TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Curente si/sau erezii/W. Branham si "ploaia tarzie" Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3 4 ... 9
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Aici discutii despre W. Branham, despre prezicerile lui, despre cine pretinde a fi,
despre modul cum intelege si talmaceste anumite pasaje din Biblie, si alte idei ce tin de persoana, lucrarea si miscarea ce-l are ca incepator pe W. Braham.



stefan a scris:


Care din 'doctrinele' lui Branham sunt in opozitie cu Biblia.

  Doar daca este pusa o samanta intr-un ovul de femeie poate iesi la viata un copil de acea am dat exemplul din 1Ioan3:12.Apoi s-a vazut ca inchinarea lui chiar daca era sincera nu a fost prin descoperire el aducand legume pe altar nestiind ca pacatul a intrat prin sange si doar prin varsare de sange este iertare de pacat.
Apoi s-a vazut defapt cine era el cu adevarat cand invidia la cuprins si la omorat pe fratele sau.


Da, asta este una! Este una dintre erezii.

Si Domnul Iisus le-a spus unora: "voi aveti de tata pe diavolul", desi, dupa trup erau descendenti ai lui Avraam.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (06/10/11 23:15)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

06/10/11 23:07

   
stefan
membru

Locatie: romania
Inregistat: 24/03/06
Te gandesti ca Domnul a solosit o metafora?...Eu cred ca era adevarul real.
Daca ar fi fost fi ai lui Avraam ar fi facut faptele lui Avraam.Avraam la crezut pe Dumnezeu.
                 Tâlcuirea pildei neghinei.   Mat13
36 Atunci Isus a dat drumul noroadelor şi a intrat în casă. Ucenicii Lui s-au apropiat de El şi I-au zis: „Tâlcuieşte-ne pilda cu neghina din ţarină.”
37 El le-a răspuns: „Cel ce seamănă sămânţa bună este Fiul omului.
38 Ţarina este lumea; sămânţa bună sunt fiii Împărăţiei; neghina sunt fiii celui rău.
39 Vrăjmaşul care a semănat-o este diavolul; secerişul este sfârşitul veacului; secerătorii sunt îngerii.

Foarte interesant:cel rau are fii...
 

Te-ai gandit de ce nu e amintit niciodata in spita de neam Cain ca fiu al lui Adam? Au gresit cei care au scris biblia?

Ultima modificare de stefan (07/10/11 00:48)


07/10/11 00:46

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Asta era argumentarea lui Branham cu privire la Cain?
Asa, si in parabola neghinei, fii imparatiei pe cine au de tata?
Tatal fiilor imparatiei este tata fizic sau este metafora?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (07/10/11 06:50)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

07/10/11 06:47

   
stefan
membru

Locatie: romania
Inregistat: 24/03/06
prietene.
Singurul care este Creator este Dumnezeu.El nu la nascut pe primul om ci la creat.Nu la nascut nici pe Fiul Lui undeva in vesnicie ci tot El acelasi Domn a venit ca Fiu.
Satan nu poate sa creeze si sa folosit de creatia lui Dumnezeu ....


07/10/11 08:42

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

stefan a scris:

38 Ţarina este lumea; sămânţa bună sunt fiii Împărăţiei; neghina sunt fiii celui rău.

Foarte interesant:cel rau are fii...

Logica este foarte defectuoasa. Daca fiii celui rau sunt nascuti din impreunarea lui Satan cu o femeie inseamna ca fiii Imparatiei sunt nascuti din impreunarea lui Dumnezeu cu o femeie?!
 

stefan a scris:

Te-ai gandit de ce nu e amintit niciodata in spita de neam Cain ca fiu al lui Adam? Au gresit cei care au scris biblia?

Cum nu e mentionat?
Geneza 4:1a   
Adam s-a împreunat cu nevasta sa Eva; ea a rămas însărcinată şi a născut pe Cain.


stefan a scris:

tot El acelasi Domn a venit ca Fiu.

Erezia modalista este foarte subreda. Daca Fiul e Acelasi cu Tatal cum de Isus mergea atat de des sa se roage si de ce de multe ori vorbeste cu Tatal multumindu-I pentru raspunsul la diferite cereri? Si de ce apostolii fac referiri distincte la Persoanele trinitatii din moment ce era o Singura Persoana (1 Petru 1:2,3)?


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

07/10/11 08:54

   
stefan
membru

Locatie: romania
Inregistat: 24/03/06
Prietene,Notiunea de trinitate are inceputul prin anii 300 d.h
El era om 100% si Dumnezeu 100%
1Cor5:19
Isaia 7:14
Ioan1:1,14
Ioan14:7-10
Ioan 14:15,16,17,18,19,20,21-aceste versete sunt importante si in ziua 50 sa intamplat ca Domnul a venit cum a zis.(vezi Fapte9:5-pe cine prigonea Saul? pe Isus din ucenici.)
1Tim3:16
Col.1:15
1Ioan5:20
Apoc.1:5-8,11-18
Apoc.22:6,16
Isus nu sa rugat pentru pacatele lui ca nu a avut.Ca om sau ca Fiu ne-a lasat un exemplu demn de urmat si a spusIoan14:30,31,Ioan8:29 1Ioan2:6
Ioan5:19-Isus a luat din nou cuvântul şi le-a zis: „Adevărat, adevărat vă spun că Fiul nu poate face nimic de la Sine; El nu face decât ce vede pe Tatăl făcând; şi tot ce face Tatăl face şi Fiul întocmai.
El are 4 titluri de fiu.Eu trebuie sa inteleg in ce calitate vorbea sau se prezenta.
Fiul omului =prooroc
Fiul lui Avraam =mostenitor al fagaduintei
Fiul lui David =imparat
Fiul lui Dumnezeu =mantuitor

Ultima modificare de stefan (07/10/11 16:17)


