TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Cum ii spui unei fete/ unui baiat ce simti pt ea/el? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 19
carmina
membru

Locatie: brasov, romania
Inregistat: 09/08/08
multi nu au curajul sa mearga la persoana pe care o plac sa ii spuna ce simta pt ea...de ce????

sa fie frica de respingere...??
astept raspunsuri si cat mai multe idei ...


15/08/08 23:33

   
abelusca
membru

Locatie: don't worry,be happy!
Inregistat: 20/03/08
Carmina,din pacate sunt multi care le este frica,frica de respingere,alteori teama de a se implica intr-o relatie,altii nu stiu cum sa se implice,sincer si mie imi este frica uneori,mai ales teama sa nu se repete,acestea sunt cele mai negre temeri ale unui tanar !
mai este si chestia ca daca el(ea) o place si ea (el) nu il place ,si sa implica degeaba ,persoana respectiva se simte dezamagit(a),va avea esecuri,de aceea nu iiz ice de obicei ca o place sau sa ii placa !
Nu este simplu sa ii zici ca mie imi place de ea si ea la fel,mai inati trebuie sa va cunoasteti,caracterul fiecaruia in parte si dupa aia poti sa ii zici ca imi place de tine :D


_______________________________________
http://www.youtube.com/watch?v=eEZIVeE0xLY

15/08/08 23:42

Site web  
felyy
membru

Locatie: Romania
Inregistat: 23/06/08
carmina nu stiu ce sa-ti spun dar cunosc un caz in care el a parasit-o cu 2 asptamani inainte de nunta pentru faptul ca ii frica de responsabilitatii, cred ca ii si teama de a fi respins.... poate sunt patiti..si omul cand se arde odata a doua oare nu prea se mai risca...:)

Ultima modificare de felyy (15/08/08 23:55)


_______________________________________
Complimentele nu ma ridica, criticile nu ma coboara..sunt ceea ce sunt, nu ceea ce vor alti sa fiu. Nu sunt perfecta, nici nu vreau, nici nu pot..sunt ceea ce este mai simplu EU

15/08/08 23:55

   
hopeful
membru

Locatie: acasa la mine :)
Inregistat: 30/05/07
Problema e ca nu stim ce vrem. Si suntem schimbatori. Mai ales baietii. Se lupta satana ingrozitor cu ei. Felvy cred ca asta s-a intamplat acei doi ei de mai sus.

Cat despre a spune ce simti... inainte de toate e nevoie de o relatie de prietenie foarte puternica pentru ca mai apoi sa iti poti expune sentimentele fata de o persoana. Nu cred ca poti sa mergi pur si simplu la cineva sa ii spui "Imi place de tine". Relatiile care incep asa nu ajung nicaieri. Probabil de aceea inca sunt singura. Inainte de toate trebuie sa existe prietenie si apoi ce mai vine. Important e sa vina de la Domnul. Si nu prea multa prietenie pentru ca apoi cel mai sigur este ca o sa iti fie frica sa spui ceea ce simti, asteptand ca o respingere sa distrunga prietenia care exista deja.

In fine e greu... dar uitati-va la parintii nostrii, daca ei au reusit putem si noi ;))


