TANARCRESTIN.net
 




Forum | Regulament | Cautare | Inregistrare | Login

Nu esti conectat.

tcForum/Prietenia: intrebari si raspunsuri/Implicarea lui Dumnezeu Moderat de Old, april  
Autor
Mesaje Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

april a scris:

Nu vorbim despre "momente", ci despre decizia de casatorie. Nu vad ce ar arde aici atat de tare, ca sa nu mai astepti raspunsul cerut de la Dumnezeu ;). Adica nu ar trebui sa arda nimic atat de tare.

Eu vorbeam despre decizia de a intra in relatie cu persoana care e de la Dumnezeu. Tu te casatoresti direct?

april a scris:

Tu zici in spatele actiunii tale , aha,  am inteles : tu in fata, El in spate, dupa tine ? Eu prefer sa fie El in fata si eu in spatele Lui - ma simt mai sigura asa ;). Eu trebuie sa-L urmez intai pe El, nu El pe mine.

Nu ai inteles, nu pricepeam formularea ta si am crezut ca vrei sa zici altceva. Nu Il pun in spatele actiunilor mele, evident ca nu.


_______________________________________
A passion lifestyle.

26/12/10 16:46

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

shoricel a scris:

Eu vorbeam despre decizia de a intra in relatie cu persoana care e de la Dumnezeu. Tu te casatoresti direct?

Relatia aia dinainte ce rol are, cum trebuie sa fie si cat trebuie sa dureze, dupa parerea ta ?

Eu m-as casatori ... aproape direct :). E nevoie de ceva timp pt pregatiri ;).


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

26/12/10 18:24

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08

april a scris:

Relatia aia dinainte ce rol are, cum trebuie sa fie si cat trebuie sa dureze, dupa parerea ta ?

Ai pus o intrebare la care ti se poate raspunde cu o carte :P E valabil si in dreptul meu si in dreptul altora. :)

Depinde de circumstante, situatie materiala, de cei doi parterneri etc. Are rolul de a te familiariza, obinsnui unul cu altul, de a te cunoaste unul pe altul, de a comunica reciproc.

april a scris:

Eu m-as casatori ... aproape direct :). E nevoie de ceva timp pt pregatiri ;).

Poti sa te obisnuiesti asa repede cu partenerul ca imediat dupa ce l-ai cunoscut si ai aflat ca e de la Dumnezeu deja sa va faceti planuri de nunta fara macar sa va cunoasteti in sensul rational?

La inceputul relatiei e posibil sa ai parte de experiente care nu vor dura (prea) mult timp (euforia, pasiunea si indragosteala de la inceput). Unele relatii se stabilizeaza din punctul asta de vedere dupa o perioada ceva mai lunga decat cea minima necesara planificarii unei nunti. :) Ok, inteleg ca daca e de la Dumnezeu o sa fie bine, dar asta nu inseamna ca nu trebuie sa ne facem partea.

Nu te contrazic, iti spun cum vad eu lucrurile si ti-am pus niste simple intrebari. (asta ca sa nu ai impresia ca cred ca stiu mai bine ce e potrivit pt tine) :)

Ultima modificare de shoricel (27/12/10 00:12)


_______________________________________
A passion lifestyle.

27/12/10 00:08

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08

shoricel a scris:

...Poti sa te obisnuiesti asa repede cu partenerul ca imediat dupa ce l-ai cunoscut si ai aflat ca e de la Dumnezeu deja sa va faceti planuri de nunta fara macar sa va cunoasteti in sensul rational?

Daca afli fara urma de indoiala ca-i de la Dumnezeu cred ca da, categoric. Cunoasterea in sensul rational cred ca poate dura o viata, si tot mai mai ramane ceva necunoscut. :)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

27/12/10 00:16

   
shoricel
membru

Locatie: Cluj-Napoca (Ploiesti)
Inregistat: 04/01/08
Eu ma refeream la un minim de cunoastere dar si acest minim este relativ. Unii se pot casatori cat de repede, altii au nevoie de ceva timp. :)

_______________________________________
A passion lifestyle.

27/12/10 00:32

   
benny
membru

Locatie: Cluj-Napoca
Inregistat: 27/05/07
Altii s-ar casatori, dar nu ar putea intretine familia inca, asa ca mai asteapta.