07/10/11 15:29

   
stefan
membru

Locatie: romania
Inregistat: 24/03/06
vad ca nici macar nu intelegeti vorbirea mea...eu nu am spus ca satan sa impreunat cu Eva ci el sa folosit de un aminal care nu arata chiar cum va imaginati voi.
In ebraica in loc de sarpe este scris:(cel frumos,cel stralucitor.)
Vad ca tineti cu dintii de ceva care la origine este murdara cu sange si nu vorbesc despre sangele Mantuitorului,este aprobata prin VOT...si voi aveti impresia ca e bine?
Unde este vorba de o pluralitate de persoane in cer sau in cadrul Dumnezeirii.
Deut6:4 pentru asta intrebati un evreu sau mai multi ca sa intelegeti ca nu e vorba de mai multe persoane.
Dumnezeu este Duh Ioan4:24 si pe Dumnezeu nu la vazut nimeni si nici nu-l poate vedea 1Tim6:16 si el sa personificat in Hristos Isus ca sa poata sa ia locul nostru si sa poata sa moara,sa fie varsat un sange sfant.El nu putea sa moara intr-un trup de slava sau Dumnezeu nu poate sa moara ca el nu are inceput si nu are sfarsit.
Nu sunt dovezi in biblie(doar daca rupi vre-un text din contextul in care este vorvbit) ca Isus este o a 2-a persoana din cadrul "sfintei treimi" cuvant care nu este scris in biblie nici macar odata.
-fiind zidiţi pe temelia apostolilor şi prorocilor, piatra din capul unghiului fiind Isus Hristos. - daca nu corespunde cu aceasta temelie...e 1Cor15:1-3
Gal1:6-9
Gal1:11,12-Pavel arata cum a primit el Evanghelia si cum era el inainte sa o primeasca....
astept dovezi...
eu inca nu am dat drumul la 'arsenal' ca sa descompun definitiv doctrina trinitara si asta pentru ca va iubesc si nu vreau sa facem cearta...cearta despre biblie a inceput in sec.3 dupa Hristos si in urma ceartei s-a infintat biserica de stat care sia impus prin forta doctrina...trist dar adevarat,de aceea :2Cor6:14  Nu vă înjugaţi la un jug nepotrivit cu cei necredincioşi. Căci ce legătură este între neprihănire şi fărădelege? Sau cum poate sta împreună lumina cu întunericul?
15 Ce înţelegere poate fi între Hristos şi Belial? Sau ce legătură are cel credincios cu cel necredincios?
16 Cum se împacă templul lui Dumnezeu cu idolii? Căci noi suntem templul Dumnezeului celui Viu, cum a zis Dumnezeu: „Eu voi locui şi voi umbla în mijlocul lor; Eu voi fi Dumnezeul lor, şi ei vor fi poporul Meu.
17 De aceea: „Ieşiţi din mijlocul lor şi despărţiţi-vă de ei, zice Domnul; nu vă atingeţi de ce este necurat, şi vă voi primi.
18 Eu vă voi fi Tată, şi voi Îmi veţi fi fii şi fiice, zice Domnul cel Atotputernic.” -doar atunci!


07/10/11 16:07

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11

+Archangel+ a scris:


Erezia modalista este foarte subreda. Daca Fiul e Acelasi cu Tatal cum de Isus mergea atat de des sa se roage si de ce de multe ori vorbeste cu Tatal multumindu-I pentru raspunsul la diferite cereri? Si de ce apostolii fac referiri distincte la Persoanele trinitatii din moment ce era o Singura Persoana (1 Petru 1:2,3)?


Zi şi noapte ziceau fără încetare: "Sfânt, sfânt, sfânt este Domnul Dumnezeu, Cel Atotputernic, care era, care este, care vine!" Apocalipsa 4:7

Îţi mulţumim, Doamne Dumnezeule atotputernice care eşti şi care erai şi care vii, că ai pus mâna pe puterea Ta cea mare şi ai început să împărăţeşti. Apocalipsa 11:17

"Mari şi minunate sunt lucrările Tale, Doamne Dumnezeule atotputernice! Drepte şi adevărate sunt căile Tale, Împărate al neamurilor! Cine nu se va teme, Doamne, şi cine nu va slăvi Numele Tău? Apocalipsa 15:3~4

Despre cine vb aceste versete ?Despre care Dumnezeu ,cati Atotputernici sunt ...1-2-3?

"Iată, Eu vin curând; şi răsplata Mea este cu Mine, ca să dau fiecăruia după fapta lui. Eu sunt Alfa şi Omega, Cel Dintâi şi Cel de pe Urmă, Începutul şi Sfârşitul." Apocalipsa 22:12~13
Cel ce adevereşte aceste lucruri zice: "Da, Eu vin curând." Amin! Vino, Doamne Isuse! Apocalipsa 22:20


07/10/11 19:44

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
zacariah, dupa versul lui eminescu: "cat suntem inca pe pace, eu iti zic :bine-ai venit" :D

Se pare ca sustii si tu ideile lui branham.
Am o intrebare: Cum sta Dumnezeu Dumnezeu la dreapta sa insusi, de vreme ce Tatal si Fiul nu sunt persoane distincte?
Sau alta intrebare: cand Domnul Iisus a fost botezat in apa Iordanului, el era acolo, nu era o naluca, a Venit duhul Sfant peste El, (chiar a venit), iar Dupa ce Duhul Sfant a venit, s-a auzit vocea din cer care-l confirma pe Pe Domnul Iisus ca fiul preiubit(iar vocea chiar a fost), era o voce de tata, cum putea sa fie o persoana in trei locuri de-odata?

Astept sa raspunzi direct la aceste intrebari, nu sa dai o multime de versete care la randul lor trebuie clarificate fiecare cu cate alta multime si tot asa, ca sa evadezi din discutie, ci daca ai adevarul de partea ta spune-l raspicat.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (07/10/11 21:50)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

07/10/11 21:44

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11

OLD TRAIAN a scris:

zacariah, dupa versul lui eminescu: "cat suntem inca pe pace, eu iti zic :bine-ai venit" :D

Se pare ca sustii si tu ideile lui branham.
Am o intrebare: Cum sta Dumnezeu Dumnezeu la dreapta sa insusi, de vreme ce Tatal si Fiul nu sunt persoane distincte?
Sau alta intrebare: cand Domnul Iisus a fost botezat in apa Iordanului, el era acolo, nu era o naluca, a Venit duhul Sfant peste El, (chiar a venit), iar Dupa ce Duhul Sfant a venit, s-a auzit vocea din cer care-l confirma pe Pe Domnul Iisus ca fiul preiubit(iar vocea chiar a fost), era o voce de tata, cum putea sa fie o persoana in trei locuri de-odata?

Astept sa raspunzi direct la aceste intrebari, nu sa dai o multime de versete care la randul lor trebuie clarificate fiecare cu cate alta multime si tot asa, ca sa evadezi din discutie, ci daca ai adevarul de partea ta spune-l raspicat.


Dumnezeu este Duh ,cand Biblia afirma ca Fiul Omului sta la dreapta lui Dumnezeu ,Biblia se refera la puterea pe care o are Isus ,adica este Atotputernic .Nu se refera la 2 Dumnezei unul langa celalat ,orice verset se interpreteaza cu alt verset.

Când L-au văzut ei, I s-au închinat, dar unii s-au îndoit.
Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei şi le-a zis: „Toată puterea Mi-a fost dată în cer şi pe pământ.Matei 28;17-18

Crezi ca Dumnezeu Tatal a intrat in pensie ,si-a pierdut Atotputernicia ?
Atentie nicaieri nu scrie in Biblie ca Fiul lui Dumnezeu sta la dreapta TATALUI ...peste tot scrie ca Fiul omului sta la dreapta lui Dumnezeu .

La punctul doi ,Vocea nu e o persoana iar Duhul este Omniprezent ,poate fi in cer si pe pamant in acelasi timp.
Nimeni n-a văzut vreodată pe Dumnezeu; singurul Lui Fiu, care este în sânul Tatălui, Acela L-a făcut cunoscut.”Ioan 1'18
Cuvantul(Logosul) a fost Yahweh in rolul de Dumnezeu se exprima si se face .Isus(Yahsuah) este Manifestarea vizibila a Cuvantului facut trup .Dumnezeu este Duh ,nu este persoana ,El s-a personificat doar in Isus Hristos.

