TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Implicarea lui Dumnezeu Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 9
alex
membru

Inregistat: 02/03/09
so...ovidu i'm still waiting for your answer...

27/06/09 14:45

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

april a scris:

aici sa vorbiti la subiect, ok ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

27/06/09 14:47

   
alex
membru

Inregistat: 02/03/09

april a scris:

.

aici sa vorbiti la subiect, ok ?

la subiect April... ;)


27/06/09 14:48

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
ok, sa va vad ;)

_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

27/06/09 14:51

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06

Turcu Ovidiu a scris:

Adica atunci cand eu misc si El misca, suntem una.

Ba nu. Cand El misca, te misti si tu dupa El,nu El dupa tine. ;)


18/02/10 15:40

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08

lorre a scris:

...Cand El misca, te misti si tu dupa El,nu El dupa tine. ;)


Vrei sa zici ca Dumnezeu se implica in lucrarile ce ne spune sa le facem?


_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

19/02/10 15:49

   
liviutu
membru

Locatie: italia,bergamo
Inregistat: 31/01/10
are dreptate fyn in ceea ce zice ff mare dreptate,Domnul sa te binecuvinteze.

_______________________________________
Voi canta bunatatea si dreptatea ,Tie Doamne iti voi canta ,ma voi purta cu intelepciune pe o cale neprihanita ,Ajuta ma Doamne,

22/02/10 23:33

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Si ce zice  atunci cand are dreptate?

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

23/02/10 09:04

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06

OLD TRAIAN a scris:

Vrei sa zici ca Dumnezeu se implica in lucrarile ce ne spune sa le facem?

Nu am inteles intrebarea.


23/02/10 09:57

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Adica El ne spune ce sa facem si daca vrem sa facem asa, sa-l ascultam vine si ne ajuta, iar daca decidem altceva decat vrea El, atunci ne lasa sa ne descurcam singuri? la asa ceva te refereai?

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

23/02/10 10:00

   
alex
membru

Inregistat: 02/03/09

OLD TRAIAN a scris:

Si ce zice  atunci cand are dreptate?

http://tanarcrestin.net/forum/viewtopic ... 97&p=1 ;)


23/02/10 21:29

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
De unde stii ca liviutu la asta se refera, pentru ca fyn are vreo 250 de posturi. Sau tot tu esti si liviutu?

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

24/02/10 06:05

   
mototey
membru

Locatie: Mutat: Suceava - România
Inregistat: 11/12/06

OLD TRAIAN a scris:

Adica El ne spune ce sa facem si daca vrem sa facem asa, sa-l ascultam vine si ne ajuta, iar daca decidem altceva decat vrea El, atunci ne lasa sa ne descurcam singuri?


Eu cred ca Dumnezeu cunoaste starea inimii noastre. Daca este cu adevarat placuta inaintea LUI si daca intentiile noastre sunt sincere in a fi sfinti, cred ca Dumnezeu ne ajuta sa facem voia Lui(chiar si in ceea ce priveste relatiile) pentru ca "Toate lucrurile lucreaza impreuna spre binele celor ce-L iubesc pe Dumnezeu." Dar se poate sa incep sa calc stramb, iar Dumnezeu sa ma constientizeze de asta, si totusi eu sa continui sa fac voia mea. Atunci Dumnezeu se departeaza de mine si 'ma lasa sa ma descurc singur'.


_______________________________________
Omul de care se foloseste Dumnezeu

27/02/10 12:37

Site web  
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
@old : Cred ca ma refeream ca atunci cand noi facem o miscare, Dumnezeu nu este intotdeauna de acord cu noi. Si la un moment dat cred ca ne lasa si de capul nostru daca nu intelegem ca nu-i bine pe unde am luat-o.

27/02/10 19:20

   
marian29
membru

Locatie: Bistrita
Inregistat: 03/10/10
Am si eu o intrebare pentru cunoscatori sau cei ce au trecut prin asa ceva-ne place o persoana,ne rugam pt.ea,nu stim daca e persoana aleasa pt.casatorie. Voi,cei ce ati trecut prin asta,cum ati stiut ca e ea aleasa? Cum v-a luminat Dzeu?

