar de acolo se distribuie copiilor nevoiasi de la orferinate etc

Ideea pare buna, dar sa stii ca copiii din "orfelinate" adica centrele de plasament, sunt hraniti destul de bine fata de multi din familii. Exista niste standarde. Asa cum sunt si la detinuti. Statul este obligat sa le ofere un minimum de carne si alte "alea" pe zi. Cei cu adevarat oropsiti sunt copii din familii, nu cei "protejati" de stat. Bine asta daca se ia in considerare hrana si nu caldura unui camin.

La un moment dat parca "Salvati copiii" daca nu ma insel, intermedia petrecerea sarbatorilor copiilor din centre intr-o familie normala unde puteau si ei simti putina afectiune, lucru care le lipsea cu adevarat in Centrul de plasament.

Dar oare cati dintre noi ne-am deschise casa pentru ei, mai ales ca nu putini au tulburari de comportament datorita conditiilor grele in care au crescut?!

Ultima modificare de MRU (28/12/09 11:19)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

28/12/09 11:16

   
alex
membru

Inregistat: 02/03/09

Rainsong a scris:

apropo ,stiti ca in cluj si oradea [cel putin de astea 2 orase stiu eu]

si la sibiu a fost campania asta..mi se pare o idee f buna, la mine la bise o fost si 2 nemti care faceau parte din asociatii din astea care se ocupa cu copii din orfelinate, de batranii bolnavi si au zis ca au nevoie de voluntari.....pacat ca nu s-a oferit nimeni :(


28/12/09 12:11

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

alex a scris:

.....pacat ca nu s-a oferit nimeni :(


Al cui e pacatul?';)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

28/12/09 12:15

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

MRU a scris:

Ideea pare buna, dar sa stii ca copiii din "orfelinate" adica centrele de plasament, sunt hraniti destul de bine fata de multi din familii. Exista niste standarde.

Asa e, standardele exista dar sunt tot mai greu de respectat. In vizitele pe care le facem prin fundatia bisericii la diverse orfelinate si azile din Prahova problemele principale sunt lipsa hranei si a personalului. Si noi am fost un pic socati cand ni s-a spus ca nevoia lor cea mai mare este hrana dar se pare ca este o problema generala si devine din ce in ce mai grava. Noi suntem multumitori lui Dumnezeu ca fundatia parinte din Anglia are legaturi destul de bune cu niste supermarketuri de acolo si vom putea aduce la anul peste 2 tone de hrana pe care s-o distribuim in judet.

Nu ar trebui sa-i uitam nici pe oamenii strazii care iarna intampina greutati de neimaginat. Frigul face multe victime printre ei in fiecare iarna. Autoritatile nu numai ca nu se preocupa de ei dar recurge si la acte de violenta impotriva lor pentru a-i forta sa plece din culcusurile pe care reusesc sa si le improvizeze.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

28/12/09 14:47

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06

MRU a scris:

Ideea pare buna, dar sa stii ca copiii din "orfelinate" adica centrele de plasament, sunt hraniti destul de bine fata de multi din familii.

scuze, am dezinformat eu ,zicea asa: "Copii care au beneficiat de aceste cadouri au fost copii din diferite centre de plasament, centre pentru copii cu dizabilitati dar cele mai multe au fost duse copiilor din familiile foarte sarace." [sursa : http://shoebox.ro/]

irlanda a scris:

Nu era nevoie sa te dai exemplu de nesuperficialitate in facerea de bine, pentru ca n-am facut referire la tine sau la cineva anume cand am scris.

ok ,scuze.

irlanda a scris:

Ba trebuie sa la dai chiar tot snitelul daca e nevoie.

oricum nu-mi prea plac snitelele, decat cele cu piept de pui si fara foarte mult ou, mi rau de la porc. prefer pestele. Nu m-ar durea sa le dau snitelul. [ma urasc ca sunt asa mofturoasa]