Ultima modificare de zacariah (08/10/11 09:42)


08/10/11 08:25

   
irlanda
membru

Locatie: bucuresti
Inregistat: 14/03/08

stefan a scris:


vad ca nici macar nu intelegeti vorbirea mea..

"Prietene" vorba ta este foare incoerenta, specific celor care sustin niste erezii.

Daca continui discutia, limpezeste-ti mintea, gaseste-ti coerenta in vorbire/gandire/scriere, aranjeaza-ti mesajul sa aibe si el un inceput si un sfarsit si decat sa torni trimiteri cu nemiluita care au , n-au legatura cu ceea ce spui mai bine posteaza si versetele dar care sa aibe cat de cat legatura cu ceea ce scrii.

stefan a scris:


Unde este vorba de o pluralitate de persoane in cer sau in cadrul Dumnezeirii.

Apoi Dumnezeu a zis: "Sa facem om dupa chipul Nostru, dupa asemanarea Noastra;(Gen1:26)

"Sfinte Tata, pazeste, in Numele Tau, pe aceia pe care Mi i-ai dat, pentru ca ei sa fie una, cum suntem si Noi." (Ioan.17:11)

"Eu le-am dat slava pe care Mi-ai dat-o Tu, pentru ca ei sa fie una, cum si Noi suntem una - (Ioan.17:22)

"Eu si Tatal una suntem." (Ioan.10:30)

"Domnul Dumnezeu a zis: "Iata ca omul a ajuns ca unul din Noi, cunoscand binele si raul. "(Gen 3:22)

stefan a scris:


pe Dumnezeu nu la vazut nimeni si nici nu-l poate vedea

Isus i-a zis: "De atata vreme sunt cu voi si nu M-ai cunoscut, Filipe? Cine M-a vazut pe Mine a vazut pe Tatal. Cum zici tu, dar: "Arata-ne pe Tatal"? (Ioan.14:9)

stefan a scris:


Nu sunt dovezi in biblie(doar daca rupi vre-un text din contextul in care este vorvbit) ca Isus este o a 2-a persoana din cadrul "sfintei treimi" cuvant care nu este scris in biblie nici macar odata.

"Tata, daca este cu putinta, departeaza de la Mine paharul acesta! Totusi nu cum voiesc Eu, ci cum voiesti Tu." (Mat.26:39)

"Este un Altul care marturiseste despre Mine; si stiu ca marturisirea pe care o face El despre Mine este adevarata. "(Ioan.5:32)

"Si Eu voi ruga pe Tatal, si El va va da un alt Mangaietor, care sa ramana cu voi in veac;

si anume Duhul adevarului, pe care lumea nu-L poate primi, pentru ca nu-L vede si nu-L cunoaste; dar voi Il cunoasteti, caci ramane cu voi si va fi in voi."(Ioan 14:16:17)

stefan a scris:


eu inca nu am dat drumul la 'arsenal' ca sa descompun definitiv doctrina trinitara si asta pentru ca va iubesc si nu vreau sa facem cearta.

Viteazule, au mai incercat si altii poate cu un arsenal mai acatarii decat arsenalul tau jalnic si incoerent, si n-au avut sorti de izbanda pentru ca doctrina Trinitatii este sustinuta cu dovezi incontestabile chiar de Biblie in fata careia arsenaul tau n-are nicio forta.

Daca mai continui sa o faci pe viteazul cu pistolul de apa in mana calare pe un calut de lemn care se lupta impotriva lui Dumnezeu, exista pericolul  sa-ti descompui orice sansa pentru mantuirea sufletului tau.

zacariah a scris:


Crezi ca Dumnezeu Tatal a intrat in pensie ,si-a pierdut Atotputernicia ?

"El, macar ca avea chipul lui Dumnezeu, totusi n-a crezut ca un lucru de apucat sa fie deopotriva cu Dumnezeu"(Filipeni 2:6)

Exista un singur Dumnezeu in natura caruia se afla trei persoane distincte si egale intre ele care exista in mod simultan. Dumnezeu Tatal, Dumnezeu Fiul si Dumnezeu Duhul Sfant.


08/10/11 16:43

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

zacariah a scris:

Dumnezeu este Duh ,cand Biblia afirma ca Fiul Omului sta la dreapta lui Dumnezeu ,Biblia se refera la puterea pe care o are Isus ,


Unde spune Biblia ca atunci cand cineva sta la dreapta cuiva nu sunt doi ci doar ca unul este atotputernic si ca sa le fie frica la toti, zice ca-s doi, ca-i mai multa putere?

Isus S-a apropiat de ei, a vorbit cu ei şi le-a zis: „Toată puterea Mi-a fost dată în cer şi pe pământ.Matei 28;17-18

Ca Dumnezeu e atotputernic este clar.

Ca Domnului Iisus i s-a dat atotputernicie, de asemenea este clar.

Dar cine i-a dat atorputernicie?


Crezi ca Dumnezeu Tatal a intrat in pensie ,si-a pierdut Atotputernicia ?

Cine ti-a spus ca si-ar fi pierdut atotputernicia sau ar trebui sa o piarda?


Atentie nicaieri nu scrie in Biblie ca Fiul lui Dumnezeu sta la dreapta TATALUI ...peste tot scrie ca Fiul omului sta la dreapta lui Dumnezeu .
La ce te ajuta asta sa dovedesti ca nu sunt doua persoane distincte?


La punctul doi ,Vocea nu e o persoana ...
da, dar este a unei persoane reale.


Cuvantul(Logosul) a fost Yahweh in rolul de Dumnezeu se exprima si se face .Isus(Yahsuah) este Manifestarea vizibila a Cuvantului facut trup

Nu stiu de unde ai scos-o ca "a fost". Daca te referi la Ev. dupa Ioan, cap.1, "la inceput era Cuvantul, inseamna ca nu intelegi limba romana, si cu atat mai putin ai habar de limba greaca, unde zice: "la inceput exista" nu este poveste cu "a fost", pentru ca Dumnezeu nu apartine doar trecutului.
..."(poate stii bine si romana si greaca, dar in cazul acesta, daca scrii cum scrii stiind  si cum este in realitate, inseamna ca incerci sa pacalesti)
Faptul ca spune era, sau in greaca exista, asta inseamna ca este inainte de inceput. Si inca ceva: "Cuvantul" nu era Yahweh, ci era "Elohim", care e cu totul altceva.

Dumnezeu este Duh ,nu este persoana ,El s-a personificat doar in Isus Hristos.

