TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Literatura/Ce-ar face Isus in locul meu? - Proiect de inceput - un an de zile Moderat de april, feedback  
Autor
Mesaje Pagini: 1
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
De ceva timp cautam sa fac rost de o carte Adevaratul preot sau Ce-ar face Isus in locul meu? scrisa de Ch. - M Sheldon. Probabil ati auzit de carte sau chiar ati si citit-o. Eu una am auzit multe lucruri bune despre ea si imi doream sa o citesc. Aseara mi-a picat in sfarsit in maini.
Pt. cei care nu stiti despre ce este vorba in ea, pe scurt, in urma unei intamplari tulburatoare petrecute in biserica, 50 de oameni s-au decis ca timp de un an sa se intrebe inainte de orice decizie: Ce ar face Isus daca ar fi in locul meu? si sa actioneze ca atare, indiferent de consecinte. Cert este ca, prin decizia lor, viata lor a fost schimbata si ,,au rascolit lumea .. " Nu stiu daca se bazeaza pe ceva din realitate, dar cu siguranta daca si altii ar incerca sa faca la fel ar avea rezultate asemanatoare sau chiar mai mari.

Ce inseamna , in definitiv, sa urmezi pe Isus? [...] Ne angajam sa ne intrebam, la fiecare pas al vietii noastre zilnice: Ce-ar face Isus in locul meu? si sa procedam, in consecinta, indiferent ce consecinte ar putea avea lucrul acesta pentru noi.

,, Cine zice ca ramane in El, trebuie sa traiasca si el cum a trait Isus. " 1 Ioan 2:6
,, Daca voieste cineva sa vina dupa Mine, sa se lepede de sine, sa-si ia crucea in fiecare zi si sa Ma urmeze. " Luca 9:23

         Stiu ca de cand ne incepem viata noastra de crestini trebuie sa incepem sa traim pentru Dumnezeu si sa actionam in consecinta. Insa cati dintre noi ne-am intrebat mereu: Daca ar fi Isus acum in locul meu, cum ar proceda? Daca am fi facut asa de fiecare data, am fi trait altfel de vieti: am fi inlocuit mania cu blandetea, indiferenta cu dragostea, rautatea cu bunatatea ... - am fi vorbit altfel, am fi actionat altfel, am fi fost atenti la fiecare aspect al vietii noastre. 
Eu una am meditat la cei 6 ani de cand m-am intors la Dumnezeu si am realizat ca nu am trait mereu asa cum ar fi trebuit. Dumnezeu mi-a pus in gand sa fac si eu la fel ca personajele ( persoanele ) din carte. Evident imi doresc sa fac asa toata viata, dar am sa incep si eu cu un an, analizand, la sfarsitul lui, schimbarile care vor aparea cu siguranta.
        M-am gandit sa scriu si aici si sa va indemn sa faceti rost de carte ( as putea sa o rog pe fata care mi-a dat-o sa ma lase sa v-o imprumut - intrucat cred ca in seara asta o termin ), s-o cititi si poate chiar va intrati cu mine in echipa care va incerca ( pentru inceput ) timp de un an, sa se intrebe inainte de orice decizie: Ce ar face Isus in locul meu?

Doresc sa contruiesc o echipa ai carei membrii sa fie dispusi sa faca un angajament, inaintea lui Dumnezeu, ca timp de un an ( pentru inceput ) orice decizie va lua, se va gandi inainte cum ar proceda Isus daca ar fi in locul respectivului membru, actionand asa cum ar actiona Isus, indiferent de consecinte. Sa nu ne jucam insa cu ce promitem lui Dumnezeu, asa ca va rog luati in serios ce va spun si nu spuneti ca vreti sa faceti acest lucru, daca nu sunteti siguri.
Rugati-va lui Dumnezeu, cantariti bine problema si apoi, astept pe cine are aceasta dorinta in inima lui.


