TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Exista fericire ? Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini:  1 2 3
filip
membru

Inregistat: 27/04/05
Spus, spus, dar... cel mai adesea sunt nefericit. V-aţi prins?

09/03/07 08:17

Site web  
monica
membru

Locatie: Europa
Inregistat: 16/03/05
Dupa parerea mea fericirea consta si in a te bucura de ceea ce ai in prezent: de ce ai realizat, de familie, de relatiile de prietenie.
Eu cred ca exista fericire, iar daca lipseste, trebuie facuta o analiza a vietii noastre,  sa vedem care sunt cauzele nefericirii noastre si sa le inlaturam din viata noastra.
Tocmai am iesit dintr-un astfel de moment: ma simteam frustrata ca nu am un loc de munca stabil, de fapt nimic stabil in viata mea, dar pe urma am realizat ca am totusi niste atuuri si niste experiente care pot fi fructificate, daca schimb un pic perspectiva mea asupra lucrurilor.
Perspectiva era una negativa, amplificata si de stres si de schimbarea totala a mediului.
Dumnezeu si relatia mea cu El a facut lumina in modul meu "nefericit" de a vedea lucrurile, iar acum pot sa spun cu certitudine ca ma bucur de oportunitatile prezente si nu ma tem de viitor.

Ultima modificare de monica (09/03/07 10:08)


09/03/07 09:59

   
maryan
membru

Locatie: Pitesti/Romania
Inregistat: 21/02/07
Biblia semnaleaza foarte clar ca exista fericire si mai ales ca putem ajunge la ea. Ba mai mult ne arata si cateva mijloace prin care putem atinge nici mai mult nici mai putin, fix fericirea:
    - apropiindu-ne de Dumnezeu(psalmul 73)
    - cugetand la Cuvantul Domnului(Proverbele 16:20)
    - luand aminte la poruncile Lui(Isaia 48:18)
    - gasind o sotie/sot buna(Proverbe 18:22)

Bineinteles ca a fi fericit este si un act de vointa, de credinta.

Te poti bucura de ce e in jur si deci poti fi fericit in momentulin care ajungi sa privesti lucrurile dintr-o perspectiva corecta, dintr-un unghi potrivit si nu distorsionat asa cum sunt din ce in ce mai mult prezentate de cei din jurul nostru

in concluzie trebuie sa ne si propunem sa fim fericiti si Domnul ne va veni in ajutor (de fapt tot El pune in noi dorinta de a fi fericiti)


_______________________________________
Prietenul adevarat iubeste oricand, si in nenorocire ajunge ca un frate. Proverbe 17:17

09/03/07 13:35

   
angel
membru

Locatie: Constanta. Romania
Inregistat: 06/03/06

monica a scris:

Dupa parerea mea fericirea consta si in a te bucura de ceea ce ai in prezent: de ce ai realizat, de familie, de relatiile de prietenie.
Eu cred ca exista fericire, iar daca lipseste, trebuie facuta o analiza a vietii noastre,  sa vedem care sunt cauzele nefericirii noastre si sa le inlaturam din viata noastra.
Tocmai am iesit dintr-un astfel de moment: ma simteam frustrata ca nu am un loc de munca stabil, de fapt nimic stabil in viata mea, dar pe urma am realizat ca am totusi niste atuuri si niste experiente care pot fi fructificate, daca schimb un pic perspectiva mea asupra lucrurilor.
Perspectiva era una negativa, amplificata si de stres si de schimbarea totala a mediului.
Dumnezeu si relatia mea cu El a facut lumina in modul meu "nefericit" de a vedea lucrurile, iar acum pot sa spun cu certitudine ca ma bucur de oportunitatile prezente si nu ma tem de viitor.


maryan a scris:

Biblia semnaleaza foarte clar ca exista fericire si mai ales ca putem ajunge la ea. Ba mai mult ne arata si cateva mijloace prin care putem atinge nici mai mult nici mai putin, fix fericirea:
    - apropiindu-ne de Dumnezeu(psalmul 73)
    - cugetand la Cuvantul Domnului(Proverbele 16:20)
    - luand aminte la poruncile Lui(Isaia 48:18)
    - gasind o sotie/sot buna(Proverbe 18:22)

Bineinteles ca a fi fericit este si un act de vointa, de credinta.

