TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Maxime si cugetari/Viata / nastere / moarte / inviere Moderat de antonela, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Viata cu Hristos este o speranta fara sfarsit. Viata fara Hristos este un sfarsit fara speranta.

Viata este ca o piatra de moara. Te macina sau te lustruieste. Depinde de materialul din care esti facut.

Ceea ce numim noi viata nu este decat o calatorie spre moarte. Ceea ce numim noi moarte nu este decat o poarta spre viata.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

26/11/05 15:14

   
Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05
Daca noi nu am fi cu totii atata de interesati de noi insine, viata ar fi atat de neinteresanta incat niciunul dintr-e noi nu ar fi capabil s-o indure. ( Arthur Schopenhauer )

Ironia suprema a vietii este ca nimeni nu scapa de ea in viata.( Robert Heinlein )


27/11/05 16:58

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Mort e acela de care nimeni nu-si mai aminteste. (Saadi)

Chiar si omul care nu da nimic vietii pretinde de la viata totul. (I.Ducic)

Legile vietii sunt ascunse sub amanuntele actiunilor zilnice. (R.W.Emerson)

Moartea - tributul datorat destinului! (F. de Rotrou)


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

29/11/05 20:46

Site web  
Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05
Orice zi este o mica viata - orice desteptare si sculare o mică nastere, orice dimineata o mica tinerete, orice culcare şi adormire o mica moarte. ( Arthur Schopenhauer)

Cel dintai juramant pe care si l-au facut vreodata doua fiinte omenesti s-a savarsit la poalele unei stanci ce se prabusea ; si-au luat drept martori ai statorniciei lor cerul, care nu-i macar o clipa acelasi ; totul trecea , si in ei si in preajma lor , dar ei isi credeau inimile scapate de framantari. O , copii ! vesnic copii !
                                                    (Diderot - Jacques, fatalismul si stapanul sau )


04/12/05 09:14

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
Viata este copilaria nemuririi noastre.( J.W. von Goethe)

Când dai piept cu viaţa, nu întrebuinţa pieptul altcuiva.

Viata este grea; o nesfarsita infruntare pe care o duce barbatul cu dusmanii lui si femeia cu ... prietenele ei.

Tocmai cand credeam si eu ca o scot la capat, se gasi unul sa mute capatul mai incolo ...

Viata este doar un scurt cantec de leagan intre barza si ... brazda.

Pentru vremuri ca acestea ar fi necesare doua lucruri: ca cei bogati sa afle cum traiesc saracii si ca saracii sa afle cum muncesc bogatii.


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

30/12/05 03:00

   
doitili
membru

Locatie: Curtea de Arges, Romania
Inregistat: 23/10/05
Moartea poate fi asemanata cu linia orizontului, care nu este un sfarsit, ci doar o limita a vederii noastre.

Fricosii mor de mai multe ori inainte de moarte; cei curajosi nu gusta moartea decat o data.

Un sugubat batran spunea nu de mult ca in curand va reusi sa-si adune tot ce are
intr-o singura cutie.

Nu stiu cum se face: toti vor sa ajunga in cer, dar nimeni nu vrea sa moara!

Pe piatra funerara nu se trece contul de la banca.

O viaţă dedicată lucrurilor este o viaţă moartă, o buturugă, iar o viaţă modelată de Dumnezeu este un pom înfloritor!


_______________________________________
Este un lucru sa stii ce gandeste Dumnezeu. Este cu totul altceva sa gandesti cum gandeste El.

19/02/06 16:33

   
Larisa
membru

Locatie: Seattle
Inregistat: 22/05/05
Privesc viata precum un pasager important de pe Titanic: s-ar putea sa nu ajung la destinatie, dar macar merg la clasa intai. (Art Buchwald)


SI NU UITATI NICIODATA:

Viata nu se masoara cu numarul de respiratii pe care le aveti, ci in momente care iti taie rasuflarea.