Evident nu va fi usor, in primul rand pentru ca a stii cum ar actiona Isus intr-o anume situatie implica sa Il cunosti foarte bine.( aceeasi problema si-au pus-o si ,,cei din carte" ) si in al doilea rand pentru ca noi suntem oameni. Dar ne vom ruga pentru intelepciune de sus, pentru credinta, curaj si multa rabdare. Si vom studia Cuvantul lui Dumnezeu cu o mai infocata dorinta: cunoscandu-L pe Dumnezeu putem actiona cum ar actiona El. Cum spuneam, usor nu va fi, dar asta nu trebuie sa ne dea inapoi, mai ales ca aceasta este si dorinta lui Dumnezeu pentru noi.  Daca fiecare am face asa, in dreptul nostru, am schimba lumea, fiecare in jurul lui.
Domnul sa ne ajute la aceasta!


Tanara Crestina,

Ultima modificare de Tanara crestina (16/12/11 23:42)


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

16/12/11 23:40

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

Roxana a scris:

Tanara crestina, dar nu asa se comporta un crestin adevarat? De ce ar trebui sa facem o echipa si sa incercam sa traim precum Domnul? Sa facem lucrurile precum Isus ar trebui sa ne dorim in fiecare clipa a vietii..ma rog, sa incercam :)




Stiu, Roxana. Evident ca asa se comporta un crestin adevarat, dar cati oameni din biserici ai vazut comportandu-se ca Isus sau alegand ce ar alege El?
Poate m-am dus eu numai in biserici ,,ciudate"; dar eu am observat ca oameni cu dorinta de a trai dupa voia lui Dumnezeu sunt in minoritate si ceilalti reprezinta majoritatea; vad multi oameni religiosi si putini oameni spirituali; am cunoscut cei drept crestini autentici, dar sunt asa putini.. Lumea incepe sa isi faca din ce in ce mai mult simtita prezenta in biserica in loc sa fie exact invers.
Vezi multi tineri plictisiti la predici, cu ochii pe pereti sau prin biserica,vezi fete imbracate indecent pt tinere crestine ce sunt, vezi oameni grabiti spre casa imediat ce adunarea a luat sfarsit in loc sa mai stea in partasie cu fratii, si multe altele pe care cred ca si voi le observati.
Cand e vorba de cantat, toata lumea inainte. Cand e vorba de trait .. nu mai stau lucrurile chiar asa.

Si ca sa vorbesc si de mine, in 6 ani de cand m-am intors la Dumnezeu nu pot spune ca la fiecare alegere m-am gandit cum ar actiona Dumnezeu. Uneori am ales si de una singura, impulsionata de anumite lucruri sau imprejurari. Am observat ca e mult mai usor sa te uiti la un film, decat sa te rogi si sa te adancesti in Cuvant. E mult mai usor sa petreci ore in sir facand ceva nefolositor, in loc sa faci ceva util: gen sa te rogi mai mult, sa postesti mai mult, sa ajuti mai mult.

Cum spuneam, stiu ca asta ar trebui sa faca orice crestin, dar nu orice om din biserica este si un crestin autentic. Ce intentionez eu sa fac este sa incepem cu o mana de oameni ( atati cat doresc ), care sa fim interesati cu adevarat de a implini voia lui Dumnezeu si de a trai asa cum a trait Isus: in dependenta de Tatal, plin de iubire pentru Dumnezeu si pentru aproapele sau.

Este adevarat ca unii fac asta deja si fara sa-si fi propus ceva de genul iar asta e minunat. Dar as vrea ca din ce in ce mai multi oameni sa procedeze asa. Iti dai seama ce schimbari am face in jurul nostru daca am gandi, am vorbi, am alege si am face exact ce ar face Isus fiind in locul nostru?

,, Cine zice ca ramane in El, trebuie sa traiasca si el cum a trait Isus. " 1 Ioan 2:6 

Cati oameni din biserica ar putea afirma, pe baza versetului, ca ei raman in El?