10/10/10 22:07

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Faptul ca te rogi e de bine. Totusi eu cred ca nu trebuie sa asteptam ca Dumnezeu sa ni-o puna in brate. E suficient ca ne-o scoate in cale. ;)

Acuma , hai sa nu zici ca-s dur. Poate astepti ca Dumnezeu sa-ti spuna ca ea este? Este exemplu in Biblie cand Eleazar a trebuit sa aduca nevasta pentru Isaac, si a cerut o confirmare din partea lui Dumnezeu, dar nu in toate cazurile din Biblie s-a intamplat asa.
Eu zic ca in primul rand trebuie sa te ghidezi dupa principiile lasate de Dumnezeu in alegerea partenerei, iar daca Dumezeu vrea sa-ti vorbeasca intr-un mod special, asa numai tie, trebuie sa fi deschis sa intelegi calauzirea specifica, dar in cazul in care Dumnezeu nu iti vorbeste in mod personalizat, sa fi deschis la calauzirea generala data de Dumnezeu, sdespre care am vorbit mai devreme.

Eu personal as fi deschis la o astfel de calauzire din partea lui Dumnezeu, dar nu as pune conditii, ca as alege fata despre care dumnezeu mi-ar vorbi in mod explicit. As considera ca-l ispitesc pe El.
Dumnezeu nu este oracolul pe care sa-l consultam pentru insurat si maritat; El se implica si aici, e adevarat, dar trebuie sa-l recunoastem si implicam in toate activitatile noastre.
Trebuie implicat daca mergem la piata, si daca mergem la scoala, si daca mergem la medic, si cand sa mergem in concediu pe undeva.

Ultima modificare de emanuel (10/10/10 22:32)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

10/10/10 22:31

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
mariane, de-ar fi treaba asta asa de simpla precum un chestionar. Dar nu e.

Sunt de acord cu ce a zis emanuel asa ca nu mai repet ce a zis.

Dupa mine, treaba asta este ca atunci cand iesi iarna din casa. Nu-ti trebuie o iluminare speciala pentru a lua un pulover pe tine si o haina mai groasa. Asa e si cu relatiile. Vezi cat de frig sau cat de cald iti este cu acea persoana si, in functie de corectiile pe care le mai poti face, iti dai seama daca este o temperatura in care poti trai pentru toata viata. Desigur, trebuie sa incerci sa faci abstractie cat de mult poti de temperatura pasiunii care disturba termometrul si il face sa dea valori aberante. O data ce ai reusit sa controlezi aceasta variabila poti face o evaluare corecta a relatiei.

Inca un lucru. Poate sa-ti cante si coruri ingeresti ca ea e aleasa dar daca tu esti un ticalos sau, pe parcurs, unul din voi devine ticalos atunci nu garantez ca va fi o casnicie fericita cu toate semnele si minunile ce au fost inainte.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

11/10/10 10:31

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

marian29 a scris:

ne place o persoana,ne rugam pt.ea,nu stim daca e persoana aleasa pt.casatorie. Voi,cei ce ati trecut prin asta,cum ati stiut ca e ea aleasa? Cum v-a luminat Dzeu?

Dumnezeu poate lumina pe cineva in functie de relatia pe care o are persoana aceea cu El. O poate spune in multe feluri : prin Cuvant, prin alte persoane, prin imprejurari, prin linistea launtrica, prin vise/viziuni etc. (ordinea nu este intamplatoare).