_______________________________________
Love Makes The World Go Round

16/08/08 00:15

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
carmina sunt multe motive, si pe mine personal, multe ma lasa cu gura cascata (nu ca as fi io ala care le face pe toate perfect). dintre motive: baiatul nu e sigur pe el, nu stie ce vrea, poate este influentat/impiedicat si de alte persoane (cu influenta din familia ei sau a lui, prieteni care se baga) atunci cand unul dintre ei este mai 'moale', adica usor de influentat de cei din jur. sau poate ca el inca nu stie raspunsul care Il asteapta de la Dumnezeu (asta daca asteapta vreun raspuns) sau poate ca are pricipiile dupa care el se ghideaza nu o incadraza pe fata printre preferinte, sau poate ca a inceput sa ii placa de ea pur si simplu datorita faptului ca se inteleg foarte bine ca amici dar raspunsul de la Dumnezeu este nu (am trecut pe aici de cateva ori) si nu este usor, dar se poate iesi, numa ca tre sa ai stapanire de sine si sa fii un pic rezistent la suferinta de genul asta. acum, acele fete cu care am trecut prin asta sunt dintre cele cu care ma inteleg foarte bine, si imi sunt destul de apropiate :)
observ ca ai intrebat de ce baietii nu au curajul sa spune fetei ce simt pentru ea. deci asta nu implica cererea prieteniei sau altceva de genul asta. cred ca am inteles un pic gresit intrebarea, dar las raspunsul totusi ca poate iti va fi de folos :) si mai adaug ceva: timiditate, sau poate ca nu au de gand inca sa intre intr-o relatie. sunt multi baieti pt care nu e suficient sa le placa o fata pentru a ii spune ori a intra intr-o relatie - sunt de acord cu ei, si ma incadrez in categoria asta ;) este destul de periculos doar sa ii spui fetei 'stii, de la o vreme ai inceput sa imi placi' sau ceva de genul, poate trezi sentimente in inima fetei si este un risc care nimeni nu isi doreste sa si-l asume (nimeni din cei ce nu vor sa raneasca o fata). si asta iti spun din propria experienta ;) este foarte neplacut. mai ales daca este si o fata cu un caracter influent/puternic si mai 'intepator' :P
si da, poate sa le fie frica si de respingerea. asta implica lipsa de deschidere completa intre cei doi. a, si mai adaug ceva: daca nu esti suficient de curajos (prea timid ori simpla frica de esec sau ca pot influenta altii raspunsul sau relatia) ma indoiesc de masura in care esti pregatit pentru casatorie. acum, ca de fiecare data, exista si exceptii (si intotdeauna au existat si vor exista, traiasca diversitatea!) pe care nu le contest ;)
daca mai ai si alte intrebari (din raspunsul meu), iti raspund cu placere :)

felyy a scris:

si omul cand se arde odata a doua oare nu prea se mai risca...:)

si eu m-am ars de cateva ori. persoane care trebuia sa isi tina gura si in care aveam incredere, nu au facut-o si m-au bagat la mijloc intr-un mare.. :| si nu mi-as dori sa mai trec prin asta, dar daca s-ar repeta povestea, probabil m-as deschide fata de persoana respectiva ca sa rezolv problema, cum am mai si facut-o, deci sunt obisnuit, numa sa nu se intample se fie si alta inima dezamagita ori ranita in afara de mine :D

Ultima modificare de shoricel (16/08/08 01:21)


_______________________________________
A passion lifestyle.

16/08/08 00:31

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Cred ca motivele principale pt care multi sunt reticenti in a-si exprima sentimentele sunt : nesiguranta si teama de respingere.

_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

18/08/08 01:26

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
te referi la baieti sau la fete?

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

18/08/08 01:37

   
mihaella
+

Inregistat: 04/07/07
Ma refer la modul general.
Daca ar fi sa delimitez, dupa parerea mea, sentimentul de nesiguranta este mai accentuat in cazul fetelor deoarece sunt mai sensibile.
La baieti , in schimb, predomina teama de respingere . De ce? Sunt orgoliosi.


_______________________________________
Poate că oamenii se vor îndoi de ce spui, dar vor crede ceea ce faci!

18/08/08 01:59

   
mit4jc
membru

Locatie: Galati
Inregistat: 08/12/05
Eu cred ca acest pas trebuie facut cu atentie si depinde de la o relatie la alta momentul cand trebuie facut. Cazul ideal este atunci cand avem o relatie ce creste de la nivelul de amicitie la prietenie, logodna, nunta.

Pentru a te duce la o persoana sa-i spui ce simti trebuie intai sa fii mai intai sigur de ceea ce simti si sa te asiguri ca persoana aleasa are cel putin o simpatie pentru tine si i-ai dat dinainte anumite semnale de simpatizare si tu.
Altfel aproape sigur o sa te trezesti cu un refuz.

Cat priveste teama, depinde de personalitatea fiecaruia si de "sfatuitorul" pe care-l are. Deasemenea depinde si de complexele pe care le are sau in care a fost educat.