In Iisus Hristos s-a intrupat, sau incarnat, nu s-a personificat. Stii ce inseamna personificare, in limba romana?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (08/10/11 20:01)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

08/10/11 19:59

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11
Întotdeauna, fie în Vechiul Testament, fie în Noul Testament, este vorba despre Unul şi acelaşi Domn: acolo în trup duhovnicesc, aici în trup omenesc. Nu un fiu al lui Dumnezeu care există lîngă Dumnezeu, a devenit Fiul lui Dumnezeu. Aşa ceva ar fi un paradox. Isus a ieşit de la Dumnezeu, este Fiul zămislit prin Duhul şi, de aceea, egal în fiinţă cu Dumnezeu. EL poseda în Sine viaţa lui Dumnezeu, căci El era chiar Dumnezeu. Din Dumnezeu doar Dumnezeu putea să iasă şi să se manifeste după felul Său. Prin El, toţi fiii şi fiicele lui Dumnezeu au parte de această natură dumnezeiască (2 Pet. 1, 4).

Proorocii şi apostolii nu cunoşteau nici o trinitate, de aceea nu este scris niciodată în Scriptură formularea „ Dumnezeu trinitar” . Cum pot fi trei persoane care sînt de aceeaşi părere, un singur Dumnezeu? Această învăţătură poate fi numită, cu adevărat, o învăţătură păgînă şi străină Bibliei. Dumnezeul cel veşnic, singurul adevărat, S-a făcut de cunoscut într-un mod triplu: în cer ca Tată, pe pămînt ca Fiu şi ca Duh Sfînt. Aceasta este mărturia Sfintei Scripturi. Dumnezeu a fost vestit de către prooroci şi apostoli, aceştia L-au trăit, L-au auzit, L-au văzut şi L-au cunoscut aşa cum S-a descoperit. Teologii au dat totul peste cap şi au făcut din Unul trei. Majoritatea lor admit că Biblia nu cunoaşte învăţătura trinitară, dar totuşi aceasta este susţinută de ei. Cum este posibil aşa ceva?
„ Numai tu ai fost martor la aceste lucruri, ca să cunoşti că numai Domnul este Dumnezeu şi că nu este alt Dumnezeu afară de El.” (Deut. 4, 35)

„... Să ştii dar în ziua aceasta, şi pune-ţi în inimă că numai Domnul este Dumnezeu, sus în cer şi jos pe pămînt, şi că nu este alt Dumnezeu afară de El.” (Deut. 4, 39)

„ Să ştiţi dar că Eu sînt Dumnezeu, şi că nu este alt dumnezeu afară de Mine.” (Deut. 32, 39)

„... ca să ştiţi, ca să Mă credeţi şi să înţelegeţi că Eu sînt: înainte de Mine n-a fost făcut nici un Dumnezeu, şi după Mine nu va fi, Eu, Eu sînt Domnul, şi afară de Mine nu este nici un Mîntuitor!” (Isa. 43, 10)

„ Ca să se ştie, de la răsăritul soarelui pînă la apusul soarelui, că afară de Mine, nu este Dumnezeu: Eu sînt Domnul, şi nu este altul.” (Isa. 45, 6)


Textele din Vechiul Testament ale Cuvîntului profetic şi cele din Noul Testament ale Cuvîntului apostolic mărturisesc acelaşi lucru. În nici un text nu se vorbeşte despre un Dumnezeu „ trinitar” sau „ dublu” sau despre un „ Fiu veşnic”. Toate scrierile despre „ Sfînta Treime” puteau fi evitate, dacă ar fi fost preluate învăţătura şi cunoştinţa biblică despre Dumnezeu. Aşa-zisa „ Sfînta Treime” nu a existat niciodată după mărturia Sfintei Scripturi, aceasta nu există nici azi şi nici în veşnicie. Există doar un singur Dumnezeu care S-a descoperit ca Tată, ca Fiu şi ca Duh Sfînt. Întotdeauna Dumnezeu este cel determinant, iar ceea ce a ieşit din El este adus într-o relaţie cu El; Fiul lui Dumnezeu, Cuvîntul lui Dumnezeu, Duhul lui Dumnezeu etc. Fiu, Cuvînt, Duh etc. Îl au ca punct de plecare pe Dumnezeu. Dumnezeu nu are punct de plecare, pentru că El este singurul, Cel veşnic - El este sursa originară, punctul de plecare şi punctul de referinţă, totul în toate.


08/10/11 22:45

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11
Stii ce inseamna personificare, in limba romana?

08/10/11 22:48

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11
Cine s-a facut trup ?Isus sau Cuvantul ?Cine era Cuvantul ?Dumnezeu sau Isus ?Cati Dumnezei sunt ?Ce spune lb romana ,ce este o persoana ,studiaza cand ai timp Dexul .Merci!


La inceput cand ?Vesnicia nu are inceput si nici sfarsit ,deci este exclus ca sa fie 2- 3 dumnezei la inceput !
Domnul Dumnezeu =Yahweh Elohim .Pentru cuvîntul românesc „ Dumnezeu” este scris în textul original „ Elohim” . „ La început Elohim a creat cerul şi pămîntul...” Cuvîntul „ Dumnezeu” ni-L prezintă pe Cel Atotputernic ca „ obiect de închinare ” . În primul capitol din Biblie este vorba numai despre Elohim. Începînd de la Gen. 2, 4, citim despre „ Domnul-Dumnezeu” (Iahveh-Elohim). Aceste noţiuni diferite exprimă felul şi importanţa descoperirii lui Dumnezeu. Aici este vorba despre multitudinea însuşirilor Sale. Cuvîntul Elohim este de fapt la singular, dar exprimă un plural, pentru că Dumnezeu are multiple calităţi: Creator, Răscumpărător, Judecător, Împărat, etc.
In Colos 1;15....gasim scris ca prin El au fost facute toate lucrurile ,prin cine ?Prin Elohim sau prin ISUS ?Hai ca misterul asta al treimii numai Papa si Dan Brown  l-a dezlegat .

""Catolici-Dio e un mistero-e ineffabile e inconprensibile nella sua essenza un inscrutabile mistero.............Se lo comprendi non e Dio-discorso di Papa Giovanni Paolo (udienza generale del 27/11/1985 aproposito della trinita...

Dumnezeu e un mister -de neexplicat si neinteles in esenta lui,si de nevazut un mister.......Daca il intelegi nu este Dumnezeu-discurs care apartine lui Papa Giovani cu privire la trinita-asa o fi?Isus fiul lui D-zeu avea o alta explicatie cu privire la Tatal,si nu cred ca cineva dubiteaza de sinceritatea lui.""Foarte tare misterul ..

Întotdeauna cînd în textul original se află cuvîntul Elohim, Elah sau El, este vorba despre Dumnezeu. Depinde doar de calitatea în care vorbeşte şi Se descoperă El. Au fost folosite noţiunile: El Elion (Dumnezeu Prea Înalt; Gen. 14, 18); El Shaddai (Dumnezeu care se îngrijeşte, care întăreşte şi dăruieşte; Gen. 17, 1) El Olam (Dumnezeu veşnic; Gen. 21, 33) şi El Gibor (Dumnezeu tare; Isa. 9, 5). Este regretabil că noţiunile ebraice nu au fost preluate de către traducătorii Bibliei. Adevărata cunoaştere a lui Dumnezeu s-a îngreunat, a devenit din cauza aceasta mai greoaie, pentru că importanţa care se afla în Numele propriu-zis, nu îşi mai găseşte exprimarea.