Nu-s de acord cu ce au zis emanuel si +Arch+. Eu cred ca Dumnezeu s-ar simti onorat daca L-am implica direct in alegerea partenerului/partenerei de viata, sau altfel spus, daca L-am lasa pe El sa aleaga in locul nostru. Cei care considera ca este treaba lor, ca pot alege pe baza lor etc isi asuma niste riscuri pe care eu una nu le-as vrea. Eu nu as putea sa ma casatoresc daca nu as fi 100% sigura ca ma casatoresc cu cel ales de Dumnezeu pt mine, pt ca numai El imi poate da garantia ca indiferent ce s-ar intampla dupa nu am gresit cand ne-am casatorit. Si cu El de partea noastra poate sa vina ce-o veni, putem trece impreuna peste tot.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

24/12/10 14:32

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

april a scris:

daca L-am lasa pe El sa aleaga in locul nostru.

Si cum faci asta concret? Cum stii, dincolo de orice dubiu, ca El a zis da sa nu? Cum vei avea siguranta mai tarziu ca nu te-ai inselat si ca ai facut, intr-adevar, voia Domnului? Am vazut atatea cazuri care au fost impreuna zicand ca e voia Domnului sa fie impreuna si dupa un timp s-au despartit invocand tot voia Domnului. Nu prea imi vine sa cred ca Dumnezeu se razgandeste, mai ales in astfel de cazuri.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

24/12/10 23:52

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

april a scris:

Nu-s de acord cu ce au zis emanuel si +Arch+. Eu cred ca Dumnezeu s-ar simti onorat daca L-am implica direct in alegerea partenerului/partenerei de viata, sau altfel spus, daca L-am lasa pe El sa aleaga in locul nostru. Cei care considera ca este treaba lor, ca pot alege pe baza lor etc isi asuma niste riscuri pe care eu una nu le-as vrea. Eu nu as putea sa ma casatoresc daca nu as fi 100% sigura ca ma casatoresc cu cel ales de Dumnezeu pt mine, pt ca numai El imi poate da garantia ca indiferent ce s-ar intampla dupa nu am gresit cand ne-am casatorit. Si cu El de partea noastra poate sa vina ce-o veni, putem trece impreuna peste tot.

April, Dumnezeu nu iti va garanta ca persoana aceea e stabila. 100% sigura nu poti fi niciodata, indiferent cat ai vrea. Avand in vedere ca noi avem liberul arbitru de la Dumnezeu, absolut nimic nu iti poate garanta faptul ca la un moment dat acea persoana renunta la credinta sau pur si simplu face niste alegeri pe care in mod normal nu le-ar fi facut. Ca este potrivita pentru tine persoana aceea da, poti afla.

+Archangel+ a scris:

Si cum faci asta concret? Cum stii, dincolo de orice dubiu, ca El a zis da sa nu? Cum vei avea siguranta mai tarziu ca nu te-ai inselat si ca ai facut, intr-adevar, voia Domnului? Am vazut atatea cazuri care au fost impreuna zicand ca e voia Domnului sa fie impreuna si dupa un timp s-au despartit invocand tot voia Domnului. Nu prea imi vine sa cred ca Dumnezeu se razgandeste, mai ales in astfel de cazuri.

Nici mie. Cel mai probabil e ca acele persoane sa fi facut pe parcurs niste greseli. In astfel de cazuri sa zicem ca Domnul ingaduie.

O reteta nu exista. Se poate face doar construindu-ti niste principii bazate pe Biblie si pe autocunoastere. Unii sunt prea tineri pt a folosi autocunoasterea dar un nivel minim au majoritatea care au ajuns la varsta potrivita pentru a se gandi la casatorie. Altii, in functie de incredintarea pe care o au, primesc o confirmare de la Dumnezeu. Cum? Cand intalnesti persoana respectiva, pur si simplu stii ca e de la Dumnezeu. Poate sa iti spuna oricine orice dar nu te poate convinge de opusul pentru ca asta simti de la Dumnezeu. Si ca o masura de precautie ca sa nu existe subiectivism, testezi acuratetea a ce simti.

Ultima modificare de shoricel (25/12/10 01:09)


_______________________________________
A passion lifestyle.

25/12/10 01:08

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

+Archangel+ a scris:

Si cum faci asta concret? Cum stii, dincolo de orice dubiu, ca El a zis da sa nu? Cum vei avea siguranta mai tarziu ca nu te-ai inselat si ca ai facut, intr-adevar, voia Domnului?