_______________________________________
"Nu-mi daţi sfaturi. Ştiu să greşesc şi singur!" [Immanuel Kant]

27/12/10 04:09

   
Old
Moderator

Locatie: cluj
Inregistat: 18/01/08
Daca-l implicati si pe Dumnezeu ce iese?

_______________________________________
Cunosti cu adevarat valoarea vietii in momentul in care viata atarna de un fir ce-i gata sa se rupa.

27/12/10 08:41

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
(preluat de la comentarii)
april a scris:

De aia e bine ca hotararea de casatorie sa fie luata inainte de cresterea ( prea mare a ) temperaturii :). Alftel zis, nu treziti dragostea inainte de a sti ce parere are Dumnezeu despre asta.
Sunt de acord cu ce au spus shoricel si arch.

april  In ce feluri crezi ca iti comunica Dumnezeu "cu cine" sa te casatoresti sau "cu el" sa te casatoresti ? Am impresia ca ne invartim in jurul cozii, unii spun ca prin principiile invatate de la Dumnezeu iar tu te rezumi la a spune "Dumnezeu te calauzeste"-idee impartasita de toti :D


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

27/12/10 19:43

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
Ma citezi pe mine si zici ca esti de acord cu shoricel si cu Arch ?

La asta ma rezum eu ? Nu cred. Ia citeste-ma mai bine .

Eu sunt pt calauzire directa din partea lui Dumnezeu, nu (doar) dupa principii. Sa ai principii si sa te calauzesti dupa ele poate fi bine, sa Il implici direct pe Dumnezeu este cel mai bine.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

27/12/10 20:26

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
Te-am citat pt ultima parte "a stii ce parere are Dumnezeu despre asta". Era corect daca ziceam "sunt de acord cu april, shoricel si arch".

Pentru mine sunt lucruri simple, complicate si altele de neinteles :D. Cand ceva este de neinteles am nevoie de mai multe informatii. Din experienta altora stiu ca foarte rar a fost cineva care sa auda glasul lui Dumnezeu. Orice alt mod prin care comunica Dumnezeu cu tine poate fi materializat. Sa intuiesc eu si tu sa confirmi? Vise; semne-daca le pui din proprie initiativa si faci in asa fel incat sa poata fi deslusit fara interventie divina; etc.

ps: imi cer scuze daca sunt prea insistent dar nu pot sa iti dau dreptate pana nu-mi explic ce intelegi tu prin calauzire directa :)...din fericire pt tine nu e nevoie sa imi demonstrezi matematic :D

Ultima modificare de daniel (13/01/11 01:15)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

27/12/10 20:42

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

daniel a scris:

ps: imi cer scuze daca sunt prea insistent dar nu pot sa iti dau dreptate pana nu-mi explic ce intelegi tu prin calauzire directa :)...din fericire pt tine nu e nevoie sa imi demonstrezi matematic :D

Calauzire directa = raspuns direct si concret al lui Dumnezeu referitor la o problema/nelamurire concreta etc.

april a scris:

Dumnezeu poate lumina pe cineva in functie de relatia pe care o are persoana aceea cu El. O poate spune in multe feluri : prin Cuvant, prin alte persoane, prin imprejurari, prin linistea launtrica, prin vise/viziuni etc. (ordinea nu este intamplatoare).

De ex:

- te rogi ( pt ceva anume) si, cand citesti in Biblie, primesti versete exact la subiectul pt care te-ai rugat. De preferat sa citesti la rand, nu sa deschizi la intamplare (pana gasesti ceva ce-ti place).
- te preocupa ceva si cineva iti spune ceva (un verset, un mesaj etc) exact referitor la ce te preocupa pe tine. persoana respectiva a avut pe inima sa-ti spuna ceva ( stiind sau nestiind despre ceea ce te preocupa pe tine )
- nu stii ce sa faci si vezi cum usi se inchid sau se deschid in fata ta
- trebuie sa iei o hotarare si ai sau nu pace in inima in leg cu ea
- visezi ceva despre ceva anume ( fara sa te fi gandit la acel ceva - sau, in urma rugaciunii )

etc si etc .mai vrei :) ?

Dumnezeu poate sa ne spuna ceva in multe feluri : depinde si de noi, cum comunicam de obicei cu El de obicei ( unora le vb des prin vise profetice, altii primesc din Cuvant mai multe etc),  de starea noastra spirituala, de cat de sinceri suntem si cat de mult dorim sa-I aflam voia si sa o implinim etc.