Cum scrie si in meditatia postata de tine pe 17 dec 2011: ,, Şi alegerea pe care o facem va defini cine suntem! "

Ultima modificare de Tanara crestina (17/12/11 12:10)


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

17/12/11 12:08

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

junia18 a scris:

Dar TanaraCrestina, de ce mai avem Duhul Sfant in noi? Nu ca sa ne calauzeasca la fiecare pas?
Este adevarat ca trairea asemenea Domnului Isus lasa mult de dorit din partea multora, dar daca nu exista cercetare personala si dorinta de traire sub calauzirea Duhului Sfant, o fraza nu va produce nimic de lunga durata.


Total de acord. Eu insa nu puneam accent pe fraza in sine, ci pe a medita inainte de a actiona. A medita la cum ar actiona Isus si a-I urma exemplul.
Evident, ca acest lucru sa fie posibil trebuie sa ai Duhul Sfant. Eu nu ma adresam celor din lume, ci ,,crestiniloc adormiti".



junia18 a scris:

Eu consider ca o persoana care doreste sa aduca slava lui Dumnezeu prin deciziile pe care le ia, ar trebui mai degraba sa se lase calauzit de Duhul Sfant si sa memoreze Cuvantul, asa cum se spune in Ps 119:11.


Nu inteleg de ce initiativa mea a fost vazuta in afara calauzirii Duhului Sfant si in afara Cuvantului. Poate nu m-am exprimat eu tocmai bine.
Eu nu propuneam nu stiu ce incantatie, folosind o fraza anume,cu putere de a schimba viata unui om .. departe de mine lucrul asta. Ci era o chemare pentru cei din biserica, sa ne ridicam si sa traim la inaltimea chemarii ce ne-a fost facute, sa ne trezim din amorteala care a curprins pe multi din biserica. Sa incepem sa traim pt. El, nefiindu-ne teama sa calcam literalmente pe urmele Lui.

Eu una asa mi-am propus sa fac. Nu pentru ca inainte n-as fi trait pentru El, ci pentru ca mi-am dorit sa trec la urmatorul nivel, afundandu-ma in Hristos, lepadandu-ma de mine si calcand pe urmele pasilor Lui cu un mai mare devotament.

Mi-e dor sa vad in jur multi multi oameni flamanzi dupa Hristos, flamanzi dupa Cuvant, dorind sa traiasca vieti dupa voia lui Dumnezeu, renuntand la ei. Mi-e dor sa vad asa ceva in biserica..


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

18/12/11 01:24

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Tanara crestina a scris:

Doresc sa contruiesc o echipa ai carei membrii sa fie dispusi sa faca un angajament, inaintea lui Dumnezeu, ca timp de un an ( pentru inceput ) orice decizie va lua, se va gandi inainte cum ar proceda Isus daca ar fi in locul respectivului membru, actionand asa cum ar actiona Isus, indiferent de consecinte.

Poate nu am inteles bine?
La ce tereferi cand spui: "orice decizie" ?
Duc la extrema sa intelegi. E o decizie sa duc lingura in farfurie sa mananc, si o decizie sa n-o mai duc cand farfuria e goala.
La ce fel de decizii te referi?
Sau aveai in gand decizii precum daca fac o anumita scala sau nu, daca ma angajez la un serviciu sau nu, etc.

Sunt decizii pe care noi trebuie sa le luam dar Iisus nu le-ar fi luat asa. De exemplu Iisus ar fi zis nu in ce-l priveste casatoria. Si noi trebuie sa spunem asa ca sa traim corect?

Ultima modificare de OLD TRAIAN (26/12/11 18:36)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

26/12/11 18:36

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

Tanara crestina a scris:

Doresc sa contruiesc o echipa ai carei membrii sa fie dispusi sa faca un angajament, inaintea lui Dumnezeu, ca timp de un an ( pentru inceput ) orice decizie va lua, se va gandi inainte cum ar proceda Isus daca ar fi in locul respectivului membru, actionand asa cum ar actiona Isus, indiferent de consecinte.



OLD TRAIAN a scris:

Poate nu am inteles bine?
La ce tereferi cand spui: "orice decizie" ?
Duc la extrema sa intelegi. E o decizie sa duc lingura in farfurie sa mananc, si o decizie sa n-o mai duc cand farfuria e goala.
La ce fel de decizii te referi?
Sau aveai in gand decizii precum daca fac o anumita scala sau nu, daca ma angajez la un serviciu sau nu, etc.