_______________________________________
Cine n-are vise, n-are speranta, insa cine indrazneste poate atinge ceea ce nu si-a putut imagina.

29/08/08 01:38

   
szabi.zsoldos
membru

Locatie: Targu Mures, Romania
Inregistat: 09/10/08
sa va zic eu unde vad eu ca incepe problema ...
Nu exista lume pe aceasta planeta caruia sa nu ii placa de cineva(acum nu vorbim de extremitati). Cum sunt tinerii de azi ? toata lumea sta pe messenger si vorbeste si vorbeste si vorbeste. Traim intr-o lume IT mai mult decat o lume reala, ne trimitem pupici si imbratisari pe messeenger(YM,AOL,ICQ,etc.) nu mai socializam in realitate, si daca se socializeaza totul e ceva de suprafata.
Credeti ca eu am fost altfel ? nu !! pe mess si pe e-mail eram foarte curajos fara nici o problema, dar cand am fost pus acum nu demult la fapte, nu a fost chiar asa usor, si mi-am dat seama de ce, relationarea pe internet e una artificiala, superficiala, ciudata...
Dar cand vine momentui sa te uiti in ochii persoanei, e greu pentru ca nu esti obisnuit sa comunici in realitate, iar oamenii care sunt mai timizi, ei se descurca putin mai greu, dar isi gasesc ei o modalitate pt a spune, sau a da de inteles ca au o intentie anume. (Urasc atunci cand sentimentele se impartasesc chiar la inceput pt prima oara pe telefon, sms, e-mail, mess)- nu mi se par chestii normale...
Dar ca si un raspuns ... nu cred ca exista o metoda generalizata pe care o putem spune pentru toata lumea, unii sunt mai timizi, altii mai cu vlaga :)


09/10/08 13:29

Site web  
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08

carmina a scris:

multi nu au curajul sa mearga la persoana pe care o plac sa ii spuna ce simta pt ea...de ce????

sa fie frica de respingere...??
astept raspunsuri si cat mai multe idei ...


Poate pentru unii e o tragedie dar mie mi se pare o realizare :D ca am spus la foarte putine fete ca imi plac ;). Cand ii spun unei fete ca imi place ? cand am convingerea ca nu voi regreta ce fac (nu din posibilitatea unei respingeri imediate).

De ce nu ii spun ca imi place ?  Pentru ca nu e normal sa ai relatii mai apropiate cu toate persoanele care iti sunt simpatice, stim toti ca intervin extrem de multi factori in ecuatia asta, tot ce avem, tot ce ne caracterizeaza are o importanta mai mica sau mai mare in cresterea legaturii intre noi. Nu e suficient sa imi pice draga, trebuie sa imi placa intr-un raport cat mai mare, si ca sa o cunosc atat de bine e nevoie de timp.

Da, ne e frica de respingere, am o parere despre mine si daca vad ca ei ii place cu totul altceva e clar ca nu ne potrivim . Dar daca fiecare ne placem (reciproc si putin mai mult :D) frica de respingere dispare.

Pai ideea mea e sa faci bine ;), in primul rand tie si apoi celui pe care il placi ;). Ideal ar fii sa inchegham astfel de prietenii la timpul potrivit. Nu cine are putine prietene are succes si o viata de casatorie (si nu numai) frumoasa, nici cine are multe prietene ci acel care este prieten adevarat celor pe care ii considera prieteni.


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

10/10/08 22:42

   
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
parerea mea este ca  trebuie sa ii spui persoanei respective ce simti pentru ea/el dar cauta momentul potrivit... si i-ati  inima in dintii ca si pe tine te face sa suferi daca fata respectiva sau baitul nu iti raspunde la sentimente da trebe sa te convingi .. ca altfel o sa suferi pentru ne bagarea in seama al lui sau ei ...

Ultima modificare de crisstina (12/10/08 13:37)


_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

12/10/08 13:37

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
voi tot spuneti ca ar trebui sa i se spune acelei persoane.
intrebare: voi ati facut asta?cum a reactionat persoana respectiva?ce s-a intamplat mai apoi?

