TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Spune-ti off-ul/Provocare interesanta... Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 5
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07
Andrei, am citit "un pic" cam tot ;).

_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

02/02/11 14:33

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

+Archangel+ a scris:


Unde i s-a oferit BMW?


ROXANA82   a zis ca i-ar da un BMW si a spus ca nu vrea pentru ca a gasit alta masina la ziar (sau poate pe net) si pe aia vrea sa o cumpere.

Ultima modificare de emanuel (02/02/11 14:36)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

02/02/11 14:34

   
furtuna dragos
membru

Locatie: Timisoara RO - München DE
Inregistat: 26/01/11
da, mi-ar fi jena sa ii cer lu nenea Tiriac 10.ooo de coco..
mai degraba as incerca sa fac o combinatie, o mica afacere cu el, si asa as face mai multi bani si nu de pomana, as fi mult deasupra.

stiu eu ce  e pacat sic e nu..
Nu stiu atitudinea ta dar mi-am dat seama cum gandesti din ce ai scris pe aici.
Imi place de tine ca perseverezi, iti doresc sa gasesti fraierul, poate iti iese smecheria, dar tre sa strigi mai tare sa te auda cineva, pe forumuri nu ai sanse.
Si inca o chestie, cand faci smecherii de genu asta nu amesteca biblia, credinta, nu il amesteca pe Dumnezeu, nu te folosi de ca de niste instrumente.
Descurca-te si singur cand vrei sa faci cate o escrocherie sentimentala.
asta nu e biblic, nu e de la Dumnezeu, nu mai spune ca in numele Domnului ca nu te crede nimeni, oamenii sunt patiti, trecuti prin viata.
revino-ti si spune-le celor ce te-au invatat sa faci asa ca sunt niste prooroci mincinosi.
macar fii barbat, sincer cu tine insuti si nu trai o minciuna.


_______________________________________
Povara Lui este usoara,
toate zilele-s cu soare,
parca sunt de vara!

02/02/11 14:35

Site web  
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
+Archangel+ hai ca tu tii cu mine :) Sterge te rog topicul ca deja se aprind spiritele si nu vreau sa fiu unul din aceia prin care vin prilejurile de pacatuire. Sufletul unui om e mai important decat orice masina sau suma de bani.
Mersi, si scuze tuturor daca v-am suparat, ofensat :)


02/02/11 14:43

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

emanuel a scris:

ROXANA82   a zis ca i-ar da un BMW si a spus ca nu vrea pentru ca a gasit alta masina la ziar (sau poate pe net) si pe aia vrea sa o cumpere.

Intre a vrea sa-i dea si a-i da e o diferenta enorma.

Totusi, andrey_dav ai refuza daca ti s-ar oferi un BMW?


andrey_dav a scris:

+Archangel+ hai ca tu tii cu mine

Nu tin cu tine dar ma deranjeaza ca tocmai copiii lui Dumnezeu confunda cererile fata de El cu teologia prosperitatii.

Ultima modificare de +Archangel+ (02/02/11 14:47)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

02/02/11 14:45

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

andrey_dav a scris:

+Archangel+ hai ca tu tii cu mine :)

:D :D :D :D :D :D
+Archangel+ nu ţine cu nimeni = ))))))) Este moderator iar rolul lui este să modereze lucrurile ;) .

andrey_dav a scris:

Sterge te rog topicul

= )))))))))))))))))))

Ultima modificare de dodo86 (02/02/11 14:49)


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

02/02/11 14:49

   
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
Stiu, asta ma gandeam si eu. Nu sunt deloc de acord cu aceasta teorie. In Biblie scrie clar ca in lume vom avea necazuri. Aa, si referitor la intrebarea ta, normal ca nu l-as refuza. Nu mai conteaza, chiar nu vreau sa fac pe nimeni sa pacatuiasca asa ca poti sa stergi topicul. Da Domnu daca vrea din alta parte, oricum, ma rog ca intotdeauna, ca sa se faca voia Lui. El stie ce e mai bine pentru mine. Eu pur si simplu sunt un copil cu un Tata infinit de bogat care a indraznit sa ceara ceva de la El. Ramane la latitudinea Lui daca va vrea sa imi dea acel lucru sau nu. :)

02/02/11 14:52

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

+Archangel+ a scris:

ma deranjeaza ca tocmai copiii lui Dumnezeu confunda cererile fata de El cu teologia prosperitatii.

+Archangel+, personal am venit cu argumente. Încredinţările mele nu se bazează pe ce am simţit eu :D ci am venit cu argumente. Părerea mea din ceea ce scrie, acest Andrei a venit pe forum cu o agendă bine precisă. Dacă tu îmi vei arăta că argumentele mele sunt deficitare eu sunt primul care doresc să fiu în adevăr şi nu în minciună.
Şi apropo, vorbesc ca unul care a fost carismatic, s-a lăsat, şi astăzi cred că cunosc mai bine ca oricare ce se vinde.


