TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Provocare interesanta... Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
furtuna dragos
membru

Locatie: Timisoara RO - München DE
Inregistat: 26/01/11
man.. 10.ooo de coco ? fii serios, cu atatia bani tin o echipa de fotbal de divizia C cateva luni de zile, sau daca e sa ma gandesc sunt altii care au foamea in gat si abia asteapta sa le-o scoata cineva, n-au unde dormii, n-au nimic. si tu vrei masina de 10.ooo de coco...
credinta asta se transforma in altceva, numa credinta nu este..
poate gasesti fraieru, numa bine iti doresc.


_______________________________________
Povara Lui este usoara,
toate zilele-s cu soare,
parca sunt de vara!

02/02/11 11:54

Site web  
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
Daca tot veni vorba, un anume om din conducerea unui anumit cult din Romania, are un Mercedes S500 la care numa impozitul e 3600 RON, nu mai zic de faptul ca masina costa vreo 100.000 de euro, dar, il condamna cineva?... fiecare face ce vrea cu banii lui nu? Toti o sa fim judecati dupa ce am facut noi nu ce fac altii. Oricum, raman la ideea ca sunt inteles gresit...

02/02/11 12:24

   
emma_mada
membru

Locatie: Craiova
Inregistat: 20/10/10
Da, andrey_dav, dar acea persoana probabil ca si-a luat masina pe banii sai, nimeni nu te condamna pentru ce faci cu banii tai, insa tu ai spus ca ai nevoie de 10 000 de euro si nu stiu cum te astepti tu sa iti dea cineva suma asta, din moment ce tu nu spui nici macar motivul pentru care ai nevoie de acesti bani.

Ultima modificare de emma_mada (02/02/11 12:31)


_______________________________________
"Deschide-mi ochii, ca sa vad lucrurile minunate ale Legii Tale!" Psalmul 119:18

02/02/11 12:27

   
furtuna dragos
membru

Locatie: Timisoara RO - München DE
Inregistat: 26/01/11

andrey_dav a scris:

Daca tot veni vorba, un anume om din conducerea unui anumit cult din Romania, are un Mercedes S500 la care numa impozitul e 3600 RON, nu mai zic de faptul ca masina costa vreo 100.000 de euro, dar, il condamna cineva?... fiecare face ce vrea cu banii lui nu? Toti o sa fim judecati dupa ce am facut noi nu ce fac altii. Oricum, raman la ideea ca sunt inteles gresit...



man nu iti fa probleme de conducerea cultelor ca in general sunt sustinute de stat, mai putin unul singur.
omu' poate mai are si ceva afaceri pe langa, ca numa din banii de cult nu cred ca isi permite atatea.. s500 benzinar.. si din 93 daca o fi la 3-4000 de euro tot aia e intretinerea..
asta e problema lor, daca isi permit bravao lor, si daca nu au cersitz si nu au furat sau nu au inselat..daca asa si-au facut viata..



tu ce vrei sa faci cu 10.ooo de coco, ce masina vrei sa iti iei de banii aia?

sau ce vrei sa faci cu ea?


_______________________________________
Povara Lui este usoara,
toate zilele-s cu soare,
parca sunt de vara!

02/02/11 12:44

Site web  
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Exact, cum zice si mada, s-ar putea sa ne gandim(si asa tot ai zis ca te judecam gresit), sa ne gandim ca mai ai o persoana pentru care ai nevoie de bani si de care nu vrei sa afle sotia ta!  Na, asta-i teama noastra!

dragos, Care culte mai putin unul? Te referi la martorii lui Jehova case nu-s sustinuti de stat?


andrey_dav a scris:

Daca tot veni vorba, un anume om din conducerea unui anumit cult din Romania, are un Mercedes S500 la care numa impozitul e 3600 RON, nu mai zic de faptul ca masina costa vreo 100.000 de euro, dar, il condamna cineva?... fiecare face ce vrea cu banii lui nu? Toti o sa fim judecati dupa ce am facut noi nu ce fac altii. Oricum, raman la ideea ca sunt inteles gresit...