Sunt decizii pe care noi trebuie sa le luam dar Iisus nu le-ar fi luat asa. De exemplu Iisus ar fi zis nu in ce-l priveste casatoria. Si noi trebuie sa spunem asa ca sa traim corect?


Cand ma refer la a calca pe urmele lui Hristos, ma refeream in principal la a dori sa avem caracterul Lui, atitudinea Lui in raport cu totul. Spre ex. cum era El pe pamant? A umblat in totala dependenta de Dumnezeu, in totala supunere si a cautat binele altora inainte binelui personal. A iubit, a slujit cu adevarat.

Nu ma refeream la a trai viata Lui pe pamant, ci la a gandi, vorbi si actiona ca si El. Ma refer la deciziile de zi cu zi, mici sau mari. Si daca vrei o perspectiva asupra mancatului, te-ai putea intreba: S-ar indopa Isus cu mancare ( sunt unii crestini care fac asta), daca ar fi in locul meu, sau ar manca atat cat este suficient si in rest, s-ar ocupa de nevoile celorlalti?
Cu privire la casatorie, nu e cazul. Misiunea lui a fost una si singura: Sa Se intrupeze, sa sufere, sa moara, sa invieze si sa Se inalte la Cer pentru noi. Pe cand, Dumnezeu a creat pt om familia si majoritatea oamenilor se casatoresc. Dumnezeu a creat doar ce-i mai bun pentru om, pt noi.


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

26/12/11 20:30

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Am inteles ce inseamna a calca pe urmele lui Hristos, insa nu inteleg ca la tot ce facem trebuie sa punem intrebarea" ce ar face Iisus in situatia asta".

Cred ca mai degraba ar trebui sa fim plini de "Dumnezeu" in asa masura incat sa traim natural, nu noi, ci Hristos sa traiasca in noi.


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

26/12/11 23:43

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Pai da .. nu-ti imagina ca stau sa imi pun de n ori pe zi intrebarea asta. Ca doar nu e formula magica. Pur si simplu, fiind cu gandul la Hristos si cautandu-L sa-L cunosti cat mai adanc, incepi sa gandesti, sa vorbesti si sa actionezi ca El. Totul vine in mod natural, dar in timp. E un proces.

_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

27/12/11 01:17

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

Tanara crestina a scris:

Doresc sa contruiesc o echipa ai carei membrii sa fie dispusi sa faca un angajament, inaintea lui Dumnezeu, ca timp de un an ( pentru inceput ) orice decizie va lua, se va gandi inainte cum ar proceda Isus daca ar fi in locul respectivului membru,...

...

Tanara crestina a scris:

Pai da .. nu-ti imagina ca stau sa imi pun de n ori pe zi intrebarea asta. Ca doar nu e formula magica. Pur si simplu, fiind cu gandul la Hristos si cautandu-L sa-L cunosti cat mai adanc, incepi sa gandesti, sa vorbesti si sa actionezi ca El. Totul vine in mod natural, dar in timp. E un proces.

Pai, asta eu am facut de multa vreme, nu pentru un an , ci pe viata. )

Ultima modificare de OLD TRAIAN (27/12/11 10:30)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

27/12/11 10:29

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Ma bucur sa aud asta. Dar multi, din biserica, din ziua de azi nu mai fac asta. Au ajuns sa traiasca un crestinism de fatada.
Si daca citesti tot ce am scris pana acum aici, vei vedea ca am propus un an pentru inceput , dupa care ( gustand din ce inseamna o astfel de viata ) nu ai mai renunta la acest mod de a trai.


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

27/12/11 11:22

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
Pentru inceput un an, inseamna ca nu L-ai primit pe Isus ca Domn si Mantuitor al vietii tale..s-au L-ai primit pentru o perioada scurta sa vezi daca e gustul bun..