_______________________________________
"In viata risipim ani, iar la moarte cersim clipe" - Nicolae Iorga

24/02/06 01:59

Site web  
vaxaly
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 28/03/05
Viata este o cascada de tradari, in care numai sperantzele ne raman fidele. (Narcis Giurgiu)

Viata este o suma de ocazii pierdute. (Emil Cioran)
Omul poate sfida gravitatia, dar nu si groapa.

Cele doua mari certitudini ale vietii sunt pacatul si moartea.

Chiar daca traiesc in grupuri, societati, multimi (impreuna), oamenii mor unul cate unul.

Moartea nu accepta refuzuri. (Euripides)

Moartea nu accepta mita. (Benjamin Franklin)

Chiar din clipa cand venim pe lume, incepem sa o parasim (sa iesim din ea)(D.Martyn Lloyd-Jones)

Nici chiar Papa nu ne poate acorda o amanare de la moarte. (Moliere)

A te gandi la moarte este cea mai mare dovada de realism, caci moartea este singura certitudine a vietii. (J.I.Packer)

A fi familiar cu groapa, inseamna prudenta. (C.H.Spurgeon)

Am fost lut, suntem carne si vom fi mancare pentru viermi. (Henry Smith)

Moartea asteapta pacatul, la fel cum munca isi asteapta rasplata. (Thomas Taylor)

Moartea nimiceste totul, in afara de adevar.

Toti oamenii sunt egali in prezenta mortii. (Publilius Syrus)

Moartea este MARELE COMUNIST - ne face egali pe toti!

Asa cum moartea te gaseste, eternitatea te pecetluieste.

Moartea pecetluieste caracterul si faptele omului, pe veci. Asa cum ii gaseste in aceasta lume, vor fi si in urmatoarea. (Nathaniel Emmons)

Daca nu mori cum trebuie de prima oara, nu poti intoarce sa mori mai bine, a doua oara. (Robert Murray M’Cheyne)

Orice moarte este nefireasca. (J.I.Packer)

Moartea nu este un punct terminus, ci doar o jonctiune. (J.Charles Stern)

Intreaga viata, este o pregatire pentru moarte - CAT DE BINE NE-AM PREGATIT?

Filozofia care nu ne invata cum sa stapanim moartea, (mai bine zis, cum s-o primim), nu merita doi bani. (J.I.Packer)

Sa nu fim oare mangaiati atunci cand ne amintim ca moartea nu este decat rechemarea noastra acasa dintr-un exil, in patria noastra cereasca? (Jean Calvin)

Putem fara a gresi, sa afirmam ca acela care nu priveste cu bucurie la ziua mortii lui si la ziua invierii lui, nu a avansat deloc in credinta Crestina (in scoala lui Hristos). (Jean Calvin)

Fie ca nadejdea pe care o ai a cerurilor, sa stapaneasca si sa invinga frica ta de moarte. La urma urmei, de ce ti-ar fi frica sa mori, daca speri sa traiesti prin moarte? (W.Gurnall)

Moartea nu este neasteptata pentru nici un sfant; celui ce are tot timpul masa pregatita, venirea unui oaspete nu este o surpriza. (George Swinnock)

Viata este scurta, arta este lunga, ocazia fugitiva, experienta nesigura, judecata anevoioasa.(Hipocrate)

Dupa ce am descoperit ca viata nu are nici un sens,nu ne mai ramane altceva de facut decat sa-i dam un sens. (Lucian Blaga)

Primul pas al copilului este primul pas spre moarte. (Kozma Prutkov)

Traita din nou viata mi-ar fi mai cuminte poate, insa desigur mult mai trista. N. Iorga.

O taina este a te naste, a vietui este doar o deprindere.

Cei ce se tem de Dumnezeu nu trebuie sa se teama de moarte.

Cand un crestin moare, tocmai a inceput sa traiasca.

Crestinii niciodata nu-si spun "adio".

Cel ce a trait cum nu trebuie nu va sti cum sa moara.