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

02/02/11 14:55

   
furtuna dragos
membru

Locatie: Timisoara RO - München DE
Inregistat: 26/01/11
Aici nu pacatuieste nimeni stai linistit, aici rade lumea una intruna :))
bine ca nu ti-ai pus poze pe aici, pe forum ca sincer nu stiu ce iesea.
asa vrajeala cred ca nici americanii nu o musca, daramite romanii din romania care sunt scoliti pe treburi din astea.
fii si tu barbat, lasa copilareala, cu cerutul si alea alea..


_______________________________________
Povara Lui este usoara,
toate zilele-s cu soare,
parca sunt de vara!

02/02/11 14:58

Site web  
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
Daca as fi asa cum ati spus voi probabil as fi deschis un topic cu titlul "Leucemie in faza avansata - ajutati-ma" dar tocmai, am spus pe fata care e situatia. Chiar nu ma mai chinui sa explic.

Repet, rog un moderator sa stearga topicul ca sa nu mai sara nimeni cu vorbe de batjocura si deradere la adresa mea, si poate cine stie, a Lui Dumnezeu.


02/02/11 15:05

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

andrey_dav a scris:

sa nu mai sara nimeni cu vorbe de batjocura si deradere la adresa mea, si poate cine stie, a Lui Dumnezeu.

Da... aceasta este o altă caracteristică a celor cu prosperitatea. Dacă argumentezi împotriva lor (ei fiind unşii Domnului) şi îi laşi fără argumente, eşti de la satana şi lupţi împotriva lui Dumnezeu.


_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

02/02/11 15:10

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

andrey_dav a scris:

...Repet, rog un moderator sa stearga topicul ca sa nu mai sara nimeni cu vorbe de batjocura si deradere la adresa mea, si poate cine stie, a Lui Dumnezeu.

andrey_dav, daca ai scris aici lasa asa.
De sters nu sterge nici un moderator nimic atata timp cat discutia ramane in limite normale.
Sa stergi un topic? Gandeste-te ca nu ai scris numai tu in topicul acesta.

Tu ai scris, si asteapta sa iti dea Domnul. De ce te tot contrazici cu unul, cu altul ? Tu nu te increzi in Dumnezeu?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

02/02/11 15:22

   
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
Ba da, doar ca sunt si eu om si daca ma tot ispitesc, la un moment dat poate o sa cedez, si nu vreau asta, ca si eu stiu sa rad de altii, dar vreau sa ma abtin...

02/02/11 15:23

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

andrey_dav a scris:

Ba da, doar ca sunt si eu om si daca ma tot ispitesc, la un moment dat poate o sa cedez, si nu vreau asta, ca si eu stiu sa rad de altii, dar vreau sa ma abtin...

Nu am ras de tine, dar postand pe un forum cred ca stiai foarte bine care sunt consecintele la care te expui, cati indivizi atatea pareri,daca era doar ceva intre tine si Domnul faceai rugaciunea in particular, daca ai scris aici te asteptai la raspunsuri, mai mult sau mai putin satisfacatoare :) Domnul sa te calauzeasca!

Ultima modificare de ROXANA82 (02/02/11 15:29)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


02/02/11 15:28

   
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
dodo86, scuza-ma ca ti-o spun dar esti ridicol... cum as putea eu sa predic evanghelia prosperitatii din moment ce eu cer 10.000 de euro, deci rezulta, nu sunt prea bogat. Oricum, ne bucuram sa te avem printre noi, tu cel care ai fost la carismatici, te-ai lasat, ai primit lumina si acum esti dintr-o data cel mai intelept...

02/02/11 15:49

   
dodo86
membru

Inregistat: 14/02/07

andrey_dav a scris:

dodo86, scuza-ma ca ti-o spun dar esti ridicol...

Eşti scuzat ;)

andrey_dav a scris:

dodo86, scuza-ma ca ti-o spun dar esti ridicol... cum as putea eu sa predic evanghelia prosperitatii din moment ce eu cer 10.000 de euro, deci rezulta, nu sunt prea bogat. Oricum, ne bucuram sa te avem printre noi, tu cel care ai fost la carismatici, te-ai lasat, ai primit lumina si acum esti dintr-o data cel mai intelept...



_______________________________________
Dumnezeu nu exista. Dumnezeu este!
Paul Tillich

02/02/11 15:54

   
furtuna dragos
membru

Locatie: Timisoara RO - München DE
Inregistat: 26/01/11

andrey_dav a scris:

Ba da, doar ca sunt si eu om si daca ma tot ispitesc, la un moment dat poate o sa cedez, si nu vreau asta, ca si eu stiu sa rad de altii, dar vreau sa ma abtin...



norocul tau e ca esti pe forum si se mai modereaza ca altfel dca erai face to face cu careva nu stiu ce iesea, mai ales cu oameni care cunosc biblia, cunosc pe Dumnezeu, si care stiu cu ce se mananca societatea romaneasca, nu cu afoni care se dau cunoscatori si dau in stanga si in dreapta cu versete de care nici ei nu au habar.
in orice caz luai o portie de caterinca de prima clasa.


