TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/Falsi mesia ai zilelor noastre Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini: 1
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Ieri discutam cu un prieten vechi. Si mi-a povestit cum l-a cunoscut pe tipul asta Mihail Horatiu  care se crede Cristos venit pe pamant. Prietenul meu nu-i un crestin convins si totusi s-a prins de falsitatea tipului asta. Cum n-am auzit de el am intrat pe site-ul lui. Sa mi se faca greata, nu alta. I se spune mesia, are interviuri la televiziune in care prezentatorul i se adreseaza "mesia". Pe forum citesc mesaje ale oamenilor care vor sa-l urmeze cu toata inima si...buzunarl bineinteles. Eu stiu ca suntem avertizati de multii cristosi falsi, dar cel mai mult ma uimeste ca se gasesc si adepti. Adica nu-i prost ala care inseala, ii prost ala care-l crede. Daca va bagati la el pe site sau forum va avertizez ca sunt subiecte cu un inalt grad de cauzare a vomei.

_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

15/07/10 10:16

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
E incredibil tipul asta .. si eu ma intreb cat de naiv sa fii sa crezi asa ceva? Doar cei care nu Ii apartin lui Dumnezeu pot fi inselati ..

Din cate stiam eu, versetul din Matei 24:24 ,,Căci se vor scula Hristoşi mincinoşi şi prooroci mincinoşi; vor face semne mari şi minuni, pînă acolo încît să înşele, dacă va fi cu putinţă, chiar şi pe cei aleşi. " , se refera la perioada Necazului cel Mare, nu cea de acum.
Bineinteles, Hristosi falsi pot veni oricand, dar cred ca este un semn specific acelei perioade.

Oricum, tipul abereaza rau de tot .. Domnul sa aiba mila de el ..


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

15/07/10 11:16

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Vad ca "mesia" asta are treaba cu yoga. Pe la noi si nu numai chestia asta a prins destul de bine. Asa ca nu ma mira ca are succes individul.

Tanaro, apropo de Hristosi falsi, cauta informatii despre Simon bar Kochba. ;)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

15/07/10 12:09

   
monday_73
membru

Locatie: romania
Inregistat: 19/01/08
Eu cand am vazut ce scrie si cum arata, m-a apucat rasul :)))
Versetul dat de Tanara Crestina, si anume Matei 24:24 spune tot.

Ultima modificare de monday_73 (15/07/10 13:58)


_______________________________________

"Sufletul nostru nadajduieste in Domnul; El este ajutorul si scutul nostru." (Ps.33:20)


15/07/10 13:56

   
Christina
membru

Locatie: in God`s hand
Inregistat: 15/01/10
nu cred ca trebuie sa fi prea destept ca sa iti dai seama ca tipul asta e  un fals mesia. mie mi se pare ca vrea si el sa isi faca reclama si sa faca cumva sa ramana si el in istorie. de studiat, poate a studiat mult ca are o gramada de diplome. desi unele mie nu mi  se par prea ok, intrucat cred ca nu au stampila :D. si am observat ca are vreo 2 diplome cu aceiasi data. in fine, nu am eu vreme sa stau sa citesc despre el. saracul, pe langa ca se rataceste singur, mai rataceste si pe altii. chiar ma mir cum pot fi unii asa de neintelepti sa il urmeze ...

15/07/10 16:02

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Am intrat putin pe forumul lui si-mi venea sa-mi dau palme... Unii i se rugau lui!!!..Altii ii multumeau ca-i primeste!!...Se3 pare ca oamenii chiar au nevoie de D-zeu mai mult decat ne dam seama...ar fi in stare sa-l adopte si pe tipul asta numai sa se stie aproape de D-zeu.
Arch...ziceai ca are legaturi cu yoga... Are cu de toate da nu-i cu niciuna. Nici yoghinii cred ca nu l-ar intelege... Ii vai si-amar. Nici macar o parodie nu se poate numi...


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

15/07/10 16:25

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Eu nu inteleg nimic.Cum il cheama?Simon bar Kochba?Pai asta a trait de mult...

_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

15/07/10 19:31

   
Christina
membru

Locatie: in God`s hand
Inregistat: 15/01/10

bairstow a scris:

Eu nu inteleg nimic.Cum il cheama?Simon bar Kochba?Pai asta a trait de mult...


Acum e vorba de Mihail Horatiu. :D


16/07/10 11:27

   
bairstow
membru

Locatie: aiud
Inregistat: 27/10/07
Aaa. Asta nu are sanse. :) .

_______________________________________
Daca se poate, pe cat sta in puterea noastra ,traiti in buna pace cu toti oamenii.