Doar cei ce l-au primit cu credinta pe Hristos sunt gata sa primeasca si moartea cu demnitate. (Anon)

Viata este alcatuita numai din intamplari, dintre care unele se repeta.

Copiilor nu le e frica de moarte.

Sfarsitul lumii vine cand mor eu.

Cand un crestin moare, tocmai a inceput sa traiasca.

Toata viata este circumscrisa mortii, dar pentru credincios dincolo de acest cerc se gaseste o nelimitata sfera a vietii. Nu trebuie decat ca el sa moara o data pentru a iesi din acest cerc si a nu mai avea de-a face cu moartea. (James Hamilton)

Isus a transformat moartea dintr-o caverna inspaimantatoare, intr-o punte ce duce la glorie. (C.H.Spurgeon)

Moartea este (vestiarul) o sala de asteptare, un vestibul, unde ne imbracam cu nemurirea. (C.H.Spurgeon)


_______________________________________
"Nu de aripi are nevoie spiritul omenesc, spune Bacon, ci de plumb. Cu prea mare usurinta se avanta in cele mai inalte abstractiuni pierzand orice contact cu omenescul si realitatea."

31/03/06 15:59

Site web  
Shilo
membru

Inregistat: 24/10/05
" Nu exista pentru om decat trei evenimente: nasterea, viata si moartea; El nu simte cand se naste, sufera ca trebuie sa moara si uita sa traiasca"

La Bruyere - Caracterele - " Despre om"


01/04/06 11:13

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Viata e mai tare decat moartea. (H.Hesse)

Viata are ceva pentru fiecare. (J.Wassermann)

Nu-i destul sa existi. Trebuie s-o dovedesti. (A.Thibaudet)

Viata este o consumatie - unii consuma, altii se consuma. (Th.Pallady)

Viata trebuie masurata dupa gandire si actiune, iar nu dupa timp. (J.L.Avebury)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

17/04/06 18:19

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Viata cu adevarul nu e totdeauna usoara / dar viata cu minciuna totdeauna este-amara.

Viata nu da nimanuia nici mai multe suparari / nici mai multe suferinte, / decat binecuvantari.

Daca crezi in alta Viata, / tu, atunci, traieste-o bine / pe aceasta de acuma / printre cei ce sunt ca tine.

Drumul vietii suie catre viitorul nesfarsit / ce si-l afla fiecare dupa ce si-a pregatit.

Viata e mai trecatoare ca al pasarilor zbor / fii cu grija si cu graba, multe esti in ea dator.

De moarte poti fi sigur / de-al ei ceas, insa, nu - / de-aceasta-n orice vreme adu-ti aminte tu.

Cand viata noastra-i gata a muri pentru pacat, / si-Adevaru-n noi e gata a-nvia cu-adevarat.

Prima nastere ni-e-n lume / cea de a doua-i pentru Cer / una-n cele trecatoare, / alta-n cele ce nu  pier.

Singura dorinta care / vreau ca s-o mai am sub soare, / e-a trecutului uitare / a prezentului rabdare / si-o nadejde-nvingatoare / - pentru viata viitoare.

                              ( Traian Dorz)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

14/07/06 20:38

   
Cris Cristi
membru

Locatie: CLUJ-NAPOCA
Inregistat: 22/02/06
PRINCIPII DE VIATA...

1.Poti vorbi cu autoritate numai dspre lucrurile pe care le traiesti tu insuti.
2.Poti sa conduci pe altul numai pe un drum pe care ai umblat deja.
3."Cel mai mare"slujeste cel mai mult.
4.Ti se vor incredinta lucruri mari numai in masura in care esti credincios in lucrurile mici.
5.Punctualitatea denota respect de tine si respect pentru altii.
6.Intre madularele Trupului nu exista comparatie si competitie; exista numai complementaritate.
7.Umblarea cu Dumnezeu presupune depasirea zonei de confort si a propriilor limite emotionale si fizice.
8.Suntem doar administratori ai lucrurilor pe care Dumnezeu ni le-a incredintat si nu proprietari.
9.O buna comunicare,transparenta si rezolvarea conflictelor sunt conditii necesare pentru bunul mers al unei lucrari.