Te poti bucura de ce e in jur si deci poti fi fericit in momentulin care ajungi sa privesti lucrurile dintr-o perspectiva corecta, dintr-un unghi potrivit si nu distorsionat asa cum sunt din ce in ce mai mult prezentate de cei din jurul nostru

in concluzie trebuie sa ne si propunem sa fim fericiti si Domnul ne va veni in ajutor (de fapt tot El pune in noi dorinta de a fi fericiti)



frumos spus!
si eu cred ca a fi fericit depinde de noi,de atitudinea pe care alegem sa o adoptam in fata circumstantelor din viata...poti alege sa te bucuri de tot ce ai si ce esti sau poti sa fii nemultumit de ceea ce ai sau nu, ce nu esti ori nu...


_______________________________________
Hristos e viatza, restul sunt detalii!

09/03/07 22:23

   
albertina
membru

Locatie: washington
Inregistat: 12/11/06

Filip. a scris:

Spus, spus, dar... cel mai adesea sunt nefericit. V-aţi prins?

de ce nefericit filipe? Ce te face sa fii nefericit? Stii ce facem noi? Asteptam sa avem tot  ca sa ne bucuram de putin...

fericirea inseamna: sa te bucuri de putin si apoi cand stii sa te bucuri de ce ai... ... ... putin cate putin ajungi sa te simti fericit....


_______________________________________
Nu astepta sa nu mai vezi nici o cale de iesire ca sa privesti in sus!!!

10/03/07 23:37

   
CatalinD
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 02/03/07

by_rut a scris:

Proverbele 16:20 Cine cugetă la Cuvântul Domnului, găseşte fericirea, şi cine se încrede în Domnul este fericit.
Isaia 48:18 O! de ai fi luat aminte la poruncile Mele, atunci pacea ta ar fi fost ca un râu, şi fericirea ta ca valurile mării.


     Poate exista fericire si multumire fara pace in inima? O inima plina cu pacea Domnului este si multumita si fericita, si nu se va tulbura de nimic niciodata.
     Luând-o pe fir in acest sens, ajungem tot la Cuvant care ne invata, cum ati scris si voi, sa fim aproape de Domnul, de faţa Sa, pentru a primi promisiunea Domnului Isus:
Ioan 14:27 Vă las pacea, vă dau pacea Mea. Nu v-o dau cum o dă lumea. Să nu vi se tulbure inima, nici să nu se înspăimânte.
     Caci ce este nefericirea, nu inima tulburata sau inspaimantata?


_______________________________________
"Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc şi ele vin după Mine. Eu le dau viaţa veşnică, în veac nu vor pieri şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea." Ioan 10:27-28

24/04/07 12:43

   
anca4j
membru

Inregistat: 24/01/05
Ce mult imi place versetele astea din Isaia, am meditat o perioada la ele, si am ajuns la concluzia ca umbrele, sau tristetile ce mai vin in viata de zi cu zi sunt puse acolo pt ca eu nu am ascultat in toate de Dumnezeu sau pentru ca au ca scop slefuirea mea. Daca nu am avea asa momente, nu am mai pretui fericirea atat de mult !!!

Personal, sunt o fica a Cerului fericita, sunt prea binecuvantata ca sa las tristetile sa imi intunece viata !!


24/04/07 15:48

   
CatalinD
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 02/03/07
Oare fara tristete am putea sa constientizam fericirea? Cu ajutorul tristetii ne dam seama si cat de mult pierdem cand suntem tristi. Si in final, cine ne vrea tristi? Domnul nu, noi insine nu. Bucuria in Domnul ne este la indemana oricand, trebuie doar sa o alegem.

_______________________________________
"Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc şi ele vin după Mine. Eu le dau viaţa veşnică, în veac nu vor pieri şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea." Ioan 10:27-28

03/05/07 10:24

   
maryan
membru

Locatie: Pitesti/Romania
Inregistat: 21/02/07
Ca si cu oricare alt lucru, s-ar putea ca la un moment dat sa te obisnuiesti cu fericirea si sa nu o mai apreciezi la adevarata valoare. Tocmai momentele de tristete, de nefericire, de incercare chiar, ne conştientieaza de cat de important, de frumos, de minunat este sa fi fericit. Si ce frumos şi ce senzatie placuta este atunci cand dupa furtuna apare soarele...