16/07/10 18:01

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
Dar am observat si motivatia ptr. care-o tine cu mesia-n sus si jos: Un curs de 3 zile costa 350 de lei(de initiere in nimic...). Cartea lui ii principala oferta de pe site. Nu stiu cat costa ca nu are afisat pretul si nici nu primeste comentarii pe forum decat de la cei pe care-i cenzureaza. Pe tot forumul nu este nici un mesaj contra ci doar "Slava maritului...". Totu-i verificat, selectat si cenzurat..ca sa nu fie si "atei" pe-acolo ci doar prea-credinciosi in nenea asta. Banii...si iar banii...
PS. Am numit subiectul de fata "Falsi mesia ai zilelor noastre"...ca nu as vrea sa ne oprim doar la Mihaitza asta... De ex. Mai este unu mult mai serios in Argentina: Jesus Miranda. Asta are intr-adevar peste un milion de adepti si vreo 20 si ceva de televiziuni non stop. Deci asta chiar prinde si oamenii il urmeaza cu toate, dar mai ales cu "jertfirea banilor"...

Ultima modificare de Sword (16/07/10 19:01)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

16/07/10 18:57

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
o fi vreun manelist ? o fi fernando de la caransebes ? si mai aparuse unu pe la otv ceva cu "minunat" ... te buseste rasul si cu astia.

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

16/07/10 19:00

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08

giany a scris:

o fi vreun manelist ? o fi fernando de la caransebes ? si mai aparuse unu pe la otv ceva cu "minunat" ... te buseste rasul si cu astia.

Da...ii tipul care a avut interviuri pe la 0tv si DDTV...


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

16/07/10 19:04

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
care-i bre forumul/site-ul lui horatiu? nu malaele, ci asta sfantul.

Ultima modificare de ultimul mohican (16/07/10 19:54)


_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

16/07/10 19:54

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08
cauta pe google "Mihail Horatiu" ca-l gasesti usor. Acu sa va dau alt link la care am ras de m-am prapadit... http://www.exmisa.ro/viewtopic.php?f=24 ... ;start=310
Cred ca-i un forum de-al celor iesiti din Misa. Cineva isi posteaza toata discutia de pe mess avuta cu tipul asta. Beetooon!! Ce aberatii scoate de dati pe spate. N-am terminat de citit. Va las...ca de mult nu m-am mai distrat asa...continui citirea.. :D


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

16/07/10 21:00

   
ultimul mohican
membru

Inregistat: 23/03/10
am dat un search la repezeala, nu am nimerit exact forumul lui, da am vazut ca predica calea cea dreapta de vreo cinci ani (si atunci lua bani pentru sfintele taine)

_______________________________________
"Eu arat altora calea cea dreapta, pe care am cunoscut-o tarziu, cand eram obosit de ratacire"

16/07/10 21:09

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
pentru cei care vor sa vada mai multe despre el:
http://www.horusra.com/index.php

Am vazut mesaje si din 2003 despre el

Multumesc Sword. Asa ce-l mai ia la intrebari tipa aia, si asa texte ce are el :))

Ultima modificare de tamarta (16/07/10 22:54)


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

16/07/10 22:33

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Zilele trecute eram in parc cu copilul si "m-au acostat" doi indivizi(nationalitate chineza) care au tot incercat sa ma faca sa inteleg ca exista si Dumnezeu Mama!! Dumnezeu are sotie..pe Dumnezeu Mama  :D

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


28/07/10 15:03

   
giany
membru

Locatie: ROMANIA
Inregistat: 18/05/07
eu am fost la un moment dat la un prieten in vizita si a venit cineva cu un filmulet pe cd in care se arata un dumnezeu cu jumate fata de barbat si jumate fata de femeie. am iesit imediat din camera ca sa nu fac alte tampenii. erau de la gnoza.

_______________________________________
smile, pray, love ... it will help you to enjoy life more ...

28/07/10 15:15

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
aici este vorba despre falsi Mesia. va rog sa ramaneti la subiect.

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

28/07/10 15:19

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Si omuletii astia doi erau cu un laptop si tot incercau sa ma convinga sa ma uit...m-am uitat putin nu am vrut sa par nesimptita, am vrut sa-i refuz elegant.

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


28/07/10 15:20

   
Sword
membru

Locatie: Hunedoara Romania
Inregistat: 01/02/08

giany a scris:

eu am fost la un moment dat la un prieten in vizita si a venit cineva cu un filmulet pe cd in care se arata un dumnezeu cu jumate fata de barbat si jumate fata de femeie. am iesit imediat din camera ca sa nu fac alte tampenii. erau de la gnoza.

Nu mi se pare a nu fi la subiect. As vrea mai multe detalii, daca se poate.

Ultima modificare de Sword (29/07/10 00:34)


_______________________________________
Cu putina credinta poti muta muntii, dar cu ceva intelepciune ii vei lasa la locul lor.

29/07/10 00:32

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net