_______________________________________
"Toate izvoarele mele sunt in Tine." Ps.87:7

19/07/06 21:11

   
dana21
membru

Locatie: Beclean, Romania
Inregistat: 24/09/06
Viata ne este data ca o bucata de lut. Important este sa stim cum sa o modelam!

Important este nu cat de mult, ci cat de frumos traiesti.

Succesul nu se masoara prin ceea ce ai infaptuit ci prin piedicile pe care le-ai biruit in cale.

Iubesti viata? Atunci nu risipi ca un nesabuit timpul, caci din timp este facuta viata! (Benjamin Franklin)

Moartea nu vine odata cu virsta, ci odata cu uitarea. (Gabriel Garcia Marquez)

Exista frunze care nu cad, oricat de puternic ar fi vantul; exista clipe, oameni si fapte care nu se uita, chiar daca uitarea este o lege a firii.

Numai in fata mortii omul pricepe pretul vietii si numai primejdia ii oteleste sufletul. (Rebreanu)

O viata nu valoreaza nimic, dar nimic nu valoreaza cit o viata. (Jerome K. Jerome)

Invata sa alungi lacrima cu un suras, invata sa zambesti atunci cand esti trist, caci numai zambind vei invinge suferinta.

Vezi-ti de drumul tau si alege din viata ce este bun; pentru nimicuri nu este timp suficient!

Pastreaza-ti bine visele, pentru ca, daca ele mor, viata devine o pasare cu aripa rupta ce nu poate zbura.

Sa nu-ti faci din viata o cursa contracronometru caci s-ar putea sa ajungi la linia de sosire inainte de a-ti fi propus.

In viata exista doua tragedii. Una e sa nu obtii ceea ce-ti doresti. Cealalta e sa obtii.

Din momentul in care ne nastem, timpul incepe sa ne ia viata inapoi.

Moartea este un fenomen simplu in natura. Doar oamenii il fac inspaimintator.


_______________________________________
Viata nu valoreaza nimic. Dar nimic nu e mai de pret ca viata.

24/10/06 20:59

   
dana21
membru

Locatie: Beclean, Romania
Inregistat: 24/09/06
Este intelept sa luam viata in serios dar nu in tragic.

Cea mai buna folosire a vietii este sa o cheltuiesti pentru ceea ce poate ramane dupa ea.

Adevarata dragoste este viata, adevarata viata este dragoste.


_______________________________________
Viata nu valoreaza nimic. Dar nimic nu e mai de pret ca viata.

11/11/06 09:32

   
jezzy
membru

Inregistat: 13/03/06
Trebuie sa iti traiesti viata asa cum e pentru ca ti-a fost data fara sa o ceri si ti se va lua fara sa fii intrebat.

Orice existenta nu-i, in ultima instanta, decat un numar finit de motive. (Tudor Octavian)

Viata este acolo unde te regasesti, momentul in care simti ca iti apartine clipa si ca in ea sta ascunsa o viata intreaga. (Chris Simion)

Cel mai greu ii este omului sa se dezobisnuiasca de viata. (Chris Simion)

Prefer sa-i tin minte pe oameni veseli si sanatosi, nu neputinciosi sau morti. (Chris Simion)

Nu de moarte mi-este frica, ci de vesnicia ei! (Tudor Arghezi)

Important in viata nu e cum incepi, ci cum continui. (Anda Calugareanu)

Cel mai greu lucru in viata e sa spui "Da" sau "Nu" cand trebuie!


_______________________________________
I only fear that I don’t have enough time left to tell the world that there’s no time left!