_______________________________________
Prietenul adevarat iubeste oricand, si in nenorocire ajunge ca un frate. Proverbe 17:17

03/05/07 11:24

   
stely777
membru

Inregistat: 06/01/08
*daca vrei sa gasesti fericire pe pamant ... nu vei gasi fericire in rai
*iar daca vrei sa gasesti fericire in rai ... nu gasesti pe pamant

*pt a gasi fericire pe pamant... trebuie sa fii ca lumea, sa traiesti fiecare clipa la maxim, sa nu te intereseze cat rau le faci celor din jur, sa traiesti doar pt tine ... iar in rai bineinteles ca exista fericire, doar ca tu nu te poti bucura de ea ... din cauza faptelor tale

*si pt a gasi fericire in rai ... trebuie sa traiesti o viata neprihanita alaturi de D-zeu, ceva ce e destul de greu 4 sure, iar daca tu consideri ca fericirea o poti gasi doar in rai ... atunci nu mai poti numi fericire ceea ce gasesti pe pamant ... parerea mea :D

Ultima modificare de stely777 (15/04/09 15:26)


_______________________________________
don't give up ... look up!

06/01/08 20:19

   
tamarta
membru

Locatie: Cluj :D
Inregistat: 22/11/06
ioi ce am ametit...

exista fericire, si este si pe pamant. Eu am gasit-o. stii...multi cauta fericirea departe, in lucrurile din lumea aceasta. Ea se afla in fiecare dintre noi, depinde de noi daca alegem sa fim sau nu fericiti. daca mereu privim la cei din jur, la ceea ce au ei, vom fi mereu nemultumiti si nefericiti. acum ceva timp nu credeam ca voi spune asta, dar sunt fericita, desi nu am nimic, dar il am pe Dumnezeu si speranta si credinta ca intr-o zi va rasari soarele si pe strada mea...


_______________________________________
"Nu varsta aduce intelepciunea, nu batranetea te face in stare sa judeci. Iata de ce zic: Ascultati-ma! Imi voi spune si eu parerea"  Iov32:9, 10

06/01/08 20:34

   
CatalinD
membru

Locatie: Bucuresti
Inregistat: 02/03/07
Cuvintele de mai sus sunt intelepte, cu toate ca nici batrinetea si nici tineretea (tamartei !) nu aduc intelepciune, ci:
"El (Domnul Isus) a fost făcut de Dumnezeu pentru noi înţelepciune,..." (1 Cor 1:30)

Fericirea care ne intereseaza pe fiecare este cea care este (sau nu este) in noi. Si eu, odinioara, plecam des in calatorii in cautarea fericirii, dar caram degeaba in mine golul care raminea in continuare gol... Odata gasita, fericirea intradevar este in tine si nu mai este nevoie sa o cauti in spatiu si in timp.

"Cine cugetă la Cuvântul Domnului, găseşte fericirea şi cine se încrede în Domnul este fericit." (Proverbe 16:20)

Ce interesant... cugetand la Cuvant, doar gasim fericirea, dar pentru a o pastra in noi trebuie sa ne incredem deplin in Domnul (Cuvantul intrupat).


_______________________________________
"Oile Mele ascultă glasul Meu; Eu le cunosc şi ele vin după Mine. Eu le dau viaţa veşnică, în veac nu vor pieri şi nimeni nu le va smulge din mâna Mea." Ioan 10:27-28

07/01/08 11:12

   
black-panther
membru

Locatie: pe Terra
Inregistat: 18/10/05

stely777 a scris:

***daca vrei sa gasesti fericire pe pamant ... nu vei gasi fericire in rai
***iar daca vrei sa gasesti fericire in rai ... nu gasesti pe pamant