Iar referitor la casatorie cred ca ar fi onorat sa-L implicam cat mai mult :) .


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

27/12/10 21:36

   
daniel
membru

Locatie: cluj
Inregistat: 01/03/08
Toate acele exemple eu le incadrez in "principiile crestine" pt ca invatatura vine de la Dumnezeu prin cuvantul Sau. Sunt de acord ca, calauzirea directa presupune raspunsul imediat la o problema fie ca se foloseste de cuvantul Sau/Biblie (-aducandu-ti inainte versete cand citesti sau prin alte persoane) fie in mod supranatural.

Eu am la indemana prima varianta. Ma rog, ascult ce ma invata altii, invat din Biblie cum pot sa ma aseman mai mult cu El. Evident ca atunci cand intalnesc o fata superba (:D) incerc sa observ relatia ei cu Dumnezeu si cei din jur facand comparatie cu ce stiu ca cere Dumnezeu de la ea/mine/oameni- astfel consider ca il implic pe Dumnezeu. Daca pun baza pe aspectul ei, conditia materiala, statutul social si "sa stie sa se distreze" cred ca il exclud pe Dumnezeu.

Varianta a doua este intradevar clara dar cu atat mai mult e mai greu de acceptat de noi. De ce? Pt ca ne place sa ne laudam ca avem si noi un merit in alegere si ce mandrie mai mare decat sa zici 'am ales-o!'.

Deci cred ca il implic pe Dumnezeu cand spun nu lui miss-univers :D si spun da fiicei Lui.

Ultima modificare de daniel (27/12/10 22:57)


_______________________________________
Ţinta poruncii este dragostea, care vine dintr-o inimă curată, dintr-un cuget bun, şi dintr-o credinţă neprefăcută.   1Timotei 1:5

27/12/10 22:54

   
marian29
membru

Locatie: Bistrita
Inregistat: 03/10/10
Am fugit de april de pe alta sectiune... Deci,ce semne imi poate da Dzeu ca o fata e potrivita,ca e de la El? Eu ma rog,sunt confuz si astept semne. Oare nu mi le da sau nu stiu eu care sunt?

11/01/11 21:54

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05
ai fugit, dar n-ai fugit bine.

uite-aici trebuia sa fi fugit : Persoana potrivita ? ;).


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

11/01/11 21:55

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06

april a scris:

Eu sunt pt calauzire directa din partea lui Dumnezeu, nu (doar) dupa principii.

Mai demult am intrebat-o pe mama ce semn i-a dat Dumnezeu ca sa se marite cu tati. Si a zis ca niciunul. A spus ca pur si simplu stia ca tati era un om pocait si ca o iubeste. Si uite ca au 20 de ani de casnicie si 15 de misiune in sud. Ma intreb daca ce s-a intamplat este doar o exceptie..


16/01/11 16:09

   
Tanara crestina
membru

Inregistat: 26/09/07
Eu cred in implicarea lui Dumnezeu in fiecare segment al vetii noastre. El doreste sa ne ofere ce este mai bun si ne calauzeste inspre acel lucru. Dar asta nu inseamna ca trebuie sa stam cu ochii dupa semne. Dumnezeu are diverse metode sa ne faca sa intelegem ce vrea sa ne spuna, atata timp cat si noi cautam sa auzim vocea Lui.

Lorre, consider un caz foarte frumos cel al parintilor tai. La fel as proceda si eu. Daca as gasi un om pocait, care sa ma iubeasca si pe care sa-l iubesc, m-as marita. Pana atunci insa .. nu.


_______________________________________
By grace - Daughter of the most high King

16/01/11 16:43

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

Tanara crestina a scris:

Eu cred in implicarea lui Dumnezeu in fiecare segment al vetii noastre. El doreste sa ne ofere ce este mai bun si ne calauzeste inspre acel lucru. .... Dumnezeu are diverse metode sa ne faca sa intelegem ce vrea sa ne spuna, atata timp cat si noi cautam sa auzim vocea Lui.

exact :)


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

16/01/11 16:49

   
lorre
membru

Locatie: langa ape.
Inregistat: 07/10/06
Intelesesem altceva. Acum mi se pare perfect logic :)

16/01/11 22:46

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Pai atunci si principiile le-am putea numi implicare directa a lui Dumnezeu, nu?