_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


28/12/11 06:44

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Ori incep eu sa ma exprim gresit de ma intelege lumea exact pe dos.. ori eu nu stiu ce sa mai cred. Dar, nu este problema.

Eu una am vrut sa indemn pe cei din biserica sa renunte la trairea asta searbada pe care foarte multi au adoptat-o, sa indemn la o traire 100% pentru Dumnezeu si nu cu jumatati de masura.
In schimb sunt inteleasa gresit. Mai mult, draga Roxana, desi nu ma cunosti, te-ai grabit sa formulezi anumite ipoteze cu privire la viata mea spirituala.
Sunt destul de dezamagita de feedback-ul primit, sincer ma asteptam la unul diferit.

In final, totul va fi bine. Domnul este Stanca mea si voi continua sa indemn pe cei din biserica la o traire vrednica de pocainta lor, chiar daca initial nu vor fi multi incantati la propunerea mea. Imi doresc sa fiu o lumina cat mai stralucitoare in Numele scumpului meu, Isus.


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

28/12/11 15:09

   
valeriu
membru

Locatie: romania, maramures
Inregistat: 02/01/11

Tanara crestina a scris:

Ori incep eu sa ma exprim gresit de ma intelege lumea exact pe dos.. ori eu nu stiu ce sa mai cred. Dar, nu este problema.


Fii liniştită! Pe forum se mai şi filozofează, iar de multe ori se seamănă „sămânţă de vorbă”.  Aceasta nu este prea rău deoarece printre seminţe de vorbă se mai poate semăna şi sămânţă bună, apoi cresc ele împreună până la o vreme de seceriş.

Proiectul tău este chiar foarte bun. Un an, o zi sau o secundă dacă încearcă cineva să fie mai bun, este foarte bine. Lăudabil!

Dumnezeu să te ajute să-i „arădui” pe cât mai mulţi pe urmele Domnului Isus!!


28/12/11 18:48

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08

Tanara crestina a scris:

Mai mult, draga Roxana, desi nu ma cunosti, te-ai grabit sa formulezi anumite ipoteze cu privire la viata mea spirituala. Sunt destul de dezamagita de feedback-ul primit, sincer ma asteptam la unul diferit.
Imi pare rau, dar m-ai inteles foarte gresit, ori eu nu am inteles ce ai vrut tu sa spui..sau mai este varianta in care marea majoritate a crestinilor doar pretind ca sunt chipul lui Hristos in lume.Eu una nu am ce cauta in acest proiect, deoarece in momentul in care m-am intors la Domnul, m-am pocait si L-am primit pe Isus ca Domn si Mantuitor al vietii mele,pentru tot restul vietii, indiferent de greutati/piedici/incercari, etc...ori pentru mine a fi crestin inseamna sa merg cat de mult pot pe urmele Lui si sa fiu lumina din intuneric pentru cei din jurul meu.

Ultima modificare de Roxana (28/12/11 19:21)


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


28/12/11 19:20

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07

Roxana a scris:

[..]ori pentru mine a fi crestin inseamna sa merg cat de mult pot pe urmele Lui si sa fiu lumina din intuneric pentru cei din jurul meu.


Nu stii cat ma bucur sa aud asta. Intotdeauna ma bucur de astfel de marturii. Ideea pe care am incercat sa pun accent: din ce observ in jurul meu, sunt din ce in ce mai putini cei care inteleg ca a fi crestin inseamna a calca pe urmele Lui si nu altceva. Ma doare sa vad ca lasam ca sistemul lumii sa patrunda in biserica, in loc sa fie exact invers.
Acum nu vreau sa fiu eu cea care vede intotdeauna jumatatea goala a paharului, insa nu pot sa nu ma intristez.. Si eu lupt cu tot ce vine sa ma traga in jos in relatia mea cu Dumnezeu. M-as bucura sa vad ca luptam mai multi. M-as bucura sa vad o trezire intre noi! Si cred ca o astfel de trezire incepe de la fiecare dintre noi, evident prin Duhul Sfant.

Valeriu, multumesc de incurajari!


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

28/12/11 20:13

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net