Ca tot zicea +Archangel+ de supermarketuri ,eu ma gandeam cata mancare expirata arunca ei, o baga la reduceri dar tot nu se vinde toata. Ar putea sa aibe putina tactica si sa o dea unor centre sau familii [va garantez eu ca nu fac oamenii toxi-infectie alimentara, am mancat si eu mancare expirata]. Sau la nunti cat se arunca .. eu ma gandeam sa ii chem pe copii care mai vin la noi a doua zi dupa nunta prietenei mele si sa le dau ce ramane [bun ,suna ciudat, intai sa vad daca ramane mancare, sa vorbesc cu ai mei etc].
Ar fi dragut daca ar fi o organizatie la nivel de oras care sa colecteze mancarea ce ramane de la nunti/botezuri si sa o dea la muritorii de foame, ei nu se mai uita ca e putin muscata carnea si faze din astea. [oricum ,ro e aur fata de africa]

Ultima modificare de RainSong (28/12/09 17:31)


_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

28/12/09 17:30

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

+Archangel+ a scris:

Nu ar trebui sa-i uitam nici pe oamenii strazii care iarna intampina greutati de neimaginat. Frigul face multe victime printre ei in fiecare iarna. Autoritatile nu numai ca nu se preocupa de ei dar recurge si la acte de violenta impotriva lor pentru a-i forta sa plece din culcusurile pe care reusesc sa si le improvizeze.

Ei nici chiar asa mai arch. De ceva vreme s-a deschis si in Ploiesti un centru de gazduire pe timpul noptii a homeless-ilor. E posibil ca locurile sa fie insuficiente, nu zic nu, dar nici nu poti spune ca nu se face nimic pentru ei.

RainSong a scris:

Ar fi dragut daca ar fi o organizatie la nivel de oras care sa colecteze mancarea ce ramane de la nunti/botezuri si sa o dea la muritorii de foame, ei nu se mai uita ca e putin muscata carnea si faze din astea. [oricum ,ro e aur fata de africa]

Ar fi intr-adevar o idee foarte buna, doar ca cineva ar trebui sa faca lobby pentru asta. N-ar fi prea greu, dar cineva trebuie sa-si puna mintea si timpul la contributie...

Ultima modificare de MRU (28/12/09 18:00)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

28/12/09 17:57

   
alex
membru

Inregistat: 02/03/09

mereu-tanar a scris:



Al cui e pacatul?';)

Al meu si al celor care nu s au implicat in acea campanie...

Ultima modificare de alex (29/12/09 00:47)


29/12/09 00:45

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

MRU a scris:

Ei nici chiar asa mai arch. De ceva vreme s-a deschis si in Ploiesti un centru de gazduire pe timpul noptii a homeless-ilor. E posibil ca locurile sa fie insuficiente, nu zic nu, dar nici nu poti spune ca nu se face nimic pentru ei.

Asa este, ai dreptate. Stiu despre acel adapost dar acela este aproape nimic in comparatie cu numarul de homlessi. Din cate stiu acel adapost are vreo 30 de locuri in conditiile in care numai in Ploiesti numarul oficial al homlessi-lor depaseste 200. De asemenea, nu mai povestesc despre brutalitatea politistilor comunitari fata de aceste persoane. Nu de mult, au decis sa nu-i mai lase sa stea la Podul Inalt si i-au izgonit de acolo. Dupa cateva zile au gasit un baiat care ramasese si l-au batut pana i s-a umflat capul.


RainSong a scris:

Ar fi dragut daca ar fi o organizatie la nivel de oras care sa colecteze mancarea ce ramane de la nunti/botezuri si sa o dea la muritorii de foame, ei nu se mai uita ca e putin muscata carnea si faze din astea.

Uite o idee extraordinara. O s-o comunic celor din biserica mea si sa incercam sa luam legatura cu supermarketurile din oras pentru ca ceea ce le prisoseste sa ne dea noua pentru a le distribui celor care nici nu mai stiu ce inseamna o masa.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

29/12/09 15:08

   
Pagini:  1 2 3 4    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net