_______________________________________
Povara Lui este usoara,
toate zilele-s cu soare,
parca sunt de vara!

02/02/11 16:05

Site web  
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

andrey_dav a scris:

dodo86, scuza-ma ca ti-o spun dar esti ridicol... cum as putea eu sa predic evanghelia prosperitatii din moment ce eu cer 10.000 de euro, deci rezulta, nu sunt prea bogat. Oricum, ne bucuram sa te avem printre noi, tu cel care ai fost la carismatici, te-ai lasat, ai primit lumina si acum esti dintr-o data cel mai intelept...

Mai usor cu caracterizari personale !


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

02/02/11 16:11

   
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
Citez:

"EL asculta intotdeauna,
increde-te in EL,
nu dispera.
Sa stii ca mai ai si frati,
chiar daca nu-i vezi,
te vad ei pe tine,
te ajuta cand nu ti-e bine.
Roaga-te, da un telefon,
minuni se intampla, vorba aia:
The Bible says:
- Trebuie doar sa crezi!"

"la om nimic nu-i cu putinta,
dar la Domnul totul se poate."

Ce zici Dragos? Sunt minciuni aici, sau chiar asa e?...


02/02/11 16:11

   
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10

dodo86 a scris:


andrey_dav a scris:

sa nu mai sara nimeni cu vorbe de batjocura si deradere la adresa mea, si poate cine stie, a Lui Dumnezeu.

Da... aceasta este o altă caracteristică a celor cu prosperitatea. Dacă argumentezi împotriva lor (ei fiind unşii Domnului) şi îi laşi fără argumente, eşti de la satana şi lupţi împotriva lui Dumnezeu.


Asta pentru Old Traian; interesant ca doar ale mele se observa...


02/02/11 16:13

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Tu retine ce ti-am zis, nu face pe victima, cand e cazul ii spun si lui.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (02/02/11 16:20)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

02/02/11 16:13

   
furtuna dragos
membru

Locatie: Timisoara RO - München DE
Inregistat: 26/01/11

andrey_dav a scris:

Citez:

"EL asculta intotdeauna,
increde-te in EL,
nu dispera.
Sa stii ca mai ai si frati,
chiar daca nu-i vezi,
te vad ei pe tine,
te ajuta cand nu ti-e bine.
Roaga-te, da un telefon,
minuni se intampla, vorba aia:
The Bible says:
- Trebuie doar sa crezi!"

"la om nimic nu-i cu putinta,
dar la Domnul totul se poate."

Ce zici Dragos? Sunt minciuni aici, sau chiar asa e?...



degeaba iei tu versuri din poeziile mele si ti le mulezi dupa ideile tale.

problema e ca e o diferenta mare intre mine si tine, tu nu o duci greu sa te plangi si sa ceri aiurea bani sau masina..

Eu in romania am lucrat si pe 600 de ron pe luna, am dat de patroni care imi venea sa ii strang de gat pentru ca aveam cheltuieli si ei nu plateau.
Faceam naveta cu ocazie, abia aveam timp sa fac baie si sa mananc.
Am lucrat si 16 ore pe zi, am lucrat si constructii, asta vara de dimineata pana seara toata ziua in sus si in jos pe schela, mut-o incoace incolo, fatade, betoane, lopata..
Ultima masina care am avut-o am vandut-o ca aveam nevoie de bani sa imi fac permis pentru TIR, si pur si simplu liuni de zile nu aveam de lucru.
Au fost situatii extreme, multe nu le pot spune si nu doresc la nimeni sa treaca pe acolo, poeziile atunci le-am scris cand nu se mai putea.

dar tu nu esti in asa situatii, la tine e un moft.


_______________________________________
Povara Lui este usoara,
toate zilele-s cu soare,
parca sunt de vara!

02/02/11 16:27

Site web  
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
Hai sa te intreb ceva. Cate haine ai? Daca ai mai mult de doua, dupa parerea ta... e un moft... si sa te mai intreb inca ceva. Toti fratii care au masini peste 20.000 de euro, si crede-ma ca nu sunt chiar asa putini, ce zici de ei? Risipa? Moft?
Si by the way, nu am zis ca e o nevoie, e o dorinta, spune-i moft daca vrei, numa eu stiu cate mofturi mi-a indeplinit Domnu pana acuma, pentru ca asa e El, face ce vrea, daca vrea ne lasa in saracie, daca vrea ne rasfata. Nu pentru ca am merita sau nu, pur si simplu asa face El, "se indura de cine vrea".


02/02/11 16:34

   
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
Aaa da, si nu cred ca sunt singurul de pe forumul acesta caruia i-a indeplinit Domnu mofturi.

02/02/11 16:35

   
andrey_dav
membru

Locatie: Cluj
Inregistat: 05/03/10
Si un comment mai ontopic: sunt dispus sa returnez suma respectiva in rate de 50 de euro pe luna :)

02/02/11 16:39

   
Pagini:  1 2 3 4 5    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net