Ultima modificare de fluflu (12/10/08 13:45)


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

12/10/08 13:45

   
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
da eu am patit-o si nu i-am spus ca imi place de el .. si am avut de suferit ... dar daca ii il intrebam ce simte pt mine .. poate era altfel...  ce bine ca am scapat de acele sentimente ...

_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

12/10/08 13:55

   
[anda]
membru

Locatie: campulung,romania
Inregistat: 09/09/08
niciodata nu am spus unui baiat ce simt pentru el din cauza de nu a fi respinsa cred .

13/10/08 16:34

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

fluflu a scris:

voi tot spuneti ca ar trebui sa i se spune acelei persoane.
intrebare: voi ati facut asta?cum a reactionat persoana respectiva?ce s-a intamplat mai apoi?

Eu zic ca nu. Poti sa faci aluzii dar sa spui direct nu mi se pare prea demn pentru o femeie. Acum depinde si de temperament. E complicata viata...:rolleyes:


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

13/10/08 16:45

   
[anda]
membru

Locatie: campulung,romania
Inregistat: 09/09/08

mereu_alaturi_de_tine a scris:


Poti sa faci aluzii dar sa spui direct nu mi se pare prea demn pentru o femeie. Acum depinde si de temperament.

de ce nu ar fi demn pentru femeie???poate nu e suportabil pentru barbati :))))


13/10/08 20:34

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07
crezi tu ce unui baiat i-ar fi absoult insuportabil sa vine zecii de fete sa spune' vai draga,imi place de tine' ? eu ma indoiesc...

_______________________________________
never regret something that once made you smile...

13/10/08 20:43

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Dragelor si mie mi se pare deplasat sa-i spun unui baiat ce simt pt el... Totusi, pe el l-a instituit Dumnezeu sa fie cap intr-o familie si sa aiba initiativa. Sa fi deschisa e altceva, dar sa-i spui ca tu ai vrea sa fi cu el...
Daca-i place de tine iti va spune ce simte pentru tine, iar daca nu-ti va spune inseamna ca fie nu ii place de tine fie nu are curajul necesar sa-ti spuna (si daca e asa poate ca n-ai pierdut nimic).
Dar....astazi moda s-a schimbat; merge fata la baiat ;)


_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

13/10/08 20:54

   
fluflu
membru

Locatie: mures
Inregistat: 20/09/07

lara a scris:


Dar....astazi moda s-a schimbat; merge fata la baiat ;)

oare si cererea in casatorie,tot fata ar trebui sa o faca?


_______________________________________
never regret something that once made you smile...

13/10/08 20:55

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Dupa cum ziceam, astazi s-a schimbat moda si ceea ce altadata era normal acum este anormal. Mai sunt si cazuri in care ea l-a cerut pe el :D.

_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

13/10/08 21:03

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
da da....poi asta e, daca sunt nerabdatoare :P. 

crisstina a scris:

parerea mea este ca  trebuie sa ii spui persoanei respective ce simti pentru ea/el dar cauta momentul potrivit... si i-ati  inima in dintii ca si pe tine te face sa suferi daca fata respectiva sau baitul nu iti raspunde la sentimente da trebe sa te convingi .. ca altfel o sa suferi pentru ne bagarea in seama al lui sau ei ...

Nu ai inteles nimic...persoane care o sa iti placa vor fii tot timpul ;)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

13/10/08 23:02

   
crisstina
membru

Inregistat: 10/03/08
da am inteles ce vrei sa zici... am zis ca trebe sa cauti mometul potrivit sa ii zici acelei persoane cu care vorbesti ca ii place de ea...

_______________________________________
Dumnezeu sa-ti dea un curcubeu la fiecare furtuna,un zambet la fiecare lacrima,o binecuvantare la fiecare pas si un raspuns la fiecare intrebare!!!

13/10/08 23:06

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
Daca ma duc la 20 de fete si le spun ca imi plac o sa fiu mai bine ?:D :D :D

_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

13/10/08 23:11

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
nici daca te duci la una si nu e a potrivita ;) :D

_______________________________________
A passion lifestyle.

13/10/08 23:12

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 19    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net