Ultima modificare de zacariah (08/10/11 23:22)


08/10/11 22:54

   
stefan
membru

Locatie: romania
Inregistat: 24/03/06
Irlanda....vad ca pleci cu a3-a de pe loc...atentie sa nu-ti rupi ceva...
Gen1:26 foarte repede ai constatat tu ca acolo e vorba de Tata-Fiu-Duh Sfant dar nu te duci in alte scripturi sa vezi cine era in prezenta Lui.
Iov1:6- Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor.
Iov2:1-Fiii lui Dumnezeu au venit într-o zi de s-au înfăţişat înaintea Domnului. Şi a venit şi Satana în mijlocul lor şi s-a înfăţişat înaintea Domnului.
Iov38:2 „Cine este cel ce Îmi întunecă planurile prin cuvântări fără pricepere?
3 Încinge-ţi mijlocul ca un viteaz, ca Eu să te întreb, şi tu să Mă înveţi.
4 Unde erai tu când am întemeiat pământul? Spune, dacă ai pricepere
5 Cine i-a hotărât măsurile, ştii? Sau cine a întins frânghia de măsurat peste el?
6 Pe ce sunt sprijinite temeliile lui? Sau cine i-a pus piatra din capul unghiului,
7 atunci când stelele dimineţii izbucneau în cântări de bucurie şi când toţi fiii lui Dumnezeu scoteau strigăte de veselie?
1Imparati22:19 Şi Mica a zis: „Ascultă, dar, cuvântul Domnului! Am văzut pe Domnul stând pe scaunul Lui de domnie şi toată oştirea cerurilor stând lângă El, la dreapta şi la stânga Lui.
Ps103:20-Binecuvântaţi pe Domnul, îngerii Lui, care sunteţi tari în putere, care împliniţi poruncile Lui şi care ascultaţi de glasul cuvântului Lui.
v21 Binecuvântaţi pe Domnul, toate oştirile Lui, robii Lui, care faceţi voia Lui!
Mat18:10 Feriţi-vă să nu defăimaţi nici măcar pe unul din aceşti micuţi; căci vă spun că îngerii lor în ceruri văd pururi faţa Tatălui Meu care este în ceruri.
Daniel8:15-Pe când eu, Daniel, aveam vedenia aceasta şi căutam s-o pricep, iată că înaintea mea stătea cineva care avea înfăţişarea unui om.
v16 Şi am auzit un glas de om în mijlocul râului Ulai, care a strigat şi a zis: „Gabriele, tâlcuieşte-i vedenia aceasta.”
Daniel9:21 pe când vorbeam eu încă în rugăciunea mea, a venit repede, în zbor iute, omul Gabriel pe care-l văzusem mai înainte într-o vedenie şi m-a atins în clipa când se aducea jertfa de seară.
Apoc22:8 Eu, Ioan, am auzit şi am văzut lucrurile acestea. Şi, după ce le-am auzit şi le-am văzut, m-am aruncat la picioarele îngerului care mi le arăta, ca să mă închin lui.
v9 Dar el mi-a zis: „Fereşte-te să faci una ca aceasta! Eu sunt un împreună-slujitor cu tine şi cu fraţii tăi, prorocii, şi cu cei ce păzesc cuvintele din cartea aceasta. Închină-te lui Dumnezeu.”
Ingerii au acelasi chip de om.Cand Domnul Dumnezeu a vorbit in Gen1:26, ingerii erau acolo nicidecum fiul lui Dumnezeu ca persoana sau Duhul Shant ca persoana.

Daca Duhul este o persoana,in Mat1:20-Dar, pe când se gândea el la aceste lucruri, i s-a arătat în vis un înger al Domnului şi i-a zis: „Iosife, fiul lui David, nu te teme să iei la tine pe Maria, nevasta ta, căci ce S-a zămislit în ea este de la Duhul Sfânt.--atunci Fiul lui Dumnezeu are 2 tati?

1Tim6:16 singurul care are nemurirea, care locuieşte într-o lumină de care nu poţi să te apropii, pe care niciun om nu L-a văzut, nici nu-L poate vedea şi care are cinstea şi puterea veşnică! Amin.---nu eu spun asta.
1Tim1:17 A Împăratului veşniciilor, a nemuritorului, nevăzutului şi singurului Dumnezeu, să fie cinstea şi slava în vecii vecilor! Amin--nu eu spun asta

Ultima modificare de stefan (08/10/11 23:32)


08/10/11 23:22

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

stefan a scris:

Irlanda....vad ca pleci cu a3-a de pe loc...atentie sa nu-ti rupi ceva...

Atentie la modul cum te adresezi. Pentru aceasta provocare ai avertisment.



@zacaria, nu posta consecutiv. Daca vrei sa modifici sau sa adaugi ceva mesajului deja scris, ai optiunea modificati, imediat dupa mesaj in coltul dreapta jos.

Si incearca sa ramai la subiect, pentru ca esti greu de urmarit daca ai mesajul dezlanat.

Ultima modificare de OLD TRAIAN (08/10/11 23:37)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

08/10/11 23:27

   
stefan
membru

Locatie: romania
Inregistat: 24/03/06
OLD TRAIAN-vad ca pe tine te intereseaza mai mult modul cum scriu si nu ce scriu.Sunt foarte multe lucruri pe care le-ai lasat in urma fara ca sa dai vre-un raspuns la ele.Observ ca atunci cand (ti-a mancat pisica limba) o iei pe ortografie si adresare fara ca sa te uiti ca si eu am fost atacat si obstructionat de mai multe ori.

09/10/11 09:29

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11

OLD TRAIAN a scris:


stefan a scris:

Irlanda....vad ca pleci cu a3-a de pe loc...atentie sa nu-ti rupi ceva...

Atentie la modul cum te adresezi. Pentru aceasta provocare ai avertisment.



@zacaria, nu posta consecutiv. Daca vrei sa modifici sau sa adaugi ceva mesajului deja scris, ai optiunea modificati, imediat dupa mesaj in coltul dreapta jos.

Si incearca sa ramai la subiect, pentru ca esti greu de urmarit daca ai mesajul dezlanat.


Sunt greu de urmarit ,bineinteles ,daca nu cititi postarea cu atentie .Eu incerc sa scriu doar la subiect .Oricum nu incerc sa va conving eu personal de erezia pagana a trinitarianismului babilonian .Daca intreaga marturie a Biblie nu va poate convinge ,atunci nimeni nu va reusii sa va convinga .