Si mai zici ca noi suntem cei care judecam, :rolleyes:

Ultima modificare de emanuel (02/02/11 12:50)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

02/02/11 12:47

   
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
Pe scurt, am o masina cu 2 usi, vreau sa fac un copil si o sa am nevoie de masina cu 4 usi, dar, acuma trec deja peste ideea de "nevoie". Am gasit o masina care e cam tot ce mi-as putea eu dori vreodata. Nu am, si nu stiu daca as avea vreodata suma respectiva ca sa cumpar acea masina.
OK, acuma clar ma astept sa sariti toti, ca altii mor de foame, ca altii nu au bani de operatie, ca altii nu au casa, ca de ce ma intereseaza lucrurile materiale, si asa mai departe. Da, asa e, sunt altii care au mai mare nevoie de banii astia; ce vreau e, e un vis, o dorinta, e ceva ce nu poti sa intelegi daca nu ai fost in situatia mea.
De cand aveam 2 ani stiam deja toate masinile dupa cum arata, stiam sa zic exact modelul. Toata viata am avut o pasiune pentru masini. Mai tarziu, am crescut si mi-am dat seama ca masinile nu sunt un lucru chiar asa important dar totusi, nu e rau sa iti doresti o masina, fie ea si mai scumpa, depinde cat de mult ti-o doresti. Eu nu sunt gata sa fac nici un compromis pentru a obtine masina respectiva. Pur si simplu am cerut, pentru ca stiu ca sunt altii care au 3, 4, 5 masini si multi bani, pe care nu i-ar durea de 10.000 de euro. Daca cineva doreste sa faca un asemenea gest, foarte bine, ma bucur, iar daca nu, nu am nimic de comentat. Dar totusi, daca nu ceri, cum vrei sa primesti?

OK, gata, puteti sari cu gura pe mine, haideti ca m-am pregatit :)


02/02/11 12:49

   
furtuna dragos
membru

Locatie: Timisoara RO - München DE
Inregistat: 26/01/11
independenta financiara fata de stat e la cultul adventist.

_______________________________________
Povara Lui este usoara,
toate zilele-s cu soare,
parca sunt de vara!

02/02/11 12:50

Site web  
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Sar eu primul.

Chestia cu copilul e putin scaltata. daca vrei copil, nu-ti tre usi in spate pana-i mai marisor, sa nu deschida usile in mers. :)


furtuna dragos a scris:

independenta financiara fata de stat e la cultul adventist.

Nu stiam. :)
Ma gandeam ca zici de baptisti, pentru ca la ei parerile sunt impartite. se doreste si acolo independenta!

Ultima modificare de emanuel (02/02/11 12:53)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

02/02/11 12:52

   
furtuna dragos
membru

Locatie: Timisoara RO - München DE
Inregistat: 26/01/11

andrey_dav a scris:

Pe scurt, am o masina cu 2 usi, vreau sa fac un copil si o sa am nevoie de masina cu 4 usi, dar, acuma trec deja peste ideea de "nevoie". Am gasit o masina care e cam tot ce mi-as putea eu dori vreodata. Nu am, si nu stiu daca as avea vreodata suma respectiva ca sa cumpar acea masina.
OK, acuma clar ma astept sa sariti toti, ca altii mor de foame, ca altii nu au bani de operatie, ca altii nu au casa, ca de ce ma intereseaza lucrurile materiale, si asa mai departe. Da, asa e, sunt altii care au mai mare nevoie de banii astia; ce vreau e, e un vis, o dorinta, e ceva ce nu poti sa intelegi daca nu ai fost in situatia mea.
De cand aveam 2 ani stiam deja toate masinile dupa cum arata, stiam sa zic exact modelul. Toata viata am avut o pasiune pentru masini. Mai tarziu, am crescut si mi-am dat seama ca masinile nu sunt un lucru chiar asa important dar totusi, nu e rau sa iti doresti o masina, fie ea si mai scumpa, depinde cat de mult ti-o doresti. Eu nu sunt gata sa fac nici un compromis pentru a obtine masina respectiva. Pur si simplu am cerut, pentru ca stiu ca sunt altii care au 3, 4, 5 masini si multi bani, pe care nu i-ar durea de 10.000 de euro. Daca cineva doreste sa faca un asemenea gest, foarte bine, ma bucur, iar daca nu, nu am nimic de comentat. Dar totusi, daca nu ceri, cum vrei sa primesti?