Cum stii de obicei cand Dumnezeu iti zice da sau nu la ceva ? DE cate ori Il consulti/intrebi etc ?
Tine de relatia fiecaruia cu Dumnezeu si de felul comunicarii care exista intre cineva si Dumnezeu. Daca cineva vrea sincer sa afle voia lui Dumnezeu in privinta casatoriei nu cred ca Dumnezeu nu va lamuri in mod clar persoana respectiva.

shoricel a scris:

April, Dumnezeu nu iti va garanta ca persoana aceea e stabila. 100% sigura nu poti fi niciodata, indiferent cat ai vrea.

Nu cred ca poate fi cineva 100% stabil. Dumnezeu iti poate garanta ca va fi cu voi, indiferent ce se va intampla in viitor. Sau nu te poti baza pe El 100% ?

shoricel a scris:

Avand in vedere ca noi avem liberul arbitru de la Dumnezeu, absolut nimic nu iti poate garanta faptul ca la un moment dat acea persoana renunta la credinta sau pur si simplu face niste alegeri pe care in mod normal nu le-ar fi facut.

Nu comentez acum libertatea alegerilor unui copil de Dumnezeu sau posibila pierdere a mantuirii. Dar tocmai pt ca nu pot sti EU 100% ce se va intampla in viitor aleg sa ma bazez pe ceea ce stie Dumnezeu, pt ca numai El stie TOT.

shoricel a scris:

Ca este potrivita pentru tine persoana aceea da, poti afla.

Aha. Cum afli ?

shoricel a scris:

O reteta nu exista. Se poate face doar construindu-ti niste principii bazate pe Biblie si pe autocunoastere. Unii sunt prea tineri pt a folosi autocunoasterea dar un nivel minim au majoritatea care au ajuns la varsta potrivita pentru a se gandi la casatorie.

Sunt prea tanara atunci, pt ca nu vreau sa ma bazez pe autocunoasterea mea, ci pe atotcunoasterea lui Dumnezeu :).

shoricel a scris:

Altii, in functie de incredintarea pe care o au, primesc o confirmare de la Dumnezeu.

da, pot primi o incredintare si/sau o confirmare. Toti ar trebui de fapt sa o ceara/astepte.

shoricel a scris:

Cum? Cand intalnesti persoana respectiva, pur si simplu stii ca e de la Dumnezeu. Poate sa iti spuna oricine orice dar nu te poate convinge de opusul pentru ca asta simti de la Dumnezeu.

Da, linistea si pacea launtrica este importanta. Pentru o persoana care stie sa deosebeasca vocea lui Dumnezeu de vocea inimii sale (sau alte voci) nu ar trebui sa fie vreo problema in a sti pur si simplu. Numai ca Dumnezeu poate vorbi si in alte feluri. Nu cred ca va spune ceva doar intr-un fel.
Si da, daca esti sigur in fata lui Dumnezeu de ceva atunci nu ar trebui sa-ti mai poata influenta cineva raspunsul .

shoricel a scris:

Si ca o masura de precautie ca sa nu existe subiectivism, testezi acuratetea a ce simti.

Cum ?


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

25/12/10 17:27

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

april a scris:

Nu cred ca poate fi cineva 100% stabil. Dumnezeu iti poate garanta ca va fi cu voi, indiferent ce se va intampla in viitor.

De acord :)

april a scris:

Aha. Cum afli ?

Pai in primul rand verifici daca se potriveste principiilor tale, care este recomandat sa fie solide. Apoi ceri confirmare de la Dumnezeu. Daca la tine toate punctele au dat verde, astepti. Cand nu mai poti astepta, iei decizia care ti se pare mai inteleapta: ori ramai pe pozitie si nu faci nici un pas, ori faci ce tine de tine sa se mai avanseze cu un pas, si Ii ceri lui Dumnezeu sa te/va opreasca daca nu faci ce trebuie. In cazul in care ai indoieli cu privire la anumite compatibilitati, cel mai bine ar fi sa astepti si sa ramai aproape de Dumnezeu in rugaciune. Daca persoana respectiva e pt tine eu nu cred ca o poate lua altcineva. Cel putin asta e incredintarea mea pt mine, si e posibil sa fie valabila si pt altii.