Acum hai sa trecem la WMB ..sa fiu ON !
Când Dumnezeu este pe cale să-Şi împlinească făgăduinţele, atunci se întâmplă ceva supranatural pe pământ. În legătură cu Împărăţia lui Dumnezeu, să luăm exemplul lui Avraam. Dumnezeu i-a vorbit în diferite feluri şi i S-a descoperit. Putem găsi acest lucru în câteva capitole începând cu Genesa 12. Domnul i-a dat făgăduinţa că urmaşii lui, care urmau să fie robiţi într-o ţară străină, vor fi eliberaţi după 400 de ani. Când s-a împlinit timpul, Dumnezeu i-a apărut lui Moise sub forma unui rug de foc (Exod 3:2) şi l-a însărcinat cu eliberarea poporului Său. Supranaturalul are loc acolo unde Dumnezeu face istoria, adică aici, cu noi, în domeniul natural. ”Moise a răspuns şi a zis: “Iată că n-au să mă creadă, nici n-au să asculte de glasul meu, ci vor zice: “Nu ţi s-a arătat Domnul” (Exod 4:1). Drept confirmare i-au fost date două semne: Domnul i-a poruncit să arunce toiagul la pământ şi el a devenit un şarpe. Când a luat şarpele de coadă, acesta a redevenit  un toiag în mâna lui. Apoi, Domnul i-a zis să-şi ducă mâna la piept şi s-o scoată afară: ea se umpluse de lepră. După ce a dus mâna din nou la piept, ea a redevenit curată, aşa cum o spusese Domnul. Pentru critici, aceasta este o problemă suspectă, ceva în sensul vrăjitoriei. Dumnezeu încearcă gândurile şi atitudinile oamenilor.

Binecuvântaţi sunt cei care nu se poticnesc de ceea ce porunceşte şi face Dumnezeu. Domnul i-a spus lui Moise: “Dacă nu te vor crede şi nu vor asculta de glasul celui dintâi semn, vor crede glasul celui de al doilea semn” (Exod 4:8). Toată Scriptura este insuflată de Dumnezeu pentru a ne învăţa, astfel încât omul lui Dumnezeu  să fie desăvârşit (2Timotei 3:14-17).
Dumnezeu nu este  “Eu am fost”,  ci veşnicul  “Eu sunt”. El face istoria chiar şi în timpul nostru şi de aceea putem depune mărturie despre lucrurile care s-au întâmplat.
Când mă refer la William Branham, o fac în acelaşi fel în care m-aş referi la Petru sau la Pavel. Slujba lui a fost de asemenea legată de Planul de mântuire al lui Dumnezeu. Eu nu aparţin nici celor care-l resping, nici celor care-l glorifică. Eu compar ceea ce a făcut Dumnezeu prin această slujbă cu Scriptura şi astfel nu pot fi contrazis de nimeni. Dumnezeu are întotdeauna dreptate şi oricine crede în El, nu dă crezare argumentelor, pentru că ele au un singur scop: să discrediteze ceea ce a făcut Dumnezeu şi să justifice viziunea personală a cuiva.

Adevăraţii copii ai lui Dumnezeu  sunt interesaţi numai de ceea ce face Dumnezeu conform Cuvântului Său, pentru că ei iau parte la această lucrare. În timpul slujbei Domnului nostru, liderii religioşi au spus că El era de la diavolul şi posedat de un duh rău. În acelaşi timp ei cântau Psalmii cu totală dedicare, închinându-se lui Dumnezeu. Se pare că acelaşi lucru se repetă în timpul nostru. Eu pot depune mărturie ca unul care cunoaşte şi a trăit personal lucrurile pe care Dumnezeu le-a făcut în timpul nostru, aşa cum Petru şi Ioan şi ceilalţi apostoli au făcut în timpul lor. Este cunoscut că mesagerii cereşti au coborât pe pământ la începutul Noului Legământ. Un înger a venit la Zaharia (Luca 1:8-20), un înger a venit la Maria (Luca 1:26-38). Când a avut loc naşterea Fiului lui Dumnezeu, corul ceresc a coborât, lumina a cuprins întreaga zonă şi un înger a făcut anunţul  (Luca 2 :8-15). Îngerii L-au slujit pe Isus (Matei 4:11), îngerii au depus mărturie despre învierea Lui (Matei 28:1-10; Marcu 16:1-8; Luca 24:1-12; Ioan 20:1-18). Tot îngerii au apărut şi după ce Domnul S-a înălţat la cer, anunţându-I revenirea (Fapte 1:11). Vechiul şi Noul Testament conţin multe relatări despre îngerii, care sunt duhuri slujitoare, trimişi să facă o slujbă pentru cei ce vor moşteni mântuirea (Evrei 1:14). Ceilalţi oricum nu cred şi Dumnezeu nu vrea să fie batjocorit din cauza aceasta. Toţi cei care sunt rânduiţi pentru viaţa veşnică vor crede această relatare.

Târziu, în seara zilei de 7 mai 1946, un mesager ceresc s-a arătat într-un loc numit Greens-Mill, SUA ca să aducă o însărcinare cerească predicatorul William Branham. Acesta stătea într-o cameră unde avea doar atâta lumina cât să citească Biblia, când dintr-o dată, o lumină supranaturală a umplut camera, în timp ce mesagerul ceresc venea spre el. El s-a ridicat de pe scaunul lui extrem de speriat. Mesagerul ceresc i-a spus: “Nu te teme, eu sunt trimis din prezenţa Dumnezeului Celui Atotputernic să-ţi spun că lucrurile neînţelese din viaţa ta au fost un semn că Dumnezeu te-a trimis cu darul vindecării divine la oamenii din întreaga lume. Dacă vei fi sincer şi vei face pe oameni să te creadă nimic nu se va putea împotrivi rugăciunii tale, nici chiar cancerul”.  Îngerul a mai spus:
“Aşa cum lui Moise i-au fost date două semne, şi ţie ţi se vor da două semne…”
Primul semn era că trebuia să ia în mâna lui stângă mâna dreaptă a persoanei pentru care se ruga. Boala, de exemplu o tumoare, cancerul, etc. apărea pe exteriorul mâinii sale, vizibilă pentru pacient. În momentul în care persoana era vindecată, boala dispărea de pe mâna lui. Îngerul a subliniat:
“Nici măcar cancerul nu poate sta împotriva rugăciunii tale.” Şi aşa a fost. Majoritatea vindecărilor care au avut loc au fost cazuri de cancer.
Mesagerul ceresc a explicat mai departe: “Dacă nu pot crede primul semn, îl vor crede pe al doilea.” Al doilea a fost darul deosebirii şi al descoperirii, prin care detaliile din viaţa unei persoane pentru care el urma să se roage, îi erau descoperite şi arătate printr-o viziune. Prin aceasta, bolnavii primeau o credinţă puternică în acel moment şi siguranţa că Domnul Însuşi era prezent şi astfel ei trăiau vindecarea lor. Printre cei vindecaţi au fost multe cazuri incurabile de cancer.

Această trezire puternică a început în acelaşi fel în care a început slujba Domnului nostru. Orbii vedeau, şchiopii mergeau, surzii auzeau şi muţii vorbeau. Îngerul i-a explicat ce s-a întâmplat în Ioan 1 şi 4, arătând că darul profetic era “semnul lui Mesia” aşa cum fusese în zilele Fiului Omului. El a vorbit despre Filip şi Natanael, despre Andrei şi Petru, despre femeia din Samaria de la fântâna lui Iacov.