OK, gata, puteti sari cu gura pe mine, haideti ca m-am pregatit :)




si eu eram tare pasionat de motociclete mai demult, am si avut cateva dar acuma nu mai fierb asa tare dupa ele..

dar man.. cand gasesti un om asa generos pune si pentru mine o vorba buna, as vrea si eu o mv agusta 750, asa numa sa ma plimb cu ea, am si eu o dorinta mica, chiar daca e stricata o repar eu ..

te rog sa nu ma uiti.

cu respect fratele tau sarac: Dragos.


_______________________________________
Povara Lui este usoara,
toate zilele-s cu soare,
parca sunt de vara!

02/02/11 12:54

Site web  
furtuna dragos
membru

Locatie: Timisoara RO - München DE
Inregistat: 26/01/11

emanuel a scris:

Sar eu primul.

Chestia cu copilul e putin scaltata. daca vrei copil, nu-ti tre usi in spate pana-i mai marisor, sa nu deschida usile in mers. :)


furtuna dragos a scris:

independenta financiara fata de stat e la cultul adventist.

Nu stiam. :)
Ma gandeam ca zici de baptisti, pentru ca la ei parerile sunt impartite. se doreste si acolo independenta!




daca vrea copil ii trebuie scaun special pt el..

in rest , ma rog.. la baptisti sunt pastori care sunt platiti de stat .. ei pot sa faca asta numai daca dau zecime regulat si daruri dupa cum ii lasa inima.
la Penticostali sau evanghelici nu stiu sigur ce si cum..
la ortodocsi e clar ce si cum :)


_______________________________________
Povara Lui este usoara,
toate zilele-s cu soare,
parca sunt de vara!

02/02/11 12:57

Site web  
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

andrey_dav a scris:

Pe scurt, am o masina cu 2 usi, vreau sa fac un copil si o sa am nevoie de masina cu 4 usi, dar, acuma trec deja peste ideea de "nevoie". Am gasit o masina care e cam tot ce mi-as putea eu dori vreodata. Nu am, si nu stiu daca as avea vreodata suma respectiva ca sa cumpar acea masina.
OK, acuma clar ma astept sa sariti toti, ca altii mor de foame, ca altii nu au bani de operatie, ca altii nu au casa, ca de ce ma intereseaza lucrurile materiale, si asa mai departe. Da, asa e, sunt altii care au mai mare nevoie de banii astia; ce vreau e, e un vis, o dorinta, e ceva ce nu poti sa intelegi daca nu ai fost in situatia mea.
De cand aveam 2 ani stiam deja toate masinile dupa cum arata, stiam sa zic exact modelul. Toata viata am avut o pasiune pentru masini. Mai tarziu, am crescut si mi-am dat seama ca masinile nu sunt un lucru chiar asa important dar totusi, nu e rau sa iti doresti o masina, fie ea si mai scumpa, depinde cat de mult ti-o doresti. Eu nu sunt gata sa fac nici un compromis pentru a obtine masina respectiva. Pur si simplu am cerut, pentru ca stiu ca sunt altii care au 3, 4, 5 masini si multi bani, pe care nu i-ar durea de 10.000 de euro. Daca cineva doreste sa faca un asemenea gest, foarte bine, ma bucur, iar daca nu, nu am nimic de comentat. Dar totusi, daca nu ceri, cum vrei sa primesti?

OK, gata, puteti sari cu gura pe mine, haideti ca m-am pregatit :)

Dar de ce nu ai cerut masina?Sunt multi oameni care primesc cadou masini in ziua de astazi ;).Roaga-te pentru mine sa castig la loto si iti fac cadou un BMW.Nu, pe bune acum, de ce ai cerut bani si nu masina?