***pt a gasi fericire pe pamant... trebuie sa fii ca lumea, sa traiesti fiecare clipa la maxim, sa nu te intereseze cat rau le faci celor din jur, sa traiesti doar pt tine ... iar in rai bineinteles ca exista fericire, doar ca tu nu te poti bucura de ea ... din cauza faptelor tale

asta e fericire? mie-mi suna a risipa de energie si ignoranta fata de cei din jur in cel mai bun caz e supunere sub rigorile principiilor tembele si nestatornice ale unui grup din partea caruia cersesti aprobare/acceptare.


stely777 a scris:


***si pt a gasi fericire in rai ... trebuie sa traiesti o viata neprihanita alaturi de D-zeu, ceva ce e destul de greu 4 sure, iar daca tu consideri ca fericirea o poti gasi doar in rai ... atunci nu mai poti numi fericire ceea ce gasesti pe pamant ... parerea mea :D

neprihanirea(sau sentimentul de nevinovat) contine in sine fericire (dupa opinia mea).


_______________________________________
Daca nu lupti sa-ti implinesti visul,... ai visat degeaba!

07/01/08 15:15

Site web  
TheReasonILive
membru

Inregistat: 01/03/08
"Da fericirea si indurarea ma vor insoti in toate zilele vietii mele"
nu cred ca poti sa fi fericit permanent.... dar cred ca poti sa fi bucuros tot timpul....


_______________________________________
God, I pray, light these idle sticks of my life and may I burn up for You. Consume my life, my God, for it is Yours.
I seek not a long life, but a full one like Yours, Lord Jesus.
Jim Elliot

02/03/08 20:23

   
redgreeneyes
membru

Inregistat: 27/12/05

TheReasonILive a scris:

"Da fericirea si indurarea ma vor insoti in toate zilele vietii mele"
nu cred ca poti sa fi fericit permanent.... dar cred ca poti sa fi bucuros tot timpul....


subscriu...sunt foarte fericit azi pentru simplul motiv ca traiesc si sunt ok eu si familia mea...in rest egal...


01/10/08 09:01

   
[anda]
membru

Locatie: campulung,romania
Inregistat: 09/09/08
atata timpt cat Domnul e in inimile noastre nu avem motive de intristare

13/10/08 20:32

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

[anda] a scris:

atata timpt cat Domnul e in inimile noastre nu avem motive de intristare

Adica daca ne intristam inseamna ca nu ar fi Domnul in inimile noastre ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

13/10/08 20:36

   
[anda]
membru

Locatie: campulung,romania
Inregistat: 09/09/08

april a scris:


[anda] a scris:

atata timpt cat Domnul e in inimile noastre nu avem motive de intristare

Adica daca ne intristam inseamna ca nu ar fi Domnul in inimile noastre ?

nu ma refeream la  intristare de moment sau stiu eu te-ai intristat din cauza cuiva....era vorba daca exista fericire sau nu si nu cred ca era vorba de o fericire de moment.


14/10/08 11:36

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06

TheReasonILive a scris:


nu cred ca poti sa fi fericit permanent.... dar cred ca poti sa fi bucuros tot timpul....


Mare adevar ai grait. Cata vreme il ai pe Dumnezeu chiar si in cele mai negre necazuri si imprejurari ale vietii simti o pace si bucurie launtrica pe care nu o poti explica in cuvinte. Cei din jur care nu cunosc acest sentiment te iau de nebun in timp ce copii lui Dumnezeu se simt intariti prin bucuria ta.


_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

14/10/08 11:58

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
As vrea sa cunosc si eu o persoana care este bucuroasa mereu :) .

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

14/10/08 13:07

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

april a scris:

As vrea sa cunosc si eu o persoana care este bucuroasa mereu :) .

exact la asta m-am gandit si eu cand am citit mesajele de mai sus :D

TheReasonILive a scris:

nu cred ca poti sa fi fericit permanent.... dar cred ca poti sa fi bucuros tot timpul....


lara a scris:

Mare adevar ai grait. Cata vreme il ai pe Dumnezeu chiar si in cele mai negre necazuri si imprejurari ale vietii simti o pace si bucurie launtrica pe care nu o poti explica in cuvinte. Cei din jur care nu cunosc acest sentiment te iau de nebun in timp ce copii lui Dumnezeu se simt intariti prin bucuria ta.