Când i-a întâlnit pentru prima dată, Domnul Isus le-a spus fiecăruia ceva din vieţile lor, ceea ce El n-ar fi avut de unde să ştie: nume, situaţii şi relaţii. Mai multe milioane de oameni au fost martorii acestei slujbe infailibile din a doua parte a secolului al douăzecilea, prin care Dumnezeu a făcut un nou început în timpul nostru.
Sute de casete înregistrate de la serviciile de vindecare sunt mărturii, astfel încât toţi să se poată convinge de adevărul acestei relatări şi de slujba extraordinară care a avut loc. Astfel, Domnul Însuşi ne-a adus ultima trezire într-un mod supranatural şi am fost întorşi la timpurile biblice.
Totul s-a întâmplat exact ca în slujba lui Isus. Nu vindecarea trupului era cel mai important lucru, ci accentul se punea pe mântuirea sufletului. Vindecarea trupului este bună, învierea din morţi este şi mai bună, dar unii care au fost vindecaţi şi înviaţi la un moment dat s-au îmbolnăvit şi în cele din urmă au murit. Dar ceea ce face Dumnezeu în interiorul omului va dura o veşnicie. Confirmarea exterioară face ca inimile să se deschidă la mişcarea Duhului lui Dumnezeu  şi să primească Cuvântul.

Isus Şi-a început slujba cu cuvintele: “S-a împlinit vremea şi Împărăţia lui Dumnezeu  este aproape” (Marcu 1:15). El a  slujit şi a învăţat (Fapte.1:1). Astfel s-au petrecut lucrurile în trezirea de mântuire şi vindecare pe care Dumnezeu a început-o după al doilea război mondial, această slujbă fiind legată direct de Planul de mântuire.

Timpul se împlinise din nou şi supranaturalul s-a produs din belşug, ca niciodată înainte aici pe pământ, dar desigur, după modelul biblic. Scopul principal este corectarea completă a tuturor greşelilor, o schimbare de direcţie, un exod din toate învăţăturile şi practicile nebiblice şi o reaşezare finală a lucrurilor aşa cum au fost cele dumnezeieşti, originale. Biserica a fost cercetată de Însuşi Domnul, prin slujba de a aduce mesajul acestui ceas pe care a dat-o unui om atât de simplu şi smerit.

Cuvântul descoperit şi viu a devenit încă o dată sămânţa originală. Confirmarea supranaturală a fost lucrarea lui Dumnezeu, aşa cum a fost şi în slujba de Fiu al Omului. Oricine dispreţuieşte aceasta şi nu o crede acum, n-ar fi crezut nici atunci pe Isus.


09/10/11 12:48

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
zacariah, esti adi maris ?

si la subiectul asta va invit sa prezentati invataturile lui Branham, nu sa va luati de celelalte. faceti o lista cu ce crede Branham si se pot discuta pe rand.
De ex: despre piramide si Eva si Cain ? Ce zice Branham despre astea ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

09/10/11 12:55

   
zacariah
membru

Locatie: Cluj Romania
Inregistat: 07/10/11

april a scris:

zacariah, esti adi maris ?

si la subiectul asta va invit sa prezentati invataturile lui Branham, nu sa va luati de celelalte. faceti o lista cu ce crede Branham si se pot discuta pe rand.
De ex: despre piramide si Eva si Cain ? Ce zice Branham despre astea ?


Da sunt adi maris ,ce ai crezut ca am plecat deja ...?
april ...vad ca ai ajuns admin.Cred ca te-ai mai maturizat in a judeca oamenii ,conteaza foarte mult cu relationezi cu semenii tai ,Isus era un exemplu ptr toti .Sper ca vom colabora fructuos .
Nu poti schimba modul prin care te trateaza oamenii si nici judecata lor sau vorbele lor rele despre tine ,insa poti sa-ti schimbi modul in care reactionezi la rautatea celor din jur prin mottoul biblic ;"Invinge raul prin bine !"
  Acum suntem în epoca Laodicea şi suntem învăţaţi că Hristos va fi scos afară din Biserica Lui, va bate la uşă şi va încerca să intre din nou. Deci dacă vedem ce se întâmplă, atunci ştim în ce epocă ne aflăm. Când Duhul Sfânt – nu ceea ce încearcă să vă convingă o persoană oarecare – ci când Duhul Sfânt vă descoperă vouă personal Cuvântul. Voi vedeţi că Cuvântul o dovedeşte. Şi Duhul Sfânt vine în fiecare epocă, pentru a aduce Cuvântul la realitate pentru epoca respectivă.

Odată, un predicator a spus fr.Branham : „Domnule,eu nu dau nimic pe câţi oameni poţi să prezinţi şi spui că sunt vindecaţi, eu nu voi crede.“

Fr,Branham a raspuns  : „Desigur că nu, pentru că nu poţi crede. Tu eşti necredincios; nu a fost pentru tine. Este numai pentru cei credincioşi.“ Voi trebuie să credeţi. Vedeţi voi? Ei nu o cred. Dacă vedeţi o persoană – Pavel a vorbit de ei, când a spus că ei vor fi mândri şi încrezuţi, se dedau mai mult plăcerilor decât dragostei de Dumnezeu, ei par a fi evlavioşi, dar dezmint puterea Cuvântului. „De astfel de oameni, îndepărtează-te!“

           Fiţi atenţi, ei tăgăduiesc că întreg Cuvântul este adevărat, dar ei sunt în fiecare formă religioşi. Ei nu cred Cuvântul adevărat, deşi este confirmat. În fiecare epocă, Dumnezeu le-a confirmat oamenilor, ceea ce am vorbit eu, – de la Noe până la Moise, Dumnezeu a vorbit tuturor proorocilor într-un mod supranatural şi a confirmat Cuvântul; şi totuşi oamenii l-au lepădat.

           Acolo stăteau cei şaptezeci de ucenici, şi vedeau tot ce făcea Isus, şi cunoşteau Scriptura. EL le-a spus că acesta este timpul în care trebuie să se întâmple asta. Dar când a spus ceva despre Fiul Omului … – ce aţi fi spus voi, dacă El ar începe să vă spună despre frângerea pâinii, etc., apoi despre lucruri mari duhovniceşti.
Credincioşi prefăcuţi, cu o formă religioasă, nu au văzut confirmarea Cuvântului adevărat, pentru că era împotriva a ceea ce credeau ei. Vedeţi, nu este important ceea ce credeţi, cât de devotaţi sunteţi, cât de religioşi sunteţi – asta nu are nimic comun cu Cuvântul. Sinceritatea nu are nimic comun cu aceste lucruri. Eu am văzut oameni într-adevăr sinceri. Eu am văzut, cum păgânii şi-au ars copiii şi cum mamele îşi aruncau copilaşii la crocodili. Asta este mai mult decât ar putea face un creştin. Ei cred cu sinceritate, dar ei sunt sincer greşiţi.

Oamenii spun: „Această comunitate este deja …“

Voi sunteţi sincer greşiţi, dacă este contrar Cuvântului.

„Vedeţi, eu nu cred în aşa ceva …“

Şi totuşi, Biblia spune că aşa este.