Oricum, ce am zis mai sus nu e o reteta. Modul de a gasi persoana potrivita variaza mult in functie de persoana, incredintari, gusturi, poate si darurile cu care te-a inzestrat Dumnezeu etc.

april a scris:

Sunt prea tanara atunci, pt ca nu vreau sa ma bazez pe autocunoasterea mea, ci pe atotcunoasterea lui Dumnezeu :).

Nu fii asa modesta :P Cred ca nu ai inteles bine ce vroiam sa zic prin autocunoastere. Da, sunt de acord sa pui deasupra autocunoasterii tale (la principii ma refer aici de fapt) atotcunoasterea lui Dumnezeu. Asa fac si eu. Daca la unele principii imi da cu virgula, dar totusi Dumnezeu ma calauzeste in directia aia, iau litera de lege calauzirea Lui. :)

april a scris:

da, pot primi o incredintare si/sau o confirmare. Toti ar trebui de fapt sa o ceara/astepte.

Asteptarea si rabdarea trebuie sa fie printre principalele ingrediente in drumul spre gasirea partenerului de viata. :)

april a scris:

Da, linistea si pacea launtrica este importanta. Pentru o persoana care stie sa deosebeasca vocea lui Dumnezeu de vocea inimii sale (sau alte voci) nu ar trebui sa fie vreo problema in a sti pur si simplu. Numai ca Dumnezeu poate vorbi si in alte feluri. Nu cred ca va spune ceva doar intr-un fel.
Si da, daca esti sigur in fata lui Dumnezeu de ceva atunci nu ar trebui sa-ti mai poata influenta cineva raspunsul .

De acord.

april a scris:

Cum ?

Depinde de situatie. Astepti, cercetezi lucrurile cu deamanuntul, ceri intelepciune. Noi nu vorbim aici de o situatie concreta asa ca nu iti pot da un exemplu concret.

Ti-am raspuns dupa cum as face eu si pot sa nu fie valabile pentru toti unele raspunsuri de mai sus.


_______________________________________
A passion lifestyle.

25/12/10 18:08

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

shoricel a scris:

Pai in primul rand verifici daca se potriveste principiilor tale, care este recomandat sa fie solide. Apoi ceri confirmare de la Dumnezeu. Daca la tine toate punctele au dat verde, astepti.

Deci altfel spus : iti place, corespunde cu ce vrei tu, ceri confirmare de la Dumnezeu si astepti. Ce ? Raspunsul Lui sau... ? 

shoricel a scris:

Cand nu mai poti astepta,

Un moment... Cum adica nu mai poti astepta ? A zis un shoricel mai su ca "Asteptarea si rabdarea trebuie sa fie printre principalele ingrediente in drumul spre gasirea partenerului de viata. :)". Deci cand nu mai poti astepta ( raspunsul lui Dumnezeu sau...? ):

shoricel a scris:

iei decizia care ti se pare mai inteleapta: ori ramai pe pozitie si nu faci nici un pas, ori faci ce tine de tine sa se mai avanseze cu un pas, si Ii ceri lui Dumnezeu sa te/va opreasca daca nu faci ce trebuie.

Adica nu Il mai astepti pe Dumnezeu ci-L pui in fata actiunii tale. Si daca El nu face nimic ( tu faci dupa capul tau) poti crede ca El este pt, chiar daca inainte de actiunea ta n-a zis nimic. Hm...

shoricel a scris:

In cazul in care ai indoieli cu privire la anumite compatibilitati, cel mai bine ar fi sa astepti si sa ramai aproape de Dumnezeu in rugaciune.