ca sa fii bucuros permanent (ceea ce este foarte greu), trebuie sa ai un anumit nivel de maturitate (pot sa spun de invidiat)... si pentru a ajunge la acel nivel de maturitate treci prin incercari, necazuri, intristari etc. eu cred ca prin constructia noastra e aproape imposibil sa fim permanent bucurosi.
si, draga lara, eu vad diferenta intre pace si bucurie :)

Ultima modificare de shoricel (14/10/08 13:16)


_______________________________________
A passion lifestyle.

14/10/08 13:12

   
lara
membru

Inregistat: 03/12/06
Este o diferenta intr-adevar intre pace si bucurie. Ce spuneam este din propria-mi experienta; cand mi se parea ca cerul cade pe mine am avut totusi acea pace care mai pe urma mi-a adus si bucurie in suflet.

_______________________________________
Nu este nebun cel care da ceea ce nu poate tinea pentru a castiga ce niciodata nu pierde.- Jim Elliot

14/10/08 13:21

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

lara a scris:

Este o diferenta intr-adevar intre pace si bucurie. Ce spuneam este din propria-mi experienta; cand mi se parea ca cerul cade pe mine am avut totusi acea pace care mai pe urma mi-a adus si bucurie in suflet.


TheReasonILive a scris:

....tot timpul....

nu am exclus asemenea experienta, eu ma refeream ca nu tot timpul ;)


_______________________________________
A passion lifestyle.

14/10/08 13:30

   
feedback
Moderator

Inregistat: 28/04/08

albertina a scris:

am citit multe carti care afirma ca poti fi fericit aici pe pamant, dar altele zic ca fericrea nu exista,ca toate visele aici ni se naruiesc pt ca fericirea e in rai...U ce crezi?

depinde ce intelege fiecare prin "fericire", si depinde ce face fericit pe cineva. unul e fericit daca iubeste si este iubit, altul daca are bani, altul daca are o familie, altul daca poate calatori, etc., etc. lasand la o parte fericirea din rai, ca nu stiu cum e, si vorbind de fericirea "pamanteana", cred ca fericirea exista, si putem fi fericiti. fericirea este un exercitiu al mintii. de ex, singuratatea pt unii e o povara, o apasare, pt altii poate fi prilej de explorare, de timp liber ce poate fi alocat sutelor/miilor de lucruri ce se pot face; o zi ploioasa pt cineva poate fi mohorata, trista, de "plumb", pt altcineva un prilej de bucurie ca'si poate scalda faţa in stropii ei, ca poate merge descult prin ploaie, etc. etc.
persoana este cea care decide cu ce ochi sa priveasca viata, insa a sti sa fii fericit se invata in timp. si se poate invata oricand, la orice varsta.

albertina a scris:

Si inca ceva, fericirea e o stare permanenta? cat dureaza?

mm, daca ar fi permanenta nu ar mai fi asa de cautata si de discutata :D nu dureaza mult, dimpotriva, de la putin la foarte putin. si e bine asa. :)


14/10/08 14:07

   
mariana29
membru

Locatie: Ineu Romania
Inregistat: 13/03/08
nu dureaza mult, dimpotriva, de la putin la foarte putin. si e bine asa.

.....atunci cand ai probleme in familie in relatiile de prietenie ii clar ca nu poti fi in al 9 lea cer...dar Dumnezeu ingaduie de cele mai multe ori sa avem aceste probleme si ii pacat ca doar atunci cand sntem tristi alergam la El cel mai mult si uitam sa alergam la El cand suntem si fericiti...dar toate lucrurile lucreaza spre binele celor ce-L iubesc pe Dumnezeu...El iubeste inima zdrobita...asa ca bucurati-va cand sunteti tristi ca atunci inima se face mai buna si ne apropiem cel mai mult de El...si vor fi si momente de tristete si de bucurie..ii adevarat ca nu tot timpu esti bucuros.. sunt unele zile mai rele altele mai bune...dar pt toate ar trebui sa-I multumim lui Dumnezeu....bucuria pe care ne-o da El nu ne-o da nimeni...:)


14/10/08 16:09

   
Pagini:  1 2 3    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net