„Eu nu cred că noi trebuie să facem aşa.“

Eu nu pun preţ pe ceea ce gândiţi, că nu aveţi nevoie de asta. Dumnezeu a spus că trebuie făcută. „Aceste semne îi vor urma.“ Cât de departe? În toată lumea. Cui? – întregii creaturi. Nu că trebuie să fie, ci că va fi. Noi ne bucurăm de mesajul acestui ceas, de prezenţa lui Dumnezeu – acum în ultimele zile ale serii, când luminează lumina şi lucrurile se descoperă, Cuvântul este confirmat şi dovedit ca adevărat. Amândouă: a fost proorocit şi s-a întâmplat. Tot timpul v-a fost dovedit prin ştiinţă şi alte metode, că Isus Hristos este acelaşi ieri, azi şi în veci. Dacă un om se leapădă de aceasta, atunci este un necredincios fără speranţă. El este înşelat prin puterea lui satana, şi de aceea nu este nici o speranţă pentru el. El nu are nici o speranţă!?

Ultima modificare de zacariah (09/10/11 14:44)


09/10/11 13:57

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

zacariah a scris:

Da sunt adi maris ,ce ai crezut ca am plecat deja ...?
april ...vad ca ai ajuns admin.Cred ca te-ai mai maturizat in a judeca oamenii ,conteaza foarte mult cu relationezi cu semenii tai ,Isus era un exemplu ptr toti .Sper ca vom colabora fructuos

Apreciez sinceritatea ta, dar asta nu schimba faptul ca ai fost banat de 2 ori de pe acest forum. De ce te-as lasa de data asta ? Imi poti da un motiv pertinent ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

09/10/11 19:59

   
Oblio
membru

Inregistat: 03/10/10

stefan a scris:

Te-ai gandit de ce nu e amintit niciodata in spita de neam Cain ca fiu al lui Adam? Au gresit cei care au scris biblia?


+Archangel+ a scris:


Cum nu e mentionat?
Geneza 4:1a   
Adam s-a împreunat cu nevasta sa Eva; ea a rămas însărcinată şi a născut pe Cain.


Poate un pic cam off topic...
   N-am vazut nici o reactie fireasca pentru un crestin sincer, un raspuns de genul...
Aaa, asa e! Poate ca aici Branham a cam gresit. :(

...in schimb privesti de sus cand cineva iti pare ca te lasa balta:

stefan a scris:

OLD TRAIAN-vad ca pe tine te intereseaza mai mult modul cum scriu si nu ce scriu.Sunt foarte multe lucruri pe care le-ai lasat in urma fara ca sa dai vre-un raspuns la ele.Observ ca atunci cand (ti-a mancat pisica limba) o iei pe ortografie si adresare fara ca sa te uiti ca si eu am fost atacat si obstructionat de mai multe ori.


  Replica ta, "ti-a mancat pisica limba" dovedeste implicari orgolioase ce nu stau bine alaturi de numele de crestin. Se cade sa abordezi critic cele sustinute nu persoana pe care normal este sa o respecti. Iar ceea ce-ti fac altii mai bine suporti de dragul credintei in Cel ce este exemplu de ingaduinta si iubire, si-ti va rasplati. Caca ai observat ca OLD TRAIAN este moderator, probabil iti explici ca era obiectiv cand pretindea respectarea regulamentului.
 
  Sper ca nu te-am ofensat, personal acord credit oricui nu se considera infailibil in convingeri si care trateaza dialogurile in mod obiectiv, asa ca astept sa lamurim si aceste aspecte: din punct de vedere biblic Cain s-a nascut din Adam si Eva, ori este rodul impreunarii dintre o jivina si Eva? Adam cum a mancat din pom, ca era acelasi din care a mancat Eva, nu?

Ultima modificare de Oblio (09/10/11 20:39)


_______________________________________
“Domnul nu se uita la ce se uita omul; omul se uita la ce izbeste ochii, dar Domnul se uita la inima.” 1 Samuel 16:7.

09/10/11 20:26

   
stefan
membru

Locatie: romania
Inregistat: 24/03/06
Oblio...te rog sa citesti Gen4:25 1Cronici1:1 Luc3:38
Trebuie sa intelegi ca acolo au fost 2 seminte de la 2 barbati lucrurile intamplandu-se in aceeasi zi
Abel-a fost placut lui Dumnezeuu
Cain-era din samanta ispititorului
1Ioan3:12- nu cum a fost Cain, care era de la cel rău şi a ucis pe fratele său. Şi pentru ce l-a ucis? Pentru că faptele lui erau rele, iar ale fratelui său erau neprihănite.

Nu inteleg de ce vorbesti in numele lui(old traian).Cred ca e destul de mare' ca sa se apere singur.
Citeste cu atentie textele si chiar si acolo in Gen4:1 este un sambure.Vorbeste de faptul ca adam sa impreunat cu Eva si sa nascut Cain si apoi a nascut si pe Abel dar nu mai vorbeste de o alta impreunare...cei 2 baieti erau din aceasi nastere doar ca fiecare avea un tata diferit.

Proverbe30:20 Tot aşa este şi calea femeii preacurve: ea mănâncă şi se şterge la gură, şi apoi zice: „N-am făcut nimic rău.”

Ultima modificare de stefan (10/10/11 14:20)


09/10/11 20:54

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Stefan, sa stii ca aici nu e crasma sa folosesti limbaj de mahala. Nu am reactionat ca sa nu zici ca n-am raspunsuri la postarile tale si atunci vin cu altceva. Daca te adresai unui alt user cu acel limbaj dupa ce ti-am dat avertisment, primeai de la mine ban imediat, asa ca grija mare la limbaj. Nu vreau sa repet.


stefan a scris:

Oblio...te rog sa citesti Gen4:25 1Cronici1:1 Luc3:38
Trebuie sa intelegi ca acolo au fost 2 seminte de la 2 barbati lucrurile intamplandu-se in aceeasi zi

Asta de unde ai scos-o ca in aceeasi zi?
Iar daca zici ca ar fi avut loc o superfecundare heteroparentala, de unde exista atunci un al doilea barbat? De ce nu pomeneste Biblia despre el?


Abel-a fost placut lui Dumnezeuu
Cain-era din samanta ispititorului
1Ioan3:12- nu cum a fost Cain, care era de la cel rău şi a ucis pe fratele său. Şi pentru ce l-a ucis? Pentru că faptele lui erau rele, iar ale fratelui său erau neprihănite.
Citeste cu atentie textele si chiar si acolo in Gen4:1 este un sambure.Vorbeste de faptul ca adam sa impreunat cu Eva si sa nascut Cain si apoi a nascut si pe Abel dar nu mai vorbeste de o alta impreunare...cei 2 baieti erau din aceasi nastere doar ca fiecare avea un tata diferit.
De unde stii ca de la aceeasi nastere? Si de unde stii tu de cate ori s-au impreunat ei?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (09/10/11 21:18)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/10/11 21:04

   
Pagini:  1 2 3 4 ... 9    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net