Ultima modificare de ROXANA82 (02/02/11 13:17)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


02/02/11 13:16

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Pai atunci eu ar trebui sa cer piese sa-mi pot repara masina, nu bani, nu? ;)

_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

02/02/11 13:26

   
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
:)) Mersi Roxana, esti chiar de treaba, da nu vreau BMW ca ii tractiune spate :P Si ca sa iti raspund la intrebare, m-am hotarat sa cer banii dupa ce am gasit masina. Adica stateam intr-o seara pe net si am vazut masina respectiva de vanzare si ma gandeam ca ce pacat ca nu am atatia bani ca sa mi-o cumpar. Si am zis, de ce sa nu cer? ca daca stau sa ma uit ce masini trec pe langa mine in fiecare zi, realizez ca sunt oameni care chair au bani... Poate intra unu si se gandeste sa dea o suma in numele Domnului cuiva care, viseaza si el...

P.S.: ca sa castigi la loto, tre sa joci la loto :)


02/02/11 13:31

   
furtuna dragos
membru

Locatie: Timisoara RO - München DE
Inregistat: 26/01/11

emanuel a scris:

Pai atunci eu ar trebui sa cer piese sa-mi pot repara masina, nu bani, nu? ;)



cere frate ce vrei tu.. aici e pusa lumea pe combinatii :)


_______________________________________
Povara Lui este usoara,
toate zilele-s cu soare,
parca sunt de vara!

02/02/11 13:34

Site web  
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
Dragos, repet versetul de mai sus, "Nu judecati ca sa nu fiti judecati".

02/02/11 13:39

   
furtuna dragos
membru

Locatie: Timisoara RO - München DE
Inregistat: 26/01/11
eu nu repet, ce zic zic doar odata.
problema la tine e de alta natura.
reconsidera-ti atitudinea fata de viata, fata de neajunsuri ca nu e asa de negru.
ai una cu doua, mai pui ceva bani diferenta pt una cu 4 usi daca ai nevoie.
in rest nu e o necesitate, poti sa traiesti fain frumos mai departe si fara.
viata e cum ti-o faci in general, cum iti faci asa ai, lucrurile nu se intampla deodata, tre sa ai si rabdare si sa te gospodaresti cum trebuie si ai de toate.
eu unul nu m-as injosi sa cer asa ceva de pomana sau mai ales sa zic pentru ''un loc in cer''. nu e tot una cu a cere bani imprumut pentru o perioada pana te descurci mai bine si sa iesi de la inghesuiala.
Nu stiu de unde scoti tu chestiile astea dar biblia nu te invata sa procedezi asa.


_______________________________________
Povara Lui este usoara,
toate zilele-s cu soare,
parca sunt de vara!

02/02/11 13:58

Site web  
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

emanuel a scris:

Pai atunci eu ar trebui sa cer piese sa-mi pot repara masina, nu bani, nu? ;)

Eram curioasa :D

andrey_dav a scris:

:)) Mersi Roxana, esti chiar de treaba, da nu vreau BMW ca ii tractiune spate :P Si ca sa iti raspund la intrebare, m-am hotarat sa cer banii dupa ce am gasit masina. Adica stateam intr-o seara pe net si am vazut masina respectiva de vanzare si ma gandeam ca ce pacat ca nu am atatia bani ca sa mi-o cumpar. Si am zis, de ce sa nu cer? ca daca stau sa ma uit ce masini trec pe langa mine in fiecare zi, realizez ca sunt oameni care chair au bani... Poate intra unu si se gandeste sa dea o suma in numele Domnului cuiva care, viseaza si el...

P.S.: ca sa castigi la loto, tre sa joci la loto :)

Mai, pana una alta, eu sper sa-ti raspunda Domnul la rugaciuni...care iti sunt doleantele este strict treaba ta!

Ultima modificare de ROXANA82 (02/02/11 14:07)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


02/02/11 14:06

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
x scuze

Ultima modificare de ROXANA82 (02/02/11 14:08)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


02/02/11 14:07

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Măi Andrei, îţi propun să ne laşi în pace cu evanghelia prosperităţii. De ce nu spui: „sunt carismatic şi  am să încerc să vă fac să credeţi o doctrină povestindu-vă o minciună”?

andrey_dav a scris:

Acum nu-mi ramane nimic altceva de facut decat sa astept raspunsul Domnului, care cred ca nu va intarzia sa apara.