_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

17/01/11 13:31

   
april
admin forum

Locatie: Germania
Inregistat: 15/10/05

+Archangel+ a scris:

Pai atunci si principiile le-am putea numi implicare directa a lui Dumnezeu, nu?

cred ca depinde de principii :). De ex, ar fi unul f clar - nicio casatorie intre un credincios si un necredincios. Aici nu vad de ce ar mai cere cineva un raspuns de la Dumnezeu, cand raspunsul/principiul e scris f clar in Biblie.


_______________________________________
Every Day Brings New Blessings

17/01/11 15:51

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06

april a scris:

cred ca depinde de principii :).

Cred ca, in sfarsit, am cazut si noi doi de acord asupra acestui subiect. :)


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

17/01/11 16:45

   
R@hhy
membru

Locatie: Ploiesti
Inregistat: 21/02/11
Am si eu o intrebare: dak esti 100% convins/a k un anumit baiat/fata este pt tine, k el este raspunsul la rugaciunile tale, k el este voia lui Dumnezeu...ce ar trb sa faci? Sa astepti k si respectivul sa inteleaga voia lui Dumnezeu sau ce? P.s el iti da slabe sperante k ar vrea sa fie cu tine sau iti spune sa te rogi in continuare si sa astepti...ce ar trebui sa faci in astfel de cazuri?

21/02/11 08:49

   
emanuel
membru

Inregistat: 14/09/08
Bine ai venit pe acest forum. Sunt convins ca vrei sa afli raspuns la anumite intrebari, si de ce nu, sa ajuti pe altii cand este nevoie. Iti urez o sedere placuta si folositoare pe forum.

Poate nu te-ai prins inca, este si in regulamentul forumului ca nu folosim prescurtari de mess aici pe forum. Cu putina concentrare o sa poti si tu. Multumesc.

Daca esti 100% convinsa, e clar: trebuie sa astepti. Daca stii asta va stii si persoana cealalta. Sau daca ai cum, chiar sa actionezi. Numai ca pentru ca sa actionezi, trebuie sa reexaminezi modul in care ai ajuns la aceasta convingere ca sa nu te trezesti ca astepti degeaba, si ca ramai "cu ochii-n soare". :D

Daca mai ramai pe aici, sunt sigur ca tinerii de pe acest forum te vor ajuta sa-ti intaresti convingerea, sau s-o schimbi , in cazul in care nu-i buna. Stiu ca ai putea sa strigi la mine, de ce ma leg de convingerea ta, de ce aduc in discutie si aceasta posibilitate, dar chiar de nu crezi ca exista si aceasta, totusi eu sugerez s-o iei in calcul.

Ultima modificare de emanuel (21/02/11 09:26)


_______________________________________
Dar domnia, stapanirea si puterea tuturor imparatiilor care sunt pretutindeni sub ceruri, se vor da poporului sfintilor Celui Prea Inalt.(Daniel 7:27)

21/02/11 09:22

   
+Archangel+
Moderator

Locatie: Ploiesti, RO
Inregistat: 05/07/06
Sunt doua variante:
1. Trebuie sa astepti deoarece si celeilalte persoane trebuie sa ii vorbeasca Domnul.
2. Nu ti-a vorbit Domnul ci te autosugestionezi.


_______________________________________
A sti nu inseamna a fi!

21/02/11 10:36

   
R@hhy
membru

Locatie: Ploiesti
Inregistat: 21/02/11
Multumesc mult pt raspuns...va mai astept si cu alte opinii...(da ok o sa ma straduiesc sa nu fac prescurtari...este din obisnuinta)

21/02/11 11:11

   
Pagini: 1 ... 3 4 5 6 7 8 9    



Felicitari Craciun, Felicitari cu ocazia Craciunului si Anului Nou, Felicitari electronice de sarbatori, Felicitari cu mesaj crestin Nasterea Domnului, Mesaje sarbatori de iarna, Urari de Anul nou, Urari sarbatori
felicitari electronice mesaj inviere felicitari sfintele pasti felicitare online pentru pasti felicitari crestine cu mesaj din Biblie felicitare cu mesaj de inviere felicitare cu mesaj de inviere felicitare crestina verset biblic inviere
Mergeti la
Powered by PunBB
© Copyright '02-'04 Rickard Andersson




© 2005-2018 TANARCRESTIN.net