13/04/07 13:03

   
Eagle 006
membru

Locatie: Timisoara, Romania
Inregistat: 19/09/07
"Mormantul nu este o alee oarba,ci un tunel.Se inchide cu un amurg si se deschide cu zorile diminetii...Simt ca n-am spus nici a mia parte din ce este in mine...Setea dupa infinit dovedeste infinitul." (V.Hugo)

"Cu cat ma apropii de sfarsit,cu atat mai clar aud in jurul meu nemuritoarele simfonii ale lumilor care ma cheama.E minunat si totusi atat de simplu." (V.Hugo)


_______________________________________
Fii un gladiator al cerului in aceasta lume!!!  ;)

03/11/07 18:55

   
Roxana
membru

Locatie: ACASA
Inregistat: 14/03/08
"Si s-a nascut, mititelul, tipand si batand aerul, cu fetisoara chinuita, pe care abia urma sa se astearna pacea si intelepciunea copilareasca.
... Apoi cineva mi l-a asezat in brate. M-a privit. Ne-am recunoscut; memoria comuna a doua suflete. S-a linistit. N-a mai plans. Ochii lui se topeau intr-ai mei, dospind in mine, cu caldura lor blanda, o legatura inefabila. Si am simtit toata forta iubirii lui rascolindu-mi inima."
"Niciodata nu voi uita cum te-am vazut prima oara. Erai ud, lipicios, plin de riduri si tipai de mama focului. Dar a fost cea mai frumoasa imagine care mi-a ramas in minte!"


_______________________________________
„Eu sunt Alfa şi Omega, Începutul şi Sfârşitul”, zice Domnul Dumnezeu, „Cel ce este, Cel ce era şi Cel ce vine, Cel Atotputernic.”


14/03/08 21:08

   
RainSong
membru

Locatie: going over Jordan
Inregistat: 08/11/06
Moartea este asa sigura de victoria ei ,incat iti lasa o viata avantaj .

_______________________________________
"se spune ca-i nevoie de curaj pentru-a muri, eu spun ca trebuie curaj pentru-a trai; si stii ca toti oamenii mor, dar nu toti oamenii traiesc .. e greu cand trebuie sa treci zilnic inca un test."

11/12/08 12:18

   
livu2day
membru

Locatie: Dublin, Ireland
Inregistat: 06/11/08
- Am fost nascuti prin moarte deci totusi condamnati sa fim robiti in moarte,
  fara sa avem sansa sa alegem.

- Am fost nascuti la viata din alegerea noastra, care totusi nu a depindat de
  noi ci fost tot meritul a-Lui Isus Hristos. El a ales ca sa avem viata prin
  moartea Lui si invierea Lui.
  Deci viata am castigat prin Isus si prin alegerea a-Lui si noi am ales totusi
  sa acceptam jertfa data de El, in acest mod am avut viata adevarata.

- Am fost nascuti prin carne mizerabila, roba a pacatului si a putrezirei dar
  totusi am fost re-nascuti prin Duh cu Isus.
  2 nasteri, ceea rea a fost acoperita de ceea buna a-Lui Mielul Isus care sa
  jertfit.


_______________________________________
Proverbele 18:2 Nebunului nu-i este de învăţătură, ci vrea să arate ce ştie el.
http://iaebetel.blogspot.com/

16/01/09 02:33

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
Viata e un roman in trei volume: trecutul, prezentul si ce-o sa vie. Primul e terminat si pus deoparte, al doilea il citim zilnic si al treilea si ultimul, e la seif. Cheile sunt la Dumnezeu!

_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

09/03/09 13:44

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Viata nu se masoara in numarul de respiratii, ci in numarul de momente cand ni s-a taiat respiratia. – Anonim

Ultima modificare de OLD TRAIAN (09/11/11 20:28)


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

09/11/11 20:28

   
antonela
Moderator

Locatie: Romania
Inregistat: 02/11/05
“Viaţa ne-a fost dată pentru a o trăi, nu pentru a o gândi.” Octavian Paler

_______________________________________
Căci Tu eşti Stânca mea, Cetăţuia mea, şi, pentru Numele Tău, mă vei povăţui şi mă vei călăuzi. Psalmul 31:3

15/12/11 21:24

   
Pagini: 1    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net