Mda, tu nici nu i-ai cerut bine lui Dumnezeu visata ta maşină că ştii deja că răspunsul nu va întârzia să apară.

andrey_dav a scris:

diferenta se face in cat se increde fiecare in Domnul

Exact aceasta este una din caracteristicile evangheliei pe care ne-o propui: „mântuire prin fapte”.Şi anume: „eu am primit pentru-că am avut mai multă credinţă decât tine”.

andrey_dav a scris:

Am ales aceasta metoda

Aceasta este o altă caracteristică a evangheliei predicate de tine: “e important să găseşti metoda în care Dumnezeu lucrează. Dacă ai găsit rugăciunea (formula magică) care trebuie făcută ai şi primit. Creştinismul nu mai este mistic ci devine magic. Găseşte rugăciunea corectă, găseşte metoda în care lucrează Dumnezeu şi vei primi. Ne întoarcem din nou la mântuirea prin fapte. Primirea unui lucru ţine de capacitatea ta de a găsi rugăciunea corectă sau metoda lui Dumnezeu.

andrey_dav a scris:

doar nu o sa ma rog sa imi cada una in curte din cer, chiar daca si asta ar fi posibil pentru Domnul 

Dacă vei avea credinţă cât un sâmbure de muştar vei spune muntelui “mişcă-te” şi el se va da la o parte. Dar dacă vei avea şi puţină înţelepciune vei lăsa muntele la locul lui.

irlanda a scris:

Eu caut o persoana care sa-mi ofere in numele Domnului o casa, in schimbul unei mari comori in cer... Daca va fi si o masina, pe langa casa, nu refuz.
Puteti sa-mi scrieti aici, pe forum....

Incredibil dar de data asta mă alătur irlandei. Şi eu vreu ce vrea ea şi aştept răspuns tot pe forum.

andrey_dav a scris:

Am primit un Audi,

Hai lasă abureala. Eu personal sunt convis că toată povestioara ta este o invenţie. Cei care promovează evanghelia asta a ta cu prosperitatea nu-şi fac scrupule să inventeze poveşti (cu scuza că şi Domnul Isus s-a folosit de pilde care nu ştim dacă sunt adevărate) pentru a convinge pe cei mai slabi de înger. Şi chiar dacă acum ai un Audi nu a fost de la Dumnezeu.

andrey_dav a scris:

deci pentru toti cei care ati ras de mine, l-ati subestimat pe Dumnezeu, poate ar trebui sa visati mai mult ca si crestini… Deci mai bine mai lasati ironiile si incercati sa il vedeti pe Dumnezeu asa cum e … nu stiu cat de mic e Dumnezeul vostru, al meu e mare si nimic nu e prea greu pentru El.

Acuma nu fi frustrat. Şi oricum atitudinea asta a ta nu îşi are locul. Dovada Duhului Sfânt este dragostea iar tu care eşti mai sfânt ca noi şi cu mai mult credinţă ar trebui să dai dovadă de mai multă îngăduinţă şi dragoste (nu de daruri şi minuni că de astea e plină lumea).
Ş nu-ţi fă probleme de ce visăm noi. Visează tu şi pentru noi ;).

andrey_dav a scris:

Apropo, am avut si un scop in a cere masina, nu sa ma plimb si sa ma dau mare cu ea. Am nevoie de ea pentru a merge sa cant pentru Domnul acolo unde e nevoie.

A… da. Asta face parte din metoda discutată mai înainte. Ai găsit metoda în care lucrează Dumnezeu sau rugăciunea la care răspunde El, te-ai rugat şi ai primit.

irlanda a scris:

Nu incurajati cersetoria...virtuala. Invata sa te mai multumesti cu ce ai si cu ce-ti da Tatal tau de buna voie fara sa-i ceri tu non-stop cate-n luna si-n stele.

Very good point irlanda.

În concluzie pentru toţi cei care aleargă după lucruri materiale de la Dumnezeu:
Matei  5:45 „căci El face să răsară soarele Său peste cei răi şi peste cei buni, şi dă ploaie peste cei drepţi şi peste cei nedrepţi.”
Dacă vrei binecuvântări materiale ajunge să fii bun sau rău. Dumnezeu dă binecuvântări materiale atât la buni cât la răi. De la Dumnezeu primeşti binecuvântări spirituale şi pentru astea să ne rugăm nu pentru maşini şi case. Matei 6:33 „Căutaţi mai întâi Împărăţia lui Dumnezeu şi neprihănirea Lui, şi toate aceste lucruri vi se vor da pe deasupra.”
Şi în final: mai întâi doctrina şi apoi experienţa. Nu experienţa ne dictează doctrina.

