TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Crestinism practicant sau cu juma' de norma!?/Suntem multumiti cu starea noastra ? Moderat de +Archangel+, Old  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Pai, aici e buna faza cu etapele, si cu pregatirea. :)

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

21/10/08 21:08

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
explica putin...ca nu inteleg unde bati aici :)

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

21/10/08 21:10

Site web  
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08

gabi_aron a scris:

dar problema e ca nu se urmareste o pregatire pentru asta...toti asteapta maturizarea spirituala sa pice din nori.

Mda. :rolleyes:


_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

21/10/08 21:13

   
gabi
membru

Locatie: Ludus, Romania
Inregistat: 14/11/06
e buna faza cu etapele...dar nu e ca maturizarea din viata...care o capeti trecand prin "scoala vietii"...maturizarea spirituala e altfel...si trebuie sa lupti s-o dobandesti...sa faci ceva pentru asta

_______________________________________
"... greutatea erudiţiei în definirea cuvintelor nu compensează slăbiciunea argumentului în chestiunile mai importante." Francis A. Schaeffer

21/10/08 21:24

Site web  
simona
membru

Locatie: Ploiesti, Romania
Inregistat: 19/02/08
Exact!

_______________________________________
"GOD IS ENOUGH"

21/10/08 21:34

   
edi.theraven
membru

Locatie: me
Inregistat: 26/10/08
[de sters]

Ultima modificare de editheraven (26/10/08 15:01)


26/10/08 14:36

Site web  
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
pai si care ar fi legatura cu subiectul ?

Este un verset care zice ca "Domnul cunoaste pe cei ce sunt ai Lui". Numai El te poate lamuri in privinta asta.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

26/10/08 14:55

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06

gabi_aron a scris:

si inca ceva la ce ai zis mai sus...e adevarat ca nu poti merge varza d.p.d.v. spiritual in misiune...dar problema e ca nu se urmareste o pregatire pentru asta...toti asteapta maturizarea spirituala sa pice din nori

daca esti "varza" din punct devedere spiritual nici nu cred ca ai fi foarte dornic sa mergi in misiune.
gabi, merg de 4 ani cu mai multe grupe de evanghelizare si misiune si nu poti sa mergi oricum. nu sunt nu stiu ce mare misionar, nu plec in nu stiu ce tari, dar a fost nevoie de cateva cursuri. nu te poti duce sa vorbesti cu cineva fara sa stii de unde sa incepi, fara sa stii ce trebuie sa ii spui mai intai. si la faza cu "om mare"..nu ai cum sa fii invatat peste noapte. trebuie sa accepti ca nu te poti duce nepregatit ca sa le vorbesti celorlalti despre El. E nevoie in primul rand ca viata ta sa fie traita in deplina dependenta de El, iar apoi, ai nevoie de mult timp petrecut cu El, ca sa poti fi calauzit de El in privinta anumitor raspunsuri, ai nevoie sa cunosti Scriptura ca sa nu te panichezi cand te intreaba cineva ceva. Cand am ales prima data sa merg cu anumite echipe de misiune si evangelizare a trebuit sa urmez anumite etape. am facut cateva studii si am invatat ca nu e totul asa cum credeam eu; a trebuit sa invat Biblia foarte bine, ca sa fiu pregatita pentru orice. sunt lupte puternice in momentele in care vrei sa le vorbesti celorlalti despre El si daca baza nu este solida nu ai nicio sansa.
totusi...nu trebuie sa fim descurajati. depinde si de locurile unde evanghelizam. daca mergi doar pe sate nu e nevoie de mare pregatire, doar de mult timp cu El..dar daca doriti sa faceti mai mult de atat nu va inselati singuri crezand ca va va fi usor fara munca.


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

26/10/08 15:37

   
mikhael
membru

Locatie: sibiu, romania
Inregistat: 16/01/09
Suriori si fratioare, cum stati cu rugaciunea? sunteti multumiti de de timpul vostru de rugaciune? Rugaciunea voastra aduce ceva?  Vedeti roade? In voi si in jurul vostru...
Mai sunt momente cand simtiti apropierea de Dumnezeu? prin simturile spirituale(aici unii au de comentat) sau prin credinta.
Deobicei starile astea alterneaza.
De cititul din Biblie nu mai intreb..da' poate ziceti voi..
Pe scurt, mai este Dumnezeu in viata voastra?se vede ceva?

Ultima modificare de mikhael (28/12/09 22:46)


_______________________________________
Oare cand vine Domnul sa ne ia?

28/12/09 22:40

   
adriana
membru

Inregistat: 08/02/08

sola scriptura a scris:

Suntem multumiti cu starea noastra ?

de ce nu evanghelizam?


Cred ca inainte sa evanghelizam suntem chemati sa traim prin Duhul si pentru Domnul. Daca inima ne-ar fi plina de El, atunci evanghelizarea altora n-ar fi o corvoada, un efort, ci un lucru natural.

Ultima modificare de MRU (22/08/10 18:42)


_______________________________________
"Eu te voi invata si-ti voi arata calea pe care trebuie s-o urmezi." (Ps.32:8)

22/08/10 18:42

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

mikhael a scris:

Suriori si fratioare, cum stati cu rugaciunea? sunteti multumiti de de timpul vostru de rugaciune? Rugaciunea voastra aduce ceva?  Vedeti roade? In voi si in jurul vostru...
Mai sunt momente cand simtiti apropierea de Dumnezeu? prin simturile spirituale(aici unii au de comentat) sau prin credinta.
Deobicei starile astea alterneaza.
De cititul din Biblie nu mai intreb..da' poate ziceti voi..
Pe scurt, mai este Dumnezeu in viata voastra?se vede ceva?

Topicul era: suntem multumiti?(adica tu esti multumit?)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

22/08/10 21:53

   
adrianopol3
membru

Locatie: G
Inregistat: 04/08/11
nu suntem multumimiti dar incercam sa nu ne gandim la asta ...

_______________________________________
http://www.forumcrestin.ro/

04/08/11 15:13

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Si atunci la ce ne gandim?

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

05/08/11 08:50

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
Ca nu trebuie sa ne gandim la faptul ca nu suntem multumiti. :D

Ultima modificare de shoricel (05/08/11 11:52)


_______________________________________
A passion lifestyle.

05/08/11 11:52

   
Pagini:  1 2    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net