Cred ca e mereu cel mai bine sa astepti si sa ramai aproape de Dumnezeu in rugaciune, indiferent daca sunt sau nu indoieli.

shoricel a scris:

Daca persoana respectiva e pt tine eu nu cred ca o poate lua altcineva. Cel putin asta e incredintarea mea pt mine, si e posibil sa fie valabila si pt altii.

E posibil sa fie valabil si pt altii :).
Daca Dumnezeu iti spune ca o persoana este pt tine si ca o va pastra pt tine atunci nu ti-o poate lua nimeni. Asta da implicare din partea lui Dumnezeu :) .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

25/12/10 18:27

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

april a scris:

Deci altfel spus : iti place, corespunde cu ce vrei tu, ceri confirmare de la Dumnezeu si astepti. Ce ? Raspunsul Lui sau... ? 

Da, raspunsul Lui. :) Cu toate ca eu am o incredintare asemanatoare cu experienta lui feed: atunci cand o vad pur si simplu stiu/simt ca ea imi va fii sotie.

april a scris:

Un moment... Cum adica nu mai poti astepta ? A zis un shoricel mai su ca "Asteptarea si rabdarea trebuie sa fie printre principalele ingrediente in drumul spre gasirea partenerului de viata. :)". Deci cand nu mai poti astepta ( raspunsul lui Dumnezeu sau...? ):

Sunt momente in care trebuie sa faci ceva, sa iei o decizie (considerand ca situatia "arde"): alba sau neagra. Dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in sac, unele decizii canaresc de noi. :)

april a scris:

Adica nu Il mai astepti pe Dumnezeu ci-L pui in fata actiunii tale. Si daca El nu face nimic ( tu faci dupa capul tau) poti crede ca El este pt, chiar daca inainte de actiunea ta n-a zis nimic. Hm...

Ai dreptate, trebuie mare atentie. (cred ca ai vrut sa zici "ci-L pui in spatele actiunii tale")

april a scris:

Cred ca e mereu cel mai bine sa astepti si sa ramai aproape de Dumnezeu in rugaciune, indiferent daca sunt sau nu indoieli.

Sunt momente cand focusul este pe situatie. Nu poti pastra mereu aceeasi concentrare in rugaciune, sa fim realisti. Ma refeream aici mai mult la precautie. Cand mergi cu masina mai relaxata mergi cand drumul este neted si curat decat atunci cand este cu gropi, alunecos si aglomerat. :)

april a scris:

E posibil sa fie valabil si pt altii :).
Daca Dumnezeu iti spune ca o persoana este pt tine si ca o va pastra pt tine atunci nu ti-o poate lua nimeni. Asta da implicare din partea lui Dumnezeu :) .

De acord. :)

Ultima modificare de shoricel (26/12/10 02:24)


_______________________________________
A passion lifestyle.

26/12/10 02:20

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

shoricel a scris:

Sunt momente in care trebuie sa faci ceva, sa iei o decizie (considerand ca situatia "arde"): alba sau neagra. Dumnezeu iti da, dar nu iti baga si in sac, unele decizii canaresc de noi. :)

Nu vorbim despre "momente", ci despre decizia de casatorie. Nu vad ce ar arde aici atat de tare, ca sa nu mai astepti raspunsul cerut de la Dumnezeu ;). Adica nu ar trebui sa arda nimic atat de tare.

shoricel a scris:

Ai dreptate, trebuie mare atentie. (cred ca ai vrut sa zici "ci-L pui in spatele actiunii tale")

Nu m-am exprimat f bine. A-L pune in fata actiunii tale = a-L pune in fata faptului implinit.
Tu zici in spatele actiunii tale , aha,  am inteles : tu in fata, El in spate, dupa tine ? Eu prefer sa fie El in fata si eu in spatele Lui - ma simt mai sigura asa ;). Eu trebuie sa-L urmez intai pe El, nu El pe mine.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

26/12/10 15:23

   
Pagini: 1 ... 2 3 4 5 6 7 8 ... 9    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net