Ultima modificare de dodo86 (03/02/11 11:54)


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

02/02/11 14:16

   
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
Dragos, vezi ca minciuna chiar e pacat. Cand am zis eu sa imi dea cineva ceva pentru un loc in cer? Crezi ca asa se primeste mantuirea? Si daca tot veni vorba. Ti-ar fi jena sa ii ceri 10.000 de euro lui Tiriac, care are 2.5 miliarde?... Te rog sa nu imi sugerezi tu mie sa imi reconsider atitudinea fata de viata, pentru ca tu in primul rand nu ai cum sa stii care e atitudinea mea in momentul de fata. Faci doar presupuneri si speculatii. Chiar nu vad viata neagra, din potriva ma consider bogat fata de altii, si eu dau bani in numele Domnului si ajut cand pot. N-am strans pe nimeni de gat si nu i-am bagat nimanui mana in buzunar, am intrebat doar, poate cineva vrea sa dea.
Repet a treia oara: "Nu judecati, ca sa nu fiti judecati".


02/02/11 14:20

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Bai, ce tot aveti cu andrey_dav?

Iacov 4:2   
[...] nu aveti, pentru ca nu cereti.

Vreti sa-i dati o masina dati-i, nu vreti nu-i dati.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

02/02/11 14:24

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Aici e problema ca nu vrea masina; i s-a oferit BMW,  vrea decat bani!
Asta-i ideea. :D

Ultima modificare de emanuel (02/02/11 14:32)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

02/02/11 14:26

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Măi Andrei, însuşi atitudinea ta te dă de gol. Nu mai fi aşa frustrat.

Şi... :"Nu judecati, ca sa nu fiti judecati" e o aburală. Nu are de a face cu contextul nostru.
Evrei 5:14 "Dar hrana tare este pentru oamenii mari, pentru aceia a căror judecată s-a deprins, prin întrebuinţare, să deosebească binele şi răul."
A fi matur în credinţă înseamnă a ştii să deosebeşti binele de rău, să ştii să discerni lucrurile. Aici nimeni nu te judecă ci doar discernem aburelile pe care ni le propui.
Şi mai mult, un om spiritual din propria iniţiatică se va expune criticilor pentru a vedea une îi sunt crăpăturile în gândire... ;) Deci... be happy!

Ultima modificare de dodo86 (02/02/11 14:30)


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

02/02/11 14:30

   
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
dodo86: nu vreau sa raspund la tot ce ai scris acolo dar totusi o sa spun ceva.

1. Nu consider si nu am considerat vreodata ca sunt mai sfant decat cineva.

2. andrey_dav a scris:

diferenta se face in cat se increde fiecare in Domnul

Exact aceasta este una din caracteristicile evangheliei pe care ne-o propui: „mântuire prin fapte”.Şi anume: „eu am primit pentru-că am avut mai multă credinţă decât tine”.

Daca ai cunoaste putina biblie ai observa ca acolo se face diferenta intre mantuire prin credinta si mantuire prin fapte. Din cate stiu eu, verbul "a te increde" e un derivat al cuvantului credinta si nicidecum fapta. Cei care au putina logica pot sa isi dea seama cat de ilogic e argumentul tau.

3. Daca ai citi un pic toate posturile ai vedea ca nu o data am mentionat ca mi-e tot una daca primesc sau nu primesc, suma respectiva; nu sunt disperat, nu il testez pe Dumnezeu, nu plang. Intreb, daca vrea cineva... daca nu... foarte bine.

Nu mai sariti sa judecati asa repede, ca la asta ne pricepem toti...


02/02/11 14:30

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

emanuel a scris:

Aici e problema ca nu vrea masina; i s-a oferit BMW, dar vrea numai bani!
Asta-i ideea. :D

Unde i s-a oferit BMW?


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

02/02/11 14:31

   
Pagini:  1 2 3 4 5    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net